До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
8
дн.
2
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Заняття з елементами тренінгу на тему: «Зроби свій вибір на користь здоров’я»

Опис документу:
Підвищити рівень знань учасників щодо алкоголю та його наслідків для здоров'я; дати навички розробки заходів із профілактики вживання алкогольних напоїв у молодіжному середовищі; сформувати в учнів позитивне ставлення до здоров'я, як однієї з найвищих цінностей людини; виробити й розвинути навички прийняття відповідальних рішень в ситуаціях вибору.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Заняття з елементами тренінгудля учнів 9-А класу на тему:

«Зроби свій вибір на користь здоров’я»

Мета:підвищити рівень знань учасників семінару щодо алкоголю та його наслідків для здоров'я; дати навички розробки заходів із профілактики вживання алкогольних напоїв у молодіжному середовищі; сформувати в учнів позитивне ставлення до здоров'я, як однієї з найвищих цінностей людини; виробити й розвинути навички прийняття відповідальних рішень в ситуаціях вибору.

Обладнання: плакат очікувань, плакат реалізованих сподівань, плакат «правила групи», плакат десять способів як сказати «Ні», олівці, папір А4,стікери,пробірки, матеріали для дослідів (спирт, яєчний білок, хліб)

Учасники: учні 11 класу

Час: 1.30хв

Вступне слово. Повідомлення теми і мети заняття. (5хв)

Розпочати наше заняття я хочу висловом В.Шекспіра «Люди впускають у свої вуста ворога, який пожирає їхній мозок». Під словом ворог я маю на увазі алкоголь. Отже, тема сьогоднішнього заняття: «Зроби свій вибір на користь здоров'я»

Сьогодні ми поговоримо про алкоголь та його шкідливий вплив на здоров'я людини. Знання про алкоголь та його вплив на організм допоможуть вам уникнути небезпеки. Кожен з вас зможе усвідомити наслідки ризикованої поведінки, а водночас і те, як цей ризик можна зменшити, або запобігти йому зовсім, тобто, кожен зможе після отриманої інформації зробити для себе вибір.

Вправа 1. «Знайомство» (5хв)

Мета: познайомити учасників, створити умови для ефективної роботи.

Правила роботи в групі: (5хв)

Щоб швидко і ефективно працювати потрібно прийняти правила роботи групи.

  1. Звертатися один до одного на «ти» і на «ім'я»

  2. Бути активним

  3. Бути доброзичливим

  4. Слухати і чути

  5. Бути толерантним

  6. Правило піднятої руки

  7. Правило вимкненого телефону

  8. Дотримуватися регламенту

  9. Конфіденційність

Вправа 2.«Очікування» (5 хв.)

Мета: визначити очікування й одержати зворотній зв'язок.

Сьогодні ми маємо систематизувати наші знання про алкоголь, виробити своє бачення та своє ставлення до цієї проблеми.

Учасникам пропонують на стікерах у вигляді іграшок кількома словами написати свої очікування від заняття, а потім по черзі наклеїти їх на плакат із зображенням «мішка-очікування» і озвучити свої думки (наприклад: навчитися...; поглибити знання...; дізнатися...).

Рухлива гра "Спірні твердження" (5хв.)

Мета: ця гра, окрім інформування, дає можливість кожному учасникові з’ясувати свої погляди на проблему алкоголізму.

Для проведення гри необхідно два листи паперу з написаними на них твердженнями:

(“ Згоден ”,“ Не згоден ”)

Ці листи прикріпляються на двох сторонах кімнати. Ведучий зачитує спірні твердження, після чого учасники повинні розійтися і стати біля тих листів, на яких відображена їх точка зору на дане питання. Після ухвалення рішення кожен з учасників повинен його обґрунтувати: “ чому я вважаю саме так ”. Вислухавши думки кожного з учасників ведучий у вигляді короткої лекції висловлює свою думку. Вислухавши всі точки зору, учасники можуть вибрати листи з твердженнями, найбільш відповідними для них тепер.

Приклади спірних тверджень:

1.Алкоголь – безпечна речовина. – ні

2.Алкоголю – це хвороба. - так

3.Алкоголь підвищує творчий потенціал - ні

4.У багатьох молодих людей виникають проблеми із-за вживання алкоголю.

так

5. Легкі спиртні напої нешкідливі - ні

6.Багато підлітків починають вживати алкоголь “ за компанію ” - Так

7.Алкоголь допомагає розв’язати проблеми - ні

8.Люди, що вживають,алкоголь дуже часто не усвідомлюють, що залежать від нього - так

9.Алкоголь робить з хлопчиків справжніх чоловіків. - ні

10.Залежністьвідалкоголюформуєтьсятількипісляйогобагатократноговживання.- так

Обговорення:

1.Які почуття виникли у вас коли ви давали відповіді на дані твердження?

2.Чи легко було висловлювати свою думку перед усіма учасниками, особливо

Коли ви опинились в меншості?

3.Чи легко змінити свою точку зору?

Вправа 3. « Портрет алкоголіка» (10 хв.)

Мета вправи:допомогти у часникам більш глибоко відчути і пережити ситуацію залежності від алкоголю.

Учасники отримують папір і олівці. Ведучий оголошує завдання: "Намалюйте" портрет алкоголіка ". Це необов'язково має бути зображення людини, просто постарайтеся передати в малюнку ті почуття, які виникають у вас, коли ви згадуєте про алкоголіків". Після того як учасники закінчать роботу, малюнки розкладаються всередині кола і учасники діляться своїми враженнями.

По завершенні обговорення можна провести своєрідний конкурс на те, хто «швидше розпрощається зі своїм алкоголіком». Для цього в центр кола ставиться сміттєвий кошик. Учасники з однакової відстані повинні потрапити зім'ятим малюнком в цю корзину. При цьому, якщо учасник не потрапив – він бере свою грудку і відходить на вихідну позицію.

Вправа4.«Правильно чи не неправильно»(7хв.)
(Група учасників об’єднуються у 3 підгрупи). Зараз кожна підгрупа отримає по одному міфу про алкоголізм. Кожній підгрупі необхідно підібрати якомога більшу кількість факторів, які спростовують цей міф. 
Приклади міфів:

1.Можна сідати за кермо, якщо випити лише чарку вина.

2.Пиво, ром-кола – безалкогольні напої.

3.Коли вагітна жінка випиває - це не шкодить здоров'ю її дитини.

Рухова вправа 5.«Тостери і грінки» (3 хв.)

Учасники об'єднуються в трійки. Двоє беруться за руки і стають тостером. Один заходить в середину. Він - грінка. За командою «тостер», тостери міняються місцями. За командою «грінка», грінки міняються місцями. За командою «грінка готова», тостери присідають, а грінки підстрибують на місці.

Вправа-дослід 6. «Мозок у небезпеці»(5хв)

Мета:Продемонструвати учням незворотні зміни білків під впливом спирту; показати як впливає алкоголь на мозок та нервову систему.

Сказати учням, що білок символічно представляє мозок людини.

Помістити у дві пробірки яєчний білок. В одну з них додати 80% спирт. Видно, як спирт осаджує білки з розчину. Білок ущільнюється й на очах стають помітні зміни фізичних і хімічних властивостей. Щоб довести, що ці зміни незворотні, проводимо біуретову реакцію на білки. Додаємо в кожну пробірку по 4 мл розчину 10% NaOH і по краплях 1% CuSO4.

Ця реакція високочутлива. У пробірці, де був доданий спирт, розчин забарвився в темно-синій колір іонами міді.

Висновки: Спирт денатурує білок, віднімає в нього воду, осаджує й незворотньо змінює його структуру. Алкоголь — це речовина, шкідлива для мозку.

Алкоголь потрапляє зі шлунка в кров через 2 хвилини після вживання. Страждають передовсім клітини великих півкуль головного мозку.
Більш як 3О % алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку, що становлять лише 2% ваги тіла людини. У результаті одного сильного сп'яніння гине до 20 тисяч клітин головного мозку (і хоча у кожного з нас їх до 17 мільярдів, так марнотратно з ними обходитись не варто). Людина втрачає здатність керувати собою.

Вправа-дослід 7.Чи дійсно алкоголь сприяє травленню? (5хв)

Візьмемо дві пробірки, в одну помістимо хліб і воду, в іншу - хліб і спирт. Видно, що в пробірці з водою хліб розчинився без залишку, а в пробірці зі спиртом хліб став чорним і не розчинився. Висновок: спирт не сприяє травленню.

Висновки: Розлад травлення спричиняє до зміни, а потім і втрати смаку і часто закінчується виразковою хворобою.

Вправа 8. «Вчимося приймати рішення» (7хв)

У дитинстві більшість рішень приймали за нас дорослі. Тепер дедалі частіше доводиться приймати рішення самостійно і брати на себе відповідальність за їхні наслідки. Щоб зробити правильний вибір, щоб наша поведінка була відповідальною, важливо добре усвідомлювати хто і що впливає на тебе, і навчитися ефективних методів прийняття рішень.
Деякі наші рішення можуть мати особливо небезпечні наслідки для життя і здоров'я. Проаналізуйте умовну ситуацію. Обміркуйте варіанти свого рішення та їх позитивні та негативні наслідки. Зробіть та поясніть свій вибір.
Ситуація 1. «П’яний водій» 
Ваш старший брат має забрати вас додому після занять. Коли він нарешті приїхав, ви побачили, що він ледве стоїть на ногах. Ви розумієте, що він забагато випив і їхати з ним надто небезпечно, та він намагається переконати вас, щоб ви сідали у машину.

Ситуація 2. «Дорослий подарунок»
Сьогодні у вас день народження. Ви запросили до себе кількох близьких друзів. Вони принесли подарунки – музичні диски, фільми, солодощі. А ваш найкращий друг відвів вас в іншу кімнату і сказав: «Усі дарують тобі якісь іграшки, а я приніс дорослий подарунок – пляшку горілки. Хочеш спробувати?»

Ситуація 3. «День народження»

Ти разом зі своїм другом на дні народження у приятеля. Усі розмовляють, розважаються. Один із товаришів каже, що хорошого настрою не достатньо, і дістає пляшку з вином. Тобі запропонували випити. Що ти робитимеш?

Вправа 9. «ПРО ЩО ТРЕБА ПАМ'ЯТАТИ»(5хв)


1.
Фраза „Я НЕ ХОЧУ" або „Я НЕ П'Ю" повинна звучати твердо. 
2. Тебе можуть попросити пояснити, чому ти не хочеш пити. І до цього ти повинен бути готовим. Аби не застали тебе зненацька, заздалегідь подумай, що ти на це скажеш, наприклад: 
- Мені не подобається смак алкоголю 
- Мені не подобається, як я себе почуваю після алкоголю 
- Тверезий я веселіший/Я краще повеселюся на тверезу голову 
- Я знаю, що алкоголь лише ускладнить мої проблеми 
- Пити – це проти моїх переконань 
- Не хочу ризикувати здоров'ям/Мені шкода свого здоров'я 
- Похмілля – це гидка річ 
- Я не хочу втрачати контроль над собою 
- Та я просто не хочу 
- Можна пожартувати: „Я буду почуватись краще, якщо моя голова не опиниться в унітазі" або "Моє похмілля - це страшно!" 
  Причину відмови треба називати впевнено, тоді вона звучатиме правдиво, і Вас зрозуміють. 
3.Пам'ятай, що якщо тебе все-таки умовлять на першу чарочку, келих вина, тоді твоя аргументація і впевненість у собі тобі вже не допоможуть, і наступного разу сказати "Ні" буде значно важче. 
4. Якщо ти будеш до кінця дотримуватися свого рішення, незабаром побачиш, що інші стали поважати твій вибір. 
5. Справжні друзі не будуть примушувати тебе робити те, чого ти робити не хочеш. 
6. Дружи з тими, хто поділяє твої думки і погляди. Не думай, що ти один такий, хто не хоче вживати алкоголь. Завжди є варіант, що на вечірці або в товаристві знайдеться декілька молодих людей, які також не вживають алкоголь. Ось тобі і компанія! 

Висновок: Таким чином, у житті в багатьох людей буває ситуація, коли їм запропонували випити який-небудь алкогольний напій і вони не зуміли відмовитися, незважаючи на те, що знали про можливі наслідки. Тому стає зрозуміло, що крім переконання не вживати алкоголь, необхідна наявність вміння відмовлятися від нього. Вміння відмовлятися різними способами від чогось непотрібного й небажаного надто важливе для людини. Але головне бути при цьому впевненим в собі, змогти аргументувати свою відповідь та пам'ятати, що саме цінніше у людини це її здоров'я.

Вправа 10. «Побажання» 5 хв.

Мета вправи: сформувати емоційно сприятливий клімат у групі

Підсумки заняття(5хв)

А зараз кожен поміркуйте і висловіть свої думки з приводу того, про що ви дізналися на сьогоднішньому занятті. І якщо ваші очікування справдилися, то перенесіть їх на плакат «Ялинка реалізованих сподівань»

Висновки:

У людини, що вживає алкогольні напої, може розвинутись така хвороба, як алкоголізм. Вона руйнує життєві плани, пригнічує, приносить з собою безліч проблем. Щоб цього не сталося, треба пам'ятати, що ваше здоров'я і ваша доля — у ваших рука

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн