Виховна година “Вишиванка - секретний код”

Образотворче мистецтво

Для кого: 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас

06.10.2021

55

2

0

Опис документу:

Виховна година

“Вишиванка - секретний код”

Мета: навчити учнів правильно тлумачити і розрізняти орнаменти,розуміти значення їх символізму; ознайомити із культурною спадщиною України, з регіональними особливостями Української вишивки; розширювати знання про свій народ; виховувати гордість та культурну приналежність;

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховна година

Вишиванка - секретний код”

Мета: навчити учнів правильно тлумачити і розрізняти орнаменти,розуміти значення їх символізму; ознайомити із культурною спадщиною України, з регіональними особливостями Української вишивки; розширювати знання про свій народ; виховувати гордість та культурну приналежність;


  1. Повідомлення теми і мети

Сьогодні ми з вами будемо з’ясовувати, що ж секретного у вишиванці, і що за таємний код у ній приховано.

Вишиванка - це сорочка прикрашена орнаментованою вишивкою. Такі сорочки носять не лише українці, а й білоруси та росіяни, я гадаю що не лише слов’янські народи мають у своїй скриньці культурних надбань вишивку.

Та у всіх народів є своє тлумачення вишитих візерунків.

  1. Основна частина. Розкриття теми.

Тож давайте спробуємо розібратися що ж за послання може бути зашифроване у сорочці.

Перегляд відео матеріалу :

100 лет моды: 7 образов Украины | 100 Years of Fashion: Ukraine

100 лет моды: Украина, мужской костюм | 100 Years of Ukraine's Fashion: Men

Традиційно, на сорочках вишивають геометричні фігури та рослинні орнаменти.

Символи у вишивці грають дуже важливу роль. Завдяки знакам та символам, наші вишиванки стають оберегами - виконують охоронну, магічно-обрядову функцію. Українські вишиванки є надзвичайно різноманітними.

З давніх давен, процес вишивання являв собою ритуал, за нього брались у визначені дні, із чистими думками, закладаючи позитивну енергію у свою працю. Вишиванка ставала оберегом і її використовували як засіб посвяти-ініціації. Вишивка кожного племені тоді була унікальною і неповторною. А символіка витікала з їх традицій та обрядів. Вишивання було індивідуальною роботою, магією, вмінням передати своє світовідчуття, свою внутрішню енергію, закодувавши її на полотні. Саме слово "ВИШИВКА" походить від - "вишній", божественний і перекладається на грецьку як "космос". Жінка володіла "мовою" орнаментального письма, де через кольори, лінії, візерунки створювала абсолютно унікальну річ, закодовану на добру долю для себе, чи рідної людини. А от відшити чужий узор для сорочки, наприклад, означало взяти на себе чужу долю. Характерна ознака стародавньої вишивки – її лаконічна довершеність. Тут нема нічого зайвого, кожна деталь не випадкова. Узори вишивок – це особливі письмена. Не дарма на Гуцульщині серед вишивальниць заведено було говорити: "Я таку сорочку випишу". Тому зображення тварин, людей, зірок, рослин тощо, були "виписані" в орнаментах. чотирикутники з'єднувалися між собою за допомогою хрестиків, вишитих, як правило, чорними нитками: аби жодна стороння енергія не могла крізь шви проникнути до людського тіла, бо хрест своєю енергією "розтинає", знищує негативну енергію, а чорний колір її поглинає. Низом, на грудях і на рукавах вишивалися священні коди сили: для маленьких діток вони кодувалися переважно у рослинних орнаментах, що символізували дерево життя, у зірочках-оберегах, у простих хвилястих лініях з точками, що символізували первинні сили природи - воду і вогонь" [Чумарна М. Код української вишивки]. Ці сакральні коди переносили ніжні жіночі руки на біле полотно. Тому так шанують українці вишиванку, одягають її, пишаються нею у всі часи.

Відомо, що найбільш древніми є прості геометричні орнаменти.

Коло є одним із початкових. Як символ сонця воно походить із язичницької релігії, де означає божественну, життєдайну енергію. Коло це також безперервність буття і вічність. Загалом цей символ, що може зображатись у багатьох варіаціях, має чи не найбільше різноманітних значень.

Круг із крапкою всередині є центром світобудови, в українській символіці – це також символ сонця. Водночас промені, обернуті всередину – навпаки забирають енергію, таке коло може символізувати пустоту. "Чистий" символ кола нечасто можна зустріти саме у вишивці (більше на дерев`яних виробах чи у писанках), та він завжди присутній у поєднанні з іншими фігурами, як елемент складнішого візерунку. Круг можна розпізнати у Дереві життя, зокрема на весільних рушниках.

Квадрат

Ця фігура є однією із центральних в орнаментах багатьох культур. Вона символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат, який часто вишивають зокрема на чоловічих сорочках, означає "земне поле". Квадрат в українській традиції є одним із символів землі. Ідея цієї фігури – у розмежуванні простору, виділенні якоїсь частини (поля). Духовно квадрат символізує Матерію, як коло – символ досконалості – дух. Тобто, квадрат протилежний до кола. Квадрат – знак особливого числа 4, яке українці розуміли як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі: сторони світу; пори року; життєві цикли; частини доби…

Ромб

Його пов`язують із плодючістю людини і землі. Основою розшифрування значення символу є чоловіче та жіноче начало. Він складається з двох трикутників. Та найцікавіше те, що в праукраїнському розумінні три кути ромба тримає жінка (як три кути оселі), а лише четвертий – чоловік, який завершує цілісність. Ромб (із крапкою посередині) є символом засіяного поля, яке мало надзвичайно велике значення для наших предків, означало достаток і добробут.

Трикутник

Символ єдності трьох світів: земного або явного, підземного або невидимого, небесного або духовного. Це три стихії — вода, вогонь та повітря.

Спіраль

Хвилясті лінії, сигми, зигзаги пов`язують із водою. Дослідники давньої символіки відзначають, що малюнок вертикально розташованих паралельних зигзагів позначав дощ, що падає зверху, а горизонтальні зигзагоподібні або прямі лінії могли символізувати небесну вологу. Фігура спіралі також означала плинність часу та циклічний рух сонячного диска. У спіралі наші предки бачили схематичне зображенням еволюцiї Всесвiту, його безкінечності.

Хрест (зокрема різні його модифікації) – один із найпоширеніших знаків у світовій культурі загалом. Він багатогранний і невичерпний та, на відміну від кола і квадрата, символізує ідею центричності, а не розмежування простору. Цікаво, що прямий хрест – це символ Сонця, Творця, чоловічого начала. Косий хрест – уособлення жіночого начала, Місяця. Накладання цих двох фігур дає подвійний хрест, або 8-променеву зірку – символ об`єднання двох начал. Відомо, що ще у дохристиянські часи хрест служив оберегом від злих духів. Перехрещення двох ліній символізувало зустріч Земного з Небесним. Хрест означає також гармонію чотирьох стихій: вогню, води, землі і повітря. Хрест у колі – астрологічний символ Землі. Рослинні орнаменти на одязі українців демонструють барвистість і багату різноманітність навколишньї рідної природи. Про це свідчать зображення листя і плодів винограду, дуба, хмелю, квітів барвінку, мальви та інших рослин. До рослинних візерунків відноситься і дуже шановане українськими майстринями «дерево життя», яке виконується в стилізованому вигляді. Кожен рослинний орнамент має свою магічну символіку.


Листя або гілка дубаДуб за старовинною слов'янської міфології є священним деревом язичницького бога-громовержця Перуна, тому він символізує чоловічу енергію, життєву силу, активний розвиток.


Гілка калини з кетягами ягідКалина дуже шанована в Україні, її можна назвати символом українського народу. Назва цього невисокого стрункого деревця походить від стародавнього слов'янського слова «коло» - так наші предки називали Сонце. В давнину калина шанувалася як символ вогненної трійці - Сонця, Місяця і зірок. Основою орнаменту з калиною є яскраві червоні ягоди, що нагадують кров, яка символізує безсмертя українського роду.


Часто в українських орнаментах зустрічається поєднання елементів калини та дуба. Такий орнамент надає людині красу, здоров'я, силу, він застосовувався на вишиванках для молодих хлопців, символізуючи життєву енергію роду.


Квітучі макиМак вважається надійним оберегом, що захищає від негативних сил і пристріту сім'ю і домашнє господарство. Червоний колір його квіток означає пам'ять про загиблих у боях родичів. Орнамент з маками на вишиванці молодої дівчини може означати, що в її родині є загиблий воїн, пам'ять про якого вона обіцяє зберігати вічно.


Грона винограду на лозі з листямТакий орнамент дуже популярний у вишивках північній і центральній Україні. Він більше властивий рушникам, але нерідко зустрічається і на вишиванках. Символ винограду позначає красу і радість сімейного життя, щастя від її поповнення.


МальвиУкраїнські сільські дворики вже кілька століть рясніють різнобарвними мальвами. Однак ці квіти прикрашають український побут не так давно, щоб потрапити в давню символіку. Деякі дослідники орнаментів українських вишивок вважають, що цей квітковий мотив порівняно недавній, тому ніяка символіка йому не притаманна, а вишивається він тільки в декоративних цілях. Орнаменти з мальвами вишивають так само, як і інші квіткові орнаменти, тобто у вигляді нескінченного замкнутого вінка, що означає постійне переродження і оновлення життя.


Квіти лілії з бутонами і листямОрнаменти з ліліями за своїм символічним значенням дуже багатогранні. Лілії символізують чистоту, непорочність, дівочу чарівність. Схема орнаменту складається так, що в ньому проглядаються фігурки пари лебедів - символів кохання і вічної відданості. Візерунки з ліліями завжди включають, крім квіток, ще й бутони, і листя. , Що має символізувати триєдність народження, постійного розвитку та безперервності людського життя. На весільних вишивках у візерунку з ліліями можна бачити хрест, який символізує благословення молодих на щасливий шлюб. Краплі роси над квіткою лілії символізують запліднення.


Вінок з барвінкуВикористовується для молодіжних вишиванок. Сині квіти на тлі зелених листочків символізують розвиток, юність, енергійність, допомагають у досягненні високих цілей. Цей орнамент вишивають і на весільних шатах і рушниках. Барвінок - кучерява рослина, а в українському фольклорі слово «витися» для юнаків означає готовність до шлюбу.


Берегиня


Один з найважливіших орнаментів у вишивках українського народу, присутній майже на всіх обрядових вишиванках і рушниках. Він зображується квітучим деревом, що росте з вазона, тому його називають Деревом Життя. Символізує єдність і взаємозв'язок всіх проявів життя на Землі.
Перераховані рослинні елементи візерунків, що використовуються на українських вишиванках, належать до найбільш поширених. Українська вишивка дуже різноманітна і складається з великої кількості традиційних орнаментів.

А також, надзвичайно важливим є колір візерунків.

Білий- Всім відомо, що цей колір означає невинність, непорочність, чистоту. Наші предки вважали, що вишиванки з декоративним білим кольором могли носити тільки молоді, незаміжні дівчата. Тому як біла вишивка вважалася символом невинності, а також берегла дівчат від нещастя та дурного погляду.


Червоний- Найбільш поширений колір вишивки, наші предки говорили: "ця фарба наповнює позитивну життєву енергію". Червоний - символізує любов до людини, до життя, енергії сонця, радості. Тому дитячі та жіночі вишивки частіше всього прикрашають саме червоними нитками по білій або червоній тканині!

Чорний - оскільки земля - ​​головна годувальниця наших предків, вони чорний колір вишивки асоціювали саме з землею та її плодовитістю. Але не в усіх регіонах країни так вважають. Наприклад, в Поліссі, чорний є символом скорботи та смерті, а в Подолі та в Борщівській вишивці, навпаки. Чорна вишивка на одязі обіцяє власнику багатство та добробут.


Синій - поширений колір на українських вишиванках, тому як наші предки вважали його потужним оберегом. Символ неба і води, (визволення від недуг та душевного спокою). Вишивка синіми нитками найчастіше присутня на чоловічих вишиванках, а також на дитячих, адже саме чоловіки (які часто потрапляли в небезпечні ситуації) і діти наші пращури намагалися захищати від хвороб і небезпек.


Зелений- жіночий колір на українських вишиванках, він асоціюється з молодістю, красотою, безтурботністю і весною. Раніше вважали, що присутність зеленого кольору у вишивці спасає від природних стихій.


Золотий або жовтий- цей колір є символом меду і пшениці, благополуччя, достатку, багатства, і радості. Вишиванки з золотим і жовтим орнаментом допоможуть принести у ваше життя матеріальний достаток.


  1. Практична робота

Тепер ви знаєте багато про український костюм та вишиванку.

То ж зможете оздобити костюми для наших українців.

Під час роботи лунають українські пісні.

ЛУЧШИЕ УКРАИНСКИЕ НАРОДНЫЕ ПЕСНИ THE BEST OF UKRAINIAN FOLK SONGS


  1. Висновок

Так багато сенсу вкладено у вишиванки. Адже за багато століть, вона майже. Не змінилася, і створювались ці орнаменти не один день . Тому, нам з вами залишається лише дбати про те що б гідно носити у своїх вишиванках історію нашого народу та дбати про культурну спадщину. Адже ми - українці і маємо пишатися цим!
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.