і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • "В гостях у берізок" Спостереження за виражальними можливостями прикметників з прямим і переносним значенням

"В гостях у берізок" Спостереження за виражальними можливостями прикметників з прямим і переносним значенням

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Інтегрований урок словесності в 2 класі

Спостереження за виражальними можливостями прикметників

з прямим і переносним значенням

Мета: Вчити зіставляти зовні схожі факти (наукові й художні тексти на одну й ту ж тему), формувати узагальнені орієнтири, як добирати мовні засоби з огляду на мету висловлювання. Удосконалювати навички грамотного письма. Розвивати вміння добирати виразні прикметники з прямим і переносним значенням для передання того, що вразило уяву; виразно декламувати вірші, виконувати хоровий спів. Створювати умови для виховання любові до рідної землі, рідного слова.

Обладнання: Дошка оформлена як текстово-ілюстративна опора. Ліворуч записані опорні словосполучення: зеленоока берізка, зустрічала сонечко; тихо шепотіла. Праворуч закріплено аплікацію берізки.

Тип уроку: інтегрований (рідна мова й мовлення + спостереження за другом-деревцем + ознайомлення з навколишнім світом + читання + елементи хореографії + пісенна творчість)

Форма проведення: подорож у світ чарівної природи

Місце проведення: березовий гай

План уроку

    Колективне спостереження,

споглядання, сприймання берези.

    Побудова усних зв’язних

висловлювань.

    Поринемо у творчість,

складання казок про берізку.

Хід уроку

Епізод перший

Колективне спостереження, споглядання, сприймання берези.

Діти, погляньте, як гарно навкруги. Весна з’явилася на світ. У яке вбрання вона одягла берізку? А яблуньку, грушку, сливку?

Сьогодні після уважних спостережень, нелегкої, але цікавої праці у вас народиться своя казка.

Отож, поринемо у світ чарівної природи, думаємо тільки про неї і бачимо тільки її красу.

Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, про яке дерево ми складатимемо казку.

Біла, а не сніг, зелена, а не лист,

Кучерява, а без волосся. (Береза)

Я вирішила познайомити вас з одним із красивіших дерев нашої місцевості. Ви щодня проходите поміж них і можливо не звертаєте уваги. Ростуть вони у нас в центрі села біля пам’ятника загиблим воїнам.

Давайте підійдемо до них ближче і привітаємося.

- Що ви знаєте про це деревце?

(У берези білий стовбур з чорними плямами.)

- Яка кора у берізки?

(Гладенька, не така як у клена чи акації.)

Подивіться, яка ажурна крона у берізок, які тендітні гілочки. На що вони схожі?

(На рученьки, опущені донизу.)

А легенький вітер розхитує молоденькі гілочки берізки. Що вам вони нагадують?

(Я бачу дівчинку, котра гойдається на гойдалці.

Білі стовбури нагадують сукні дівчаток на

випускному вечорі; берізки пов’язали хусточки.)

- Розкажіть яка вона гарна.

(Діти розказують.)

- Які слова допомагають описати берізку?

(Молода, висока, ніжна, тендітна, білокора,

кучерява, зеленокоса.)

  • До якої частини мови належать ці слова? Як ви думаєте, про що шепочуть молоді берізки?

(Вони радіють весні. Вони радіють весняному

сонечку, що лагідно пестить їх, вітерцю, що

розчісує їхні коси.)

- З ким ще люблять розмовляти берізки своєю мовою?

(З вітерцем, дощиком, сонячними промінцями,

між собою.)

- Прислухайтесь, що ви чуєте?

Епізод другий

Робота в групах. Складання діалогів.

- Складіть усно діалоги і виразно розкажіть. Які слова у ваших розповідях малюють берізку як живу істоту?

- На які питання вони відповідають?

- До якої частини мови вони належать?

Запам’ятайте образні вислови, які зустрінуться у прочитаних учнями віршах.

Епізод третій

Читання віршів напам’ять, розповідей підготовленими заздалегідь учнями.

1 учень.

Берізонько, берізонько, Стоїш ти при дорозі

Ти, мавко, лісова, У травах і кущах

Зелені твої кіски І білі свої ноги

Вітрисько розвива. Все миєш на дощах.

Л. Забашта

    Кого нагадує берізка? Чому?

2 учень.

Ось весна вже зовсім близько. А сама берізка біла

З гір біжить, шумить потік. Березневі бачить сни.

Нам в гаю дає берізка Прокидається зраділа,

Свій живучий, свіжий сік, Що діждалася весни.

Н.Забіла

    Які сни бачить берізка?

    Які образні вислови ви запам’ятали?

    Які прикметники вживали учні в своїх розповідях?

3 учень.

В Україні поширена береза бородавчата і пухнаста. У нашому гайку береза бородавчата. Взимку вона «спить» дуже чутливо, а напровесні найперша з дерев розкриває бруньки. Ось тому перший місяць весни на Україні називається березнем. Світанком року.

4 учень.

Квіти берези дрібні, непоказні, зібрані в сережки. Під час цвітіння виділяють багато пилку, який розносить вітер далеко від рослини-матері.

А хто прилетів у гості до берізок? (бджоли)

Бджілок, що прокинулися від зимового сну, приваблює запах берези. Адже з бруньок бджоли беруть речовини для бджолиного клею-прополісу.

    Які прикметники вжито вами у розповіді?

    В якому значенні вони вжиті?

    Образно чи точно розповідали діти?

Епізод четвертий

Виконання хороводу

на мотив народної пісні «Ой хвалилася та берізонька».

Епізод п’ятий

Побудова зв’язних висловлювань.

Ви відпочили, погралися. Й тепер продовжимо розмову про березу.

Складіть казку чи вірш про березу.

Приклади:

1. Росла біля школи берізка. Заглядала у шкільні вікна й милувалася своєю красою. Ніжно посміхалася сонечку, дякувала йому за золоті промінці.

2. Одного разу прокинулася берізка вранці. Вмилася росичкою і відчула легенький дотик вітерця.

А тепер ходімо в клас і складемо казочку про берізку і запишемо її в зошити.

Кульмінація

Поринемо у творчість. Складання казки про берізку.

(Робота в класі.)

І варіант.

Колективне складання казки, запис з коментуванням.

    Прочитайте написані на дошці слова. Вони допоможуть нам скласти казку.

    Як почнемо розповідь?

(Росла біля школи зеленоока берізка.)

(Колективний запис речення.)

    Доповніть друге речення. (Вранці вона зустрічала..)

(Так учні записують розповідь твору «Рости, берізонько!».)

ІІ варіант.

Учні записують казку за самостійно дібраним сюжетом.

(Виразне читання записаних творів.)

Послухайте вірш і скажіть, що радить берізці автор?

Берізка

Чого стоїш негордовито,

Навіщо хилиш ти гілки?

Хіба не бачиш, що красива,

Скоріш голівку підніми!

Ти озирнися навкруги,

Такій, як ти, - нема ціни.

Прошу тебе, берізко,

Більш не хилися до землі.

Ти подивися на ту сосну,

Стоїть вона так гордо, просто,

Не хилить нізащо свої гілки.

Їй не страшні мороз і вітер.

О, білокорая берізко,

Повчись не гнутись у сестри.

Хай знають всі в лісній окрузі:

Немає рівної тобі.

Я так люблю тебе, лнбідко,

За ніжність, білокорість,

За те, що ти частиночка

Жіночої краси.

С. Фесенко

- Зверніться і ви до берізки.

Розрадьте білокору красуню.

Епілог

Підсумок уроку. Домашнє завдання

  • Чого навчилися на уроці?

  • Що нового довідалися?

  • Що найбільше сподобалося?

Намалюйте вдома ілюстрацію до свого твору.

Березовий гай. З картини А. І. Куїнджі

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Вчити зіставляти зовні схожі факти (наукові й художні тексти на одну й ту ж тему), формувати узагальнені орієнтири, як добирати мовні засоби з огляду на мету висловлювання. Удосконалювати навички грамотного письма. Розвивати вміння добирати виразні прикметники з прямим і переносним значенням для передання того, що вразило уяву; виразно декламувати вірші, виконувати хоровий спів. Створювати умови для виховання любові до рідної землі, рідного слов
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    2 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    83
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    UO278389
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання