Заняття з елементами тренінгу "Життєві цінності"

Психологія

02.01.2020

1158

0

85

Для кого: 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
Опис документу:
Заняття сприяє формуванню у старшокласників уявлення про життєві цінності, їх значення у житті людини; також спонукає учнів до роздумів над важливими життєвими проблемами; сприяє вихованню активної особистісної позиції, впевненості у собі. Завданнями є: - допомогти учням усвідомити важливість життєвих цінностей для позитивного формування особистості; - налагодити контакт між учнями, згуртувати клас; - розвивати впевненість, толерантне ставлення, вміння сприймати думку оточення про себе.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Життєві цінності

Мета: формувати уявлення про життєві цінності, їх значення у житті людини; формувати розуміння поняття «щастя, життя, час, здоров’я», їх значущості для кожного; спонукати учнів до роздумів над важливими життєвими проблемами; виховувати активну особистісну позицію, упевненість у собі.

Завдання:

- допомогти учням усвідомити важливість життєвих цінностей для позитивного формування особистості;

- налагодити контакт між учнями, згуртувати клас;

- розвивати впевненість, толерантне ставлення;

- розвивати вміння сприймати думку оточення про себе і правильно реагувати на неї.

Очікувані результати:

- сформовано життєві цінності;

- сформовано толерантне ставлення;

- сформовано навички впевненості в собі.

Хід заняття:

Привітання

Вправа «Знайомство»

Мета: сприяти згуртуванню групи.

Привітання «Мене звуть... Я люблю себе за те, що...». Вправа проводиться в колі. Кожен по черзі говорить дві фрази «Мене звуть...» і «Я люблю себе за те, що…».

Вправа «Правила групи».

Складаються разом і записуються на дошці.

Приклад правил:

  1. Не викрикувати.

  2. Не перебивати один одного.

  3. Говорити по черзі.

  4. Бути доброзичливим.

  5. Бути толерантним.

  6. Дотримуватись конфіденційності.

  7. «Тут і тепер».

Вправа «Дерево очікувань»

Мета: визначити очікування учнів

На стікерах у вигляді квіток слід написати очікування від заняття, озвучити і почепити на дерево.

Вправа «Звук групи»

Мета: сприяти відчуттю єдності групи, зняти напруженість і втому.

Учасники займають комфортне положення на своїх стільцях, заплющують очі і задумують який-небудь звук, який вони можуть відтворити, але кожен промовлятиме свій звук тільки тоді, коли відчує дотик ведучого.

Тренер, тихенько проходячи поміж учасників, торкається то одного, то іншого, не минувши нікого, а учасники відтворюють задумані ними звуки так, щоб їх могли почути всі у групі. Коли всі учасники відтворили свої звуки, тренер пропонує їм, не розплющуючи очей, повторити свої звуки усім разом. Це і є звук групи.

Повідомлення

У кожної людини є свої цінності. Життєві цінності – це те, що люди вважають важливим для свого життя, що визначає мету й мотиви їхньої діяльності, це те, про що люди мріють і чого прагнуть. Життєві цінності можуть бути індивідуальними, можуть у чомусь збігатися в різних людей, а в чомусь відрізнятися. Люди не завжди обговорюють відкрито свої цінності, частіше предметом обговорення є інтереси, які пов’язані з ними. Про життєві цінності людей можна судити за їхніми вчинками та поведінкою в цілому. Розуміти себе, розуміти інших людей – це значить, розуміти ті цінності, якими керується людина та інші. Кожна людина орієнтується, як правило, не на одну цінність, а на кілька життєвих цінностей.

Анкета «Життєві цінності»

1.____________________________________

2.____________________________________

3.____________________________________

У кожному блоці відзначте 6 важливих для Вас цінностей (міняємо – на +), потім виберіть 3 найважливіші цінності в кожному блоці (зазначте + колом), з 3-х визначте – 1 (виділіть великими літерами). Коли в кожному блоці визначена найважливіша цінність, з 5 особливо вартісних для Вас цінностей відзначте 3 і розставте їх в послідовності від 1 до 3-х – від найважливішої в порядку спадання (в правому верхньому куті).

Вічні

Національні

Сімейні

Особисті

Духовні

-

Життя

-

Народ

-

Сім’я

-

Місія

-

Бог

-

Любов

-

Незалежність

-

Повага

-

Мрії

-

Заповіт

-

Мир

-

Закон

-

Взаєморозуміння

-

Особистість

-

Істина

-

Свобода

-

Довіра

-

Вірність

-

Таланти

-

Спасіння

-

Час

-

Єдність

-

Турбота

-

Творення

-

Віра

-

Здоровя

-

Гідність

-

Працьовитість

-

Самоосвіта

-

Слово

-

Совість

-

Патріотизм

-

Добробут

-

Праця

-

Молитва

-

Мудрість

-

Соц.справедливість

-

Порядок

-

Відповідальність

-

Благословіння

-

Творчість

-

Сталий розвиток

-

Емпатія

-

Терпіння

-

Прощення

-

Радість

-

Освіта

-

Взаємодопомога

-

Чесність

-

Покликання

-

Милосердя

-

Культура

-

Доброта

-

Відкритість

-

Бачення

-

Щастя

-

Інновації

-

Дружба

-

Благодійність

-

Дива

Після діагностики відбувається обговорення результатів.

Вправа- руханка «Тітонька з Бразилії»

Мета: зняти напруження, підтримати бадьорий настрій у групі.

Всі учасники стають у коло. Ведучий робить певні рухи, супроводжуючи їх фразами: «У мене є тітонька з Бразилії», «Вона висока», «У неї довгі вії», «Губи вона фарбує рожевим кольором», «Вона любить плавати», «І грати на піаніно», «І читати книжки», «І варити смачну їжу»… Учасники повторюють рухи за ведучим.

Вправа «Формула щастя»

Мета: усвідомити цінність поняття «щастя».

Учасники отримують листочки із зображенням сонечка з промінчиками. В центрі сонечка написане слово «щастя», на промінчиках учасники мають написати відповідь на запитання «Що потрібно для щастя?». Після цього відбувається обговорення позицій кожного учасника.

Любов + Здоров’я + Мир + Освіта

Щастя = Сім’я + Кохання + Друзі * (Повага + Розуміння)

Існує формула щастя, яка має такий вигляд. Формула Щастя записана як твір дробу, в чисельнику записані доданки складників цінностей. Знаменник дробу складається з людей, з якими можна розділити щастя. Дріб множиться на співмножники Повагу і Розуміння. Міри складників Щастя показують моральні цінності, як є найактуальнішими.

Вправа «Скріпка»

Мета: усвідомлення цінності здоров’я.

Учасникам роздають по одній скріпці, пропонуючи її розігнути і скласти в якусь фігурку. Потім просять скласти у початкову форму.

Тренер:  - Уявімо, що наше здоров’я – це скріпка. Ми робимо з ним все, що завгодно, при цьому не думаючи про майбутнє. Ми хочемо бути здоровими, але потім буває важко відновити своє здоров’я, або ж навіть неможливо. Так само, як повернути цю скріпку у початкову форму. Людина має орієнтуватися у своєму способі життя на позитивний досвід старшого покоління й на негативний досвід хворих людей. Пам’ятайте, що складовою здорового способу життя є не тільки відсутність хвороб, але й відчуття щастя, гармонії із собою й навколишнім світом, творчість, можливість самореалізації.

Вправа «Це чудово!»

Мета: зняти напруження, підтримати бадьорий настрій у групі.

Всі учасники стоять півколом, достатньо великим, щоб промовцям було зручно виступати. Тренер пропонує кожному по черзі вийти в центр півкола і розповісти про якусь свою якість, уміння чи талант (наприклад, "я люблю танцювати", «я» вмію стрибати через калюжі тощо).  У відповідь на кожне таке висловлювання всі, хто стоїть у півколі, повинні хором відповісти: "Це чудово!" і одночасно підняти вгору великий палець.

Притча «Цінність часу»
       Один бізнесмен накопичив великий капітал, який складав 3 млн. доларів. Він вирішив, що візьме собі рік відпустки, щоб удосталь відпочити. Але не встиг він прийняти це рішення, як його відвідав Янгол Смерті. Бізнесмен дуже злякався, вирішив якось умовити Янгола Смерті продати йому трохи часу…
-    Продай мені 3 тижні життя, і я віддам тобі третину свого капіталу, мільйон доларів, - запропонував бізнесмен.
       Але Янгол Смерті відмовив йому.
-    Гаразд, залиш мені 2 тижні мого життя. Я віддам тобі 2/3 своїх грошей, це два мільйони доларів.
       Янгол знову відмовив.
-    Гаразд, продай мені лише один день, щоб я міг досхочу насолодитися красою цієї землі, обійняти дружину, дітей, яких дуже давно не бачив... Я віддам тобі все, що маю – 3 млн. доларів.
       Янгол відмовив.
       Тоді чоловік запитав, чи може Янгол Смерті дати йому кілька хвилин, щоб він зміг написати прощального листа? Янгол погодився. Чоловік написав: «Правильно використовуйте час, який вам відведено для життя. Я не зміг купити навіть три години за 3 млн. доларів. Перевірте, чи все, що вас зараз оточує, справді має цінність?»

Обговореня. Кожному дається найцінніший дар – життя. Це найдорожче, що є у кожної людини. Але, як не дивно, люди дуже легковажно ставляться до цього. Не вміють берегти його та насолоджуватися  ним. Важливо розуміти цінність життя і часу, відведеного нам на цій землі. Бажаю вам із користю використовувати ваш час і цінувати кожну хвилину вашого життя.

Вправа «Віночок побажань»

Мета: озвучити враження від заняття, закріпити позитивні емоції.

Учасники встають у коло, тренер пропонує послідовно, один за одним, по колу озвучити враження і обмінятися побажаннями. Коли всі учасники по колу висловилися тренер говорить про завершення тренінгу.

Вправа «Формула щастя»

Анкета «Життєві цінності»

1.____________________________________

2.____________________________________

3.____________________________________

У кожному блоці відзначте 6 важливих для Вас цінностей (міняємо – на +), потім виберіть 3 найважливіші цінності в кожному блоці (зазначте + колом), з 3-х визначте – 1 (виділіть великими літерами). Коли в кожному блоці визначена найважливіша цінність, з 5 особливо вартісних для Вас цінностей відзначте 3 і розставте їх в послідовності від 1 до 3-х – від найважливішої в порядку спадання (в правому верхньому куті).

Вічні

Національні

Сімейні

Особисті

Духовні

-

Життя

-

Народ

-

Сім’я

-

Місія

-

Бог

-

Любов

-

Незалежність

-

Повага

-

Мрії

-

Заповіт

-

Мир

-

Закон

-

Взаєморозуміння

-

Особистість

-

Істина

-

Свобода

-

Довіра

-

Вірність

-

Таланти

-

Спасіння

-

Час

-

Єдність

-

Турбота

-

Творення

-

Віра

-

Здоровя

-

Гідність

-

Працьовитість

-

Самоосвіта

-

Слово

-

Совість

-

Патріотизм

-

Добробут

-

Праця

-

Молитва

-

Мудрість

-

Соц.справедливість

-

Порядок

-

Відповідальність

-

Благословіння

-

Творчість

-

Сталий розвиток

-

Емпатія

-

Терпіння

-

Прощення

-

Радість

-

Освіта

-

Взаємодопомога

-

Чесність

-

Покликання

-

Милосердя

-

Культура

-

Доброта

-

Відкритість

-

Бачення

-

Щастя

-

Інновації

-

Дружба

-

Благодійність

-

Дива

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Психологія

02.01.2020

1158

0

85

Для кого: 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас