+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Закон обовязковий для всіх

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Закон обов’язковий для всіх.

(Виховний захід з правового виховання для учнів 7-го класу)

Мета: формувати в учнів здатність до самоконтролю, поваги до моралі й правопорядку, сприяти формуванню правосвідомості підлітків шляхом конкретизації норм моралі і права стосовно їхньої безпосередньої поведінки.

Вчитель: Добрий день, шановні вчителі, діти та гості. Сьогодні одним із пріоритетних напрямів загальнодержавної політики країни стоїть проблема безпеки громадян, охорона їх життя та здоров’я. Ст.. 3 Конституції України проголошує, що «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.» Життя є одним із основних природних благ людини. Без нього всі інші блага, права та свободи втрачають свій сенс. Це стверджується тим, що всі люди вільні і рівні у своїх правах та гідності. На захисті цих прав та інтересів особи стоїть кримінальний закон. Життя кожної людини, як об’єкт кримінально-правової охорони, не має ніяких юридичних особливостей і відмінностей. Сьогодні, під час нашої бесіди, ми будемо говорити про те, що закон обов’язковий для всіх, не зважаючи на стать, колір шкіри, майновий стан, місце проживання.

Вчитель: А почнемо сьогодні розмову про наших друзів та ворогів. Без усякої містики скажу: вони невидимі, але цілком реальні. Одні постійно на сторожі оберігають нас від усього, що заважає на шляху до здійснення вашої мети, а інші, вдаючи добрих, втягують вас у безодню, гальмують розвиток.

У невеличкій сценці ви побачите й почуєте, як вони змагаються за владу над вами.

Сценка.

(Дівчинка або хлопчик, накрившись, лежить, уда­ючи сплячого. Дзвонить будильник. Герой накри­вається з головою. Зусібіч до нього підходить Обов'язок, Совість, Лінь і Байдужіст).

Обов'язок. Прокидайся, пора збиратись до школи.

Лінь. Поспи ще трішки, постіль таке, м'якенька, ковдра така тепленька... А тобі не хочеться встава­ти, з приємним сном розлучатись...

Обов'язок. Кілька гімнастичних вправ - і сон, як рукою зніме. А холодна водичка поверне бадьорість, подарує добрий настрій.

Лінь. Який ти немилосердний. Обов'язку! А я - добра, я жалію, я хочу добра.

Совість. Знаємо твою «доброту»! Послухавши тебе, учень не встигне зробити зарядку, одягнеться абияк, снідатиме похапцем. А це шкідливо для здоров'я.

Байдужість. Ой-ой! Усе ти ускладнюєш. А чого б то поспішати? Можна її поспати довше і встигнути...

Обов'язок. І на уроки спізнитись. А на першому уроці - підготовка до контрольної роботи. Без серйозної підготовки не справитись.

Байдужість. Можна спокійно списати й одержати той самий бал, а іноді й вищий.

Совість. Тобто скористатись плодами чужої праці? І не соромно буде отримати незаслужений бал?

Лінь. Що таке сором? І задля нього тратити нер­вові клітини? Ні, краще без зайвих зусиль...

Обов'язок. А в результаті — ні знань, ні розвитку. Застій і деградація. Цього ви бажаєте? Таке ваше доб­ро? Адже відомо, що «лінь - хати усіх вад» (В. Су­хомлинський). Саме від лінощів починається падіння.

Лінь. Але дитина так любить тепло, ніжність, пес­тощі, а ви закликаєте її до труднощів.

Обов'язок. Бо «подолання труднощів - це шлях до стійкості духу, міцності переконань:). (В. Сухом-линський), А без них немає особистості!

Байдужість. Ой, замучив: труднощі, завдання, обов'язок, дисципліна... Обійдемося без них!

Совість. Геть звідси! Вашої влади тут нема!

Лінь. А це ми побачимо, чия влада сильніша. По­спи ще, дівчинко, подрімай, поніжся, нікуди твоя школа не втече...

Обов'язок. Пробуджуйся, друже, вставай! Тебе кличе обов'язок! (Учениця швидко відкидає: ковдру, підводиться, застеляє ліжко)

Голос матері. Синку (доню), пора вставати.

Учень. Доброго ранку, мамо! Я вже на ногах.

(Лінь і Байдужість виходять).

Обов'язок і Совість. Ходімо, друже, у нас сьогодні не легкий, але цікавий день!

(Разом виходять).

Вчитель: Як ви бачите, учень свій вибір зробив. А чи ви всі робите такий вибір? «Лінощі – мати усіх вад». Чи згодні ви з цією думкою? Поясніть.

( відповіді учнів )

Вчитель: На думку видатного українського педагога Василя Сухомлинського, «небажання знати – це символічні залізні грати». А може воно привести до гратів справжніх. Адже наслідком лінощів, неробства є обмеженість, убогість думки, примітивність почуттів. Особа, яку в народі називають ледарем, нікчемою, також хоче їсти і користуватись суспільними благами, але не хоче їх творити. Отже, для неї залишається шлях легкого здобуття, тобто привласнення незаслуженого: паразитизм, крадіжка. А це вже злочин. Пограбування, насильство, крадіжки, убивство – це злочини, які коять уже сформовані злочинці. Іноді це починається, здавалося б, із невинних, не грубих порушень моральних норм, правил, порядку. Наприклад, хлопчаки полюбляють залізти в чужий садочок та поласувати там яблучками чи горішками. Деякі вбачають у цьому своєрідну романтику. А що це крадіжка – не думають. Або інколи ви є свідками того, як хлопчача суперечка переходить у бійку. Мабуть, ніхто з вас не вважає страшним, якщо один хлопець віддубасить іншого. Чи не так? А ось послухайте невигадану історію.

Двоє хлопців під заохочувальні крики однокласників зчепились, як ті півні. Фізично дужчий Сашко швидко поклав «на лопатки» Олега. Цим би й закінчилось, якби Сашко ще й словом не вразив поверженого, що викликало глузливий гучний сміх однокласників. У припливі ненависті Олег схопив гострий камінець і пожбурив услід кривдникові, який саме оглянувся. Камінь попав прямо в око… Після довгого і безуспішного лікування Олександр залишився однооким.

Чи хотів цього Олег? Зробити людину калікою – це вже тяжкий злочин.

А ось інший випадок. Два братики, незважаючи на сувору батькову заборону, вирішили погратись мисливською рушницею. Петрик жартома наставив дуло на Бориса. Руки вгору! – і натиснув курок. Як на лихо, в стволі була куля. Смерть Бориса настала миттєво… Чи хотів цього Петрик? Чи планував він стати убивцею брата? Ніхто із учасників інцидентів не планував злочину. Але й не думав про можливі наслідки свого вчинку. Ось таке небажання виконувати обов’язки, недисциплінованість призводить до порушень моральних норм, установлених правил, а від правопорушення до злочину – один крок, і злочинець мусить бути покараним.

Як цьому запобігти?

Давайте пограємо в одну гру. Станьте в дві шеренги і ось вам маркер. Почали. (Учні в нерозумінні). А, так, я забула сказати, що треба його передавати один одному. Стоп, стоп! Не так! Маркер потрібно передавати через ліве плече. (Учасники обурюються, що їм про це нічого не казали). Потім гра знову зупиняється і додається нове правило.

Запитання до обговорення:

  Що ви відчували коли виконували цю вправу?

  Що здавалось несправедливим?

  Що могло зробити гру справедливою? (знання учасниками правил гри)

  Де потрібні правила?

  Для чого потрібні правила?

  Що спільного між правилами і законами?

Україна сьогодні перебуває на шляху побудови нової правової держави з пріоритетом права. Додержання юридичних норм гарантує особистості комфортне існування у суспільстві. Відповідно до правових норм поведінка людини може бути правомірна чи неправомірна. Якщо правомірна поведінка – це суспільно необхідна, бажана і допустима, вона полягає в здійснені норм права, гарантується і охороняється державою, то неправомірна поведінка – це така, що суперечить чинним правовим нормам. Розрізняють такі види правопорушень: проступки і злочин.

Учні класу підготували повідомлення, що таке злочин і проступок. Давайте їх послухаємо.

1 учень. Проступки бувають дисциплінарні. Дисциплінарні – це порушення навчальної чи виробничої дисципліни, внутрішнього розпорядку закладу (організації). Наприклад: запізнення на урок, невиконання д/з, куріння, брехня.

2 учень. Матеріальна відповідальність – це нанесення матеріальних збитків, порушення інших майнових чи особистих немайнових благ, які захищаються законом. Наприклад: зламали парту, стілець, розірвали портфель комусь і т.д.

3 учень. Адміністративні – це порушення встановленого державою порядку в суспільних місцях, а також порядку управління всіма іншими сферами життєдіяльності суспільства. Проступок не є суспільно небезпечним і не тягне за собою кримінальної відповідальності.

4 учень. Злочин – це суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.

Учням роздаються матеріали додатку про види правопорушень

та відповідальність за них.

Вчитель. Отже, відповідальність може бути моральною, дисциплінарною, матеріальною, цивільною, адміністративною, кримінальною. Розглянемо випадок: підліток 16 років, реалізуючи своє право на володіння мотоциклом, у разі порушення правил дорожнього руху яку несе відповідальність? (адміністративну). А якщо це порушення призвело до людських жертв? (кримінальну).

Незнання закону не звільняє від відповідальності! (плакат на дошці)

Виступають запрошені гості (юрист, працівник міліції)

Відповідальність неповнолітніх – це передбачена законодавством правова відповідальність осіб, які не досягли 18 років.

Адміністративній відповідальності підлягають неповнолітні, які на момент вчинення ними адміністративних правопорушень (проступків) досягли 16 років. У випадках, коли це передбачено законодавством, такі особи можуть підлягати адміністративній відповідальності на загальних підставах (з 14 до 16 років – штраф виплачують батьки).

Цивільна відповідальність при нанесенні матеріальних збитків – до 14 років виплачують батьки, після т14 років – самостійно.

За загальним правилом кримінальній відповідальності підлягають особи, яким на час вчинення злочину минуло 16 років. Кримінальній відповідальності підлягають також особи віком від 14 до 16 років, якщо вони вчинили такі злочини, як вбивство, зґвалтування, злісне або особливо злісне хуліганство, крадіжку та інші передбачені законом злочини. З цього віку вони несуть відповідальність і за замах на такі злочини або співучасть в них.

Вчитель.

Учні об’єднуються в дві підгрупи, кожній з яких даються приклади проступків підлітків. Необхідно визначити, яке вчинено порушення і яку відповідальність будуть нести порушники. На виконання відводиться 8 хв.

Приклади проступків для першої групи:

 1. Хлопчики (14 років) грали у футбол. М’яч відлетів і влучив у вітрину магазина. Скло розбилося. Чи несуть підлітки яку-небудь відповідальність?

(Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність за ст.. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дрібне хуліганство): відшкодовувати збитки за розбите скло будуть батьки.)

 1. Микола (12 років) стріляв з рогатки у птахів біля дитячого майданчика і ненавмисно влучив в око Василька. Той з травмою довго перебував у лікарні й у результаті перестав бачити на одне око. Чи несе Миколка відповідальність? Якщо ні, то хто відповідатиме?

(Відповідь. Відповідальність Микола не несе, оскільки ще не досягнув відповідного віку. Витрати на лікування та оплату інвалідності Василька спочатку будуть нести Миколині батьки, а потім (після 18 років) і він все життя виплачуватиме Василькові пенсію.)

 1. Катя (16 років) украла з вітрини магазину красиві дорогі окуляри. Чи несе відповідальність дівчина? Якщо так, то яку?

(Відповідь. Несе кримінальну відповідальність за ст.. 185 Кримінального Кодексу України (крадіжка)).

Приклади проступків для другої групи:

 1. Хлопці на шкільній дискотеці розпили пляшку горілки й почали чіплятись до дівчат. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії?

(Відповідь. Несуть адміністративну відповідальність за ст..178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і поява у громадському місці у п’яному вигляді), якщо їм виповнилося 16 років, якщо ж ні – протокол складають на батьків за ст..184 того ж Кодексу (невиконання батьками або особами, що їх заміняють, обов’язків щодо виховання дітей)

 1. Троє хлопців (14, 15 і 16 років) пізно ввечері зупинили перехожого і відібрали у нього гроші. Чи несуть підлітки відповідальність за свої дії?

(Відповідь. Всі троє несуть кримінальну відповідальність за ст..186 Кримінального Кодексу України (грабіж))

 1. Максим (14 років) катався на велосипеді й збив перехожого з дорогим магнітофоном в руках. Магнітофон розбився. Чи несе Максим відповідальність? Якщо так, то яку?

(Відповідь. Несе цивільну відповідальність за ст..1179 – відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою. Батьки Максима повинні відшкодувати матеріальні збитки перехожому.)

Казкові завдання.

Завдання 1.

Згадайте казку О.Толстого «Золотий ключик або пригоди Буратіно». Назвіть усіх персонажів, які скоювали правопорушення.

Завдання 2.

Казка Г.-Х. Андерсена «Дюймовочка». Які злочини вчинили проти Дюймовочки?

Завдання 3.

За казкою Ш.Перо «Попелюшка». Доведіть, чи є порушення законів у окремих діях Мачухи?

Завдання 4.

Казка « Вовк та семеро козенят». Яке покарання чекало Вавка за вчинений ним злочин? Що це був за злочин?

Завдання 5

Казка Ш.Перо «Кіт у чоботях». Чи скоїв якесь правопорушення Кіт у чоботях? Поясніть.

Завдання 6.

Казка Г.-Х. Андерсена «Снігова королева». Який злочин вчинила Снігова королева?

Заключне слово вчителя.

Мені хотілося б, щоб із нашої бесіди ви взяли для себе корисну інформацію і використовували її у вірному напрямку. А, перш за все, щоб щось зробити, подумайте: «Чи правильно я чиню? Чи не буде соромно моїм батькам, вчителям за мої дії?» І запам’ятайте: ви на Землі – Людина!

Д О Д А Т О К

Адміністративні – це порушення встановленого державою порядку в суспільних місцях, а також порядку управління всіма іншими сферами життєдіяльності суспільства.

КОДЕКС УКРАЇНИ

про адміністративні правопорушення

Стаття 12. Вік, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність.

Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Стаття 13. Відповідальність неповнолітніх

До осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою, другою і третьою статті 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 174, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

Матеріальна відповідальність – це нанесення матеріальних збитків, порушення інших майнових чи особистих немайнових благ, які захищаються законом.

Працівник, який завдав матеріальної шкоди підприємству, організації, установі, несе матеріальну відповідальність незалежно від того, чи був він притягнутий до дисциплінарної відповідальності за діяння, якими спричинено цю шкоду. Підставою для застосування матеріальної відповідальності до працівника є наявність матеріальної шкоди, спричиненої втратою, пошкодженням, знищенням майна підприємства, установи, організації внаслідок протиправних діянь працівника, з яким укладено трудовий договір. Отже, ознаками шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, є: а) пряма шкода; б) протиправність поведінки працівника; в) причинний зв'язок між протиправними діями та заподіяною шкодою; г) вина працівника Шкода, розмір якої перевищує середній заробіток працівника, може бути відшкодована працівником добровільно, а в разі відмови відшкодувати заподіяну шкоду питання відшкодування вирішується судом, який, до речі, також розглядає трудові спори.

Дисциплінарні – це порушення навчальної чи виробничої дисципліни, внутрішнього розпорядку закладу (організації).

Під дисциплінарною відповідальністю згідно з чинним законодавством України слід розуміти винне порушення трудової дисципліни і службових обов'язків. Такі порушення можуть бути виражені як у діях, так і у бездіяльності, допускатися як свідомо, так і з необережності.

Дисциплінарна відповідальність настає в разі вчинення працівником дисциплінарного проступку. Дисциплінарним проступком визнається виновне невиконання або неналежне виконання працівником покладених на нього законодавством про працю, колективним і трудовим договорами трудових обов'язків. Дисциплінарна відповідальність, як і будь-яка інша юридична відповідальність, має примусовий характер. Це проявляється в тому, що на працівника (учня), при вчиненні ним дисциплінарного проступку, накладаються заходи примусового впливу, примусова санкція, яка викликає для нього певні негативні наслідки.

До учнів застосовуються такі міри стягнення:

 • зауваження

 • догана

 • сувора догана

 • покладання обов'язку компенсувати збитки

 • покладання обов'язку принести привселюдне вибачення

 • умовне виключення із школи

 • звільнення від занять терміном на один тиждень

 • виключення із школи

 • покладання обов'язку принести привселюдне вибачення застосовується як додаткове стягнення.

Злочин – це суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.

Кримінальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що встановлюється державою в кримінальному законі, накладається судом на осіб, які винні у вчиненні злочину, та мають нести зобов'язання особистого, майнового чи організаційного характеру. Кримінальна відповідальність є одним із видів юридичної відповідальності. Вона наступає у випадках вчинення злочину, тобто порушення кримінального закону.

Опис документу:
формування правосвідомості стосовно поведінки учнів

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн
590 грн