і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Welcome to Ukraine

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Клас:6

Тема: «Welcome to Ukraine!»

Мета:Закріпити і систематизувати лексику теми. Поглибити знання учнів про свою країну. Тренувати учнів у діалогічному та монологічному мовленні. Практикувати їх в аудіюванні. Навчати учнів працювати в групах. Розвивати культуру мовлення та навички письма. Удосконалювати техніку читання. Виховувати дбайливе ставлення до пам’яток культури.

Обладнання:підручник,карта України,підготовлена дошка,картки для самостійної роботи,магнітофон,ілюстрації визначних місць Києва.

Хід уроку

1.Організаційна частина.

Привітання.

2.Повідомлення теми та мети.

T: Today we have an unusual lesson. We are going to prepare for journey around Ukraine. We’ll travel next time. We’ll go by bus. But first of all we need tickets. You shouldn’t pay money for these tickets. You should answer some my questions to get a ticket. Lets start.

3.Мовна розминка.

(Вчитель ставить запитання,учні відповідають та одержують квитки для подорожі)

Т: - What day is it today?

  • What month is it now?

  • What season is it now?

  • What are spring months?

  • What is the weather like today?

  • Do you like today’s weather?

  • Is it warm or cold today?

  • Is the sun shining now?

  • What is your favourite season?

  • What season comes after spring?

  • Do you like travelling?

  • What is your favourite kind of travelling?

  • What kinds of travelling do you know?

  • What holiday did you celebrate some days ago?

  • Is Easter a national holiday in Ukraine?

  • How long do people celebrate Easter?

  • Do you like sport?

  • What is your favourite kind of sport?

  • What games do you like to play?

  • What is blessed in church on Easter?

4. Активізація вивчених ЛО.

Т: You have got the tickets. So, you should take some other things with you. Look at these words: a camera, a passport, a ticket, a towel, a book, a radio, a suitcase, warm clothes, an umbrella, a basket, a tent, a map, money, a telephone, a cup, a pet, a ball, a table, a pen, a chair, a box, a lamp, a carpet, a toy, a rabbit.

Some of them are necessary. Some of them are sometimes necessary. And some of them are not necessary.

Work in groups.

1) Find and choose necessary things.

2) Find and choose sometimes necessary things.

3) Find and choose not necessary things.

T: Don’t forget about necessary things, when you prepare your suitcase for the journey.

5. Розвиток навичок усного мовлення.

T: Let’s remember some information about Ukraine.

(Учні ланцюжком розказують про Україну. Коли вони розказують,один учень все показує на карті.)

Ukraine is a sovereign state. It has it’s own territory, government, national emblem, anthem and state flag.

Ukraine is situated in the centre of Europe. The population is more than 39 million. It borders on Poland, Hungary, Moldavia, Russia, Belorussia, and others. There are 24 regions and Crimea Autonomic Republic in Ukraine.

Ukraine is washed by the Black Sea and the Sea of Azov. There are the Carpathian Mountains and the Crimean Mountains in Ukraine. The main river is Dnieper.

Kyiv is the capital of Ukraine. It was founded by 3 brothers: Kyj, Shchek and Khoryv and their sister Lybid. Kyiv was called in honoured the eldest brother Kyj. The main street of the capital is Khreshchatyk.

6. Робота в парах.

Т: You can see the scrambled questions. Put the words in the logical order to make up the questions and answer them. (Дано 5 речень з розкиданих слів. Потрібно правильно побудувати питання та дати на нього відповідь.)

  1. Is/main/what/the/national/holiday/Ukraine/in? - What is the main national holiday in Ukraine? (Independence Day)

  2. The/what/official/is/in/country/our/state/language? - What is the official state language in our country? (Ukrainian)

  3. What/does/border/on/Ukraine/countries? - What countries does Ukraine border on? (Ukraine borders on Poland, Russia, Hungary,… .)

  4. Population/Ukraine/of/the/is/what? - What is the population of Ukraine? (more than 39 million.)

  5. Ukraine/river/is/the/main/what/in? - What is the main river in Ukraine? (Dnieper)

  6. Situated/where/Ukraine/is? - Where is Ukraine situated? (in the centre of Europe)

Гра «Мікрофон»

(Один учень з мікрофоном ходить по класі і задає ці складені питання,а всі інші відповідають і в той же час виправляють,якщо вони не правильно склали.)

7. Фізкультхвилинка.

8. Розвиток діалогічного мовлення.

1) (Вчитель ставить запитання по Києву, а учні відповідають. На дошці прикріплені ілюстрації до теми »Київ»)

Т: - What is the capital of Ukraine?

  • Is Kyiv your native town?

  • Have you ever been to Kyiv?

  • Where is Kyiv situated?

  • Is it a new or an old city?

  • Is it beautiful?

  • Who was the founder of Kyiv?

  • What places of interest in Kyiv do you know?

  • What places of interest can you see in these pictures?

2) Work in groups.

T: What do you know about the sights of Kyiv? Read the descriptions and name the sights.

  1. It is the main and the most beautiful street in the city. A lot of chestnut trees grow along this street. These trees are the symbol of the city.

  2. It’s a big monastery with many ancient churches and museums. It is famous for its underground caves. Thousands of Christians from different countries of the world come to visit it every year.

  3. It is one of the oldest streets in Kyiv. Nowadays this street is a traditional place for concerts, art festivals city holidays.

3) Work in pairs:

T: Put the phrases of the dialogue in the logical order. Make up the dialogue and act it out.

  • What country are you from?

  • What is the capital of your country?

  • Is Ukraine an independent country?

  • Are there any national symbols in our country?

  • Do you live in Kyiv?

  1. Yes, it became independent in 1991.

  2. I’m from Ukraine.

  3. Our national symbols are the state flag, the state emblem and the state anthem.

  4. No, I live in Poltava.

  5. The capital of our country is Kyiv, an ancient and beautiful city.

9. Робота з підручником.

( Учні письмово виконують вправу 3 на сторінці 122 за підручником О.Карп’юк. Кожен ряд працює з іншою картинкою. Коли виконали завдання,один учень з ряду зачитує своє оповідання.)

10. Закріплення вивченого матеріалу.

Т: True/False

Listen to my statements and say true or false. If the sentence is false, correct it.

  • Kyiv is situated on the picturesque banks of the river Dnieper. (T)

  • The streets of Kyiv are lined up with chestnut trees. (T)

  • The population of Ukraine is 52 million. (F)

  • The people of Ukraine are proud of their capital. (T)

  • The main river of Ukraine is the Dniester. (F)

  • There are 20 regions in Ukraine. (F)

  • St. Sophia Cathedral was built by Prince Yaroslav the Wise. (T)

  • Ukraine is washed by the Irish Sea. (F)

  • Khreschatyk is the Kyivite’s favourite street. (T)

  • Our country is a nice place to live and to travel in. (T)

11. Домашнє завдання.

Project work. To make a poster about Ukraine.

12. Підсумок уроку.

Т: We’ve done lots of work today.

  • Was it interesting for you to talk about Ukraine?

  • What part of the lesson did you like more?

  • How do you think, are you ready for your travelling?

  • Why do you think so?

T: At the end of the lesson let’s do this crossword.

8

1

E

U

R

O

P

E

2

3

K

R

A

S

H

A

N

K

Y

R

I

V

E

R

4

H

O

V

E

R

L

A

5

6

W

I

L

L

O

W

S

U

N

D

A

Y

D

N

I

E

P

E

R

7

E

A

S

T

E

R

1. What continent is Ukraine situated on?

2. What do we bless in the church on Easter?

3. Where is Kyiv situated on?

4. What is the highest mountain in Ukraine?

5. What do we celebrate the week before Easter?

6. Which is the longest river in Ukraine?

7. What holiday do we celebrate two weeks ago?

8. The key word: UKRAINE

T: And now your marks … .

T: Thank you, everybody. Good-bye!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розробка до уроку на тему: Welcome to Ukraine

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн
245 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти