Мета: продовжувати вчити дітей самостійно складати множину, виокремлюючи в ній кожний окремий елемент, розгадувати загадки; формувати в дітей інтерес до пізнання, уявлення про колір, форму, величину; спонукати до називання предметів та їхніх сенсорних ознак; закріплювати вміння розрізняти один і багато предметів, знання геометричних фігур; вправляти у групуванні предметів за кольором, формою та величиною; розвивати в дітей увагу, мислення, сенсорні уявлення про колір, форму та величину предметів, комунікативні навички; виховувати самостійність,уміння діяти разом з іншими; активізувати у словнику назви кольорів, геометричних форм, величин.
Обладнання: іграшковий їжачок, великі геометричні фігури(трикутник, квадрат, круг), набір маленьких фігур (трикутник,квадрат, круг), великі й маленькі м’ячі, велика і маленька коробки; повітряні кульки, кольорові стрічки до них.
Хід заняття.
І-організаційний момент.
-Діти, до нас сьогодні прийшов наш добрий друг. Хто він? Послухайте загадку і здогадайтесь.
Загадка.
Носить шубку зі шпичок,
Сірих гострих голочок.
Він сопе кумедно так...
Упізнали? Це — ... (їжак).
-Так, це наш знайомий їжачок. (Виставляє іграшку.) Привітайтеся з ним. (Діти вітаються.)
-Їжачок за нами дуже скучив і вирішив прийти в гості.
-Та не просто так: він приніс ігри, щоб ми з ним погралися.
-Ви згодні погратися з їжачком? (Вихователь спонукає дітей до позитивної відповіді.)
Зараз ми сядемо на килим, щоб нам було зручно, та пограємо у гру.
ІІ-основна частина.
Дидактична гра «Фігури загубились»
-Вихователь показує по черзі великі фігури, запитує, як вони називаються, якого вони кольору, чи великі вони. Потім виймає маленькі фігури і проводить таку саму бесіду про них. Після цього розповідає, що великі фігури — це матусі, а маленькі — їхні діточки. Та діточки загубились і ніяк не можуть знайти своїх мам. Отже, треба кожному малюкові знайти його маму.
Діти беруть по одній маленькій фігурі й накладають зверху на великі фігури, потім беруть наступні. Під час гри вихователь запитує в кожної дитини,яка в неї фігура, якого кольору, де її мама.
-Їжачкові дуже сподобалася гра, і він пропонує вам погратися ще.
Фізкультхвилинка «Їжачок»
-Наш маленький їжачок
(Руки на поясі, повороти ліворуч-праворуч.)
-Носить шубку зі шпичок
-І ні вовчика, ні лиску
(Руки, зігнуті в ліктях, перед собою, долонями вперед.)
-Не підпустить він і близько.
(Ритмічні рухи руками вперед-назад.)
-Він грибочків назбирає,
(Невеликі нахили вперед.)
-На голки понадіває
І додому заспішить —
(Тупотіння ніжками на місці.)
-Тільки листя шурхотить.
-Відпочили? Пропоную пограти ще в одну гру,яку нам приготував їжачок. Подивіться: що це лежить? (М’ячі.)
-Скільки тут м’ячиків? (Багато.) А які вони за величиною? (Великі й маленькі.) Правильно. Візьміть по одному м’ячику. (Вихователь запитує дітей, скільки в них у руках м’ячів.)
-А чи однакові за величиною в нас м’ячі? (Ні, є великі, а є маленькі.)
Розвивальна вправа «Розклади м’ячі»
Вихователь звертає увагу дітей на коробки, що стоять на підлозі. Запитує, яка з коробок велика, а яка мала. Далі просить дітей великі м’ячі віднести до великої коробки, а малі — до малої. Під
час виконання вправи запитує, якої величини в дитини м’яч, у яку коробку вона його несе.
Сюрприз від їжачка.
-А ще їжачок приніс вам сюрприз! (Показує повітряні кульки.)
- Кульки вам подобаються? А якого вони кольору?
-Щоб кульки були гарними, їжачок приготував ось такі кольорові стрічки, але не встиг їх прив’язати. Тож обирайте повітряну кульку, а до неї стрічку такого самого кольору.
Розвивальна вправа «Добери стрічку до кульки»
Дитина обирає кульку певного кольору, називає колір. Потім шукає такого самого кольору стрічку й також називає його, а вихователь допомагає прив’язати стрічку до кульки.
ІІІ-підсумок заняття.
-Що ж, діти, їжачкові вже час повертатися до лісу. Попрощаймося з ним. (Діти прощаються.)
-Хто приходив до малят7
-Що приносив із собою?
-Що найбільше сподобалось дітям?
-Кликати їжачка в гості ще?













