Мета: формувати повноцінне сприйняття навколишнього світу, закріплювати знання про основні кольори, форму та величину об’єктів; учити впізнавати та називати основні кольори (синій, зелений, жовтий, червоний), геометричні фігури (квадрат,круг, трикутник), величину предметів (великий, малий); розвивати дрібну моторику рук, уяву, увагу, мислення, сенсорні уявлення про колір, форму та величину предметів, тактильні відчуття,нюхові та смакові аналізатори; виховувати чуйність, бажання допомагати, культуру поведінки; активізувати в словнику дітей слова вбрання, вбратися, дібрати, квасоля, круглий, назви кольорів,форм, величин.
Обладнання: іграшкові їжак, зайчик, мишка; святковий одяг (капелюшки), повітряні кульки (різної форми чотирьох основних кольорів); шарфики з нашитими ґудзиками для пристібання прикрас — геометричних фігур (круг, квадрат, трикутник), торбинки з насінням квасолі, гороху, горщик із суничним варенням, ложечки, чай, серветки; лист-запрошення.
Хід заняття
І-організаційна частина.
Сюрпризний момент.
- Діти, я сьогодні йшла в нашу групу і на порозі знайшла лист. Хочете, я його вам зараз прочитаю?
Лист від їжачка.
(Читає.) Їжачок-хитрячок запрошує нас до себе на день народження. Підемо на день народження до їжачка? (спонукаю дітей до позитивної відповіді.)
-Скажіть, а що треба зробити, щоб на дні народження порадувати й іменинника, і гостей? (Гарно вбратися, приготувати дарунки, повітряні кульки.)
Одягання на свято.
Пропоную діткам одягти ось такі гарні капелюшки. (Діти одягають убрання.) Діти, назвіть, якого кольору у вас капелюшки? (Діти називають кольори.)
-Як ви гарно вбралися! Тепер ми можемо рушати до їжачка.
-А що ж ми забули? (Дарунок.) Що ми можемо подарувати їжачкові?(Відповіді дітей.)
Пропоную подарувати їжачку ось такі кольорові шарфики, щоб йому було не холодно взимку. Але я їх не встигла прикрасити. Ви мені допоможете? (Відповіді дітей.)
ІІ-основна частина.
Пропоную прикрасити шарфики ось такими геометричними формами. (Показує квадрат, трикутник, круг.) Назвіть їх. (Діти називають.)
Розвивальна вправа «Прикрасимо шарфики»
Кожна дитина отримує шарфик і набір геометричних фігур. Завдання: пристібнути на ґудзики геометричні фігури. Під час діяльності вихователь запитує про колір шарфика, геометричних фігур, їхні назви.
Молодці, які гарні дарунки в нас вийшли! Їжачкові вони дуже сподобаються. Ми вже можемо йти.
Фізкультхвилинка «Ми веселі малюки»
Ми веселі малюки,
(Діти крокують на місці.)
Ми крокуєм залюбки.
Ми у гості ідемо,
(Нахиляються вперед.)
Подарунки несемо.
По дорозі роззирнись,
(Повороти ліворуч-праворуч.)
Вліво-вправо подивись.
Як мишки, покружляємо,
(Повороти навколо себе.)
Зайцями пострибаємо.
(Стрибки на місці.)
Подорож до лісу.
Молодці! Ось ми вже й прийшли до лісу. А хто це там плаче? (Дістає іграшкову мишку.) Діти, мишка зібрала насіння квасолі та гороху, хотіла передати їжачкові в дарунок, щоб йому не було голодно взимку. Але переплутала всі торбинки й тепер не знає, у якій торбинці квасоля, а в якій — горох. Подивіться, ось відкриті торбинки. Тут квасоля, вона велика. А в цьому мішечку —горох. Він який? (Маленький.)
Розвивальна вправа «Допоможемо мишці»
Діти беруть у руки по одній торбинці з насінням, обстежують її на дотик і визначають, яке насіння всередині.
Мишка вдячна вам за допомогу та просить передати їжачкові кілька торбинок із горохом та квасолею. Дякуємо тобі, мишко, а нам уже час іти далі.
Ой, подивіться: що це? (Повітряні кульки.) А хто їх тримає?(Зайчик.)
Вам подобаються ці кульки? Якого вони кольору? (Червоного, синього, жовтого, зеленого.) Покажіть маленькі кульки. А тепер — великі. (Діти виконують завдання.) Малята, зайчик просить передати ці кольорові кульки їжачкові на свято. Передамо? (Відповіді дітей.)
А ось уже й іменинник. (Виставляє іграшкового їжака.)
Привітаймо його з днем народження. (Вихователь спонукає дітей висловити привітання їжачку.) А зараз ми подаруємо тобі дарунки.
Діти, які дарунки та від кого ми принесли їжачкові? (Шарфики від діток, насіння від мишки, повітряні кульки від зайчика.)
Частування від їжачка.
А їжачок нам приготував частування: духмяний чай і ще якесь варення...
(Показує горщик з полуничним варенням. Пропонує дітям понюхати та впізнати, з чого варення, потім дає покуштувати.)
Ось ви і впізнали малинове варення. А зараз ходімо всі на смачне частування.
ІІІ-підсумок заняття.
(Вихователь пригощає діток. )
Кого діти зустріли?
В кого було день народження?
Які дарунки принесли їжачкові?
Вас сподобалось?
Дякую всім за заняття.













