Заняття з елементами тренінгу для вчителів на тему: «Портрет сучасного учня»

Опис документу:
На занятті педагогічні працівники зможуть з'ясувати, яким має бути учитель у сучасній школі; виробити навички формування творчого учнівського колективу; розвивати творчий потенціал учителя як приклад для учнів; визначити шляхи розвитку творчих здібностей учнів. Орієнтовна тривалість тренінгу – 1,5 год.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Заняття з елементами тренінгу для вчителів на тему:

«Портрет сучасного учня»

Мета: з'ясувати, яким має бути учитель у сучасній школі; виробити навички формування творчого учнівського колективу; розвивати творчий потенціал учителя як приклад для учнів; визначити шляхи розвитку творчих здібностей учнів.

Орієнтовна тривалість тренінгу – 1,5 год.

Кількість учасників – 15 осіб.

Хід заняття

Починаємо заняття із обговорення та прийняття правил роботи в групі. Правила.

  1. Я тут такий, як і в повсякденному житті.

  2. Неправильних поглядів не існує.

  3. Висловлюємося по черзі.

  4. Правило піднесеної руки.

  5. Ситуація «тут і зараз».

Обговорення очікувань.

Вправа «Ім’я - квітка» (10 хв)

Мета: дати кожному учасникові можливість презентувати себе іншим і створити комфортну емоційну атмосферу, сприятливу для результативної спільної роботи в групі.

Обладнання: бейджики, ручки.

Психолог. Треба вирішити, як ви хочете, щоб до вас зверталися на зустрічі. Запишіть це ім’я посередині бейджика, після чого згадайте квітку на заголовну букву свого імені і намалюйте її поруч.

Вправа «Поміняймося місцями» (5 хв.)

Мета: покращити настрій, підвищити самооцінку, активізувати учасників групи.

Учасники сидять на стільцях колом. Ведучий знаходиться в центрі. Завдання групи – уважно слухати і виконувати вказівки ведучого. Він просить помінятися місцями тих людей, які:

- мають темне волосся,

- які люблять стильний одяг,

- мають гарний настрій,

- зелені очі,

- має домашнього улюбленця.

Інформаційне повідомлення

«Сучасний учень – який він?» (7 хв)

Назвіть, будь ласка, три основні, на вашу думку, риси сучасного учня.

(самостійність, самовпевненість, вміє швидко освоювати нові інформаційні технології)

Сучасний учень - це звичайна людина, яка живе в своєму сучасному світі, йде в ногу з часом і думає про майбутнє. Він отримує гарні оцінки, часто забуває вдома щоденник, зрідка робить домашнє завдання, слухає популярну музику, модно одягається і постійно щось жує, слухає вчителя на уроці і бігає на перервах. Він вихований і розумний, чуйний і довірливий, товариський і цікавий співрозмовник. Він – справжнє дитя свого покоління. Саме таких дітей ми з вами навчаємо, виховуємо, і треба приймати їх такими, які вони є.

Сучасний вчитель?

Назвіть, будь ласка, три основні, на вашу думку, риси сучасного вчителя.

(любить дітей, любить свій предмет, постійно самовдосконалюється)

Так, вчитель без любові до дитини — це все одно, що співак без голосу, музикант без слуху, художник без відчуття кольору. Йдеться про мудру, добру й вимогливу любов, що вчить жити.

Згідна з вами, потрібно любити свій предмет. Сьогодні школа потребує вчителя з сучасними поглядами і уміннями, кваліфікованого, творчого, інформаційно-грамотного. Щоб відповідати таким потребам, кожний з нас повинен йти в ногу з часом, постійно вдосконалюватися, володіти новітніми формами , методами, технологіями навчання та виховання.

Вправа «Несподіваний гість» (15 хв.)

Мета: проаналізувати власні негативні емоції, їх прояви та ефективність моделі поведінки у незвичайній ситуації; розвиток толерантності.

Вправа виконується всією групою одночасно. Група утворює два кола так, щоб кожен учасник мав пару. У внутрішньому колі – «господар, який відчиняє двері», а у зовнішньому – «несподіваний гість». Зовнішнє коло повільно рухається. Коли утворюється пара, ведучий повідомляє, хто несподівано прийшов. «Гість» може бути для «господаря» як приємним (наприклад, найкращий друг, з яким не бачились кілька років), такі не дуже (наприклад, людина, яка нібито розпускає про «господаря» плітки). «Господар» показує своє ставлення до несподіваного гостя без урахування правил етикету. Далі внутрішнє та зовнішнє коло міняються місцями.

(Товариш, ворог, кума, рідня з 10 осіб, сусідка, мама).

Запитання для обговорення:

  1. Чи сподобалася вам вправа?

  2. Які емоції було важко показувати і чому?

  3. Як ви почувалися у ролі «несподіваного гостя»?

Поділ на групи

Вправа «Домашні тваринки» (5 хв)

Інструкція: групу необхідно об’єднати у 2-3 групи. Психолог роздає кожному учаснику папірець на якому записана тваринка (умова – тваринки мають бути різні) та дає команду: «Об’єднайтеся у групи відповідно до назви тваринки, яку ви отримали, але об’єднатися за допомогою лише того звуку, що притаманний вашій тваринці, не користуючись словами». Об’єднавшись, групи можуть заспівати якусь пісню мовою тієї тваринки, яку отримали.

Завдання для підгруп (10 хв)

  1. Створити портрет невдалого і неуспішного вчителя, вказавши на його помилки і причини такого становища.

  2. Описати вчителя успішного і створити його портрет із зазначенням переваг, завдяки яким він став успішним.

  3. Від імені Міністерства освіти і науки України запропонувати щось нове щодо структури, змісту освіти, методів і прийомів навчання, поглядів на урок, ролі вчителя в процесі набуття учнями знань.

Презентація підгруп. Обговорення.

Вправа «Ситуації» (8 хв)

Психолог. Я пропоную вам розіграти педагогічні ситуації, де один буде грати роль педагога, а інші роль учнів. Спробуйте знайти справедливий вихід із ситуації, використайте ваш артистизм, енергетику.

Ситуація 1

Учитель дає завдання учневі, але той не хоче його виконувати, і при цьому заявляє: «Я не хочу цього робити!!!»

Ситуація 2

Учень розчарувався своїми успіхами, у нього виникають сумніви з приводу того, що коли-небудь він зможе засвоїти матеріал, і він говорить вчителеві: «Як Ви думаєте, чи зможу я коли-небудь навчатися на відмінно і не відставати від інших у класі?»

Ситуація 3

Після того, як Ви провели декілька уроків, учень заявляє Вам: «Я не думаю, що Ви як вчитель зможете нас чому-небудь навчити»

Обговорення

Вправа «Лосяшики і дерева»

Вправа «Педрада» (15 хв.)

Мета: формування навичок ефективної комунікації, відповідальності.

Серед учасників тренінгу психолог обирає 5-6 осіб, які хочуть брати активну участь. Один із обраних учасників залишається в кабінеті, решта виходить за двері. Психолог зачитує учаснику, що залишився, повідомлення про те, що відбувалось на засідання педради, яке колега нібито пропустив. Завдання учасника – уважно слухати і запам’ятати якнайбільше інформації. Коли інформація прочитана, в аудиторію запрошують ще одного учасника. Тепер вже учасник №1 переказує колезі почуту інформацію і т.д. поки всі педагоги не будуть в курсі інформації із засідання педради.

Повідомлення для колеги, який пропустив засідання педради

31 січня о 10:00 відбулося засідання педради для працівників нашого закладу. На ньому обговорювали багато важливих питань. Почнемо із найприємніших: 7 лютого в палац приїжджає цирк. Квитки коштуватимуть 15 грн для дітей та 25 грн для дорослих. Директор палацу наголосила на тому, що кожен керівник гуртка повинен вести всі журнали. 18 квітня цю документацію перевірить комісія з відділу освіти. До 1 лютого потрібно здати списки категорійних дітей. 21 лютого організовують поїздку до міста Вінниця в Театр юного глядача, який знаходиться на вул. І.Франка, 27. Передайте дітям, що проїзд буде безкоштовним , а на квитки потрібно взяти 30 грн. візьміть із собою додаткові кошти. У випадку, якщо після закінчення вистави буде час – сходимо до кав’ярні.

Запитання для обговорення

  1. Чи сподобалась вам вправа?

  2. Чи ефективною, на вашу думку, є така комунікація?

Вправа «Будівля» (15 хв.)

Психолог: уявіть, що ваш колектив – це будівля, яка може виглядати на ваш розсуд. У вас є 10 хвилин, щоб намалювати будівлю. Перед вами аркуш паперу та кольорові олівці, якими ви можете користуватися.

Коли малюнки готові, учасникам заняття можна на слайді дати інтерпретацію малюнків. (див. «Психолог» №23-24, грудень 2016, с.79).

Вправа «Кришталева подорож» (5 хв.)

Мета: сприяти емоційному відпочинку, усвідомленню своїх проблем та їх подоланню, отриманню позитивних емоцій.

Психолог. Сядьте зручно, розслабтеся, заплющте очі. Уявіть, що ви входите у весняний яблуневий сад, повільно йдете по алеї, вдихаючи запах біло-рожевих квітів, насолоджуєтеся цим. Вузькою стежкою ви підходите до хвіртки, відчиняєте її і потрапляєте на чудову зелену галявину. М’яка трава похитується, приємно дзижчать комахи, вітерець пестить ваше обличчя, волосся. Перед вами озеро. Вода прозора і срібляста. Ви повільно йдете берегом вздовж бешкетливого струмочка і підходите до водоспаду. Ви входите в нього, і сяючі струмені очищають вас, наповнюють силою та енергією. А тепер настав час повертатися. Подумки пройдіть увесь свій шлях у зворотному напрямку, вийдіть із яблуневого саду, лише тоді розплющте очі.

Психолог. Такі вправи допомагають усунути напруженість, під час стресу по-новому поглянути на події, переосмислити їх.

Підведення підсумків (5 хв)

Психолог. Отже, для успішного виконання покладених на вчителя завдань, він повинен не просто викладати матеріал. Сьогодні відбувається пошук нових форм навчальної діяльності. Головне, щоб ви отримували задоволення від обов’язків та роботи, яку ви виконуєте.

Дякую всім за роботу. Давайте поаплодуємо собі за плідну працю.

Заняття з елементами

тренінгу для вчителів

на тему:

Підготувала: О.В.Миронюк,

керівник гуртка «Цікава психологія»

02.11.2018р.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методологічні основи організації психолого-педагогічного супроводу освітнього процесу дитини із особливими освітніми потребами»
Маргарита Сергіївна Чайка
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.