Використання арт-терапії у школі

Опис документу:
Арт-терапія є найбільш давньою та природною формою корекції емоційного стану, якою можна користуватись для зняття накопиченої психічної напруги, для того, щоб заспокоїтись чи просто зосередитись. Не маючи протипоказань, арт-терапія може бути використана не лише у психотерапії, а й у педагогіці та соціальній роботі, допомагаючи дізнатись більше як про самих себе, так і про оточуючих.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Вступ.

Мистецтво - невидимий місток, що поєднує два протилежні світи: світ фантазії та реальності. Часто таємні бажання, підсвідомі почуття та емоції легше викласти у творчості, ніж виразити у словесній формі. Тому останнім часом великої популярності набуває метод лікування за допомогою художньої творчості, або арт-терапія.

За гарним словом «АРТ-ТЕРАПІЯ» ховається набагато більше серйозних речей, ніж прийнято думати. Обивательська точка зору на методику лікування за допомогою художньої творчості така: якщо ти водиш пензлем по полотну, розхитані нерви кажуть тобі спасибі. Більш інформована частина населення обізнана про різні художні тестах, здатних аналізувати психічний стан людини і допомагають психіатрів і психотерапевтів при діагностиці захворювань. Рівень інформованості про цей напрямок психотерапії, на жаль, поки що залишає бажати кращого. А по суті справи, це новий комплекс засобів, що дозволяє дуже успішно вирішити багато проблем, який використовувався раніше особливо талановитими терапевтами і лікарями.

Зараз АРТ-ТЕРАПІЯ набуває все більшої ваги. Величезний контингент лікарів починає усвідомлювати роль і масштаби природних сил, закладених в людині. Тому Арт-терапія займає в комплексі засобів, спрямованих на відновлення здоров'я людини місце, гідне її значущості.

Арт-терапія є найбільш давньою та природною формою корекції емоційного стану, якою можна користуватись для зняття накопиченої психічної напруги, для того, щоб заспокоїтись чи просто зосередитись. Творчість як дитини, так і дорослого, реалізована у процесі арт-терапії, дає можливість висловити та відтворити внутрішні почуття, переживання, сумніви, конфлікти та сподівання, у символічній формі переживши ще раз важливі події, адже спонтанна образотворча діяльність здатна виражати неусвідомлюваний зміст психічного життя.

Актуальність вивчення та дослідження Арт-терапії визначається тим, що останнім часом в нашій країні стало часом бурхливого розвитку психотерапії та активного освоєння її нових форм і моделей.

Мета даного дослідження, полягає у визначенні арт-терапії, проаналізувати можливості арт-терапії та арт-терапевтичної техніки. 
         У відповідності з метою дослідження були визначені наступні завдання: 

1. Розглянути теоретичні основи арт-терапії;

2. Зробити аналіз арт-терапії при проведенні групових занять; 

3. Розглянути зміст і значення занять арт-терапії;

Об'єктом вивчення і дослідження є процеси які відбуваються при проведенні занять арт-терапії; 

Предметом дослідження є: основи побудови системи занять арт-терапії. 

Техніка Арт-терапії допомогла багатьом людям у важкі періоди їхнього життя. У нашій країні розвитком цієї професії займаються поки в основному лікарі-психіатри і психотерапевти - такі, як А.І. Копитін, кандидат медичних наук, президент Арт-терапевтичної асоціації, керівник програми базової підготовки спеціалістів у галузі арт-терапії та інших напрямків терапії творчості.

У даній курсовій роботі використані матеріали публікації за 2013-2014 рр та різні методичні джерела. 

Обрана тема курсової роботи цікава вже тільки тим, що психотерапія ототожнюється з мистецтвом перемагати і вмінням добиватися поставленої мети. 

1. Екскурс в історію.

 Становлення людини розумної пов'язано з розвитком жестів, міміки, пантоміміки, танцю, наскального малюнка - інтернаціональної мови образів. Мистецтво виникло з метою спілкування, як засіб комунікації, як своєрідна, емоційна мова. Прообраз сучасної арт-терапії зберігся в архаїчних формах мистецтва - в народній творчості. Тут виражена опора на символічну мову «колективного несвідомого». Схильна до символізації, людина несвідомо перетворювала на символи предмети і форми навколишнього світу і використовувала ці символи, як в релігії, так і в образотворчому мистецтві.

На початкових етапах терапія мистецтвом відбивала уявлення психоаналізу, відповідно до якого кінцевий продукт творчості пацієнта, чи то щось намальоване олівцем чи то написане фарбами, розцінюється як вираження неусвідомлених процесів, що відбуваються у його психіці.

Незважаючи на давні корені, як самостійний напрям у лікувально-корекційної та профілактичної роботи арт-терапія нараховує всього кілька десятиліть. Умови для її розвитку стали з'являтися вже в кінці XX століття, разом з інтересом до дитячого та примітивного мистецтва. Спонтанне вираження своїх емоцій, щирість, не стримувана рамками умовності, сама творчість, а не реальна оцінка професіоналізму художника аудиторією - ось що є важливим і для мистецтва, і для арт-терапії.

У 20-х роках Принцхорн провів класичне дослідження творчості пацієнтів із психічними відхиленнями і прийшов до висновку, що їхня художня творчість відбиває найінтенсивніші конфлікти. У США однією з перших почала займатись терапією мистецтвом Маргарет Наумбург. Свою діяльність у цій сфері вона розпочала в Психіатричному інституті штату Нью-Йорк, працюючи з дітьми, у яких були проблеми з поведінкою. Пізніше вона розробила для цього штату кілька психоаналітично-орієнтованих програм підготовки фахівців з арт-терапії. М. Наумбург мала психологічну освіту і пройшла потім підготовку в області психоаналізу. Почавши використати у своїй психоаналітичній роботі з дітьми техніку малювання, вона розглядала їх головним чином в якості інструменту дослідження несвідомих процесів. Наумбург вважала, що, коли клієнт в результаті художніх занять долає сумніви в своїй здатності вільно висловлювати свої страхи, потреби і фантазії в малюнках, він вступає в зіткнення зі своїм несвідомим і «розмовляєте з ним на символічному мовою образів. Висловлюючи зміст власного внутрішнього світу у візуальної формі, клієнт поступово рухається до їх усвідомлення. Розвиваючи концепцію динамічно-орієнтованої арт-терапії, Наумбург підкреслює значимість відносин клієнта і психотерапевта. Досягнення в ході арт-терапії скільки-небудь значимих і стійких лікувальних ефектів, на її думку, поза психотерапевтичних відносин було б навряд чи можливо.

Її роботи засновані на уявленнях Фрейда, згідно з яким первинні думки і переживання, що виникають у підсвідомості, найчастіше виражаються не вербально, а у формі образів і арт-терапія використовується як засіб спілкування лікаря з пацієнтом на символічному рівні. Образи художньої творчості відбивають усі види підсвідомих процесів, включаючи страхи, внутрішні конфлікти, спогади дитинства, сновидіння - всі ті явища, які аналізуються психотерапевтами фрейдистської орієнтації.

Методика арт-терапії базується на переконанні, що внутрішнє «Я» людини відбивається в зорових образах всякий раз, коли він малює, пише картину або ліпить скульптуру, не особливо замислюючись про свої переживання, тобто - спонтанно. Хоча Фрейд цілком усвідомлював, що несвідоме проявляється у символічних образах, у своїй практиці він не користувався результатами художньої творчості своїх пацієнтів і не спонукав їх до цього.

Зате Карл Юнг наполегливо пропонував пацієнтам відображати свої сни, мрії і фантазії в малюнках. Ідеї Юнга про існування персональних і універсальних символів і про можливості використання сили уяви в терапевтичних цілях справили глибокий вплив на тих, хто займається арт-терапією в даний час .

Едіт Крамер вважала можливим досягнення позитивних ефектів арт-терапії перш за все за рахунок «цілющих» можливостей самого процесу художньої творчості, що дає можливість висловити і заново пережити внутрішні конфлікти. Вона зазначає, зокрема, що «художня творчість є середовищем збагачення суб'єктивного досвіду за рахунок того, що воно здатне бути його еквівалентом. Завдяки цьому людина може вибирати, варіювати і відтворювати заново за своїм бажанням різні види досвіду. В процесі творчого акту внутрішні конфлікти переживаються знову і в кінцевому рахунку дозволяються».

На відміну від М. Наумбург, Е. Крамер не надає великого значення пов'язаного з психотерапевтичними відносинами перенесення і вважає, що художній образ сам по собі володіє достатніми можливостями для «утримання» переживань клієнта і трансформації характерних для нього деструктивних проявів у більш складні почуття.

Історично склалося так, що фахівці з арт-терапії всього лише допомагали психологам і психіатрам уточнювати діагноз або вибирати спосіб лікування на основі аналізу малюнків, зроблених дітьми або перебувають на лікуванні в стаціонарі дорослими.

В даний час фахівці з арт-терапії мають визнаний статус незалежних практиків, які можуть внести свій внесок у вивчення особистості і процес лікування. Проте з цим згодні не всі.

В рамках цього підходу існують два напрямки:

    1. Численні фахівці в області соціальної реабілітації, наприклад Едіт Крамер. Вони вважають, що мистецтво має цілющим дією саме по собі, і не розглядають арт-терапію як сурогат психотерапії. Ці терапевти ставлять мистецтво вище власне терапевтичних процедур і виключають зі свого арсеналу ті з них, які не орієнтовані на стимуляцію творчого процесу.

    2. Прихильники Маргарет Наумбург. З її позицій, творчими цілями можна поступитися заради терапевтичних. Такі психотерапевти зазвичай мають професійну підготовку. Вони вважають, що, хоча арт-терапію можна застосовувати і самостійно, здебільшого вона є лише додатком до більш традиційних психотерапевтичних підходів.

Незважаючи на існуючі відмінності, обидва напрямки розглядають образотворче мистецтво як засіб інтеграції і реінтеграції особистості.

Термін «АРТ-ТЕРАПІЯ» (art - мистецтво, art therapy - терапія мистецтвом) означає лікування пластичним образотворчим творчістю з метою вираження людиною свого психоемоційного стану

Вперше цей термін був вжитий британським лікарем і художником Адріаном Хіллом в 1938 році при описі своїх занять образотворчим творчістю з туберкульозними хворими в санаторіях. Він працював як арт-педагог і звернув увагу на той факт, що заняття творчістю допомагають хворим легше і швидше видужувати. При цьому пацієнти відволікаються від своїх проблем і переживань. Центральна фігура в арт-терапевтичному процесі - не пацієнт (як хвора людина), а особистість, яка прагне до саморозвитку та розширення діапазону своїх можливостей. «Спонукаючи хворої людини виражати свої переживання у візуальній формі, можна «вилікувати» його душевні рани. В інших випадках це призводить до зниження тривоги і напруги та формування більш оптимістичного погляду на світ. Завдяки створенню нових образів і цілої серії художніх робіт людина відволікається від своїх фізичних недоліків і концентрує увагу на тому, що допомагає йому звільнитися від страждань».

Ірена Чампернон (співвітчизниця Хілла) - позиція якої істотно відрізняється від позиції Хілла. Її діяльність справила помітний вплив на розвиток британської арт-терапії та становлення нових форм роботи з психіатричними пацієнтами. На відмінну від художника А. Хілла, В. Чампернон отримала психоаналітичну освіту, і, хоча під час навчання на неї сильне враження справив Адлер, вплив Юнга виявилося найбільш значущим. Навчаючись у Юнга і проходячи особистий аналіз, вона переконалася в значних психотерапевтичних можливостях художньої творчості. Для підходу Чампернон характерно поєднання аналітичних процедур із створенням умов для самостійних занять пацієнтів художньою творчістю, що було реалізовано нею на базі приватної клініки під назвою «Уітмід-центр».

У своїй статті «Арт-терапія в Уітмід-центрі» вона, зокрема, пише: «Більше 25 років тому я прийшла до усвідомлення того факту, що слова, особливо прозова мова, є занадто складним інструментом для передачі найбільш глибоких наших переживань. Для мене стало ясно, що наш внутрішній світ наповнений візуальними, ауральними і тілесними способами, які є найбільш придатними вмістищами для тих почуттів і уявлень, які було б неможливо виразити інакше. Ці образи є не тільки засобом комунікації між людьми, хоча в нашій діяльності про це є досить наочно, але й засобом комунікації між несвідомим і свідомістю».

Еволюція поняття «арт-терапія» відбиває процеси уособлення трьох самостійних напрямків медичного, соціального, педагогічного. Об’єднує названі напрямки використання художньої творчої діяльності в якості лікувального, відволікаючого чи психопрофілактичного фактору.

Первинна основа арт-терапевтичних технологій — архаїчні форми мистецтва, що збереглися в народній творчості, що характеризується наївністю, безпосередньо діючим характером, опорою на символічну мову несвідомого і які є джерелам душевного здоров'я людей.

Дослідження І.Ю.Левченко показало, що досить успішна компенсація тривоги, відносний психологічний комфорт може забезпечуватися «відходом у мистецтво» — читанням книг, прослуховуванням музики, вивченням історії мистецтва, переглядом архітектурних пам’яток, а також продуктивними видами художньої діяльності — живописом, віршотворчістю.

Нове зростання інтересу до терапії творчістю, зокрема, до арт-терапії, відзначається приблизно з середини XX століття, коли вона стала все більш широко використовуватися в якості різновиду терапії зайнятістю переважно в психіатричних та загальносоматичних госпіталях. За винятком окремих випадків, вона розглядалася як фактор вторинної психопрофілактики і психотерапії, що дозволяє долати наслідки соціальної ізоляції хворих. При цьому арт-терапія перебувала під великим впливом біомедичних уявлень. 

Фахівці, які проводять арт-терапевтичну роботу такого роду, як правило, не мали серйозної академічної підготовки і були нездатні грати будь-яку активну роль у лікуванні хворих. Їхнє основне завдання полягала в тому, щоб надати хворим можливість відносно вільно займатися найпростішими видами образотворчої діяльності, в процесі якої вони могли б відволікатися від пов'язаних з хворобою негативних переживань.

Виняток становили психодинамічні підходи, представлені послідовниками Фрейда і, особливо, Юнга, які використовували матеріал образотворчої діяльності своїх клієнтів для аналізу відображених у ньому різних змістів несвідомого. 

В останні два-три десятиліття арт-терапія, синтезувавши в собі досягнення більшості психотерапевтичних підходів, починає оформлятися в самостійний метод з власної методологією та різноманітним, високодиференційованим інструментарієм. Хоча накопичення та узагальнення емпіричних даних, пов'язаних з арт-терапією, трохи випереджає розвиток її теорії, застосування деяких теоретичних уявлень сприяло виходу арт-терапії на рівень самостійного психотерапевтичного методу.

Арт-терапія  пов'язана, головним чином, з так званими візуальними мистецтвами (живописом, графікою, фотографією, скульптурою, а також їх різними комбінаціями з іншими формами творчої діяльності). У вітчизняній літературі найбільш близьким західному поняттю арт-терапії є ізо-терапія. До групи різних видів терапії творчістю поряд, з арт-терапією, входять також музика-терапія, драма-терапія, терапія танцем і рухами і т. д. Деякі автори відносять до терапії творчістю (або терапії творчим самовираженням) також і терапію творчим спілкуванням з мистецтвом і наукою, терапію творчим колекціонуванням та інші форми творчої діяльності, які мають психотерапевтичний і психопрофілактичний значення.

Проте до цих пір не всі знають, що являє собою арт-терапія. Це пов'язано з недостатньою кількістю інформації. Розвитком цієї професії у нас займаються лікарі-психіатри та психотерапевти.

2. Поняття «Арт-терапія».

Дати вичерпне визначення арт-терапії досить важко, тому що воно певною мірою залежить від теоретичних уявлень і області практичної діяльності фахівця, від характерних для тієї чи іншої країни моделей арт-терапії і ступеня їх «зрілості». Можна навести приклади різного розуміння арт-терапії. 

Едіт Крамер вважала можливим досягнення позитивних ефектів насамперед за рахунок «зцілювальних» можливостей самого процесу художньої творчості, що дає можливість висловити, заново пережити внутрішні конфлікти і, в кінцевому рахунку, розв'язати їх.

Адріан Хілл пов'язує зцілюючі можливості образотворчої діяльності перш за все з можливістю відволікання пацієнта від «хворобливих переживань».

Маргарет Наумбург вважає, що людина в результаті художніх занять долає сумніви в своїй здатності вільно висловлювати свої страхи, виступає в зіткненні зі своїм несвідомим і «розмовляє» з ним на символічній мові образів. Вислів змісту свого власного внутрішнього світу допомагає людині впоратися з проблемою.

Таким чином, можна сказати, що одні з учених роблять акцент на тому, що художня творчість допомагає психотерапевту встановити з клієнтом більш тісний контакт і отримати доступ до його переживань, інші - на те, що зцілює ефект художньої творчості досягається, перш за все, завдяки відволіканню від наболілого і створенню позитивного настрою, треті - на тому, що воно саме по собі здатне сублімувати його почуття і давати вихід деструктивним тенденціям. Існування безлічі точок зору на те, що являє собою арт-терапія, цілком природно. Можна дати приблизне визнаення:

Арт-терапія - це напрямок в психотерапії, психокорекції та реабілітації, засноване на заняттях клієнтів (пацієнтів) образотворчим творчістю. Арт-терапія може розглядатися як одне з відгалужень психотерапії мистецтвом поряд з музичною терапією, драмтерапією і танцювальною терапією.

«Механізм» терапії прозою або поезією такий, що дозволяє соромливій людині у формі вірша, оповідання описати свої переживання, сховавшись за спину свого героя, ніби до нього самого це не відноситься. 

Вплив музики на людину відбувається на трьох рівнях - вібраційному, емоційному та духовному. Правильно підібрана музика позитивно впливає на людину. Наприклад, мати заколисує свого малюка колискової піснею, викликаючи в нього охоронне гальмування, з яким по силі лікувального впливу не порівняємо сон, індукований прийомом снодійного. Методисти ЛФК проводять заняття під музичний супровід, що дозволяє посилити лікувально-тренувальний ефект процедури. Акушери застосовують музику на певних етапах допомоги при пологах. 

Терапія мистецтвом за своєю природою радикальна. Вона пов'язана з розкриттям внутрішніх сил людини і дозволяє багато чого: 

 • Розвивати в собі спонтанність і удосконалювати увагу, пам'ять, мислення (когнітивні навики); 

 • Вивчити свій життєвий досвід з незвичайного ракурсу; 

 • Навчитися спілкуватися на екзотичному рівні (використовуючи образотворчі, рухові, звукові засоби); 

 • Самовиражатися, доставляючи задоволення собі та іншим; 

 • Розвивати цінні соціальні навички (в груповій роботі); 

 • Освоїти нові ролі і виявляти латентні якості особистості, а так само спостерігати, як зміни власної поведінки впливає на оточуючих; 

 • Підвищувати самооцінку, що веде до зміцнення особистої ідентичності; 

 • Розвивати навички прийняття рішень; 

 • Розслабитися, виплеснути негативні думки і почуття; 

 • Зайнятися образотворчим мистецтвом і реалізувати свою здатність до творчості.

На першому плані арт-терапії - віра в творчу основу людини. Але завдання її не зробити всіх людей художниками або акторами, а порушити в індивіда активність, спрямовану на реалізацію його граничних творчих можливостей з метою вирішення проблеми. 

Згідно Фрейду, образотворче творчість має багато спільного з фантазіями та сновидіннями, так як, подібно до них, виконує що компенсує роль і знімає психічне напруження, що виникає при фрустрації (неможливості здійснення інстинктивних потреб). Воно є компромісною формою їх задоволення, здійснюються не в прямому, а в опосередкованому вигляді.

Які ж мотиви до творчості? Депресивна особистість відтворює в творчості те, що їй здається зруйнованим, шизоїдна - шукає прихований сенс в предметах, а не у відносинах з людьми, захищається у творчості від нав'язливості.

"Символічні ігри" є обов'язковим елементом будь-якої образотворчої творчості, оскільки мова образотворчого мистецтва глибоко символічна, а колір, форми, лінія, обсяг і інші його образотворчі елементи володіють глибоким і багатозначним глуздом, хоча він часто може і не усвідомлюватися.

"Соціальні ігри" або "ігри з правилами" - найбільш значущий при здійсненні групових форм арт-терапевтичної роботи, які передбачають використання певних норм групової поведінки, в тому числі в процесі спільної образотворчої діяльності учасників групи.

Для арт-терапевтичної роботи необхідно мати широкий вибір різних образотворчих матеріалів. Поряд з фарбами, олівцями, восковими крейдою або пастеллю часто використовуються також журнали, кольоровий папір, фольга, текстиль, глина, пластилін, спеціальне тісто - для ліплення, пісок з мініатюрними фігурками - для "гри з пісочницею", дерево і інші матеріали. Папір для малювання повинен бути різних форматів і відтінків. Необхідно також мати кисті різних розмірів, губки для зафарбовування великих просторів, ножиці, нитки, різні типи клеїв, скоч і т.д. Якість матеріалів має по можливості бути досить високим, тому що в протилежному випадку це може знизити цінність самої роботи та її результатів в очах пацієнтів.

Слід враховувати те, що вибір того чи іншого матеріалу може бути пов'язаний з особливостями стану та особистості людини, а також з динамікою арт-терапевтичного процесу. Пацієнту повинна бути надана можливість самому вибирати той чи інший матеріал і засоби для образотворчої роботи. Як правило, на початку роботи пацієнти вважають за краще користуватися олівцями, восковими крейдою або фломастерами. Ці кошти роботи дозволяють їм добре контролювати процес малювання, що відповідає потребі хворих уникати конфронтації зі своїми почуттями на початкових етапах роботи. Вибір цих коштів може бути пов'язаний з потребою хворих у психологічної захищеності. На наступних етапах арт-терапевтичного процесу пацієнти поступово освоюють інші матеріали, в тому числі фарби, надають їм великі можливості для вираження різноманітних переживань і роботи з власними почуттями.

Крім того, фарби, змішуючись і створюючи різноманітні відтінки, роблять образотворчий процес менш передбачуваним, сполученим із проявом тонких нюансів емоційних станів пацієнта і різних аспектів його досвіду. Коли подолані захисні тенденції, фарби здатні викликати сильний емоційний відгук, відчуття радості відкриття, стимулювати уяву. Глина, тісто, пісок і інші пластичні матеріали володіють значними можливостями для вираження сильних переживань, у тому числі почуття гніву. Робота з ними припускає велику ступінь фізичної залученості та м'язової активності, що робить її більш "енергоємнішою", яка зачіпає психофізіологічні процеси. 

Тому при роботі з ними нерідко може мати місце позитивний ефект при психосоматичних порушеннях і соматовегетативних проявах невротичних станів.

Використання техніки колажу нерідко допомагає пацієнтам подолати боязкість, пов'язану з відсутністю "художнього таланту" і умінь. Крім того, використання вже готових предметів і зображень для створення з них нової композиції дає пацієнтам почуття захищеності, оскільки вони не так ототожнюють свої переживання з цими предметами та зображеннями, як, наприклад, при малюванні. Це забезпечує їм необхідний ступінь дистанційованості від занадто сильних або делікатних почуттів і необхідний ступінь безпеки при образотворчої роботі. 

Дуже важливо при терапії враховувати вік пацієнта і його можливості, не обтяжувати його не цікавою для нього роботою, а також враховувати техніку безпеки: людині із порушеною координацією рухів не можна давати в руки гострі предмети, що можна сказати і про малу дитину. Також важливо, щоб на груповій терапії, а особливо якщо це діти, вони відчували рівну кількість уваги. Старших за віком дітей можна зацікавлювати іншими заняттями, наприклад, бісер, кіноклуб, фотографія, читання віршів, створення музики і т. д.

3. Різновиди та техніки арт-терапії.

Арт-терапія існує в індивідуальному і груповому варіанті. Індивідуальна арт-терапія може застосовуватися в психіатрії: для осіб, до яких не можна застосувати вербальну психотерапію (олігофрени, психотики, особи похилого віку з порушеннями пам'яті часто здатні виражати свої переживання в образотворчій формі), пацієнтів з неглибокими психічними розладами невротичного характеру; для дітей і дорослих з проблемами вербалізації (аутисти, мовні порушення — заїкуватість, малоконтактність), з невимовними переживаннями (з посттравматичними розладами).

Індивідуальний арт-терапевтичний процес відбувається, як правило, на основі психодинамічного підходу — дослідження несвідомого на продуктах образотворчої діяльності. Як інші форми психотерапії, арт-терапія припускає психотерапевтичний контракт, встановлення психотерапевтичних взаємин, феномени перенесення і контрперенесення. Ще виділяють сімейну форму проведення.

Терапія мистецтвом в наш час використовується не тільки в лікарнях і психіатричних клініках, але і в інших умовах — і як самостійна форма терапії, і як додаток до інших видів групової терапії.

Одним із найбільш використовуваних у терапії вправ є створення групових фресок, у якому учасники або малюють усе, що вони хочуть, на загальній картині, або малюють на ній щось, відповідно до обраної всією групою теми. Членів групи заохочують коментувати свої малюнки, у той час як керівник групи підсилює групову взаємодію.

Не маючи протипоказань, арт-терапія може бути використана не лише у психотерапії, а й у педагогіці та соціальній роботі, допомагаючи дізнатись більше як про самих себе, так і про оточуючих.

У науково-педагогічному розумінні арт-терапія розглядається як метод розвитку та зміни особистості, групи чи колективу за допомогою різних видів і форм мистецтва та творчості. Хоча творчі цілі й мають велике значення, перше місце в арт-терапії все ж таки відводиться терапевтичним цілям.

Види арт-терапії, представлені у психології та медицині, відповідають існуючим видам мистецтв. Виділяють власне арт-терапію, музикотерапію, танцювальну терапію, драмотерапію, казкотерапію, бібліотерапію, маскотерапію, етнотерапію, ігротерапію, кольоротерапію, фототерапію, лялькотерапію, орігамі тощо. Крім того, кожний із цих видів має безліч арт-терапевтичних технік, які застосовуються для вирішення внутрішніх і міжособистісних конфліктів, кризових ситуацій, вікових криз, травм, невротичних і психосоматичних розладів тощо.

Ось деякі види та техніки арт-терапії, які можуть бути використані під час роботи з дітьми (і навіть якщо помітних змін у житті вони не принесуть, цікаве проведення часу забезпечують):

Малювання - одна з основних технік арт-терапії. Малювати можна чим завгодно, але слід пам'ятати, що нервовій людині краще використовувати крейду, тому що акварель, яка розтікається, може спровокувати тривогу. Крейду легше контролювати, і людина переносить це відчуття на життя. А якщо людина закомплексована, то краще малювати аквареллю - це допоможе їй відчути себе розкутою.

Колаж робиться з газетних і журнальних вирізок, природних матеріалів, фотографій, кольорового паперу. При виготовленні колажу не виникає напруги, пов'язаної з відсутністю художніх здібностей, саме тому він дозволяє кожному одержати успішний результат.

Бібліотерапія: напрямок заснований на літературному самовираженні через творче «письмо», твір, вибір книг, орієнтованих на коло проблем певної особи чи групи. Після прочитання відбувається спільний аналіз змісту.

Для ліплення використовуються пластилін, глина, тісто. Учасники групи можуть виліпити свій страх, подивитись і поламати, а потім створити протилежний стан - радості, щастя.

Драмотерапія: театральні постановки на різну тематику сприятливо впливають на пам'ять, волю, уяву, почуття, увагу та мислення. При використанні драматерапії відбувається (крім розвитку креативності) розширення свідомості, діапазону поведінкових стратегій, відпрацювання нових способів емоційного мовлення та спілкування. У спектаклі можуть обіграватися ситуації з життя учасника групи, його взаємини та конфлікти з іншими людьми. Є одним з напрямків, що найбільш інтенсивно розвивається в наш час. Причиною широкого використання та ефективності драматерапії, на думку Т.Ю. Колошиної, є постійна дипривація в сучасному світі ігрової потреби дорослих та дітей, втрата могутьої народної ігрової культури.

Фототерапія: робиться серія авторських фотографій, які потім аналізуються. Важливе використання сімейних фотографій, оскільки зображені події хоча й залишились у минулому, але підсвідомо вони продовжують впливати на людину. Фотографії допомагають пригадати минуле, усвідомити помилки, побачити образи.

Маскотерапія: маска ліпиться на обличчі. Спочатку на шкіру наноситься крем, на який викладається перший шар паперу, а зверху приклеюється другий. Потім вона знімається й висушується, а далі розмальовується.

Був розроблений і комплексний метод - арт-синтезтерапія. Він заснований на використанні поєднання живопису, віршування, драматургії і театру, риторики і пластики. Причому, кількість методик весь час збільшується.

Музикотерапія більшістю спеціалістів включається в арт — терапію. Як один із найдавніших архаїчних видів творчості напрямок надзвичайно багатий за силою впливу, широтою можливостей, існуючого емпіричного матеріалу. Особливо ефективна танцювальна, рухова терапія як засіб внутрішньої гармонізації. Імпровізаційності, зняття різноманітних тілесних і психологічних блоків.

Казкотерапія заснована на використанні казки як архетипічної метафори з метою психодіагностики (проективна діагностика), психокорекції та корекції мовлення дошкільників. Виділяють такі види казкотерапії: аналіз й інтерпритація обраної або створеної казки; використання архетипу казки; створення казок ; медитативні казки; драмотерапія казки; малювання казки; казкова подорож.

Кольоротерапія заснована на дії кольору на нервову систему людини. Існує два напрямки кольоротерапії: безпосередній вплив на мозок людини та створення необхідного кольорового лікувального середовища навколо особистості.

Пісочна терапія вклює створення різноманітних форм з піску,вибір і аранжування мініатюрних предметів і фігурок, що нагадує одну з форм сучасного мистецтва — предметну скульптуру. Створення композицій із піску не вимагає особливих умінь. Роботи можуть бути як дуже простими, так і дуже складними, єдиний критерій успішної роботи — її аутентичність — неповторність, динаміка, тобто все те, що викликає в глядача емпатійні відгуки.

На даний час перед практичними психологами постає завдання пошуку нових ефективних діагностичних та психокорекційних методів. Одним із таких методів є архітектура. На сьогоднішній день традиційним є використання архітектури як засобу вираження емоцій, зняття психологічної напруги, покращення емоційного стану, стимулювання творчої активності і т. ін;

Архітектурна терапія почала дуже швидко розвиватися та використовуватися широким колом спеціалістів, психологами, психотерапевтами. До цього методу психопрофілактики почали звертатися люди, переконавшись в його результативності, впливі.

Архітектурна терапія в групах передбачає вирішення багатьох завдань. Так вважає Л.М. Сайнюк, практичний психолог із Косівщини.

Одним з найбільше часто використовуваних у терапії архітектурою вправ є "створення групових фресок", у якому учасники або малюють усе, що вони хочуть, на загальній картині, або домальовують на ній щось, відповідно до обраною всією групою темі.

Популярність архітекто-терапії у XX столітті сприяла поляризації наукових думок: цей напрямок є панацеєю від багатьох недуг. Інші вважали архітекто-терапію не більш ніж модною течією.

Нещодавно в концепції архітектурної терапії існували дві протилежні точки зору. Прихильники однієї з них вважали, що архітекто-терапія є лише допоміжним засобом психотерапії, прихильники іншої називали архітекто-терапію самостійною дисципліною й намагалися знайти для неї шлях розвитку, що не залежить відінших психотерапевтичних методів.

Сьогодні Всесвітня федерація архітекто-терапертів пропонує таке визначення: архітектурна терапія пов'язана з використанням архітектури та її елементів. Коли людина має змогу розглядати різні будівельні витвори, то у неї виникають враження, що супроводжуються розвитком уяви, виявленням позитивних почуттів, самовираженням з метою розвитку або відновлення функцій індивіда, що допомагає йому досягти кращої внутрішньої і міжособистісної інтеграції та якості життя.

Змістом архітекто-терапії є система диференційованих методів, способів і елементів лікувально-виховного впливу, здійснюваного за допомогою експресивної (активної) і рецептивної (пасивної) діяльності

У наші дні архітектурну терапію застосовують практично у всіх країнах Західної Європи, спрямовуючи її на широке коло не тільки нервово-психічних, а й соматичних захворювань у практиці хірургії, стоматології, геріатрії, тобто скрізь, де є розлади настрою пацієнтів. Застосування архітекто-терапії передбачає широкий діапазон психотерапевтичних показань: для антисоціальної особистості сприйняття архітектури пов'язане з розвитком самодисципліни; людині скутій архітектурне самовираження в процесі перебігу архітектурної терапії може давати переживання творчої свободи; для песиміста це може бути доказом його можливостей; для замкнутої людина — стати одним з етапів на шляху до встановлення вербального контакту, для агресивної людини дати вихід її деструктивним тенденціям.

А.Д.Полякова вважає архітекто-терапію способом лікування таких психоневротичних розладів, як порушення самосприйняття, неадекватні реакції на переживання, неврози, депресії, істерії, нав'язливі стани, дефекти інтелектуального, емоційного і фізичного розвитку. Терапія архітектурою показана також тим пацієнтам, формальний контакт з якими ускладнений. Це хворі з порушеннями мовлення, із затримкою психічного розвитку, розумовою відсталістю, а також із синдромом раннього дитячого аутизму.

4. Суть, підходи, цілі арт-терапії

Привабливість методу арт-терапії полягає для сучасної людини в тому, що цей метод в основному використовує невербальні способи самовираження та спілкування. У процесі творчості активно задіюється права півкуля мозку. Сучасна ж цивілізація задіює в основному вербальну систему спілкування і ліву «логічну» півкулю. Нормальний, гармонійний розвиток людини передбачає рівноцінний розвиток обох півкуль і нормальне міжпівкульну взаємодію. Більш того, деякі види активності людини вимагають як раз роботи правої півкулі - творчість, інтуїція, культурне освіта, пристрій сім'ї, виховання дітей і, звичайно, романтизм в любовних відносинах. 

Арт-терапія апелює до внутрішніх, самовідновлюючих ресурсів людини, тісно пов'язаними з його творчими можливостями. Відмінною особливістю людини є здатність і одночасно потреба у відображенні свого внутрішнього світу. Ця особливість дозволяє активно переробляти інформацію, яка надходить ззовні. У результаті в психіці індивідуума виробляються різні адаптивні механізми. Вони дозволяють людині краще пристосовуватися до життя, бути більш успішним в постійно мінливому світі. У процесі взаємодії зі світом людина прагне усвідомити себе як особистість, зрозуміти свою роль в житті, залишити «слід». Цей слід залишається не тільки у вигляді господарської діяльності, але і в продуктах його активної психічної діяльності. Однією з яскравих форм її прояву можна вважати мистецтво та творчість. Мистецтво і творчість є наслідком процесів переробки інформації при взаємодії з навколишнім світом. Причому особа буде розвиватися гармонійно, якщо ці процеси, в цілому, несуть конструктивний, характер.

Таким чином, досягається мета:

- Вираз емоцій і почуттів, пов'язаних з переживаннями своїх проблем, самого себе;

- Активний пошук нових форм взаємодії зі світом;

- Підтвердження своєї індивідуальності, неповторності і значимості;

- І, як наслідок трьох попередніх, - підвищення адаптивності в постійно мінливому світі (гнучкості).

Ці цілі арт-терапевт виконує, працюючи як з дорослими, так і з дітьми. Дитина ще не може точно сформулювати те, що його турбує. Він може висловлювати свої страхи простими реченнями, наприклад: «Мені страшно, що в темряві може хтось прийти і мене вкрасти». Коли запитуєш дитини, хто ж це може бути, дитина може не відповісти, але спробує намалювати чи надати образне значення своєму страху (хтось, хто ходить у темряві, це може бути Баба-Яга). 

Найбільш часто до методу арт-терапії вдаються в реабілітації людей з особливостями розвитку і в роботі з дітьми. Діти з відхиленнями у розвитку мають труднощі в адекватному сприйнятті світу. У такої людини порушено уявлення про цілісній картині світу. Дитина може сприймати світ як розрізнений хаотичний набір елементів. У результаті він не може знайти своє місце в житті, бути повноцінним членом суспільства. Як наслідок, характер взаємодії з середовищем стає в цілому деструктивним. Впливати на таку ситуацію можна по-різному. Найбільш природним є створення умов для розвитку людини, його «вибудовування» за допомогою природних елементів, а також включених в життя людини гармонізують видів діяльності - догляд за домашніми вихованцями, прикраса свого житла, заняття рукоділлям і творчістю. 

Два основні підходи в арт-терапії:

1. Мистецтво має цілющим дією саме по собі, художня творчість дає можливість висловитися і заново пережити внутрішні конфлікти, воно є засобом збагачення суб'єктивного досвіду, арт-терапія розглядається як засіб розвитку особистості та її творчого потенціалу, Основний механізм - сублімація і трансформація. Провідний стимулює членів групи довіряти своєму власному сприйняттю і досліджувати свої творіння як самостійно, так і за допомогою інших членів групи.

2. На першому місці - терапевтичні цілі, творчі цілі вторинні, арт-терапія як додаток до інших терапевтичних методів, висловлюючи утримання власного внутрішнього світу у візуальній формі, людина поступово рухається до їх усвідомлення, основний механізм - трансфер. Керівником групи заохочуються вільні асоціації членів груп та їх спроби самостійно знайти значення власних робіт. Деякі вправи полягають у спільній групової роботи, наприклад створення групових фресок і створення загального групового способу.

Людина також є частиною природи і спеціально організоване взаємодія з елементами природної системи, очевидно, повинно мати позитивний результат. У творчих роботах, як правило, відображена природа і способи взаємодії з нею. Арт-терапія пропонує дитині висловити свої емоції, почуття за допомогою ліплення, малювання, конструювання з природних матеріалів. Переживаючи образи, людина знаходить свою цілісність, неповторність та індивідуальність. Можна також застосовувати інші форми мистецтва - тілесні імпровізації, театральні постановки, літературна творчість.

Арт-терапія - це найбільш м'який метод роботи, контакту з важкими проблемами. Дитина може не говорити, або не може визнати свої проблеми своїми, але при цьому ліпити, рухатися і виражати себе через рухи тілом. Також заняття арт-терапією можуть знімати психічне напруження.

Багато психічні та деякі фізичні відхилення роблять дитину пасивним. Коло його інтересів стає вузьким. Потреба в активному взаємодії зі світом знижується. В результаті знижується і здатність до адаптації. Він закривається у собі. Він вважає, що не зможе знайти вихід із ситуації, що склалася. Арт-терапія дозволяє розірвати це порочне коло. Коли дитина займається творчістю, він винаходить нові і нові способи вираження своїх емоцій. І несвідомо нові й нові способи спілкування зі світом. Тобто втрачені здібності відновлюються.

У занятті мистецтвом дуже важливо, щоб дитина відчувала свій успіх в цій справі. Якщо він бачить, що має успіх у виразі і відображенні своїх емоцій, створенні унікальних виробів, малюнків, до нього приходить успіх у спілкуванні, а взаємодія зі світом стає більш конструктивним. Успіх у творчості в його психіці несвідомо переноситься і на звичайне життя.

Людина помічає, що з непридатного матеріалу (гілочки, листя, шматки паперу, пісок, глина, каміння) можна створювати красиві вироби. Також можна вирішити і складну психологічну проблему - подивитися на неї по-іншому, не так як дивився раніше. Психіка людини набуває гнучкість. Ця властивість дозволяє бути більш адаптивним. Це і є мета реабілітації. Арт-терапія дозволяє зробити цей процес радісним, цікавим, успішним, індивідуальним для кожного. Згодом, діти і дорослі, що проходять курс арт-терапії, можуть придбати хобі, навчитися нового виду прикладного мистецтва. Нове захоплення дозволяє приділяти більше уваги до себе. Це робить стосунки і батьків і дитини більш гармонійними.

В арт-терапії використовуються індивідуальні та групові форми роботи. Особливо яскравий ефект дає робота в групі. Наприклад, пропонується створення індивідуальних робіт у групі, а також створення спільної роботи. Кожен учасник вкладає в цю роботу щось своє. Багато роботи, зроблені з паперу, композиції з природного матеріалу та інше пацієнти забирають із собою додому, показують своїм родичам і знайомим, прагнуть навчити їх тому, що навчилися самі.

Як це не дивно, але сучасна наукова арт-терапія при всьому різноманітті її зв'язків з культурними феноменами найближче стоїть до первісного, «примітивного» доісторичного мистецтва. Воно, як і арт-терапія заснована на спонтанному самовираженні і певною мірою ігнорує естетичні критерії в оцінці його результатів та професіоналізму автора. І для того і для іншого більш важливий процес творчості, а не результат.

Архаїчні форми мистецтва найдовше збереглися в народній творчості. Притаманні йому наївність і безпосередньо-дієвий характер, а також опора на символічний мова колективного несвідомого у період існування «високого», академічного мистецтва для багатьох людей були джерелом душевного здоров'я. Примітивність візерунків, ритміка орнаменту заспокоюють. Найпростіший орнамент - послідовність хрестиків під час вишивки чи на посуді або різьблення на фігурці - своєрідна медитація, яка приводить у стан спокою, задоволеності.

Багато «первісні» малюнки та вироби нагадують за своїм виглядом творіння дітей, що також пов'язане з особливими переживаннями, що носять, швидше, позитивний для творить людини відтінок.

Основні цілі арт-терапії:

- самовираження;

- розширення особистого досвіду;

- самопізнання;

- внутрішня інтеграція особистості (різних її аспектів і компонентів);

- інтеграція з зовнішньою реальністю (соціальної, етнічної, культурної). В арт-терапії спонтанне малювання і ліплення є різновидом діяльності уяви, а не проявом художнього таланту. Образотворче творчість є мостом між світом фантазії і реальністю. Воно включає в себе елементи того й іншого, дозволяючи створити певний синтез, який ні дитина, ні дорослий не можуть створити без допомоги художніх засобів.

Завдання арт-терапії:

- лікувальна;

- зцілення;

- психокорекція;

- реабілітація;

- психопрофілактика;

- розвиток;

- діагностика.

Безпосередні завдання:

- вираження почуттів

- розкриття творчого потенціалу

- розвиток навичок включення в колективну діяльність

Важливим поняттям арт-терапії є сублімація - вираз несвідомих інстинктів і потягів (часом деструктивних) за допомогою трансформації їх в творіння мистецтва; мистецтво може одночасно "направити в інше русло" і висловити також відчуття злості, болю, тривоги, страху.

5. Застосування арт-терапії.

Техніки арт-терапії застосовуються при досить широкому спектрі проблем. Це можуть бути психологічні травми, втрати, кризові стани, внутрішньо- і міжособистісні конфлікти, постстресові, невротичні та психосоматичні розлади, екзистенційні та вікові кризи. Арт-терапія допомагає розвинути в людині креативність мислення і цілісність його особистості, а також через творчість дозволяє виявити особистісні смисли. Потрібно відзначити високу ефективність арт-терапії, як при роботі з дорослими, так і при роботі з підлітками та дітьми.

За своєю природою ця методика радикальна. Вона дозволяє розкрити внутрішні сили людини. Арт-терапія сприяє підвищенню самооцінки; вчить розслаблятися і позбуватися від негативних емоцій і думок; при груповій роботі вона розвиває в людині важливі соціальні навички. Заняття арт-терапією дає людині можливість зміцнити свою пам'ять, розвинути увагу, мислення і навички прийняття рішень.

Арт-терапія застосовується в індивідуальній та груповій психотерапії, в різних тренінгах. Вона також може служити доповненням до інших методів і напрямів психотерапії, системам оздоровлення, освіти і виховання. Важливо, що для занять арт-терапією не потрібно спеціальної підготовки.

Переваги методу арт-терапії в тому, що він:

1) надає можливість для вираження агресивних почуттів у соціально - прийнятною манері. Малювання, живопис фарбами або ліплення є безпечними способами розрядки напруги;

2) прискорює прогрес в терапії. Підсвідомі конфлікти і внутрішні переживання легше виражаються за допомогою зорових образів, ніж у розмові під час вербальної психотерапії. Невербальні форми комунікації можуть з більшою ймовірністю уникнути свідомої цензури;

3) дає підстави для інтерпретацій і діагностичної роботи в процесі терапії. Творча продукція зважаючи на її реальності не може заперечуватися пацієнтом. Зміст і стиль художньої роботи надають терапевту величезну інформацію, крім того, сам автор може внести вклад в інтерпретацію своїх власних творінь;

4) дозволяє працювати з думками і почуттями, які здаються непереборними (втрати, смерть, перенесені травми і насильство, страхи, внутрішні конфлікти, Спогади дитинства, сновидіння). Іноді невербальне засіб виявляється єдиним інструментом, що розкривають і прояснює інтенсивні почуття і переконання;

5) допомагає зміцнити терапевтичні взаємини. Елементи збіги в художній творчості членів групи можуть прискорити розвиток емпатії і позитивних почуттів;

6) сприяє виникненню почуття внутрішнього контролю і порядку;

7) розвиває і посилює увагу до почуттів;

8) підсилює відчуття власної особистісної цінності, підвищує художню компетентність. Побічним продуктом терапії мистецтвом є задоволення, що виникає в результаті виявлення прихованих умінь та їх розвитку.

Фактори психотерапевтичного впливу в арт-терапії (те, що чинить зцілювальний ефект):

1) фактор художньої експресії - втілення почуттів, потреб і думок клієнта в його роботу, досвід взаємодії з різними художніми матеріалами і художнім чином;

2) фактор психотерапевтичних відносин - динаміка взаємин клієнта-терапевта-групи (перенесення і контрперенесення), проекції, вплив особистого досвіду;

3) фактор інтерпретацій і вербальної зворотнього зв'язку - трансформація, переклад матеріалу (процесу і результату творчості) з емоційного рівня на рівень розуміння, формування смислів.

Керівник групи терапії мистецтвом забезпечує групу необхідним матеріалом і проявляє максимум гнучкості для стимулювання художньої творчості приміщення повинно забезпечувати місце для рухів і гучних ігор. 

Роль керівника - сприяти творчості. Учасники отримують інструкцію повністю віддатися своїм почуттям і не піклуватися про художність своїх творінь.

У структурі арт-терапевтичного заняття виділяються дві основні частини:

Одна - невербальна, творча, неструктурована. Основний засіб самовираження - образотворча діяльність (малюнок, живопис). Використовуються різноманітні механізми невербального самовираження та візуальної комунікації (70% сесії).

Інша частина - вербальна, апперцептивна і формально більш структурована. Вона передбачає словесне обговорення, а також інтерпретацію намальованих об'єктів і виникли асоціацій. Використовуються механізми невербального самовираження та візуальної комунікації (30% сесії).

Сфери аналізу, то, що має значення при аналізі творчості:

- Як людина себе висловлює;

- Що він висловлює;

- В якій формі;

- Як це впливає на людину або групу.

У контексті арт-терапії художню діяльність можна назвати спонтанною на відміну від планованої і ретельно організованої діяльності з навчання мистецтва або ремесел різних груп людей. Дослідники, що займаються терапією мистецтвом, погоджуються в тому, що художні здібності чи спеціальна підготовка пацієнтів не потрібні для використання художньої творчості як терапевтичний засіб. Для терапії мистецтвом важливий сам процес і ті особливості, які кінцевий продукт творчості допомагає виявити у психічній життя творця. Керівник заохочує членів групи висловлювати внутрішні переживання спонтанно і не турбуватися про художні достоїнства своїх творів.

Карл Юнг вважав, що уява і творчість є рушійними силами людського існування. Він використав термін "активної уяви" для позначення такого творчого процесу, коли людина просто спостерігає за розвитком своєї фантазії і не намагається впливати на неї. Прикладом спонтанного використання фантазії в терапії мистецтвом може служити вправу з малювання каракулем. Учасник без усякого плану малює протягом тривалого часу хвилясту лінію, не відриваючи ручки або кисті від паперу. Мета цієї вправи - дати учаснику можливість спонтанно висловити свої емоції. По мірі виконання вправи проявляються підсвідомі компоненти психіки учасника. 

Потім учасник протягом деякого часу дивиться на малюнок і намагається зрозуміти, чи не можуть виникли зорові образи допомогти усвідомити будь-які ситуації, об'єкти або персонажі в його підсвідомості. Методики терапії мистецтвом типу вправи з малювання каракулем аналогічні використовуваним Юнгом вправам "активного уяви", коли пацієнти отримують інструкцію продовжувати свої перервані мрії у фантазії.

6. Що говорять психологи та психотерапевти.

Що саме, які характерні особливості залучають фахівців в арт-терапії ? Що стало передумовами формування арт-терапії ? Спробуємо вказати на основні з них .

1 . Мова самовираження. Зазвичай люди користуються вербальними каналами комунікації. Арт-терапія (як і мистецтво взагалі) використовує мову візуальної, пластичної, аудіальної експресії. Внаслідок цього, арт-терапія є просто незамінною в тих ситуаціях, де вербальний спосіб неможливий. Так , в дослідженні певних сторін внутрішнього світу людини, що вимагають вираження чи гармонізації ( зцілення ), немає адекватних вербальних виразів. Тому арт-терапія часом стає єдиним способом «зв'язки» між людиною і суспільством, клієнтом і консультантом.

2 . Мистецтво і творчість. З очевидністю вибудовується асоціативний ряд: мистецтво - творчість - переживання - креативність . Креативність ("творчість") властива людині як виду, інакше він не став би людиною. Отже, креативність задумана природою і носить основоположний зміст. Людина творча завжди знайде рішення в будь-якій ситуації. У багатьох людей (якщо не сказати у кожного) періодично виникають зовсім дикі або «шизофренічні» ідеї. Як правило, автор такої ідеї лякається і залишає її при собі, так ніколи і не дізнавшись, що ідея була геніальною. Чому ми це робимо? Чого ми боїмося?

У США НАСА проводило багаторічні дослідження, пов'язані з розвитком творчого потенціалу людини (тобто креативності). Дані вельми прикрі : в 5 років 98 % всіх дітей володіють яскравими і сильними творчими здібностями; в 10 років - їх вже 30 %, а в 15 - 12 %. Серед дорослих людей творчо мислять тільки 2 %. Питається, куди всі поділося? Розучилися або втратили? Або просто забули як це - « не боятися себе самого і своїх ідей»? Чи можна це відновити? Як показує досвід, найбільше креативність пригнічується різноманітними правилами, нормами, інструкціями тощо. Чим старша людина, тим важче його креативності винести гніт стереотипів, правил, знань і т.п. І вона ( креативність ) « засинає ».

Мистецтво творчих рішень, нестандартних виходів тощо, яке вкрай необхідно в абсолютно будь-якій сфері людської діяльності, вимагає умінь і навичок. Якщо творчі здібності є у всіх людей, то вміння ними користуватися - далеко не у всіх. Так, наявність музичного слуху - ще не їсти вміння грати на інструменті або співати. До того ж, креативність дозволяє знаходити ефективні і ефектні рішення буквально «на рівному місці», «з нічого», даром, тим самим сприяючи особистої професійної самореалізації та зростання. Можна навести приклади зі сфери бізнесу, досить далекого від усякої психотерапії та психології, що свідчать про те, скільки коштує креативність:   «Уолл Стріт джорнал» повідомив, що дворічний навчальний курс з розвитку творчого потенціалу в Дженерал Електрик збільшив на 60 % кількість патентоздатних ідей. Учасники Пітсбургського програми навчання творчому потенціалу показали 300 % зростання кількості життєздатних ідей в порівнянні з тими співробітниками, які не проходили дане навчання.   

Творчість - вихід за межі вже наявних знань , подолання та перекидання кордонів. Творчий процес - створення принципово нового продукту (в будь-якому сенсі). Креативність - здатність відмовитися від стереотипних способів мислення і дії.

Навіщо потрібна креативність :

- Вона визначає успішність у професійній діяльності, так чи інакше пов'язаної з людьми;

- Формальна логіка (причинно - наслідкові зв'язки ) найчастіше не має прямого відношення до реального життя;

- Креативність допомагає знаходити оригінальні рішення будь-яких складних проблем;

- Це потужний фактор розвитку особистості;

- І найголовніше - це необхідно для виживання в постійно мінливому світі.

 Знайти творче ( креативне ) рішення - це значить зробити те, що (як найчастіше здається ) ніхто до тебе не робив. Тобто, креативність практично тотожна адаптивності. У нашому випадку, будь-яка кризова ситуація ( незалежно від того, зовнішній чи внутрішній це криза ) є порушення нормальної адаптивності. Крім того, будь-яке мистецтво терапевтично за своєю суттю, воно говорить тільки про почуття та переживання і ні про що більше. Отже, арт-терапія апелює до внутрішнім силам людини, що походить з його творчих можливостей.

3 . Творчість і задоволення. Наступний момент полягає в тому, що творчість як процес нерозривно пов'язане з поняттям задоволення. Воно приємно, в той час як поняття «творчість» і « біль» - геть не поєднані . Основою для творчості може бути переживання, але не біль. Слово «переживання» у своєму етимологічному значенні говорить про скороминущої природі будь-якого почуття, про те, що будь-який біль можна пережити, перехворіти, пропустити через себе і відпустити. Арт-терапія є найбільш безболісним способом вирішення проблем. Хворобливих переживань і так цілком достатньо в житті , так що множити їх без особливої ​​потреби є принципово невірним ходом. Адресуючись до творчого в людині, ми свідомо даємо йому можливість не піти від болю, але пережити її .

4 . Мистецтво і учіння . Головне - і велике - властивість мистецтва в тому й полягає, що це унікальний спосіб передачі людського досвіду. Навряд чи якийсь інший варіант передачі інформації здатен настільки ефективно і елегантно розминутися з проблемою батьків і дітей. Мистецтво пропонує людині можливість ознайомитися, а не дізнатися - наприклад, прочитати книгу, почути пісню або казку, побачити п'єсу або балет. Це - засіб фіксації досвіду, яке не володіє якістю обов'язковості, моралізаторства , нав'язливості. Мистецтво не впевнене у власній правоті, його це питання взагалі не займає. Мистецтво не претендує ні на об'єктивність, ні на істинність, ні на повчальність. У тому й полягає відмінність мистецтва від іншої людської діяльності, що воно не ставить перед собою прикладних, прагматичних цілей. У тій же мірі, в якій воно їх перед собою ставить, воно і мистецтвом - то бути перестає . Художник просто робить те, що йому цікаво, що його захоплює, що йому приносить задоволення .

У підсумку , на відміну від науки , яка фіксує досвід у жорстко певній формі, мистецтво зберігає його у формі цілком невизначеній, яка дає глядачеві ( слухачеві, учаснику) можливість самому робити висновки, визначати своє ставлення до пропонованого , приймати чи не приймати будь-який зміст, будь сенс, будь-який урок з безлічі містяться в кожному творі мистецтва.

Але ще важливіше інше: наука фіксує досвід дії, а мистецтво - досвід переживання з приводу чогось. Досвід переживання може бути тільки ознайомчим . Саме мистецтво , орієнтоване на унікальність будь-якої події особистої історії будь-якої людини , здатне поставити перед собою завдання зафіксувати досвід переживань з якогось приводу. Наука намагається шукати істину, мистецтво ж швидше зайнято вивченням самого процесу пошуку істини. Перед наукою не варто ні питання об'єктивного наявності правди, ні питання її безумовної необхідності. Істина, звичайно ж, є, і шукати її необхідно.

Для мистецтва неважливо, чи є істина або її зовсім немає. Важливо, що на цю тему думали інші люди. Як вони її шукали? І навіщо вони це робили? А навіщо я це роблю? І взагалі - вона мені потрібна чи ні? Припустимо , я її впізнав - і що ж ? Буду я знати точно , що вона є - що зміниться ? Чи стане легше? А як було у інших? Кому стало легше , а кому - ні?...

Психологи та психотерапевти частіше почали використовувати – арт-терапію – метод лікування за допомогою художньої творчості у своїх практиках. Цей метод, за словами фахівців, практично немає протипоказань і може застосуватися у роботі з усіма віковими групами. У деяких випадках, за допомогою художньої творчості пацієнтам легше висловитися, ніж пояснити словами.

– Техніки арт-терапії застосовуються для вирішення багатьох проблем, – коментує психолог Реабілітаційного комплексу для людей з особливими потребами Олександра Посмітюха з Умані Черкаська область. – Це можуть бути психологічні травми, втрати, кризові стани, внутрішньо- і міжособистісні конфлікти, вікові кризи. Через творчість терапія дозволяє виявити особистісні проблеми. Рятує від самотності та депресій.

Методику можна використовувати як у роботі з дітьми, так із дорослими. Для людей похилого віку методика швидше виняток, ніж правило.

– Арт-терапія сприяє підвищенню самооцінки в людей різного віку, проте люди похилого віку не завжди її сприймають, – розповідає психолог. – Саме арт-терапія вчить розслаблятися і позбуватися від негативних емоцій і думок. Покращується пам'ять, розвивається увага, мислення.

Для цих занять не потрібно особливої підготовки. Є різні види арт-терапії, один із найпоширеніших – малювання. Малювати може кожен. Під час роботи людина відходить від пережитого і починає переосмислювати його. Не варто переживати за те, що ви не володієте якимись певними талантами, арт-терапія не націлена на створення досконалого. Тут важливий не результат, а процес. Ви просто творите своє світовідчуття - малюєте щастя, розфарбовуєте сімейні негаразди, замальовуєте проблеми з коханими. Завдяки заняттям арт-терапією, люди починають відчувати гармонію з собою та з навколишнім світом, усвідомлюють свій життєвий шлях, починають дивитися на події, що відбулися, з іншого боку. Основна ідея арт-терапії - за допомогою створення власних картин відволіктися від переживань.

Ще є гарний спосіб, який допомагає як людям середнього так і старшого віку – малювати свої страхи чи проблеми, а потім малюнок спалювати. Є випадки, коли це допомагає позбутися боязні за кілька сеансів, а трапляється що потрібно 5 – 6. Іноді люди приходять – сім'я  на межі розриву. Купа проблем, то жінка лається з чоловіком безперестанку, то з дітьми. Бесіди ні до чого не приводять. Коли ж вона починає малювати, то по малюнку стає ясно, що проблема захована в дитинстві.

85-річна Василіса Захарчук з міста Умань на Черкащині малює картини на картонках з коробок, які відшукує на смітниках. Малювати почала у 82 роки. Пенсії на захоплення не вистачає, тому Василіса Володимирівна шукає не зіпсовані картонні коробки. Вирізає прямокутники і малює на них квіти. За п'ять років намалювала більше тисячі картин.

Василіса Захарчук живе в одній з дев'ятиповерхівок в центрі міста в однокімнатній квартирі. Двері відкриває тільки знайомим. Має двох синів, троє онуків, троє правнуків та одну правнучку. Старший син Володимир живе в Росії, молодший Сергій із сім'єю в Умані. Василіса Володимирівна народилася в Росії. В Умань переїхала з чоловіком із повоєнного Сталінграда. Кімната, в якій мешкає жінка, велика. Коробки з картинами складені в кутках . Картонні картини складені по кілька десятків і зв'язані, щоб не розсипалися.

– Діти виросли, чоловік помер, а я залишилася одна, – розповідає російською Василіса Володимирівна. – Почала плакати, не знала, що робити, щоб зупинити сльози і почала малювати. Мені було 82 роки, по телевізору побачила, що хлопчик маленький в Америці робить фігурки з пляшок, які на смітнику збирав. Пенсія маленька, тому купувати матеріали дорого було. Я спочатку почала робити аплікації. На смітниках збирала коробки, вирізала великі прямокутники і обтягувала їх тканиною. Лоскути тканини мені давала сусідка, яка працювала на швейній фабриці. Я вирізала квіти з тканини, робила з них букети. Як має бути, може сказати художник-професіонал. Я роблю так, як мені подобається. Все зробила, а тоді дивлюся: ще можна таку квітку і таку. Доклеїла.

Перші картини намальовані на склеєних аркушах А4.

– Моя подруга працювала в педуніверситеті прибиральницею. Зараз вона вже виїхала з Умані. А тоді ще працювала і коли почула, що я малюю почала приносити листки паперу. Це мої перші роботи. Я дивлюся телевізор чи у вікно. Щось там бачу і малюю. Зразу могла малювати цілий день. Вночі, коли безсоння було то телевізор дивилася або ж малювала.

Майстриня і зараз продовжує робити аплікації.

– Зараз малюю тільки вдень, вночі вже не бачу, – каже Василіса Володимирівна. – Ось це циганське озеро, біля якого ми жили в Сталіграді. А на картонках малюю великі картини. Спочатку вирізаю, тоді ґрунтую. Вже потім роблю основу, а тоді виходить те, що в голову прийде. В основному квіти малюю в горшках. Рідні мені кажуть, що в мене це найкраще виходить. Спочатку пробувала овочі і фрукти малювати. Зараз за ці роботи мені соромно.

На фарби і олівці художниці не вистачає пенсії. Коли закінчуються і немає можливості купити – просить. Свої роботи Василіса Захарчук дарує безкоштовно. Найкращі картини хоче залишити онукам.

– Якось на день міського самоврядування намалювала нашій мерії картину – рука велика гарна, тримає букет квітів. Не знаю для чого я її намалювала, але як намалювала, то вже треба занести. Принесла, а не знала кому віддати. Але таки віддала, то не знаю, чи сподобалася їм картина, відгуків не було.

Картини Василіса Володимирівна нумерує після того, як їх взяли на виставку на одне з підприємств і кілька картин не повернули.

7. Десятирічний досвід становлення арт-терапії в Україні.

Архаїчні форми мистецтва - як прообраз сучасної арт-терапії - збереглися в народному українському творчості, яке характеризується наївністю, безпосередньо - дієвим характером, опорою на символічну мову несвідомого. Народна творчість є джерелом душевного здоров'я людей і не просто широко поширене в Україні, зберігаючи свої давні традиції. Українські писанки та вишиванки відомі всьому світу, і ще сто років тому для кожної української жінки і багатьох чоловіків народна творчість було невід'ємною частиною їхнього життя. До кінця ХІХ століття більшість людей жили у селах, де традиційна культура була обов'язковою частиною життя - все змалечку співали, танцювали, малювали. Потужний цілющий ресурс мали українська музика і пісні, які супроводжували кожен крок наших предків. Сьогодні сформувалася міська культура все більше перетворює людей у споживачів мистецтва. Але потреба в самовираженні залишається, що і сприяє розвитку арт-терапії. Використання в сьогоднішній українській арт-терапії форм народної творчості можна розглядати як одну з особливостей розвитку арт-терапії.

28 лютого – 1-2 березня 2013 року у Київському міському Будинку Вчителя відбулася Х ювілейна міжнародна міждисциплінарна науково-практична конференція «Простір арт-терапії : досвід становлення» Вже десятий раз організаторами конференції виступили Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, Всеукраїнська громадська організація «Арт-терапевтична асоціація». У тому році до організації конференції приєдналися Інститут психології ім. Г. С. Костюка НАПН України, Медико-психологічний факультет Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, ВГО «Асоціація лікарів-психологів», Кафедра сучасної хореографії факультету режисури та хореографії Київського національного університету культури і мистецтв, Дельфінарій «Немо». Інформаційним партнером стала газета «Психолог» видавництва «Шкільний світ».

І тогорічна конференція, яка відбулася, в рік дитячої творчості в Україні, стала особливою, тому що Арт-терапевтична асоціація святкувала десятиріччя існування. Вже 10 років арт-терапія впевнено рухається на просторах України: від помилок до вивіреності кожного кроку, від аматорства до професіоналізму, від перших спроб до побудови методології, від окремих спеціалістів, роз’єднаних великими відстанями, до Всеукраїнського об’єднання арт-терапевтів. Арт-терапевтів вже багато – тих, хто живе та розвивається в психологічній професії разом з мистецтвом, по-творчому ставиться до життя та психологічної практики, допомагає іншим знайти себе через творче самовираження!

Відкрили конференцію «Простір арт-терапії: досвід становлення» видатний вчений, завжди готовий до творчості Чуприков Анатолій Павлович,заслужений діяч науки і техніки України, професор МАУП, КМАПО, академік МКА, д. мед. наук, проф. Щодо перспектив розвитку арт-терапії в Україні, наукової рефлексії в арт-терапевтичних дослідженнях у своєму вітальному слові говорив Слюсаревський Микола Миколайович, директор Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член-кор. НАПН України.

Протягом 3-х днів конференції понад 200 учасників з усіх куточків України та інших країн обмінювалися досвідом застосування різних методик різних творчих моделей, що дало змогу оцінити можливостями арт-терапії. Професіонали, студенти та зацікавлені фахівці з Чернігова, Білої Церкви, Черкас, Луганська та Луганської області, Івано-Франківська, Рівна, Луцька, Хмельницького, Каменець-Подільського, Одеси та Одеської області, Мелітополя, Житомиру, Чернівців, а також інших країн – Німеччини, Грузії, Білорусі (Мінськ, Гомель), Литви, працювали в різних напрямах арт-терапії і мали можливість ознайомитися з найновішими знахідками знаних практиків в сфері арт-терапії. Серед учасників конференції були присутні психологи, соціальні працівники, психотерапевти, психіатри, педагоги, науковці та практики арт-терапії, шкільні психологи, спеціалісти HR, психіатри та медичні психологи, викладачі і студенти, представники громадських організацій.

На пленарному засіданні прозвучали цікаві доповіді провідних вчених і практиків, які працюють в різних напрямках арт-терапії. Відкрила засідання доповідь Вознесенська Олена Леонідівна, президент ВГО «Арт-терапевтична асоціація», к. психол. наук, ІСПП НАПНУ, доповіддю «Арт-терапевтичний простір постмодерністського часу», в який авторка проаналізувала сучасний стан розвитку арт-терапії в Україні, зміни, що відбуваються в суспільстві під впливом медіа, можливості використання постмодерністської естетики в арт-терапії. Прозвучали також доповіді стосовно перспектив розвитку різних напрямів арт-терапії: Мови Людмили Вікторівни, к. психол. н., доц. каф. сучасної хореографії Київського національного університету культури і мистецтв, керівник Центру психології руху та творчого самовираження «Maluma&Takete» щодо розвитку танцювально-рухової арт-терапії, та Бреусенко-Кузнєцов Олександра Анатолійовича, к. психол. н., доц. Національного технічного університету України «КПІ» щодо використання фантастичного в казкотерапії.

Європейська арт-терапія була представлення доповіддю Нійоле Бражене, доктор соц. н., доц. Едукологічного ф-ту Шяуляйського університету, член Литовської асоціації арт-терапії (Литва) щодо можливостей розвитку креативності дітей дошкільного віку за допомогою арт-терапії.

В доповідях була широко представлена антропософська терапія мистецтвом: були розглянуті творів мистецтва як інструмент арт-терапії з точки зору історико-культурного підходу(Єщенко Наталія Олександрівна, архітектор, художник, викл. навчального центру «Метаформ»); можливості живопису у розвитку почуттів дитини (Костинська Наталія Євгеніївна, доктор мед. н., проф.,ректор Інституту гомеопатії «Протос»,голова Українського товариства антропософських лікарів); терапія мистецтвом у лікувальній педагогіці (Чекмарьова Лідія Володимирівна, лікувальний педагог, директор ЦЛП «Сонячне подвір’я», доцент Всеукраїнського семінару з лікувальної педагогіки та соціальної терапії під патронатом державного швейцарського семінару з лікувальної педагогіки Дорнах).

Окремим мистецьким акордом прозвучав евритмічний перформанс під керівництвом Лаша Малашхія (Грузія), керівника евритмічної освіти в Києві. Учасники мали змогу бачити заспокійливу, гармонізуючу та концентруючу дію евритмії в реальності.

Досвід застосування арт-педагогіки повідомили Волкова Людмила Миколаївна,ст. викл. каф. образотворчого мистецтва і дизайну Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, Деркач Оксана Олексіївна, к. пед. н., доц., докторант Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського та Андрейчин Світлана Ростиславівна, зав. центру практичної психології і соціальної роботи Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.

В доповідях прозвучали й більш вузькі питання використання арт-терапії: особливості застосування методики «Малювання дихання» (Подкоритова Лариса Олександрівна, к. психол. н., доц. каф. практ. психології і педагогіки Хмельницького національного університету); особливості плейбек-театру як засобу арт-терапії (Савінов Володимир Вікторович, співробітник Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, керівник Київського плейбек-театру «Déjà vu plus» та Української школи підготовки спеціалістів плейбек-театру, керівник секції гештальт-терапії Київського осередку УСП); застосування арт-терапії у професійному самовизначенні майбутніх фахівців(Єгорушкіна Катерина Владиславівна, асп. каф. психології та педагогіки Національного університету «Києво-Могилянська академія»); аналіз методів арт-терапії, спрямованих на гармонізацію душевного стану майбутньої мами і розвиток навичок спілкування з малюком (Папета Оксана Василівна, психолог, викл. Національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого); теоретичні аспекти фототерапії(Борейчук Ірина Олегівна, викл. каф. психології Рівненського інституту Університету «Україна»); вплив музики молодіжних субкультур на молодь (асп. Інституту мистецтв Національного педагогічного універститету ім. М.П. Драгоманова); аспекти теоретико-методологічної взаємодії психології мистецтва і арт-терапії (Литвин-Кіндратюк Світлана Данилівна, к. психол. н., доц. Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника).

Дуже цікавим виявився досвід застосування арт-терапії в роботі психолога з агресивною енергією підлітків, що мають онкопатологію (Заболотна Наталія Леонідівна, керівник психологічної служби Благодійного фонду «Запорука» дит. відділення Інституту раку, дит. відділення Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова, тренер Київського Гештальт Університету).

Подарунком учасникам конференція стала презентація книги «Зростаємо разом: практикум сімейного дозвілля» Немежанської Олени Аркадіївни, методиста вищої категорії Будинку дитячої творчості Подільського району м. Києва, заслуженого працівника освіти, почесного члена ВГО «Арт-терапевтична асоціація».

Перший день конференції став поєднанням арт-терапії, мистецтва, науки, медицини і закінчився в Київському дельфінарії «Немо» унікальним майстер-класом та доповіддю Чуприкова Анатолія Павловича, заслуженого діяча науки і техніки України, проф. МАУП, НМАПО, академіка МКА, доктора мед. н., проф., почесного президента ВГО «Арт-терапевтична асоціація»; Моргуна Ярослава Ігоровича, психолога-дельфінотерапевта, ст. викл. каф. психології та педагогіки ЧФ РІС КСУ та Поповського Богдана Петровича, керівника відділу дельфінотерапії Київського дельфінарію «Немо» «Арт-терапія в структурі психокорекційних занять з дельфінами».

В ході роботи конференції були проведені 28 майстер-класи та 4 лабораторії. Учасники мали можливість отримати знання щодо методології та власний досвід використання власної творчості з метою зцілення особистості, спробувати гармонізувати свій внутрішній світ і знайти джерело свого натхнення. Майстер-класи дозволили учасникам конференції ознайомитися з практикою арт-терапії за допомогою образотворчого мистецтва, музикотерапії, танцювальної-рухової, тілесно-орієнтованої, казкотерапії, драматерапії, мистецтва театру плейбек.

На майстер-класах були презентовані напрями арт-терапії:

 • образотворча терапія (Гринчук Ірина Анатоліївна, доктор філософії, керівник Навчально-просвітницького центру трансперсональної психології «Світ Софії», Заболотна Наталія Леонідівна, керівник психологічної служби Благодійного фонду «Запорука» (дит. відділення Інституту раку, дит. відділення Інституту нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова), Грибенко Ірина Віталіївна, н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Подкоритова Лариса Олександрівна, к. психол. н., доц. каф. практичної психології і педагогіки Хмельницького національного університету, Єгорушкіна Катерина Владиславівна, асп. каф. психології та педагогіки Національного університету «Києво-Могилянська академія», Скнар Оксана Миколаївна, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Науменко Олена Миколаївна, практичний психолог ДНЗ № 111, керівник арт-терапевтичної майстерні «Чарівне рукоділля», Волкова Людмила Миколаївна, ст. викл. каф. образотворчого мистецтва і дизайну Київського університету імені Бориса Грінченка, член відділення антропософської терапії мистецтвом ВГО «Арт-терапевтична асоціація», Єщенко Наталія Олександрівна, архітектор, художник, викл. навчального центру «Метаформ», Назаревич Вікторія В’ячеславівна, к. психол. н., проф. каф. психології Рівненського інституту Університету «Україна», Сахарова Тетяна Володимирівна, фелт-мейкер, Титаренко Олена Іллівна, практичний психолог вищої категорії, керівник Центру профконсультації та практичної психології при Центрі трудової підготовки та професійної орієнтації молоді, Галіцина Людмила Вікторівна, гол. ред. газети «Управління освітою» видавництва «Шкільний світ», Гундертайло Юлія Данилівна, м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Деркач Оксана Олексіївна, к. пед. н., доц., докторант Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, Косенко Даніїл Юрійович, доц. ф-ту дизайну Київського національного університету технологій та дизайну, керівник навчального центру «Метаформ»));

 • евритмія (Баймлер Ліна, лікувальний евритміст, викл. евритмічного мистецтва у Києві – освіти, що визнана Вільною школою «Гьотеанум» (Україна-Швейцарія), лік. евритміст сімейної клініки «Мітера»; Малашхія Лаша, керівник та викладач евритмічного мистецтва у Києві – освіти, що визнана Вільною школою «Гьотеанум» (Україна-Швейцарія)),

 • драматерапія (Вознесенська Олена Леонідівна, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, президент ВГО «Арт-терапевтична асоціація», Назаренко Тетяна Вікторівна, психолог, арт-терапевт, головний редактор напрямку «Психологія» вид-ва «Золоті Ворота»);

 • казкотерапія (Плетка Ольга Тарасівна,м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України; Ткач Разіда Мугаллімовна, науковий керівник Школи терапевтичної метафори «Доктор Казка»);

 • танцювально-рухова терапія (Буценко Наталія Дмитрівна, медичний психолог, майстер школи«Сакральна архітектура тіла»; Скибицька Юлія Миколаївна, практ. Психолог; Іл’юкевич Ігор Петрович, викл. тілесноорієнтованої і танцювальної терапії Білоруської академії післядипломної освіти, н. с. відділу психічних та поведінкових розладів РНПЦ психічного здоров’я м. Мінськ, член Білоруської асоціації психотерапевтів, член міжнародної асоціації ранніх психозів IEPA м. Сідней (Австралія), голова правління Британського психологічного клубу м. Лондон (Велика Британія) (Мінськ); Мова Людмила Вікторівна, к. психол. н., доц. каф. сучасної хореографії Київського національного університету культури і мистецтв, керівник Центру психології руху та творчого самовираження «Maluma&Takete»),

 • музична терапія (Самишкіна Олеся Володимирівна, практ. психолог, арт-терапевт, ініціаційний терапевт, засновник Центру творчого розвитку особистості «ШЛЯХ», Грініна Людмила Михайлівна, музичний терапевт, Папета Оксана Василівна, психолог);

 • мультиплікаційна арт-терапія (Голубєва Олена Євгенівна, керівник ГО «Центр екології сім’ї», керівник дитячої студії мультиплікації «Червоний собака», викл. каф. кінорежисури та кінодраматургії Національного університету театру кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого,м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України);

 • плейбек-театр (В.В. Савінов, психолог, гештальт-терапевт, співробітник Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, керівник Київського Playback-театру «Déjà vu plus»).

Учасники конференції вивчали особливості використання арт-терапії в антропософській традиції (О.М. Науменко, практичний психолог ДНЗ № 111, керівник арт-терапевтичної майстерні «Чарівне рукоділля», член ГО «Арт-терапевтична асоціація», Н.О. Єщенко, архітектор, художник, викл. навчального центру «Метаформ», член правління ГО «Арт-терапевтична асоціація», Д.Ю. Косенко, викл. ф-ту дизайну КНУТД, керівник навчального центру «Метаформ»).

Майстер-класи викликали багато інтересу та захопили учасників. Особливу увагу привернули лабораторії, що передбачали дослідження певної тематики та результат, виражений у мистецькій формі.

Заключне засідання учасників конференції, як й завжди, стало яскравим та наявним підсумком роботи конференції. Вже традиційним став виступ Київського PLAY BACK театру «Déjà vu plus» під керівництвом Савінова Володимира Вікторовича. В рамках обговорення заходів конференції були представлені здобутки роботи лабораторій: танцювальні імпровізацію «Очікування. Відчуття. Стосунки», підготовану під керівництвом Мови Людмили Вікторівни та живі скульптури різнобарвних стосунків, створені на лабораторії «Чоловік і жінка: колір стосунків» під керівництвом Вознесенської Олени Леонідівни та Савінова Володимира Вікторовича. Учасники конференції мали змогу подивитися мультиплікаційний фільм, що був створений учасниками лабораторії «Вийти за межі», ведуча – Голубєва Олена Євгенівна, та творчі роботи учасників лабораторії «Мотиви становлення особистості в історико-культурному розгляді творів скульптури», ведучі – Волкова Людмила Миколаївна та Єщенко Наталія Олександрівна.

Для українського арт-терапевтичного простору ця конференція дала змогу презентувати та поширити різноманіття арт-терапевтичних методів та методик, представити роботу майстрів цієї справи, що сприяло поглибленню комунікації в професійній спільноті арт-терапевтів. Практичні доробки дали поштовх до наукової рефлексії щодо оптимізації діяльності професійної спільноти арт-терапевтів та подальшої розробки теоретичних засад арт-терапії..

Досвід становлення арт-терапевтичної спільноти, яка взяла участь у конференції, довів, що арт-терапія в Україні досягла того рівня розвитку, коли вона не може залишатися в межах професійної творчості окремих ентузіастів, а вже вийшла на рівень фахівців зі сформованою професійною ідентичністю. Тим самим підтверджена необхідність створення єдиного Всеукраїнського об’єднання арт-терапевтів, яке зможе координувати різні аспекти розвитку арт-терапії як окремої професії.

Учасники відмічали необхідність удосконаленні навчальних програм, які розширюють поле діяльності арт-терапевта в умовах інформаційного суспільства, включаючи медіатворчі заходи. Потребують подальшої розробки єдині стандарти професійної підготовки арт-терапевтів України, які б регулювали зміст та тривалість навчання, відповідно європейським стандартам підготовки арт-терапевтів, включаючи особисту терапію та супервізійний супровід діяльності.

Перспективи розвитку арт-терапії пов’язані з: глибшим науковим пізнанням психотерапевтичного потенціалу та обмежень впливу різних видів творчості та мистецтва в освітянському, медичному та соціальному просторах; опредметненням арт-терапевтичного знання у науковому просторі, розумінням до яких змін, особистісних новоутворень призводить арт-терапія; наскільки відбулося прирощення суб’єктивності людини.

Х міждисциплінарна науково-практична конференція з міжнародною участю «Простір арт-терапії: досвід становлення», дозволила усвідомити глибину психотерапевтичного впливу арт-терапії та широту наукового пошуку українських арт-терапевтів. Вона стала справжнім святом творчості та здоров’я!

Нові думки породили нові форми арт-терапії,такі як ландшафтна арт-терапія, ініціаційна та ін..

Ландшафтна арт-терапія - теж досить нова форма арт-терапії. За висловом А.І. Копитіна - це ампліфікація природних архетипових символів в природних умовах. Робота на природі додає можливості використання нових матеріалів і засобів художньої творчості, зокрема, природних матеріалів і різних готових об'єктів. Ініціаційна арт-терапія представляється нам досягненням українських арт-терапевтів (О.Л. Вознесенська, А.В. Старовойтов, Н.Б. Ткаченко). Власне арт-терапія - найбільш адекватний метод включення ініціації в процес терапії у відповідь на несвідомий запит клієнта в ініціюванні та його потребу в екзистенційному досвіді. Ініціаційні дійства традиційних товариств дали початок ряду арт-терапевтичних технік - нанесення малюнків на тіло, створення масок і т. д. Часто арт-терапевтичні заняття супроводжуються спеціально підібраною музикою, включають вираження своїх почуттів за допомогою спонтанного руху і танцю (Л.В. Мова, В.Г. Шевченка). Використання мультимодального підходу в арт-терапії розширює можливості і репертуар ритуалів ініціації.
Окремо хотілося б сказати про нових підходах до використання казки, які розробляються українськими арт-терапевтами - легендотерапії, використанні героїчного епосу, фентезі (О.А. Бреусенко-Кузнєцов), міфодрамтерапії (Батіг О.Т.). Також окремо, але як форма арт-терапії, розглядається нами створення мультфільму за допомогою сучасних технологій анімації з терапевтичними цілями (Є.Є. Голубева, С.Ю. Мельниченко).

Тут ми підходимо до виділення наступного особливості української арт-терапії - тяжінню фахівців до розширення своїх професійних можливостей через використання принципово нових форм арт-терапії, нових підходів в мистецтві взагалі.

Аналіз сучасної наукової літератури за тематикою використання арт-терапії приводить нас до усвідомлення ще однієї особливості арт - терапії в Україні - її мультимодальності - використання декількох видів мистецтв, послідовної роботи декількох творчих модальностях. Часто неможливо віднести ту або іншу технологію до певного виду або форми арт-терапії. Коли група створює карту, на якій відображені місця подій щойно написаної казки, після чого відбувається її драматизація - до якого виду віднести це заняття: до драмтерапії, власне арт-терапії або все ж казкотерапії, адже в основу всього лягла складена казка? Малюнок рухів або танець намальованого персонажа - це арт - або танцювально-рухова терапія? Поєднання різних форм терапії творчістю дозволяє максимально мобілізувати творчий потенціал клієнтів і знайти ті способи творчого самовираження, які найбільшою мірою відповідають їх можливостям і потребам, і надати кожному додаткові можливості вираження своїх почуттів і думок.

У Західній Європі, як відомо, існує досить жорстке розділення власне арт - терапії, музичної, танцювально-рухової і т. д. Терапевти, що відносять себе до кожного з цих напрямків, створюють власні професійні співтовариства, мають професійний кодекс, систему навчання, підвищення кваліфікації, соціальну ієрархію. Нечисленність і, можливо, невгамовне цікавість і жага знань сучасних українських психотерапевтів призвели не до змішання, але до з'єднання в психологічної практиці різних форм і методів арт-терапії, використання різних мистецтв у терапевтичних цілях у рамках однієї терапевтичної групи або навіть сесії. А адже процес створення художніх образів нерозривно пов'язаний з тілесними рухами, просторовим сприйняттям, часто - вербалізацією і розвитком історії зображуваних персонажів. Мультимодальність арт-терапії закладена в якості арт-терапевтичного процесу!

Мультимодальність української арт-терапії висуває підвищені вимоги як до студентів, так і викладачів. У західноєвропейській традиції навчання арт-терапії, як, втім, і в Росії, студент повинен мати базові знання і певний рівень розвитку однієї з творчих модальностей. Однак, як показує досвід викладання арт-терапії в Україні, для сучасного арт-терапевта важливо розуміння протікання творчого процесу і його власна здатність до імпровізації взагалі, власний творчий потенціал. Інструментом роботи в арт-терапії є особистість арт-терапевта і його тіло. Важливо не вміння арт-терапевта малювати або співати (хоча загальні знання, що стосуються художніх матеріалів або анатомії руху та композиції танцю, зрозуміло, важливі), а загальний рівень творчого розвитку, володіння і своїми почуттями, і своїм тілом. Арт-терапія сприяє високому ступеню творчої розкутості і самостійності. Тому рівень арт-терапевта у широкому розумінні цього слова можна оцінити за свободу його рухів і широті можливостей вираження себе і своїх почуттів, усвідомлення власних тілесних відчуттів, здатності відчувати стан клієнта, використовуючи для цього своє тіло як інструмент, вміння володіти своїм голосом і тілом.

Висновок:

В даний час арт-терапія набуває все більшої популярності. Творячи і щоб їх будувати, людина у використовуваних для творчості матеріалах висловлює свої побоювання, страхи, проблеми. Тут не потрібно підбирати слова і з оглядкою на фахівця думати: «А раптом мене не зрозуміють або засудять?». Методи арт-терапії відносяться до проективні методиками і являють собою винос у зовнішній світ того, що нас найбільше турбує. У процесі терапевтичної роботи відбувається м'яка опрацювання та корекція тривожать подій.

Великий інтерес представляють спроби деяких арт-терапевтів розширити межі своїх досліджень за рахунок використання нейропсихологічних даних, уявлень психосоматичної медицини, даних про психологію сприйняття візуальних образів і фізіології емоцій, деяких положень теорії прихильності, Безсумнівно, навіть у вік розвиненою медицини не можна впорається з проблемою тільки традиційним лікуванням: виписати для тіла процедури та мікстури, а для душі - антидепресанти. Підходити до вирішення проблем необхідно інтегрально, адже тіло невіддільне від душі, а душа від тіла. Арт-терапія - це, перш за все, інтегральне ліки, без обмежень у віці та побічних ефектів. На мій погляд, терапія творчістю дуже прогресивний напрямок. Використовуючи знання суміжних наук як доповнення нанесене на канву творчості арт-терапія поступово займе гідне місце серед інших терапевтичних методів. 

Мистецтво формує інтелектуальні якості, стимулює творчі можливості, сприяє успішній соціалізації. Мистецтво лікує.

Література:

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
3
міс.
1
0
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!