і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Відлуння історії в мистецтві

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок 20 Тема. Відлуння історії в мистецтві.

Мета. Визначити особливості розкриття героїчних образів, історії нашого народу в різних видах мистецтва. Розвивати образно-асоціативне мислення, творчі, виконавські навички. Виховувати патріотичні почуття та інтерес до історії українського народу.

Музичний та візуальний матеріал: І. Карабиць. Перша симфонія «П'ять пісень про Україну» (II ч. «Дума») — слухання; М. Гайворонський. «Йде січове військо» (розучування); О. Бородін. «Богатирська мелодія» (розучування); Л. Жемчужников. «Кобзар на шляху» (сприймання); В. Барвінський. «Лірницька пісня» (слухання); Л. Позен. «Лірник з поводирем» (сприймання).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано, темброво-шумові), нотна дошка, магнітофон (музичний центр, DVD), ілюстрації (Л. Жемчужников. «Кобзар на шляху», Л. Позен. «Лірник з поводирем»), портрети композиторів О. Бородіна, І. Карабиця, В. Барвінського, художника Л. Жемчужникова, скульптора Л. Позена.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Учні входять до класу (кабінету) під звучання «Думи» композитора І. Карабиця.

Музичне вітання. (Музичний матеріал на розсуд учителя.)

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

Запитання до учнів.

  • З якими музичними враженнями ви прийшли на урок?

  • Які малюнки, ілюстрації ви підготували до уроку?

Слухання фрагмента вступу до опери «Садко» М. Римського- Корсакова.

Запитання до учнів.

  • Про що розповіла музика, яка щойно прозвучала? Яка її назва?

  • З якими творами живопису можна її зіставити, порівняти?

  • Як називаються картини, на яких зображене море?

3. Виконання пісні «Я малюю море».

4. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Запитання до учнів.

  • Пригадайте музику, яка звучала на початку уроку.

  • Чи могла б ця музика бути «музичним пейзажем», що зображує море?

Організація дискусії з використанням технології «Мікрофон». Повідомлення теми уроку.

5. Розповідь учителя про І. Карабиця.

Поетичне відображення навколишнього світу, яке ми спостерігали у творах різних митців, є характерною ознакою творчості українського композитора Івана Карабиця.

Іван Карабиць (1945—2002) — український композитор, диригент, педагог, народний артист України, автор багатьох оркестрових, вокально-симфонічних, камерних (інструментальних та вокальних) творів. Народився він на Донеччині, а музичну освіту здобув у Київській консерваторії. Творчості Івана Карабиця властивий широкий, багатовимірний погляд на світ, прагнення охопити різні сторони буття людини, потяг до поетичного відображення світу. У доробку композитора серед багатьох інших творів — три симфонії.

Музичний твір І. Карабиця, з яким ми познайомимося на сьогоднішньому уроці, це II частина «Дума» І симфонії «П'ять пісень про Україну».

Зміст симфонії пов'язаний з героїчним минулим, епосом українського народу. Кожна частина симфонії відображає певний етап історичного буття нашої країни.

6. Слухання І симфонії «П'ять пісень про Україну»

(II частина «Дума») композитора І. Карабиця.

Бесіда за запитаннями.

  • Що ви можете сказати про звучання симфонії?

  • Які думки, настрої навіяла вам музика?

  • Як ви думаєте, чому композитор дав симфонічному фрагменту (II частині) назву «Дума»?

  • Які риси об'єднують зміст і музичну мову симфонії з жанром української народної думи?

  • Які картини «намалювала» музика у вашій уяві?

  • Порівняйте ваші зорові уявлення з образами картини «Кобзар на шляху» російського живописця Льва Жемчужникова. Чи співзвучна ця картина симфонії «Дума»?

Що можна сказати про художника Л. Жемчужникова? (Повідомлення вчителя або трьох учнів-«мистецтвознавців».)

1-й учень. Льва Жемчужникова називають російським та українським

живописцем і графіком XIX—XX ст. Тривалий час він проживав в Україні. Знайомство з Тарасом Шевченком надзвичайно вразило художника та неабияк вплинуло на його творчість.

2-й учень. Лев Жемчужников став послідовником Шевченка-художника в

зображенні образів та побуту українських селян. Творчість Шевченка-поета надихнула художника на створення багатьох зворушливих та правдивих творів, до яких належить і картина «Кобзар на шляху».

3-й учень. За спогадами сучасників, Лев Жемчужников пристрасно любив

Малоросію, як тоді називали Україну, вивчав її історію, зокрема історію українського козацтва. Він знав напам'ять майже всі відомі на той час історичні думи та відображав їхній зміст і образи на своїх полотнах.

7. Сприймання скульптурної композиції «Лірник з поводирем» Л. Позена.

Завдання та запитання учням.

  • Розгляньте фото скульптурної композиції «Лірник з поводирем» відомого українського скульптора Леоніда Позена.

  • Порівняйте цю композицію з картиною «Кобзар на шляху».

  • Чим вони схожі? Чим відрізняються?

  • Чим кобзар відрізняється від лірника?

Міні-повідомлення про скульптора Леоніда Позена.

Учитель. Леонід Позен (1849—1921) — український скульптор. Родом він із села Оболонь на Полтавщині. Найголовнішими темами творчості скульптора були життя та історія українського народу.

8. Слухання «Лірницької пісні» композитора В. Барвінського.

Запитання до учнів.

  • Чи співзвучний цей твір скульптурній композиції Л. Позена?

  • Яка за характером п'єса? Як би ви її назвали?

  • Які думи, народні пісні ви можете згадати та виконати?

Відповіді учнів.

Цікава інформація

(зачитує зчитель або учень-«музикознавець»)

Видатний письменник Микола Гоголь про українські пісні сказав так: «Це народна історія, жива, яскрава, сповнена барв, істини, історія, яка розкриває все життя народу».

Українці співали завжди. Поряд із ліричними піснями про красу природи та кохання, зворушливими творами про життєві турботи створено чимало народних і професійних пісень, що відображали історію боротьби українського народу за свободу та становлення національної самосвідомості. Українські січові стрільці боролися за волю та незалежність Батьківщини на початку XX ст. Як назва цього військового формування походить від слова Січ — осередку козацької слави й звитяги, так і в піснях, що їх співали січові стрільці, ми чуємо мужні, рішучі інтонації давньослов'янського та козацького воїнства.

Сьогодні ми розучимо одну з таких стрілецьких пісень.

9. Розучування пісні «Йде січове військо» композитора М.Гайворонського.

Учитель (або учень-«музикознавець»), Михайло Гайворонський — український композитор, диригент і педагог минулого століття. Родом він з Тернопільщини. Творчість композитора охоплює різні жанри — симфонічний, камерно-інструментальний. Він написав також хорові твори, музику для духового оркестру та театральні вистави, солоспіви, обробки народних пісень. Михайло Гайворонський відомий як один із кращих авторів стрілецьких пісень.

Слухання пісні «Йде січове військо».

Запитання до учнів.

  • Які почуття викликає ця пісня?

  • Що в ній відчувається — танцювальність чи маршовість?

Відповіді учнів.

Учитель. Маршовий тип музики — чітке, уривчасте звучання мелодії, підкреслено рівномірний ритм та помірний темп — незмінний виразник героїчних образів у музиці. Ми вже знаємо, що маршовість може звучати як у піснях, так і в операх, як у балетах, так і в симфоніях.

Розучування пісні (1 куплет) по фразах у діалозі, двома групами.

Завдання та запитання учням.

  • Послухайте мелодію, що не призначена для співу.

  • Що в ній відчувається — танцювальність чи маршовість, спокій чи мужність, сила?

При розучуванні пісні слід звернути увагу на ноту з крапкою, чітку дикцію, інтонаційну точність.

10. Слухання «Богатирської мелодії» О. Бородіна.

Завдання та запитання учням.

— Порівняйте щойно прослуханий твір з піснею «Йде січове військо».

  • Як би ви назвали цю мелодію?

Розучування мелодії з опорою на нотний запис, як вокаліз.

Запитання до учнів.

  • Який твір живопису ви могли б підібрати до «Богатирської мелодії»?

11. Підсумок уроку.

Запитання до учнів.

  • Яка музика звучала на сьогоднішньому уроці?

  • Якій темі вона присвячена?

  • Який музичний твір чи твір візуального мистецтва вразив вас найбільше?

Висновок учителя. Історичні сюжети завжди були в центрі уваги будь-якого виду мистецтва. Ви можете пригадати чимало творів літератури, музичного, образотворчого мистецтва, що розповідають нам про події давнини та видатні особистості. Історії нашого народу також присвячено багато різноманітних творів українських митців.

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

12. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором. За бажанням намалювати ілюстрації до музичних творів, які звучали на уроці.

13. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Богатирської мелодії» О. Бородіна.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Визначити особливості розкриття героїчних образів, історії нашого народу в різних видах мистецтва. Розвивати образно-асоціативне мислення, творчі, виконавські навички.
  • Додано
    24.03.2018
  • Розділ
    Музика
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    188
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    OT917056
  • Вподобань
    0
Курс:«Психологічні особливості навчання вчителів у системі формальної і неформальної освіти»
Швень Ярослава Леонідівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти