Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Урок зв’язного мовлення для 4 класу " Кличе птахів сонечко в рідний край"

Українська мова

Для кого: 4 Клас

13.10.2018

1350

4

0

Опис документу:
Конспект уроку розроблено відповідно до Державного стандарту початкової освіти з використанням різноманітних інтерактивних вправ, Мартисенко Тетяни Данилівни, учителя початкових класів, побудований на основі використаних матеріалів навчального процесу, допоможе колегам при підготовці до проведення уроків та отримання бажаних результатів, а також зробить процес навчання цікавим, різноманітним, ефективним.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок розвитку зв’язного мовлення.

Інтегрований урок ( Читання. Українська мова. Трудове навчання. )

4 клас

Тема. Кличе птахів сонечко в рідний край.

Мета. Виробляти навички складання тексту - опису, тексту – міркування та казки; розвивати творче мислення, зв’язне мовлення учнів, уміння аналізувати, робити певні висновки, фантазувати; виховувати любов до рідної мови, свого краю, до природи.

Обладнання. Таблиця – опора ,,Види текстів’’, казка В. Сухомлинського ,,Клен зітхнув’’, малюнки ластівок, Сонечка, ,,Гнізда птахів’’.

Хід уроку

І.Організація класу.

Хай сьогодні в кожне серце

Сонечко додасть тепла.

А ми гостям посміхнемось,

Побажаємо добра.

-Діти, подаруйте мені свої милі посмішки і почнемо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Поетична хвилинка

Учень. Летить, поспішає у гості весна!

На крилах пташиних приносить вона

Буяння квіткове, веселки розмай,

Розливи річок...

Учень. Ти, зимо, не тримай

Холодними пальцями сонця тепло.

Ми хочемо дуже, щоб вже потекло

Проміння ласкаве на ліс, на поля,

Щоб сповнилась радістю наша земля.

Ми хочемо радо зустріти птахів,

Почути дзвінких голосів перелив.

А. Коршунова

  • Хто ж поспішає до нас у гості?

  • Красуня – весна прилетіла на нашу землю.

  • Що вона нам принесла?

  • Принесла тепло і радість.

  • Які зміни відбулися в природі?

  • Сонечко піднялося високо і зігріває все навкруги. Потекли струмочки з гір. Небо заясніло. Птахи з вирію повертаються додому. Ніч від нас утікає, стає меншою.

Учитель. Отже, діти, теплі промінчики Сонечка підганяють неслухняні струмочки до Матусі - річки. Вони щедро роздають своє тепло рослинам, дітям, птахам. Сонечко дуже любить весну. Давайте покличемо його до себе в клас, щоб воно і нас зігріло своїми промінчиками.

Учні. Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко.

На весняні квіточки,

На маленькі діточки.

Там вони граються,

Тебе дожидаються.

Учениця . Принесло нам сонечко

Знов тепло.

І ласкаві промені

Розлило.

З трав і квітів виткало

Килими.

На лужку погралося

Із дітьми.

Учениця. І співає весело

Поле й гай.

Кличе птахів сонечко

В рідний край.

Степан Жупанин

Технологія ,,Мозковий штурм’’.

- То яких птахів кличе сонечко в рідний край?

- Яких перелітних птахів ви знаєте?

- Які найперші птахи прилітають до нас навесні?

- Чи потрібно допомагати їм?

- Яку ж користь вони приносять?

( Бережливе ставлення до птахів).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

Завдання уроку

1.Каліграфічна хвилинка.

2.Віконце в казку.

3.Новинки - цікавинки.

4.Творити, фантазувати.

5.Умілі руки.

1. Каліграфічна хвилинка.

Пп Пв пм пр пт птахи

Птахи, пташиний, пташенята, пташечка. (Спільнокореневі слова).

Птахи, пернаті, вісники. ( Синоніми).

д. ім. ім. пр. прик. ім.

Кличе птахів сонечко в рідний край. ( Визначте частини мови та основу речення).

Кличе – кликав, покличе. (Часи дієслів).

2. Робота над казкою В. Сухомлинського ,,Клен зітхнув’’.

Сонечко дуже любить вас. Воно принесло вам казку В. Сухомлинського ,,Клен зітхнув’’. Читайте уважно, бо у казочці розповідається про пташку, яку ми будемо описувати на уроці.

1. Читання казки.

2. Відповіді на запитання.

- Хто несе на крилах Весну?

- Про які барвисті стрічки говориться?

- Чому зітхнув клен?

(Він зітхнув з полегшенням, бо скінчилася зима. Скоро деревце говоритиме зі своїми дітками - листочками. Клен оживе і в нього з’явиться сік).

Запам’ятайте, розпочинається сокорух насамперед у гостролистого клена.

- Що означає слово сокорух? Це рух соку по стовбуру.

- Красуня береза у цьому відстає від нього на два тижні.

- Отже, ми на уроці будемо говорити про яку пташку?

- Що ви знаєте про ластівку?

У нас працює довідкове бюро.

Учень. Розповідь про ластівку.

Учениця. Легенда про ластівку.

- Які прислів’я про птахів ви знаєте?

Де пташки, там гинуть комашки.

Ластівка день починає, а соловей кінчає.

Яка пісня- така й пташка.

Одна ластівка весни не робить.

Квітень землю квітчає, з вирію пташок стрічає.

Запишіть два прислів’я, які вам найбільше сподобались.

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли.

Бачите, як звеселили.

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю закликати:

Нумо разом, нумо всі

Потанцюєм по росі.

3. Робота з таблицею – опорою ,,Види текстів’’.

- Які види текстів ви знаєте?

Види текстів

Текст - розповідь Текст – опис Текст - міркування

4. Складання усного опису ластівки.

Сонечко пропонує нам описати ластівку. Давайте спробуємо. Ви чули дуже багато красивих слів про пташку. Пригадайте їх.

- Яка вона за розміром? (Невеличка, маленька).

-А за кольором? (Чорненька, з біленькою грудкою, спереду біла шийка).

- Оченята в неї які? (Як намистинки, чорненькі, маленькі).

- А хвіст? (Гострий, ніби з двома стрілами).

- Які ластівка має крила? ( Стрілчаcті, гострі).

- Повільна вона чи прудка?( Прудка, метка, швидка).

5. Робота в групах.

-Я пропоную вам об’єднатися в групи за допомогою квіточок, що є у кожного.

Таким чином у нас утворяться 3 групи.

Концентрація уваги. Повторення правил роботи в групах.

Правила роботи в групах

1.Перед початком роботи обрати лідера, каліграфа, секунданта.

2.Дотримуватися відведеного часу.

3.Презентувати роботу має командир групи.

4.Говорити по черзі, не перебивати один одного.

5.Працювати так, щоб не заважати іншим.

Завдання для груп

Складіть і запишіть:

І група – опис ластівки .

ІІ група – казочку про ластівку.

ІІІ. група - твір – міркування ,, Ластівки - вісники весни’’.

6. Презентація творчих робіт.

Зразок опису ластівки .

Ластівка

Ластівка - невеличка пташка. Чорненька, з білою грудкою та спереду білою шийкою. Оченята маленькі, кругленькі, як намистинки. Вона має довгий чорний хвіст, ніби з двома стрілами. Крила у ластівки гострі, стрілчаcті. Ця пташечка дуже швидка.

Зразок казки ,, Ластівка і Клен ’’.

Поверталася Ластівка з теплих країв на Батьківщину. Летіла вона довго, тому дуже зморилася. Зовсім силоньки не стало. Ось – ось упаде на землю. Коли чує лагідний голосок:

- Лети до мене, пташечко. Це я, Клен. Дам тобі крапельку соку.

Підлетіла Ластівка, напилася, подякувала деревцю і полетіла додому.

Зразок твору –міркування ,, Ластівки – вісники весни’’.

Тільки настає весна, а ластівки вже тут як тут. Зразу ж вони починають ліпити гнізда з глини чи болота на високих схилах гір і під дахами будинків. Ці красиві та тендітні пташечки на своїх крилах приносять в кожну оселю тепло, радість і весну. Тому з давніх - давен люди вважали і вважають ластівку вісником весни.

7. Виготовлення аплікації ,,Ластівка’’.

Презентація робіт.

ІV. Підсумок уроку.

- Чи цікавим був урок?

- Що вам найбільше сподобалось?

- Як потрібно ставитися до птахів?

- Що нового дізналися на уроці?

- Де ми зможемо використовувати набуті знання?

Технологія ,, Мікрофон’’.

- Якими ви були на уроці? ( Розумними, уважними, старанними, активними тощо).

Сонечко, діти, дякує вам за урок і пропонує поспостерігати за птахами.

V. Домашнє завдання.

Дізнатися цікавинки про інших птахів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.