Вибори. Референдум.

Опис документу:
урок з правознавства

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дата та взвод: ________________________

Тема. Вибори. Референдум.

Мета: ознайомити учнів з формами народовладдя, принципами реалізації права на участь в управлінні державою, зі шляхом реалізації права на участь в референдумі; із загальними засадами виборів та видами виборчих систем; формувати в учнів розуміння необхідності та доцільності участі кожного у виборах, аналізувати інформацію; виховувати терпимість до думок інших людей, повагу до рішення, прийнятого більшістю, патріотизм та бажання приймати участь у народному волевиявленні.

Основні поняття: пряма та представницька демократія, референдум, принципи проведення виборів.

Тип уроку:комбінований.

Обладнання: підручник, витяги з Конституції України, мультимедійний проектор.

Структура уроку

І. Організаційний момент

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  2. Мотивація навчальної діяльності

  3. Вивчення нового матеріалу

  1. Народовладдя в Україні.

  2. Порядок проведення референдуму в Україні.

  3. Вибори в Україні.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда. (Слайд 1)

  1. Що таке Конституція?

  2. Що таке права та свободи людини та громадянина?

  3. Які види прав існують в Україні?

Гра «Вгадай казку» (Слайд2)

1. Я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку( Попелюшка)

2. Допоможіть! Моїх діток з'їв сірий вовк.(Вовк і семеро козенят)

3. Мене ніхто не любить, називають гидким і виганяють (Гидке каченя)

4 .Вони спалили моє гніздечко ( Кульгава качечка)

5. Допоможіть, вони забрали мого братика ( Гуси-лебеді)

6. Вона буде гарною дружиною.( Дюймовочка)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд3)

Про які права вам нагадують картинки на екрані? Що вони означають?

Демократія - влада народу, тому політичні права, коли людина може обрати владу є дуже вжливими.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Проголошення теми та змісту уроку. (Слайд 4-5)

1. Народовладдя в Україні. (Слайд 6)

Завдання.

Надайте пропозиції щодо участі громадян в управлінні державними справами.

Робота над схемою.

Пояснюю схему за допомогою коментованих повідомлень, навідних запитань учням.

— Як приймались управлінські рішення в первісному суспільстві, Стародавній Греції, Запорізькій Січі тощо?

Доповнюю відповіді учнів і зазначаю, що в усіх названих державних утвореннях представники народу безпосередньо (прямо) брали участь в управлінні державою. Пояснюю поняття «референдум», надаю та коментую його визначення, характеризую інші форми прямої демократії, позначені на схемі.

2. Порядок проведення референдуму в Україні. (Слайд 7)

Робота по рядах. (Слайд 8-9)

1. Опрацювати текст розділу III Конституції України, визначити, у яких випадках та ким призначається (проголошується) референдум.

2. Опрацювати текст розділу III Конституції України, встановити, які питання можуть виноситися на референдум; у яких випадках він є обов’язковим, а коли не може бути проведений.

3. Опрацювати текст розділу III Конституції України, визначити основні принципи, які визначають порядок проведення референдуму.

Після закінчення роботи представники доповідають про результати, інші учні вносять свої зауваження та корективи. Узагальнюю та коментую відповіді учнів, звертаю увагу на сутність принципів проведення голосування.

Робота з таблицею. (Слайд10)

Позитивні риси референдуму

Негативні риси референдуму

1. Рішення спирається безпосередньо на волю народу, тому має високий авторитет

2. Стабільність рішень, тому що їх зміна можлива лише шляхом проведення нового референдуму

1. Організаційно-технічні складності в проведенні референдуму

2. Високі витрати на проведення. Недостатній рівень правової культури населення, можливість у зв’язку з цим маніпулювати його думкою

Практикум. (Слайд 11)

1. (Проведення референдуму з перших двох питань є правомірним, обласна Рада має право прийняти таке рішення. Однак питання бюджету не може бути винесено на референдум.)

2. (Хоча 30 % жителів мають право вимагати проведення референдуму, його призначення неправомірне. Такі питання не можуть бути предметом референдуму.)

3. (Винесення на Всеукраїнський референдум питання щодо змін до Конституції є правомірним, право вимагати проведення такого референдуму мають усі громадяни України, але проголосити референдум за народною ініціативою повинен тільки Президент України.

3.Вибори в Україні. (Слайд 12)

Розповідь учителя.

Принцип вільного проведення виборів означає, що кожен має право вільно визначати своє рішення на виборах та референдумах, будь-який тиск, погрози, підкуп тощо заборонені й можуть призвести до кримінального покарання. Протилежністю вільним виборам є вибори під час надзвичайного становища, воєнних дій чи масових заворушень, під впливом фізичного чи психічного насильства.

Іншим принципом проведення виборів є їх загальність. Цей принцип передбачає право на участь у виборах кожного громадянина, що досяг певного (визначеного законом) віку. В Україні цей вік визначено 18 років.

Розповідь учителя.

Наступним принципом виборів є їх рівність. Цей принцип передбачає, що кожен виборець має рівну кількість голосів, отримує рівну кількість бюлетенів. На підставі цього принципу не можна голосувати навіть за найближчих людей — батьків, дідуся, бабусю тощо.

Принцип таємності голосування, який передбачає неприпустимість здійснення будь-якого контролю за волевиявленням громадян, також закріплений конституційно.

Робота з підручником стр.106. «Це цікаво»

Бесіда.

Спираючись на повідомлення засобів масової інформації, назвіть виборчі посади в нашій країні.

Доповнюю відповіді учнів, що, як правило, називають Президента України, народних депутатів, рідше — голів села, селища, міста та депутатів місцевих Рад.

Розповідь учителя. (Слайд 13)

Виборча система — це встановлений Конституцією та законами порядок проведення та визначення результатів виборів. Існують три різновиди виборчих систем, кожний із яких має багато конкретних варіантів: мажоритарна, пропорційна та змішана.

(Слайд 14)

Сутність мажоритарної виборчої системи полягає у тому, що для обрання кожному кандидату треба набрати більшість голосів виборців певної території або країни. Зрозуміло це буде на умовному прикладі виборів (Фіксується на дошці). Припустимо, що призначено вибори до парламенту. У виборчому окрузі висунуто три кандидати — А, Б, В. Округ налічує 100 000 виборців. Унаслідок голосування виявилося, що за кандидата А подано 45 000 голосів, кандидата Б — 20 000, кандидата В—25000.

Висловте аргументовану думку щодо причин «нестачі голосів».

(Якщо учні не зможуть надати відповідь, пояснюю, що певна частина виборців ігнорує вибори, не бере в них участі, а дехто голосує проти всіх кандидатів, не підтримує жодного кандидата.)

Наслідками виборів у наведеному прикладі є обрання кандидата А. Отже, принцип мажоритарності — це обрання того, хто набрав більше голосів виборців серед кандидатів.

Пояснюю різницю між мажоритарною системою абсолютної та відносної більшості. Так, за системи відносної більшості обраним вважається той, за кого віддано більше голосів, аніж за його суперників (більшість відносно інших кандидатів). За такої системи у наведеному вище прикладі буде обраний кандидат А. У випадку використання системи абсолютної більшості для перемоги кандидату необхідно набрати абсолютну більшість голосів — більше 50 %. За такої системи жоден із кандидатів у наведеному прикладі не буде обраний. Для визначення переможця потрібен другий тур виборів, у якому голосування провадиться лише за двома кандидатурами, що набрали відносну більшість в першому турі.

В Україні яскравим прикладом дії цієї системи були вибори 2010 року.

Мультфільм(Вибори в Україні)

На виборах використовувалася система абсолютної більшості. У разі відсутності кандидата, що набрав абсолютну більшість від числа тих, що взяли участь у виборах, передбачався 2-й тур, у якому змагалися двоє, що набрали найбільше голосів. У 2-му турі для перемоги досить було набрати голосів більше, ніж у суперника.

Вибори Президента України 2010 року коштували державному бюджету України 1 млрд. 532 млн грн.

Кандидат

Віктор Янукович

Юлія Тимошенко

Партія

Партія регіонів

ВО «Батьківщина»

Голосів виборців

12,481,266

11,593,357

Відсоток

48,95%

45,47%

Проміжний підсумок.

Визначаю, що при мажоритарній системі обраним буде вважатися кандидат, який в окремому окрузі набрав більшість голосів.

Слайд15

Розповідь учителя.

Сутність пропорційної системи полягає в тому, що кандидатів висувають партії, виборчі блоки, а місця в органі влади розподіляють пропорційно кількості одержаних відповідною партією чи блоком голосів виборців. Доцільно навести такий умовний приклад: припустимо, що в країні живе 10 млн. виборців, а обрати необхідно 100 депутатів. У виборах беруть участь Партія любителів тварин (ПЛТ), Партія незалежних (ПН) і Партія молоді (ПМ). На виборах голоси партій розподілилися таким чином: (Таблиця складається на дошці, заповнюється друга колонка)

Назва партії

Кількість отриманих голосів

Кількість отриманих депутатських місць

Партія любителів тварин

2 000 000

20

Партія незалежних

4 500 000

45

Партія молоді

3 500 000

35

Слайд 16

Завдання. Назва виборчої системи — пропорційна, отже, депутатські місця розподілятимуться пропорційно до кількості отриманих голосів. Визначте кількість депутатських місць.

Розв’язання. Щоб визначити кількість депутатських місць потрібно скласти відповідну пропорцію: 10 млн. виборців — 100 місць, 2,0 млн. виборців — ?, 4,5 млн. виборців — ?, 3,5 млн. виборців — ?. (Разом з учнями веду розрахунки і заповнюю третю колонку таблиці.)

Отже, при пропорційній виборчій системі в боротьбі беруть участь не окремі особи, а партії, виборчі блоки, місця розподіляються пропорційно отриманим голосам.

При змішаній виборчій системі поєднуються елементи мажоритарної і пропорційної систем: у більшості випадків частина депутатів обирається за пропорційною системою, частина — за мажоритарною

  1. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.

Кросворд.

Бесіда.

  1. Назвіть форми прямого народовладдя.

  2. Визначте різницю між референдумом та виборами.

  3. Схарактеризуйте принципи, на яких провадяться вибори та референдуми.

  4. Які виборчі системи ви можете назвати?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Аналізую відповіді учнів і відзначаю, що реальне народовладдя є невід’ємною ознакою демократичної держави, участь в референдумах та виборах дає змогу кожному громадянину бути причетним до вирішення найважливіших питань життя країни.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати текст підручника

Параграф14.

Стр.109 питання письмово

Середній рівень - 8

Достатній рівень - 12

Високий рівень – 15

Конституція України

Розділ III Вибори. Референдум

Стаття 69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Стаття 70. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.

Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Стаття 71. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Стаття 72. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.

Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Стаття 73. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Стаття 74. Референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.

Практикум

Визначте, чи відповідають законодавству дії органів державної влади та місцевого самоврядування.

  1. Полтавська обласна Рада більшістю голосів прийняла рішення про проведення місцевого референдуму. На нього винесено декілька питань: про затвердження герба та гімну області, перейменування одного з районів області, затвердження бюджету області на наступний рік.

  1. Печерська районна Рада на вимогу 30 % жителів району прийняла рішення про проведення районного референдуму щодо перегляду вироку суду, що засудив неповнолітнього вбивцю, який вчинив декілька вбивств, до 10 років позбавлення волі.

  1. Верховна Рада України на вимогу всіх громадян України призначила Всеукраїнський референдум про внесення змін до Конституції України.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»