Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого.

Опис документу:
Розробка розкриває основні віхи життєвого і творчого шляху драматурга, його зв’язками з «театром корифеїв»; розвиває навички виразного читання, акторські здібності учнів; виховує інтерес до творчості митця.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого.

Мета: ознайомити учнів із основними віхами життєвого і творчого шляху драматурга, його зв’язками з «театром корифеїв»; розвивати навички виразного читання, акторські здібності учнів; виховувати інтерес до творчості митця.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок-вистава.

Методи проведення: розповідь, бесіда, рольова гра, інсценізація, «Мікрофон», тематична вікторина.

КМЗ: портрет письменника, виставка його творів, запис фортепіанної музики, презентація, комп’ютер, мультимедійний проектор.

Дійові особи: М. Рильський, Карпенко-Карий, Мати, Батько

І. Тобілевича, Сергій Єфремов, Софія Віталіївна Дітковська, Л.М.Толстой, П. Саксаганський, І. Франко, Поклик Серця, Сила Духу, Суд Совісті, Оповідач-персонаж, Панас Мирний.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Перевірка наявності учнів та готовності їх до роботи на уроці.

- Заповнення рапортички.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

  1. Тематична вікторина:

— Хто був організатором першого театру на Русі?

— Які вистави ставили студенти Києво-Могилянської академії у

XVII-XVIII ст.?

— На базі чого виник «театр корифеїв»?

— Хто входив до нього?

— Коли виник «театр корифеїв»?

— Які драматурги забезпечували репертуар цього театру?

— У якому році єдина трупа «театру корифеїв» розпалася? Хто очолив дві новостворені трупи?

(Відповіді: 1) скоморохи; 2) інтермедії; 3) завдяки діяльності самодіяльних театрів, а також творчості I. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненки, Т. Шевченка; 4) брати Тобілевичі — Іван, Микола, Панас — та їх сестра Марія; М. Кропивницький, М. Старицький, М. Заньковецька та ін.; 5) 1883; 6) М. Старицький, М. Кропивницький, I. Карпенко-Карий; 7) 1885; першу трупу очолив М. Старицький, другу — М. Кропивницький).

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з життям і літературною діяльністю видатного українського драматурга, актора, режисера і театрального діяча.

Звернемося до епіграфа нашого уроку:

Він був великим драматургом, якому рівного

не має наша література.

Іван Франко

І, дійсно, він був великим драматургом, а в цьому ви переконаєтеся під час нашого уроку на якому покажете свої акторські здібності та знання про розвиток українського театру.

І V. Вивчення нового матеріалу, його сприймання, засвоєння.

То ж тема нашого уроку така… (тема висвічується на дошці за допомогою мультимедійного проектора). Запишіть у зошити…

1 слайд

1.Слово викладача. Іван Карпенко-Карий – батько української комедії та трагедії, митець, який має величезний творчий доробок. Як актор віртуозно зіграв ролі Назара Стодолі (твір Т.Г.Шевченка), Герасима Калитки («Сто тисяч»), Терентія Гавриловича Пузиря («Хазяїн») , Мартина Борулі і Омелька («Мартин Боруля»), Потоцького і Яна Шмигельського («Сава Чалий»).

Карпенко-Карий сказав: «Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене".

Незвичайність нашого уроку полягає в тому, що сьогодні ми станемо акторами і завітаємо в той священний храм про який говорив Карпенко-Карий. В процесі вистави ви повинні знайти відповіді на питання: «Чим повчальні настанови Карпенка-Карого для вас особисто?», «Чому страшні життєві випробування не зламали Івана Карповича?», «Як би ви діяли в скрутні хвилини його життя?» (Поставте себе на місце письменника.)

2. Рольова гра . Вистава.

Дія І.

Максим Рильський декламує свій вірш « Три брати» на фоні фортепіанної музики.

Колись, на славу Україні,

Зродила мати трьох синів.

Дала крилята їм орлині,

Дала їм очі соколині

І душі, повні мрій і снів…

Садовський славний! Ти між нами

Отой орел, і в слові сім

Чи пізнаєш себе з братами,

Широкоплечими орлами,

Що штуки мир скорився їм?..

Мов той орел в краю блакиті, -

В просторі штуки чарівнім,-

Ширяєш ти по вільній хіті,

Підвладне все тобі в ті миті,

І ти живеш життям двійним…

І ось брати твої з тобою:

Карпенко – старший чарівник,

Що так звабляє всіх нас грою,

Що надихає й вас порою

І що відкрив нам свій тайник

Подій лукавства і зневаги,

Подій неправди огидних,

Великодушних діл відваги

І нищих духом переваги

Над кодлом сильних і грізних!..

А слава сцени Саксаганський!..

Кого він з нас не чарував

Чи то в комедії селянській,

Чи то у драмі хуторянській,-

Яких він типів не вдавав?..

Живіть на славу Україні,

Чаруйте скрізь її синів,

І славні будете в родині.

І як тепер, при сій хвилині,

Скрізь привітають трьох братів!..

2 слайд

3 слайд

Оповідач-персонаж. Диво сім’ї Тобілевичів: три брати Іван, Микола, Панас та їхня сестра Марія склали основний кістяк української драматургії. Про старшого брата Івана Карповича Тобілевича піде мова.

Карпенко-Карий — літературний і театральний псевдонім Івана Карповича Тобілевича. Народився І. Тобілевич 29 вересня 1845 р. в с. Арсенівці, Бобринського повіту на Херсонщині. Дитинство драматурга минуло за кріпацтва.

Слайд 4

Батько. Хлопець чув у родині про жорстокість і сваволю панів, бачив тяжку працю кріпаків на панщині і жорстоку розправу над ними. Страждання кріпаків глибоко вражало Івана, бо мати його до заміжжя була кріпачкою.

Опанувавши початкову грамоту, у сільського дяка, Івана віддали до трикласного Бобринського повітового училища, яке він закінчив із відзнакою у 1859 р. і мріяв стати вчителем або лікарем, але через скрутне матеріальне становище сім’ї з 14 років працював чиновником-канцеляристом. Знання син здобував самотужки, наполегливо працюючи над книгою, завдяки чому і піднявся до рівня високоосвічених людей.

Мати. Ще в дитинстві Іван зацікавився театральним мистецтвом. Цьому сприяли мої хвилюючи розповіді про вистави «Наталка Полтавка», «Енеїда». Своє захоплення театром передала дітям.

Оповідач-персонаж. То ж невипадково з родини Тобілевичів вийшли й такі видатні діячі української сцени, як Панас Саксаганський, Микола Садовський, Марія Садовська (обидва молодші брати і сестра обрали собі театральні псевдоніми Садовських — дівоче прізвище матері Євдокії Зіновіївни, а Панас — псевдонім Саксаганський — на честь містечка Саксагань, звідки мати була родом).

Сергій Єфремов. Батько й мати мали сильні голоси, тому в їх домі часто звучала народна пісня. В родині панувало взаєморозуміння, повага до рідних. Правда, Карпо Адамович хотів, щоб діти були на службі, а не в «тіятрах», але мирився і допомагав, особливо синові Івану.

Дія ІІ

Оповідач-персонаж. У діяльності Івану Карповичу допомагали дві чудові самовіддані жінки: Надія Карлівна Тарковська — перше кохання і дружина письменника, Софія Віталіївна Дітковська — друга дружина.

Слайд 5

Карпенко-Карий. Із першою дружиною, Надією, були пристрасними театралами, шанувальниками Шевченкового слова. Зіграли головні ролі в п'єсі «Назар Стодоля», а згодом назвали своїх дітей іменами улюблених героїв — Галя і Назар. А іменем дружини назвав хутір Надія.

Згодом народилося ще двоє дітей — Юрко та Орися, але родинне щастя було недовгим. Від хвороби помирає Надія Тарковська, а слідом — улюблена старша дочка Галя.

Пережити горе допомагає робота в театрі, творче самозабуття і Софія Дітковська, акторка театру.

Слайд 6

Софія Віталіївна. Дітям Тобілевича я замінила матір. Доньці, що народилася, дали ім'я сестри Тобілевича — Марія.

Усі діти одержали гарну освіту: Назар став інженером-хіміком, Юрій, будучи студентом у Львові, заприятелював з родиною Івана Франка, Орися (Ярина) та Марія здобули освіту у стінах Паризької Сорбонни. З усіма дітьми були теплі, задушевні стосунки.

Голос Духу. «Один з найкращих лікарів є праця! Не дурна, без мети, аби утомить себе, свободу і незалежність!». (З листа до дочки Ярина).

Дія ІІІ

Сергій Єфремов. Основою життя для Карпенка-Карого була праця: працював ковалем-молотобійцем, палітурником, хліборобом, косарем, робітником нарівні з народом..

Так, довелося йому таки орати і засівати, тільки інше поле, поле української драматичної літератури і театру… І тут рівних йому не було. Прагнув, щоб кожна його п’єса стала потрібна і зрозуміла не лише інтелігенції, але й простому народу.

Голос Духу. «Я дав кілька книжок «Хазяїна» своїм дядькам. Один із них, одібравши книжку в обід , надвечір уже прочитав. Дуже гарно зрозумів, багато коментував і прикладав до знайомих людей і хазяїнів. Я рад, що книжка ніби суха, так зацікавила дядька .З цього видно, що вона буде корисною». (Із листа до С. Єфремова)

Слайд 7

Сергій Єфремов. Карпенко-Карий був абсолютно вільний і в мистецьких уподобаннях, і в життєвому виборі — служив Україні талантом, даним від Бога.

Суд Совісті. «Ради України, нам дорогої, ради скривдженого народу, не маючого навіть і порозуміння об нашій праці, — ми зробимо, що в наших силах». (З листа до Саксаганського).

Дія ІV

Оповідач-персонаж. Мистецькі шукання привели Карпенка-Карого до створення одного з блискучих зразків психологічної драми – п’єси «Наймичка». У творі розкривається трагедія простих чесних людей в задушливій атмосфері гнобительського суспільства.

Толстой. Написати драму «Наймичка» міг той хто знає душу жінки, вміє зблизька заглянути в неї… Мабуть, автор зазнав сам душевних тривог. У нього є думки, які він наче боїться висловити до кінця. Передайте від мене драматургові, хай не стримує себе говорити правду гостру, вразливо й щиро.

Карпенко-Карий. Дякую за пораду.

Толстой . Дозвольте, то Ви є автор?

Адже автор Карпенко-Карий, а ви, знайомлячись, назвали себе Тобілевичем.

Карпенко-Карий. Це мій псевдонім.

Толстой. А ви пишіть драми. Пишіть правдиві життєві драми. Пишіть правдиві життєві драми. Про гастролі трупи я щодня читаю в газетах і чую від своїх друзів. Радію за ваші успіхи. Вони полягають не тільки в мистецькій грі, а насамперед – у вашій вірі, у переконанні творити добре діло. Я охоче подивлюся якусь вашу п’єсу ! А «Хазяїн» чия комедія?

Карпенко-Карий. Комедію «Хазяїн» написав я. Цілком оригінальний твір.

Дія V

Поклик Серця. «Комедію нам дайте. Комедію, що бичує сатирою страшною всіх і сміхом через сльози сміється над пороками, і заставляє людей, мимо їх волі, соромитися своїх учинків!.. Служити таким широким ідеалам любо!»

КарпенкоКарий. Комедію задумав. Не дає спокою…

Оповідач-персонаж. Івана Карпенка-Карого справедливо називають батьком української комедії, адже саме він започаткував цей жанр «Стома тисячами» та «Хазяїном».

Слайд 8

П.Саксаганський. Комедія нам дуже потрібна… Але пам’ятай, брате,що комедія для сцени має бути виключно життєвою. Наше завдання – виховати глядача настільки. Щоб він розумів не тільки поверховий комізм, а й навчився бачити і відчувати сльози крізь видимий сміх…Вірю в твої здібності…

Оповідач-персонаж. Саме сільська буржуазія, капіталісти-землевласника і стали об’єктом «злої сатири» в комедії «Хазяїн».

І.Франко. У цій комедії І.Карпенко-Карий змалював «грандіозну по своїм замислам й по майже бездоганнім обрамленні картину великого промисловця і глитая з селян з його могутніми впливами і чисто селянською вдачею…Майстерна драматична техніка надає тій драмі велику сценічну вартість і запевняє їй довговічність на сцені».

Оповідач-персонаж. Перед тим, як подати п’єсу до цензури, Карпенко-Карий прочитав її в колі аристократичного товариства.

Оповідач-персонаж. У комедії показано, як нещадна експлуатація призводить до загострення класових суперечностей, що виявляються спочатку в протесті робітників проти поганого харчування, а у фіналі п’єси – і в їхньому стихійному бунті, для придушення якого Пузир вдався навіть по допомогу до влади. Показуючи ці виступи сільськогосподарських робітників проти хазяїна-капіталіста, драматург правдиво відбив процес наростання революційного руху в українському селі напередодні1905 року.

Сила Духу. «Будущина в руках нового покоління, і чим більше вийде з навчальних закладів людей з чесним і правдивим поглядом на свої обов’язки перед спільною громадою, тим скоріше виросте серед людей найбільша сума справедливості!»

Оповідач-персонаж. Уже перші вистави «Хазяїна» на початку1901 року, в яких, до речі, найвідповіднішу роль Пузиря виконував сам автор, були сприйняті глядачами з великим захопленням.

Поклик Серця. «Я сам бачу,що це найкраща моя комедія…» (Із листа синові Назару, 1901 р.)

Дія VІ

Карпенко Карий. Яку ж тему обрати для трагедії? Прагнув до простоти в драматургії і сценічній грі. Задумав написати історичну драму за мотивами народної думи про Саву Чалого.

Ще хлопчиною чув драму з уст матері. Яка це трагедія ! Прокляття народне не минуло долі Сави. Не зазнав зрадник і особистого щастя . Одружився з шляхтянкою, але не дістав душевного спокою. Переслідують думки про про колишніх побратимів. І вони таки прийшли до нього й помстилися, як велить закон народного правосуддя.

Тож народ у своїй фантазії виношував тему трагічного, висловлював свої болі, гнів і надії. Треба назвати твір «Сава Чалий».

Слайд 9

(Інсценізація уривка п’єси (на вибір).

Слайд 10

V. Узагальнення і систематизація знань.

1) Усне закріплення . «Мікрофон»

Викладач. В процесі вистави ви повинні були знайти відповіді на такі питання: 1) Чим повчальні настанови Карпенка-Карого для вас особисто?» 2) Чому страшні життєві випробування не зламали Івана Карповича?» 3) Як би ви діяли в скрутні хвилини його життя?» (Поставте себе на місце письменника.) 4) Як вшановано пам’ять геніального драматурга на теренах України?

V. Підведення підсумків уроку і оцінювання роботи учнів.

  • Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Відповіді учнів)

V. Домашнє завдання . (Диференційоване)

1. Доберіть або спростуйте істинність тези: «У діалозі життя важливим є не його запитання, а наша відповідь.» (Марина Цвєтаєва)

2. Скласти хронологічну таблицю життя і творчості Івана Карпенка-Карого.

3.Прочитати твір «Мартин Боруля».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
1
міс.
1
6
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!