Конспект заняття на тему:
«Пошук лісової книги»
(дитина у природному довкіллі,пошуково-дослідницька робота,розвиток мовлення,малювання)
Старша група
Програмовий зміст:продовжувати знайомити дітей із загадковим світом природи – лісом. Закріпити знання про різноманіття птахів,їх класифікацією (зимуючі,перелітні),диких тварин,виявити вміння складати описову розповідь,спираючись на попередній досвід дітей. Ознайомити з проблемою забруднення навколишнього середовища. Підвести до розуміння необхідності охорони довкілля. Закріпити знання про те,що вода – рідина,навчати називати основні її ознаки та властивості:прозора,розливається,може бути холодною,гарячою,теплою. Ознайомити з водою як розчинником: вода може бути чистою,брудною,має здатність зафарбовуватись,розчиняти,потрібна для вживання та підтримування чистоти,розширювати знання дітей про стани води. Розширити лексичний запас дітей назвами птахів,тварин,властивостей води.
Стимулювати до вживання повних речень. Закріплювати вміння зображувати дерева взимку,використовувати гуашеві фарби. Повторити правила малювання. Розвивати вміння логічно мислити. Робити елементарні висновки,застосовувати розмірковування,формувати вміння уважно слухати дорослого,бажання пізнати світ неживої та живої природи.
Розвивати зв’язне мовлення та увагу. Виховувати бережне відношення до води як одного із основних джерел життя на Землі,допитливість,інтерес до експериментальної діяльності,дбайливе ставлення до природи,старанність та охайність під час малювання.
Матеріали та обладнання:ілюстрації птахів,диких тварин,дерев,іграшкова пташка,макет книги,склянки з водою,миска,цукор,сіль,пластилін,глечик,рушничок,дві посудини різної форми,мірний стаканчик,ґудзик,камінчик,папір для малювання,пензлі,фарби,серветки,підкладні клейонки,зразок малюнка.
Попередня робота:ознайомлення з перелітними птахами та зимуючими птахами, дикими тваринами,правилами поводження у природі тощо.
Хід заняття:
Вих..- Малята,ви добре сьогодні спали?Рано прокинулись?один одному посміхнулись?Один одному посміхніться, тепер до мене поверніться і мені також посміхніться. Подивіться, до нас завітали гості,давайте з ними привітаємось.
Діти-Добрий день вам ,добрі люди,
Хай вам щастя- доля буде!
Не на день і не на рік,
А на довгий – довгий вік!
Вих.-Ось іще одна гостя до нас завітала. Як ви думаєте,хто це? Давайте з нею привітаємось.(Діти вітаються). Малята,погляньте,наша гостя нам щось принесла. Це книга, а називається вона «Лісова книга»,вона напевно розповідає про лісових мешканців. Давайте її відкриємо і прочитаємо.(вихователь відкриває, а там не має сторінок)
-Що ж трапилось? Напевно,наша гостя летіла і розгубила по дорозі всі сторінки. Діти, допоможемо їх знайти? Тож вирушаймо на пошуки сторінок «Лісової книги».
Мандрувати будемо лісом, а яких правил потрібно дотримуватись на прогулянці у лісі, на природі? (Не можна ламати гілки на деревах та кущах,не можна смітити в лісі,розкидати предмети, не можна кричати, тощо).
Отже вирушаймо!Музично – дидактична гра «МИ йдемо…»
Ось вузька доріжка.
У нас веселі ніжки.
На вузьку доріжку
Ступають ніжки.
-Ось ми потрапили на галявину. Погляньте,скільки птахів на ній зібралося. Спробуємо пригадати,як вони називаються.(Називають птахів).
- чи всіх цих птахів ми побачимо взимку?(Одні відлітають у вирій,інші залишаються зимувати у нас).
- Як називають птахів,які відлітають?
- А тих, що залишаються зимувати?
- А чому пташки летять у вирій? (Міркування дітей).
- Малята, вітер пустунець зачаклував пташок :вони не знають кому у вирій летіти,а кому залишатися? Допоможемо пташкам,можливо вони стануть нам у пригоді. Пропоную вам уявити себе пташкою і розповісти про себе від імені,яка ви пташка.
- дидактична гра « Я - пташка»
Ой,були у нас малята – тепер стали пташенята.
Весело літають,крильцями махають.
- Зимуючі пташки, прилетіть до синього кружечка,а перелітні-до жовтого кружечка. (Діти виконують завдання,потім пояснюють,чому саме так вони зробили).
- Діти,а як ми піклуємось про пташок? (Діти дають відповіді)
- Діти, пташки так зраділи вашій допомозі,що вирішили подарувати нам першу сторінку книги,яка називається «Птахи – окраса нашої природи». І ми ставимо цю сторінку в нашу «Лісову книгу» (Вставляємо сторінку).
Ніженьки крокують,дітвора рахує:
Раз –два,раз-вда,тут водичка протіка.
Діти, подивіться, ми з вами потрапили до лабораторії і зустрілися з водичкою. Тут ми зможемо разом провести цікаві досліди.
1-й дослід :вода у прозорому глечику,наливаємо її у миску. Що робиться з водою?(вода ллється),чому (відповіді).
-наливаємо воду у дві колбочки? Чи однаково налито води у них? Вимірюємо за допомогою мірного стаканчика. Робимо висновок,що вода набирає форми предмета, в якому вона знаходиться.
- діти, візміть стакан з водою і понюхайте її. Чи має вода запах? Покуштуйте воду,яка вона на смак? Якого кольору вода? Кидаємо ґудзик,бачимо його,чи ні?
- Отже, ми можемо зробити висновок,що вода- це рідина,яка ллється,тече,не має власної форми,без смаку,запаху,прозора,безбарвна.
2-й дослід: А зараз ми побачимо,що може робити вода.
Кидаємо в склянку цукор,розмішуємо. Куди зник цукор? Якою стала вода? Вода розчинила цукор і стала солодкою. Так само вода розчиняє сіль.
Якщо ми кинемо у воду фарбу,вона розчиниться і вода стане такого кольору,як фарба.(проводимо дослід)
Отже,ми можемо зробити висновок,що вода є розчинником деяких предметів. Але предмети,які просто тонуть у воді,тому що вони важкі- це камінчики,металеві предмети тощо…А легкі предмети плавають зверху – це пінопласт,гілочки,тощо. В яких станах буває вода?(Рідкий-дощ,роса. Твердий-сніг,лід. Газоподібний –пара).
3-й дослід: Для чого потрібна вода?
Діти розповідають про користь води для людей,тварин,рослин. На столі стоять кімнатні рослини,діти поливають їх. Вихователь говорить прислів’я : «Без води і трава не росте».
Як ми повинні берегти воду?(відповідь дітей)
Діти читають вірш про воду «Наберу з криниці….»
Малята,а що це за звуки? Водичка щось хоче сказати (вихователь притуляє до вуха стаканчик із водою),вона хоче подарувати нам другу сторінку нашої «Лісової книги», а називається вона – «Вода-водиця,вода-чарівниця». Кладемо сторінку до нашої книги.
Мандруємо далі.
Дружно,весело ми йшли,
Ось і хатку ми знайшли.
Хтось на нас вже тут чекає
І в віконце виглядає.
Діти,звірята знайшли сторінку з «Лісової книги»,вона їм сподобалася,що вони вирішили залишити її собі.
А як можна звернутися до звірят,щоб вони віддали нам сторінку? (Лагідно)
Вовк –вовчик,вовченятко,дайте,будь-ласка,сторінку;(так само діти звертаються до зайчика,лисички)
А як люди повинні дбати про диких тварин?(Не вбивати тварин,не палити в лісі ..тощо)
Звірятам сподобались ваші слова,тому вони віддали сторінку «Лісові звірі»(Вихователька вкладає сторінку у книгу.
Вирушаємо на пошуки далі:
Раз-два,раз-два,це крокує дітвора.
На галявину прийшли та нікого не знайшли.
Діти , прислухайтесь,чи чуєте ви,як розмовляють дерева?
Чому так тихо на галявині?(З дерев опали всі листочки і вони заснули аж до весни).
Психогімнастика : «Я-деревце»
Діти,давайте заплющимо очі і уявимо,що ми маленькі дверцята.
«Я-маленьке деревце. Дощик мене поливає,сонечко мене гріє і я починаю рости. Мої тоненькі гілочки піднімаються вгору і тягнуться до сонечка. Я –росту. Вітер колише мої гілочки в різні сторони,але не може їх зламати, тому що в мене сильне коріння,яке міцно тримає мій стовбур. Я починаю виростати і стаю великим деревом.
Ой, малята,дивіться,аж ось під деревом я знайшла останню сторінку нашої книги,яка називається : «Бережіть природу,діти».Вихователь кладе сторінку у «Лісову книгу».
Малята,ми гарно попрацювали і знайшли всі сторінки цієї цікавої книги. Діти.на вашу думку,де краще зберігати в групі «Лісову книгу»?(Куточок книги,куточок природи).
Пам’ятайте,що ми маємо дбати про природу,адже ми її частка. І природа так само відповідатиме нам добром. Із книгою слід поводитися бережно, кому що «Книга вчить,як на світі жить» , тлумачить народну мудрість.
А зараз я пропоную вам сісти за столики і в подарунок лісовим звірятам намалювати казкові дерева,прикрашені пухнастим снігом,якого ми так з нетерпінням чекаємо.
Самостійна образотворча робота дітей. (Вихователь спостерігає за роботою дітей та допомагає за потребою).
Діти викладають свої готові малюнки. Вони роздивляються, яка гарна галявина у них вийшла. Лісова гостя дякує дітям за роботу і прощається зі всіма.
В кінці заняття вихователь читає вірш:
Бережімо ріки,бережімо води,
Як матусю рідну, бережімо природу!
Бережімо кожну квіточку,травинку,
Бо ми всі природи рідної частинки!

















