Урок з природознавства на тему "Звірі навесні".

Опис документу:
Розширити знання учнів про багатоманітність звірів лісу, виявити ознаки пристосування і зв'язку звірів до умов середовища "ліс", ознайомити з весняним періодом життя. Виховувати шанобливе ставлення до всього живого як складової природних багатств Землі. Розвивати пізнавальний інтерес до природи рідного краю і її таємниць, екологічне мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Звірі навесні.

МЕТА: Розширити знання учнів про багатоманітність звірів лісу, виявити ознаки пристосування і зв'язку звірів до умов середовища "ліс", ознайомити з весняним періодом життя. Виховувати шанобливе ставлення до всього живого як складової природних багатств Землі. Розвивати пізнавальний інтерес до природи рідного краю і її таємниць, екологічне мислення.

ОБЛАДНАННЯ: Картини, відеоматеріали, фотографії, матеріали для дидактичних ігор, скринька із загадками, комплекти малюнків, ілюстративний матеріал, контури тварин, роздавальні картки.

Тип уроку: ознайомлення з новим матеріалом.

Форма: урок-заочна екскурсія

ХІД УРОКУ:

1. Організаційний момент.

Нумо перевір дружок

Чи готовий на урок?

А який у нас урок?

  • Урок природознавства.

2. Емоційне налаштування на урок.

- Вітаю вас любі діти, на нашому уроці. Чекають вас відкриття на кожному кроці.

Знов у гості до природи йдемо

Цікаві знання собі візьмемо!

Наш девіз: (слайд) Думати – швидко,

Відповідати – чітко,

Запам`ятовувати – міцно.

ІІІ. Хвилинка спостережень (слайд)

1. Доповідь синоптика

У класі працює Гідрометцентр. Слово нашому синоптику.

А зараз про погоду. Сьогодні ….

Температура повітря….

Стан неба….

Опади….

Вітер…

Погода у 2 А класі сприятлива, тож всім бажаю гарного настрою, цікавих знань і відкриттів.

  • Які ще зміни у природі ви помітили? День став довший чи коротший? Морози сильнішають чи слабшають?

2. Слухання вірша.

- Послухай те вірш і скажіть що ще змінилося в природі з настанням весни?

«Все прокидається поволі»

Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає.

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду п’є.

Скресає і щезає крига,

Бурульки падають з дахів,

І вітерець прозорокрилий

Додому підганя птахів.

А влісі на галяві теплій,

Поміж ялинок запашних,

Уперше спалахнув метелик –

Тендітний вогничок весни.

(Відповіді дітей)

- Отже який висновок можна зробити?

Справжня весна не за горами, але і зима покидати нас не поспішає.

ІV. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

  • Яку тему вивчали на минулому уроці. (Охорони птахів)

1. Гра «Шифрувальник» (слайд)

- Назви яких птахів зашифровані?

Ш_ _К

Ж _ ЙВ _ Р_Н_К

Л_СТ_В_А

З_З_Л_

Ж_Р_В_ЛЬ

С_Л_В_Й

- Яким словом можна назвати цих птахів? (перелітні)

2. Вступ дослідників.

- Наші дослідники вдома підготували відповідь на запитання «Чому потрібно охороняти птахів?». Вам слово.

Діти: - Тому що птахи знищують велику кількість шкідників дерев. Наприклад, шпак за сніданок з’їдає 50-60 комах, ластівка за літо – до мільйона, а синичка – за день з’їдає комах стільки,скільки сама важить.

- У першій Червоній книзі України у 1980 році 28 видів щезаючих птахів, а у 2009 році їх вже 87 видів. Тому нам і треба охороняти птахів, щоб вони охороняли наші дерева від шкідників та радували нас своїми піснями.

- А що значить охороняти птахів? Розкажіть використовуючи панно яке виготовили на минулому уроці.

Діти: Охорона птахів - це не руйнувати їхні гнізда,не брати до рук яйця і пташенят,не стріляти у них з рогатки, взимку влаштовувати їм годівниці, а навесні розвішувати шпаківні, зберігати тишу у лісі навесні.

- Добре. Всі добре попрацювали і я гадаю, що ви ніколи не образети пташок, бо вони наші друзі.

Всім хто сьогодні виступав я поставлю оцінки.

3 Метод «Прес». «Прохання до птахів» (Слайд)

  • Я вважаю що вам…(потрібно повернутися додому)

  • Тому що… (без вас загинуть дерева)

  • Отже …(скоріше прилітайте)

  • Ми вас … (чекаємо)

V. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми уроку.

1. Бесіда

- На попередніх уроках ви довідалися про те, які зміни відбулися в життя комах і птахів навесні.

- До якої групи тварин належать їжак, заєць, білка, лисиця, ведмідь? (Це звірі) (Слайд)

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм» (Слайд)

Знаємо:… Хочемо знати:…

  • Що ви знаєте про них. Пригадайте як зимували звірі? (Взимку одні звірі перебували у сплячці, інші – живилися зробленими запасами восени, а були такі, які займалися пошуками поживи)

  • Що ще б хотіли дізнатися? (Які зміни відбулися в житті звірів навесні)

  • Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося нове й цікаве про життя звірів на весні. А урок у нас буде незвичайний.

3. Загадка від Маші (Слайд)

- До нас на урок завітала Маша. Ви всі знаєте що в неї є лісовий товариш ведмідь. Він прокинувся від зимового сну. Дівчинка хоче сходити до нього в гості і запросить нас із собою, якщо ви відгадаєте загадку.

Взимку чорний, влітку та навесні зелений, восени жовтий. (Ліс) (Слайд)

- Вирушаємо на уявну екскурсію до весняного лісу. (Слайд)

VІ. Фізкультхвилинка (під музику птахів) (Слайд)

Ось до лісу йде весна

Все довкола ожива:

Звірі прокидаються

Квіти посміхаються,

Пташки прилітають,

Діти вибігають

По лісу стрибають.

Усміхнися всім навколо

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

Багато друзів у тебе буде!

VІІ. Релаксаційна хвилинка

- Покладіть руки на коліна, обіпріться на спинку стільчика закрийте очі і уявіть що ви у весняному лісі.

- Для підсилення відчуттів візьміть в руки гілочки хвої, потріть їх пальчиками. Відчуйте запахи лісу.

А як пахне весна? Чим? (Талим снігом, теплом в повітрі, пахощами бруньок на деревах, …)

VІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Ось ми вже у лісі. Перша наша зупинка «Струмочок запитань». (Слайд).

« Яке зайве слово у першому рядку?». Чому?

Вовк, білка, заєць, синиця.

А яке зайве слово у другому рядку? Чому?

Ведмідь, їжак, лисиця, борсук.

А чому звірі взимку впадають у сплячку, а тільки навесні прокидаються? (Бо мало їжі,стало холодно надворі.)

2. Друга наша зупинка - "Стежинка зустрічей (Слайд)

- Друга наша зупинка «Стежинка зустрічей» Маша передала нам чарівну скриньку і попросила відгадати: опис якої тваринки в ній знаходиться

Це - великий звір. Його тулуб вкритий буро-коричневою шерстю. При ходьбі ставить ступні п'ятками назовні, а пальцями всередину. Через вайлувату ходу його називають клишоногим. Хто це? – (Ведмідь). (Слайд)

- Молодці. Ведмідь хоч і хижак, проте є всеїдною твариною: їсть комах, черв'яків, жаб, рибу, великих і малих звірів, а також ягоди, горіхи, кореневища, траву. Але їжі взимку мало, тому він запасає до 80-100 кг жиру і залягає в сплячку, будуючи барліг у гущавині лісу. (Слайд)

(Слайд)- В лютому ведмедиця народжує 1-2 малят вагою 500 грам(розміром з рукавичку). Вони сліпі та голі. Мати тримає їх на череві серед шерсті в теплі і зігріває своїм диханням. Годує їх півроку своїм молоком. Ведмеді виховують своїх дітей 1,5 -2 роки. Серед звірів ведмеді довгожителі, бо живуть до 50 років.

- А чому кажуть,що ведмідь - смокче лапу?

Наші дослідники знають відповідь на це запитання.

- Всередині зими у ведмедя на лапах змінюється шкіра, а молода, ніжна шкіра мерзне і свербить: от він і облизує її гарячим язиком.

- Друга зустріч нас чекає з тим, хто зашифрований у цьому ребусі. (Слайд)

Хто здогадався, з ким ми зустрічаємося? (З вовком.) (Слайд)

3. Перегляд відеофільму.

- Перегляньте фільм і скажіть які турботи весною з’являються у вовчиці? (Слайд)

- Своє житло - лігво, вовки будують серед коренів дерев у густих непрохідних хащах недалеко від води. У березні-квітні, у підготовленому лігві, вовчиця народжує 4-6 вовченят. Кілька тижнів вони годуються молоком, а через місяць уже їдять м'ясо.

4.Хвилинка цікавинка

- А як ви розумієте вислів "голодний як вовк"? Наші дослідники знають відповідь на це запитання. Будь ласка,

- Коли вовк зголодніє, то може з'їсти відразу до 10 кг м'яса, але, як правило, з'їдає до 2 кг.

- А чому говорять: "Вовка годують ноги"? Слово нашим дослідникам

- Бо в пошуках їжі він долає відстань до 100 км. Живуть вовки до 15 років.

- Маша передала ще одну загадку

Руда, низького росту,

Хитра я і довгохвоста.

На мишей я дуже ласа -

В них таке смачненьке м ясо...

Вовку - братику я сестриця,

А зовуть мене... (Лисиця) (Слайд)

5. Робота за підручником с. 108.(Слайд)

Щоб довідатися, що відбувається у житті лисиці навесні, відкрийте сторінку 108 та прочитаємо вголос абзац.

- Що нового дізналися про лисицю?

- Подивіться, хто ще на стежині нам зустрівся? (Слайд)

6. Інсценізація «Зустріч ».

- Подивіться хто ще на стежині нам зустрівся? (Слайд)

А зараз послухайте які зміни в житті цих тварин відбулися весною.

(Діти в масках інсценізують розповідь)

Білченя. Ой їжачок який ти колючий!

Їжаченя. Так,шубка у мене колюча. Але, маючи таку шубку, нікого не боюся. З‘явиться небезпека – згорнуся в клубок – спробуй торкнися мене, відразу отримаєш тисячу уколів!

Білченя: - А народився ти теж з голками?

Їжаченя: - Ми народжуємося навесні без голок і сліпі. На рожевому тілі у нас тільки безліч горбків. Голки на їхньому місці з‘являються через декілька годин. Спочатку вони м‘які і світлі, але поступово тверднуть і темніють. Голки мої ростуть дуже швидко.

Білченя: - А я теж народилася навесні голою і сліпою. Але в нашому дуплі мені не було холодно, тому, що моя дбайлива мама зігрівала мене й укутувала м‘якою підстилкою.

Зайченя: - А я свою маму не пам‘ятаю! І домівки у мене теж немає!

Білченя: - Як це? Чому?

Зайченя: - Я народився прямо на землі відразу зрячим, вкритим шерстю. Мама мене погодувала молоком, залишила під кущем і втекла.

Білченя: - Чому?

Зайченя: - Якщо б вона зі мною залишилася, за її запахом нас швидко знайшли б хижаки, а я ще погано стрибаю і не зміг би від них втекти. Так мене мама захищає від хижаків.

Їжаченя: - І тобі не хотілося їсти?

Зайченя: - Ні, молоко у мами поживне і жирне, тому 3-4 дні я неголодний.

Білченя: - А як же наступні дні?

Зайченя: - А я коли захочеться їсти, починаю пересуватися, залишаючи пахучий слід від лапок. По цьому сліду мене знаходить будь-яка зайчиха і годує молоком. І знову вистачає на 3-4 дні. А коли я підросту,я починаю їсти травичку.

- Ми дуже були раді вас побачити. Дякуємо за цікаву розповідь.

- Яким же народжується їжаченя?

- Чому білці не холодно в дуплі?

- Що цікавого дізналися про зайченя? Діти, я сподіваюсь, що ви зрозуміли,як батьки-звірі піклуються про своїх дитинчат. (Оберігають від ворогів. годують, вчать знаходити корм, рятуватися від ворогів, полювати.)

- Навіщо вони це роблять? (Готують їх до дорослого життя.)

7. Робота за підручником.

- Щоб дізнатися, які ще зміни відбувається у житті звірів навесні, відкрийте підручники на сторінці 107. Прочитайте 1 абзац вголос.

- Що ви довідалися із цього абзацу? (У звірів навесні міняється хутро. Воно стає другого кольору та рідшим.) (Слайд)

- Чому це відбувається навесні? (Щоб бути менш помітним, бо сніг вже розтанув і біле хутро вже не допомагає сховатися від ворогів.)

- Навесні та влітку буде спекотно у зимовій шубці. тому хутро стає рідшим.

8. Хвилинка цікавинка про білку

Широко поширена думка, що білка харчується горіхами. Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить в її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну і звичайно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і більше 100 соснових. Вона, схопивши зубами лусочку, піднімає її вгору, так що та відлітає і насіннячко показується назовні. На таку обробку однієї соснової шишки цей звір витрачає близько 3 хвилин. У денний раціон білки входять 100 - 150 шишок. Цієї кількості продукту достатньо, щоб вгамувати голод і відкласти запаси жиру.

Але це тільки вегетаріанська кухня білки. Не всі знають, що вона охоче поїдає також комах, але найбільше полюбляє пташині яйця і пташенят.

Цікава технологія розгризання білкою горіха. Швидко обертаючи горіх в передніх лапках, білка вигризає в ньому невелику дірку з того боку, де є гострий кінчик, а потім вкладає в неї два нижні різці. Фокус полягає в тому, що у білки, як у багатьох гризунів, нижня щелепа складається з двох половинок, з'єднаних еластичним м'язом. Коли білка злегка стягує їх разом, різці розходяться в сторони і діють, як клин, вбитий в отвір, - горіх розкривається навпіл.

- Гарно потрудились тож час відпочити нашим очам.

Потрібні очі нам здорові,

щоб споглядати світ чудовий!

Подивились вправо,вліво,

вгору, вниз, собі на ніс!

Знову вправо, знову

вліво і покліпали очима!

ІХ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Зупинка «Ігрова галявина» (Слайд)

1. Тест.

- Які звірі прокидаються від зимової сплячки?

Їжак вовк ведмідь борсук заєць білка

۝ ۝ ۝ ۝ ۝ ۝

2. Гра «Хто що їсть» (Слайд)

- Після зими звірі дуже голодні, тож давайте їх нагодуємо.

Ведмідь горохи

Заєць риба

Білка миша

Лисиця трава

Їжак жолуді

Кабан яблука

3. Ланцюг живлення (Слайд)

- Складіть ланцюг живлення у весняному лісі.

трава заєць вовк

4. Робота в парах. Гра «Продовж речення»

а) У житті звірів на весні відбувається пробудження від… (зимової сплячки)

б) Навесні народжуються дитинчата у ведмедя… (лисиці, вовка, зайці, білки, їжака)

в) Забарвлення хутра змінює… (заєць, білка)

5. Хвилинка цікавинка. Пам’ятник зайцю.

6. Творча робота з фарбами.

- Наша екскурсія закінчилася ми повернулися додому.

Згадайте з якими тваринами ми зустрічалися, домалюйте тваринку своїми пальчиками. Кожна група домальовує свою тваринку.

  1. Білка

  2. Зайчик

  3. Лисичка

Х. Підсумок уроку. Рефлексія

Технологія «Мікрофон» (слайд)

Сьогодні я дізнався…

Я зрозумів…

Найбільше мені сподобалося…

- Наш урок мені б хотілося закінчити такими словами. (Слайд)

Все на землі, все треба берегти.

І звіра, птаха, і оту рослину,

Не чванься тим, що цар природи ти -

Бо врешті ти лише її частина.

- Я вам дякую за роботу на уроці. Молодці.

ХІ. Домашнє завдання (Слайд)

С. 107 – 109, скласти ланцюг живлення у весняному лісі.

Додатковий матеріал: Та же Германия и Каль на Майне (Kahl am Main, Aschaffenburg). В 1952 году тут поселили «Песчаного зайца». Его родитель – скульптор Герман Креккель. Как ни странно, русак изображен и на гербе этого города, а все из-за легенды. В XII веке группа европейцев-переселенцев увидела на берегу речки Майн зайчонка. Граждане решили, что раз уж тут есть чем питаться животным, то и они не помрут. Так и был заложен город.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
5
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!