Мета.
Навчальна. Ознайомити учнів з особливостями будови звірів, виявити характерні ознаки звірів, збагатити знання учнів про різноманітність звірів за способом живлення, ознайомити з умовами життя звірів, показати залежність життя звірів від рослин і явищ неживої природи.
Розвивальна. Розвивати спостережливість, уміння бачити прекрасне, привчати до дбайливого ставлення до живого.
Формувальна. Формувати поняття “звірі”.
Виховна. Виховувати любов до тваринного світу.
Обладнання: таблиці, картинки із зображенням звірів.
Хід уроку
І. Хвилинка спостережень.
Який стан неба сьогодні?
Яка погода сьогодні надворі?
Один учень біля дошки позначає стан погоди.
Інші діти позначать стан погоди в зошитах, в календарях природи.
Вже почалася осінь. Які зміни сталися в природі? Дні стали коротші чи довші? Надворі стало холодніше чи тепліше?
П. Перевірка домашнього завдання.
Індивідуальне опитування: картки
Фронтальне опитування.
З яких частин складається тіло птаха?
Які ви знаєте характерні ознаки птахів?
Чим вкрите тіло птахів?
На що перетворилися передні кінцівки?
Як називаються птахи, які відлітають на зиму?
Чому з приходом осені птахи наближаються до житла людей?
Як називають птахів, які на зиму не відлітають?
Як поділяють птахів за способом живлення?Які птахи живуть у нашому краї ?
Яке значення птахів у природі?
Яке значення птахів для людей?
Ш. Актуалізація опорних знань.
Відгадати загадки.
* Летить дід, сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль).
*Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, голос тоненький, а ніс довгенький, хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар).
* Тварина рогата і рогів багато. (Олень).
*Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, сам високий я на зріст, замість рота в мене хвіст. (Слон).
Як можна назвати одним словом цих представників живого світу? Правильно, це тварини.
Пригадайте, чому тварин називають свійськими?
Яких тварин називають Дикими? Чому?
Чому тварини належать до живої природи?
Що необхідно для життя тварин?
Чому до тварин треба ставитися з любов’ю?
Повідомлення теми та завдань уроку.
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з частиною тваринного світу - з класом звірів, навчимося розрізняти їх за зовнішніми ознаками, ознайомимося з умовами життя, дізнаємося про їхні повадки і пристосування в певному середовищі; яке значення мають вони для людини, а також про те, як людина захищає звірів.
IV. Робота над новим матеріалом.
Надзвичайно різноманітний тваринний світ нашої планети. Він дивує нас багатством видів, форм, чарує своєю неповторною красою, вабить нерозгаданими таємницями.
1. Робота з відеоматеріалом.
Відгадайте загадку
*Хвіст трубою, спритні ніжки -
Плиг із гілки на сучок!
Носить все вона горішки
В золотий свій сундучок. (Білка).
Так. А тепер подивіться на білку уважніше.
Який в неї розмір?
Чим вкрите тіло?
З яких частин воно складається?
Якого кольору хутро?
Де живе ця тваринка?
Правильно. Тіло білки складається з голови, тулуба, передніх і задніх кінцівок, хвоста. Хутро в білки коричнево-рудого кольору. Вона живе в дуплі. Зверніть увагу на її лапки. На них є кігті, якими білка чіпляється за кору дерев.
Коли білка плигає по гілках, вона закидає хвіст на спину. Хвіст служить кермом. За його допомогою вона керує свій рух. У білки добре розвинений слух, її вуха нагадують китички.
Подивіться уважно на інших звірів.
Чим вкрите їхнє тіло?
З яких частин воно складається?
Якого кольору хутро?
- Де живуть ці звірі?
-- Чим годують своїх малят звірі?
Отже, запам’ятайте, що тварини, тіло яких вкрите шерстю, які народжують малят і вигодовують їх молоком, називаються .звірі.
2. Розповідь з елементами бесіди.
Пригадайте, чим живляться звірі?
Так, вони живляться рослинною і тваринною їжею. Є тварини, які споживають тільки рослинну їжу. їх називають травоїдними. Звірі, які живляться тваринною їжею — хижі (хижаки). А звірі, які живляться і тваринною, і рослинною їжею — всеїдні.
травоїдні | хижі | всеїдні |
|
|
|
|
|
|
Що ви знаєте про хижих звірів?
1-ий учень. Лисиця живиться не тільки дичиною: зимою найчастіше вона живиться мишами, літом — комахами, жуками і личинками хрущів. Вона виходить на полювання здебільшого уночі. Своїм тонким нюхом і слухом вона визначає, де є пожива. Підошви (подушечки) лап у неї густо вкриті шерстю, тому до жертви підкрадається нечутно. Але вранішній слід ситої лисиці інший, ніж голодної. Вранці, не цікавлячись здобиччю, іде вона короткими кроками туди, де кожного дня, згорнувшись клубочком, спить. За ніч лисиця обходить багато місць: її слід щоразу переривається стрибками вбік, туди, де вона чує шарудіння здобичі.
Чим живляться звірі зимою?
2-ий учень. Сутужно доводиться взимку вовкові, лисиці, коли голод примушує блукати їх глибокими снігами. Зовсім інакше влаштовується наш могутній лісовий хижак - ведмідь. Восени він, як борсук, дуже жиріє і шукає в лісі зручне затишне місце. Там робить собі барліг, в якому й живе до весни. Зимою барліг заносить снігом, і ведмідь дрімає в ньому, поволі витрачаючи запаси осіннього жиру. Навесні, схудлий і голодний, він залишає “свій дім” і вирушає шукати корм.
Гра “Хто назве більше звірів-хижаків ? ”.
Хвилинка—цікавинка.
У давнину людина майже повністю залежала від природи, вона брала з тваринного світу багато. М’ясо звірів використовувала як їжу, а хутро служило одягом. В природі звірі виконують функцію санітарів лісу: вони знищують падаль, очищають ліс. Та згодом, з розвитком промисловості, господарської діяльності, вплив людини на природу стає все більш помітнішим, приводить до зміни звірів.
У наш час з усіх кінців земної кулі лунають голоси охоронців природи, які з тривогою повідомляють про значне зменшення тварин у природі. Охорона тваринного світу нашої планети, збереження її багатств хвилює усе людство. Уряди багатьох країн приймають закони про охорону тварин. В окремих країнах створено “Червоні книги”, які містять відомості про різні види тварин і рослин. Тварини, які записані до “Червоної книги”, охороняються законом.
V. Закріплення нового матеріалу.
Робота з підручником.
Опрацювання статей “Звірі”, “Охороняй тварин”.
Відповіді на питання.
Динамічна фізкультхвилинка ().
Бесіда з елементами розповіді
Яку користь приносять звірі людям?
Яку користь вони приносять природі?
Як використовує хутро звірів людина?
Чим живиться людина?
Чим допомагають звірі лісу?
Відгадування загадок.
Відгадайте назви звірів за описом:
У нього невелике тіло, носик витягнутий, лапки маленькі й короткі, замість хутра у нього голки, всеїдний.
Він великий, бурий, тіло вкрите хутром, лапи великі, всеїдний.
Він великий, замість лап - копита, на голові - роги, травоїдний.
Вона невелика, хутро руде, на лапах хутряні подушечки, хижак.
Він великий, хутро сірого кольору, хижак.
Вона маленька, вертлява, хутро коричнево-рудого кольору.
Робота з зошитом.
VI. Підсумок уроку.
Яку тему вивчили на уроці? Яку спільну ознаку мають звірі?
Чому треба охороняти тварин?
Які тварини занесені до “Червоної книги” України?
Домашнє завдання.
Опрацювати статті підручника . Дати відповіді на питання після кожної статті.



