«Моя родина найкраща»
(заняття для старшої групи)
Мета: уточнити поняття вихованців про родинні стосунки, особливості своїх рідних та близьких людей; поглиблювати знання дітей про зміст обов’язків членів родини; розвивати цікавість дітей до самопізнання; сприяти розвитку інтересу до власного імені, зовнішності; формувати у дітей уявлення про себе самого як окрему, неповторну особистість; розвивати мовлення дітей та логічне мислення; виховувати любов та повагу до членів своєї родини, бажання піклуватися про них, допомагати їм, уміння цінувати прихильне ставлення до себе; виховувати повагу одне до одного, почуття любові до рідних.
Матеріал: зображення членів сім’ї, сердечка на кожнудитину,художні матеріали, картина із зображенням сім’ї , завдання на аркушах паперу, молитва.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Психогімнастика «Ми – одна сім’я»
В цій кімнаті ми ‒ сім’я.
Раз, два, три (Плескають в долоні).
Ми і ви, і ти, і я.Раз, два, три.
Усміхнись тому, хто справа,
Усміхнись тому, хто зліва –
Ми одна сім’я.
- Діти, хто до нас сьогодні завітав?
- Так, гості. Привітаємось з ними. А зараз тихесенько повертаєтесь до мене і починаємо наше заняття.
Дзвенить дзвіночок.
Вихователь виставляє на дошці картинку із зображенням сім’ї.
Вихователь:
Сьогодні незвичайні гості в нас –
Омелько та його сім’я.
Вітаємо ми їх усіх,
І ти, і він, вона і я.
Прийшов до нас Омелько показати свою сімейку.
Сімейку показати та з вами порозмовляти.
- Сім’я, родина – це найдорожче, що є в людини. Сьогодні мова у нас піде про родину. Усі мають свою родину. Ластівка не може жити однією сім’єю з горобчиком. І ведмідь, і вовчик-братчик не пристануть до чужої зграї. Усі вони мають свою родину. І кожний із вас має її. Хто складає родину? (Відповіді дітей). За допомогою тата і мами ви з’явилися на світ. З перших днів вашого життя вони були поруч і навчили вас ходити, слухати казки, вимовляти перші слова, взувати черевики, застібати ґудзики. Батьки радіють кожному вашому успіху й сумують через невдачі.
В українській родині з давніх часів існує звичай шанувати найстарших її членів – бабусь і дідусів. Вони мають великий життєвий досвід, завжди є розсудливими і мудрими. Вони завжди готові прийти на допомогу і вам, і таткові з мамою.
- Розглянемо сім’ю Омелька. Кого ви бачите на картині? Давайте дамо імена всім членам родини (Відповіді дітей).
-А для чого людині потрібна сім’я? (Відповіді дітей)
-Так. Кожна людина, яка має сім’ю, розуміє, що таке любов, турбота та ласка. Як ви вважаєте, якою повинна бути сім’я? (Відповіді дітей)
-У народі кажуть, що жінка – це сонце, чоловік – місяць, а діти ‒ зорі. Поясніть цю народну мудрість.
Робота на аркушах. Завдання 1
Вихователь пропонує дітям вибрати той малюнок,
на якому зображено склад їх родини і розказати про неї.
Дитина вибирає картинку, яка, на її думку, схожа на склад родини, і пояснює.
- Це моя сім’я. Нас п’ятеро. Це – я, Максим, моя мама Марія Петрівна, тато Іван Юрійович, мій дідусь Петро Іванович та бабуся Ольга Дмитрівна.
- В кожній сім’ї всі піклуються одне про одного, допомагають одне одному, і кожен має свої обов’язки.
- Які обов’язки виконує тато?
- Що входить в обов’язки мами?
-Які обов’язки у вас?
- А у ваших братів, сестер?
- Чи допомагаєте ви одне одному?
Послухайте вірш, який написала Агнія Барто.
Помічниця Тетянка
У Тетянки справ чимало,
Так багато – нема слів:
Братику допомагала –
З ранку він цукерки їв.
«Ой, у мене стільки діла.
Чай пила, пиріг я їла.
Посиділа біля кішки
І пограла з нею трішки.
Потім, лялька захворіла –
Ляльку трішки пожаліла:
Пісеньку я їй співала,
Казку гарну розказала.
– Я зробити все зуміла,
Від цих справ мені несила…
Я до мами побіжу:
Роздягніть мене – прошу.
Я втомилася сьогодні,
Завтра – вам допоможу».
- Чи можна назвати Тетянку помічницею? Чому?
- Чи є серед вас діти, схожі на Тетянку?
Кожен з вас не просто дитина.
Кожен з вас – маленька людина.
Кожен з вас ім’я своє має,
Але сам його не називає.
- Давайте послухаємо, як звучать ваші імена.
Діти називають свої імена.
- Назвіть свого товариша, який сидить поруч, пестливо, ласкаво.
Імен різних на світі буває дуже багато, але вони схожі між собою.Чим?(Відповіді дітей).
- Так, імена складаються із звуків, тобто ми їх говоримо.
- Є імена, які починаються на однаковий звук.
- Існують довгі та короткі імена.
- Назвіть довгі імена.
Діти. Анастасія, Катерина, Єлизавета, Поліна, Ярослав.
Вихователь. Від довгих імен можна утворити короткі і навпаки.
Діти. Настя, Катя, Ліза,Поля, Ясик.
Вихователь. Ви почули, що одне й те саме ім’я звучить по-різному. Наприклад: Тетянка, Таня, Тетяна, Тетяночка.
-Зараз ви діти і вас усі називають пестливими іменами. А подумайте, як звучатимуть ваші імена, коли ви станете дорослими?(Відповіді дітей).
-Так, до вашого імені ще буде додаватися ім’я по батькові.
Вихователь пояснює, що по батькові дається за іменем тата.
Діти називають повністю своє ім’я та по батькові.
Фізкультхвилинка
Скільки нас живе в квартирі?
Тато, мама, брат і я.
(Повороти голови в сторони)
Раз, два, три, чотири-
Ось і вся моя сім’я!
(Піднімання почергово рук угору)
Є у мами доньки,
Доньки-помічниці.
Устають раненько,
Підметуть чистенько.
(Діти « підмітають»)
Ми-мужчини-тато й я!
(Повороти тулуба в сторони)
І робота в нас своя:
Помагаєм мамі ми,
Посуд миємо самі.
(«Миють» посуд)
Ось, ось ми які,
Ми ‒ усі помічники.
Раз ‒присядем, два ‒присядем,
Гарний настрій ‒добре всім.
Покружляли, покрутились,
І на місце тихо всілись.
Вихователь. У кожного з вас є сім’я. У когось вона маленька, у когось – велика. Як ви розумієте поняття «маленька сім’я»?
А яку сім’ю вважають великою? (Якщо діти не знайдуть відповіді на ці питання, вихователь пояснює, що родини бувають різними за кількістю дітей та дорослих).
- Сім’я ‒ це сім «я». Чому так говорять?(Відповіді дітей).
Сім’я – це родичі, які мешкають разом. Вони різні люди, які ніби різні й одночасно схожі одне на одного.
Робота на аркушах. Завдання 2
Вихователь пропонує дітям розфарбувати стільки квіточок, скільки членів у сім’ї.
- З кого складається ваша сім’я?
-Хто є головним у сім’ї?
- Яка ваша мама?
- За що ви її любите?
- Який тато?
- Чи є у вас бабуся, дідусь?
- Як ви їм допомагаєте?
Троє – четверо дітей складають розповіді про сім’ю.
Вихователь. Діти, кожен з вас – це одна маленька людина, але в сім’ї вас називають по-різному. Спробуйте сказати, хто ви для кого.
Дидактична гра «Ти ким для кого є?»
Вихователь запитує в дітей, хто ким для кого є, а діти відповідають.
Для мами я дочка, а для бабусі ‒ …(онука).
Для тата ти син, а для тітки ти ‒ …(племінник).
А для сестри? (Для сестри я брат).
Розглядають варіанти як для дівчат, так і для хлопців.
Робота на аркушах. Завдання 3
Вихователь пропонує дітям розглянути малюнки
і позначити знаком «+» справи, які вони вміють робити.
- Омелькові та його сім’ї сподобалось у нас, і на згадку ця родина подарувала нам лічилочку. Давайте її повторимо, а потім використаємо під час гри.
Мама, тато, дід, бабуся —
Всіхназву, не помилюся.
Старший братик і сестричка
В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте, бозіб’юся:
Мама, тато, дід, бабуся...
Старший брат, сестра і я
Отака у нас сім’я.
Нам лічилочкуна «сім»
Повторити треба всім.
Робота на аркушах. Завдання 4
Намалювати настрій, з яким ви допомагаєте дорослим.
Намалюйте їм ротики, усміхнені чи сумні.
- Діти, ваші батьки дуже люблять вас, піклуються про ваш добробут, здоров’я, настрій, радіють вашим успіхам.
- Ми всі у групі так само переживаємо одне за одного, допомагаємо друзям.
Завдання 5. Знайти помилки художника
Вихователь пропонує 2-3 дітям розглянути малюнок та знайти помилки.
Вправа «Серце родини»
- Наша група – це теж родина. Хочете почути, як б’єтьсявелике серце нашої сім’ї
Діти стають у коло, беруться за руки. На вдих роблять крок вперед, на видих крок назад.
«Тук – крок вперед, тук – крок назад» ‒ і так кілька разів.
Колись давно і зараз люди звертаються до Бога з молитвою, просячи для всіх членів сім’ї здоров’я, щастя та благополуччя.
Діти разом з вихователем повторюють молитву.
О Боже, мій дорогенький,
До тебе я ручки підношу:
Для мами, для тата здоров’ячка прошу,
Для дідика, для бабки, для всієї родини.
Послухай, мій Боже, малої дитини.
- Отже, зараз я хочу всім подарувати по сердечку. Це говорить про те, що я дуже радію, коли у нашій групі веселий настрій та всі граються гарно, товаришують між собою. Ці сердечка ви візьмете додому, щоб і вдома у вас було все гаразд.
















