Вода – розчинник. Розчинені та нерозчинені речовини. Синтаксис. Будова простого речення.

Опис документу:
З допомогою мультимедійного героя Капітошки учні відвідають творчу лабораторію дослідів та експериметів, пізнають навколишній світ, зокрема властивості води, стануть учасниками нових пошуків та відкриттів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку.

Підготували вчителі ЗОШ І – ІІІ ст. смт. Торчин

Луцького району

Волинської області .

Вчитель біології – Удот Ірина Петрівна .

Вчитель української мови – Федорчук Ольга Ростиславівна.

Клас: 5

Тема: Вода – розчинник. Розчинені та нерозчинені речовини

Мета:

  • навчальна: сформувати поняття про воду як речовину, розчинник, дати поняття розчину, розчинника та розчиненої речовини, показати значення води в природі як розчинника;

  • розвивальна: розвивати спостережливість та пізнавальний інтерес, дослідницький підхід до вивчення природних явищ, формувати вміння готувати та розрізняти розчини, користуватися розчинами у природі та побуті, продовжувати формувати вміння працювати в групі, виділяти основну думку та висловлювати думку групи;

  • виховна: сприяти формуванню бережного ставлення до води, екологічної культури, прагнення берегти природні багатства.

Тип уроку: інтегрований.

Форма проведення: творча лабораторія.

Обладнання й матеріали: зошити, підручник, рисунки, підручник, відео-матеріали з Інтернет-ресурсів, презентація до уроку, чотири склянки, склянка з водою, лимонна кислота, олія.

Базові поняття й терміни: розчин, розчинені та нерозчинені речовини.

Вчителі: Удот І. П., Федорчук О.Р.

Література:

  1. для вчителя: 1. Котик Т. С. Уроки природознавства в школі: Методичні рекомендації. – Х.: Світ дитинства, – 2001.

  2. для учнів: 1. Базанова Т. І. , Новак К. В. , Дербенева А. Г. , Садкина В. І., Природознавство: підручник для 5 класу. – Х.: Світ дитинства, – 2005.

Хід уроку

п/п

Етап уроку

Робота вчителя

Робота учнів

Час

хв.

1.

Організація класу

Заходжу в клас. Вітаюся! Налаштовую учнів на роботу. Відзначаю відсутніх. Починаємо наш

Продзвенів уже дзвінок,

Він покликав на урок.

Тож за парти всі сідаймо, наш урок розпочинаймо.

***

Любі друзі! У наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

Ми Вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро Вас

Та запрошуєм ласкаво

На урок у пʼятий клас.

Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо говорити одночасно про природу та мову. І в цьому допоможе нам хто? (Включаю мультик) Капітошка.

Слово Капітошки

Хмаринка очікувань

Учні! Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? А подивіться, у вас на столі є краплинки від Капітошки, причитайте, можливо Це ващі очікування? Зачитайте і прикріпіть до хмаринки!

Ось наша хмаринка очікувань наповнилась позбирала всі крапельки.

Вітаються, налаштовуються на роботу, відповідають.

4

2.

Перевірка домашнього завдання

Прийом «Естафета»

Капітошку дуже цікавить як ви засвоїли попередній матеріал і тому він підготував вам Естафету-ряд запитань. Готові прийняти участь? Хто перший?

- Якщо кожній живій істоті потрібно багато води, як сталося, що всі ресурси води не виснажились?

- Куди зникає вода, яка випадає на земну поверхню?

- Чому озера та океани не висихають, як калюжі?

- Звідки зʼявляється дощ?

- Як називається водна оболонка землі?

Капітошка дарує свій смайлик! Молодці.

Відповідають на запитання

5

3.

Актуалізація і мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

А на сьогоднішньому уроці ми з вами поговоримо про найкоштовніший мінерал Землі.

- Чи знаєте ви, що це за мінерал? Ні? Це не діаманти, не рубін, а звичайнісінька…. Вода! Ви здивовані? Так. Вода – мінерал, найкоштовніший мінерал Землі. Цікава річ виходить : п’ємо мінерал і купаємося в мінералі, мінерал з неба сиплеться.

Вода – найкорисніша копалина Землі. Що вода дуже корисна – ми це добре знаємо. Чому копалина? Адже, наприклад, щоб добути кам’яне вугілля людина копає шахту. А для того, щоб добути воду, людина також копає – чи колодязь, чи свердловину. І воду шукають частіше, ніж будь який мінерал.

Історична довідка

- А тепер послухайте таку історичну подію: У одного царя, який правив на острові Шрі-Ланка в V столітті нашої ери, загарбники вимагали показати, де заховані його багатства. Тоді цар привів їх до озера Калавена, яке він створив і воно вирятувало жителів острова від засухи. Цар зачерпнув пригоршню води і сказав : «Друзі мої, це і є все моє багатство!»

Слухають, відповідають.

4

4.

Повідомлення теми і мети уроку

Повідомляю тему, яка записана на дошці. Пропоную записати дату, класна робота та тему уроку.

Тема: Вода – розчинник. Розчинені та нерозчинені речовини

Ми з вами маємо дізнатися, що таке розчинник, розчинена речовина, які бувають розчинені та нерозчинені речовини, вміти готувати та розрізняти розчини. Ви зможете будувати речення, знаходити граматичну основу та другорядні члени речення.

Слухають та записують тему уроку.

1

5.

Вивчення нового матеріалу

1.Сприйняття інформації

Вода – розчинник

Учитель. Ми продовжимо ознайомлення з водою і зупинимося на її властивості розчиняти в собі інші речовини. Для цього проведемо такі досліди.

Дослід 1. Розчинення кухонної солі у воді. Візьмемо одну столову ложку кухонної солі (30 г), помістимо в посудину з прозорого скла й додаємо до неї 100 мл води. Ретельно перемішуємо, доки вся сіль не розчиниться. Відтепер маємо розчин солі у воді..

Дослід 2. Розчинення цукру у воді. Послідовність виконання цього досліду та кількості речовин такі самі, як і в 1 досліді. Весь цукор також розчиниться і навіть швидше, ніж сіль.

Виконуючи ці досліди, ми скористалися унікальною властивістю води – розчиняти в собі інші речовини. Зверніть увагу, сіль і цукор до розчинення у воді були твердими, а утворені розчини – рідкими. Тобто така суміш речовин – однорідна.

Із чого складається розчин

В описаних дослідах вода є розчинником, сіль і цукор – розчиненою речовиною. У першому досліді утворився розчин кухонної солі у воді. У другому – розчин цукру у воді. У цих розчинах вода – розчинник.

Розчинні і нерозчинні речовини

За розчинністю у воді речовини поділяють на розчинні, малорозчинні та нерозчинні.

Які поділять?

Прийом «Інтелектуальна розминка»

Завдання. Кожен учень називає будь-яку відому йому речовину і розподіляє її до певної групи у таблицю.

А тепер хором називає речовини . По рядах

Розчинні реч.

Малорозчинні

Нерозчинні

Прийом «Словникова робота»

Під час утворення розчину воду називають розчинником, речовину, яка розчиняється у воді, розчиненою речовиною.

Прийом «Практична теорія»

Дослідимо розчинність глини(землі), олії, лимонної кислоти. Як і в попередніх дослідах, виготовимо суміші цих речовин з водою.

Побачимо, що тільки лимонна кислота утворила з водою однорідну суміш, тобто розчин.

Отже, серед досліджених речовин лимонна кислота розчинна у воді, а глина й олія не розчинні.

Варто зазначити, що розчинення відбудеться швидше, якщо речовини подрібнити, також розчинність залежить і від температури.

Слухають матеріал, працюють з підручником

10

2. Уточнення та розширення інформації

Капітошкові сподобалися ваші досліди, але ще він хоче повчитися з вами укр. мови.

«Мікрофон»

  1. Що таке синтаксис?

  2. Назвати граматичну основу речення.

  3. Що називається підметом, а що присудком?

  4. Назвіть другорядні члени речення.

Слово КАПІТОШКИ

Фізкультхвилинка

Виконують завдання

6

3.Відтворення інформації

Лабораторія «Текст»

Завдання. Знайти і підкреслити граматичну основу кожного речення.

  1. Вода морів і океанів є природним розчином.

  2. Вона має солоно-гіркий смак.

  3. Розчинені речовини містяться у морській воді.

  4. Морська вода містить понад сто речовин.

  5. Вони утворюються з усіх відомих у природі елементів

Лабораторія «Хто знає більше»

Завдання. Із наведеного переліку виберіть:

І варіант – чисті речовини; ІІ варіант – суміші

а) цемент;

б) морська вода;

в) кухонна сіль;

г) повітря;

д) лимонна кислота;

е) кавовий напій;

ж)виноградний сік;

з) цукор;

і) водопровідна вода;

л) кисень;

н) олія;

о) ґрунт;

п) молоко;

р) бензин.

Лабораторія «Синтаксичний поділ»

Завдання. З довідки відшукати необхідний другорядний член речення, вставити його в речення.

Прийом «Дивуй»

Як ви думаєте, чому вода у морі солона?

Весь процес потрапляння солі в моря пов’язаний з дощем. Крапельки дощу потрапляють на землю і розчиняють мінеральні солі, які є в будь-якому грунті або кам’янистій породі.

Під час дощу на землі, спочатку, утворюються маленькі струмочки, потім вони з’єднуються один з одним і виходить водний потік. Кожен водний потік збирає з грунту не тільки листя, дрібні камінчики, сміття, але і дрібні, невидимі нами, частинки мінералів.

Водний потік впадає в найближчу річку чи озеро, а вони несуть свої води до морів і океанів.

Потрапляючи в море, частина річкової води випаровується під дією сонячних променів і вітру, а сіль залишається. Так море стає солоним.

Лабораторія «Слова-мандрівники»

Виконують завдання

5

4.Оперування поняттями

Гра «Так чи Ні»

1. Усі речовини добре розчиняються у воді.

2. За збільшення температури розчинність речовин збільшується.

3. Вода, цукор, пісок – добре розчиняються у воді.

4. Крейда, пісок у воді не розчиняються.

5. Щоб швидше розчинити сіль, її треба подрібнити.

6. Щоб швидше розчинити цукор, воду треба нагріти.

7. Природна питна вода блакитного кольору, кисла на смак.

8. Та речовина, яка розчиняється у воді, називається розчинником.

Виконують завдання

4

5.Узагальнення і систематизація знань

Прийом «Доповни речення»

- Речовини, які розчиняються у воді, називають________(розчинними).

- Речовини, які не розчиняються у воді,_ (нерозчинні).

- Вода у розчині називається____(розчинником).

- Речовина у розчині називається____(розчиненою речовиною).

-Компоненти суміші у розчині не видно, тому розчин є сумішшю…….(однорідною).

- Якщо кількість речовини у розчині мало, то розчин називають______________(розбавленим).

- Якщо речовина у воді вже не розчиняється, то розчин називають___________(насиченим).

Суміші води з твердими, рідкими і газоподібними речовинами називають___________(розчинами).

- Речовина, яка розчиняється у воді,_______

(розчинена речовина).

- Температура на розчинність речовин__(впливає).

- Більшість твердих речовин краще розчиняється не у холодній, а у______(теплій) воді.

Виконують завдання

3

6.

Підсумок уроку

Незакінчене речення

Підводять підсумок уроку, відповідають

2

7.

Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати параграф підручника: § 31.

Приклади розчинів у побуті

Записують домашнє завдання у щоденник

1

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.