Урок з природознавства для учнів 1 класу на тему "Звірі"

Природознавство

Для кого: 1 Клас

20.11.2018

1379

24

0

Опис документу:
матеріал уроку допоможе закріпити знання про істотні ознаки таких груп тварин: комахи, птахи, риби; формувати уявлення учнів про звірів, їх будову та значення для природи і життя людей; ознайомити із різноманітністю звірів та істотними спільними рисами в їх будові, здатністю вигодовувати ма¬лят молоком; розвивати увагу та спостережливість учнів у процесі ви¬вчення життя звірів; виховувати бережливе ставлення до звірів у природі;
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Звірі.

Мета: формувати ключові компетентності: «вміння вчитись»: уміння правильно

організувати своє робоче місце, орієнтуватись у підручнику, зошиті, слухати вчителя; соціальну компетентність – вміння співпрацювати в парі, групі.

Предметні компетентності: закріпити знання про істотні ознаки таких груп тварин: комахи,

птахи, риби; формувати уявлення учнів про звірів, їх будову та значення для природи і життя людей; ознайомити із різноманітністю звірів та істотними спільними рисами в їх будові, здатністю вигодовувати малят молоком; розвивати увагу та спостережливість учнів у процесі вивчення життя звірів; виховувати бережливе ставлення до звірів у природі;

Обладнання уроку: презентація, зображення найпоширеніших представників звірів, картки із зображенням звірів для парної роботи, демонстраційні картки «Тварини України», презентація

Когнітивні рівні

Конкретизовані навчальні цілі

Перелік завдань-запитань, які забезпечують досягнення конкретизованих цілей

Навчально-методичне

забезпечення

Знання

Виділяти істотні ознаки всіх груп тварин: комахи, птахи, риби, звірі

Відгадування загадок про комах

Розпізнавання пташиного співу.

Кросворд із зашифрованим словом

Аудіозапис пташиного співу

Розуміння

Навести приклади звірів

  • Яких ви знаєте звірів лісу?

  • Яких ви знаєте звірів, що живуть у воді?

Зображення на слайдах

Застосування

Здатність виділяти звірів за їх суттєвими ознаками

  • Хто зайвий: окунь, Акула, бобер, карась.

  • Метелик, коник, джміль, кажан

Дидактична гра

Аналіз

Розрізняти подібність і відмінність між представниками звірів; розпізнавати інших звірів подібних до ти, що вивчили

Завдання на порівняння протягом уроку

Знайдіть родичів і з’єднайте їх

Зображення на слайдах

Завдання в зошитах

Синтез

Досліджувати частини тіла звірів;

Дати коротку характеристику звіру

Парна робота:

  • Дослідіть і знайдіть частини тіла у звірів: голову, шию, тулуб, хвіст, чотири кінцівки

Групова робота

  • За планом розказати про звіра.

Зображення звірів

Демонстраційний матеріал «Тварини України», опорні запитання

Оцінювання

Підсумувати, зробити висновки

Знаходить правильну відповідь…

  • Закінчіть речення:

Всі звірі вигодовують…

  • Знайдіть правильну відповідь:

Звірі — це тварини, які

а) малят вигодовують молоком;

б) мають одну пару кінцівок, живуть повсюди;

в) мають тіло, вкрите пір’ям, малят вигодовують молоком.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

- Сьогодні у мене дуже гарний настрій. Я хочу ним з вами поділиться. Я посміхнусь вам і ваш настрій теж стане таким гарним як у мене і тоді ви теж посміхнетеся мені.

  • А знаєте, чому у мене такий гарний настрій? Справа в тому, що у нас зараз буде не звичайний урок - ми відправляємось у цікаву подорож. Любите подорожувати? Тоді починаємо.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Вправа «Прогноз погоди»

  • Але перед тим, як відправлятись у подорож, обов’язково треба взнати, якою буде погода. А якщо ми йдемо зараз, то й погода нас цікавить та, що зараз. А звідки можна дізнатись про погоду? (по телебаченню, в Інтернеті, по радіо) Вірно. Отже перетворюємось на синоптиків, а це люди, які розповідають про погоду.

  • Розкажіть, яке сьогодні небо?

  • Чи видно на ньому сонечко? (календар погоди)

  • А вітерець сьогодні дув чи ні?

  • Чи є опади, які вони?

  • Чи рипів під ногами сніг і що це означає?

  • Скажіть, мої шановні синоптики, можна відправлятись у подорож в таку погоду?

  1. Розгадування кросворду.

  • Тоді вперед. Куди ми спочатку підемо, ви дізнаєтесь, якщо розгадаєте цей кросворд.

1

2

3

  1. В мене довгий хоботок, 
    З квіт збираю я пилок. 
    Ще яскраві крильця маю, 
    Безтурботно я літаю.

(Метелик)

  1. Навесні старий садок
    Вкрив барвистий килимок,
    І над вишнями в гіллі
    Загули, мов дзвін…

(Джмелі)

  1. На свитині червоненькій
    Має латочки чорненькі.
    На листочок сяде – вмить,
    Мов жариночка, горить. (Сонечко)

  • А тепер прочитаємо слово у кольорових клітинках: ліс. Діти, а скажіть одним словом, хто нам допоміг відгадати слово ліс? (комахи). Чим вони відрізняються від усіх інших тварин?

  • Молодці. Отже йдемо у ліс. Уявляємо, що це літній ліс. Що ви почули? А чим птахи відрізняються від інших тварин? А чи можна зараз почути пташиний спів у лісі? Чому?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  • Чекайте, а це хто такий?

Діти: Їжачок-хитрячок.

  • Діти, а ви знаєте, що роблять їжачки взимку? А чому наш

їжачок не спить? Правильно, а ще хоче нам щось розказати.

  • Я вам сьогодні хочу розказати про себе та моїх родичів. Для

цього я і запросив вас у подорож.

  • Діти, а чи здогадались ви, про кого нам буде розказувати

Їжачок? Як назвати їжачка та його родичів одним словом?

  • Молодці малята. Ви дізнаєтесь сьогодні: де ми – звірі, живемо,

Як вигодовуємо своїх малюків і взагалі, чим відрізняємось від

Інших тварин.

IV. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення.

  1. Робота за підручником

  • Перед тим, як подорожувати далі з Їжачком, пропоную вам послухати його коротеньку розповідь і потім сказати: де живуть звірі, куди ми будемо мандрувати.

Читання розповіді Їжачка Хитрячка С. 82

Відповіді дітей.

  • Під час подорожі ви побачите наскільки бувають різними звірі, але, як сказав нам Їжачок у них є щось спільне. Уважно дивіться і слухайте, спробуємо дослідити, що саме

  1. Презентація «Звірі»

Наземні звірі

  • Якщо ми вже зайшли в ліс, пропоную пригадати, яких звірів ми там можемо зустріти?

Діти називають. Це звірі, які живуть на землі. (слайд 1) Що у них спільного?

Гра «Знайди пару»

Підземні.

  • Їжачок нам пропонує сісти в метро і спуститись під землю.

  • Тут живе звір, який дуже погано бачить, але гарно риє. Демонстрація малюнку с казки «Дюймовочка». Коротка інформація про крота. (слайди 2 - 3 ).

Чим схожі ці підземні звірі? А ще

  • Пересідаємо на пароплав і будемо знайомитись із звірями, які живуть у … воді. Діти, а про яких тварин, що жити не можуть без води, ми вже знаємо? Чим вони відрізняються від інших тварин?

  • Молодці. Тоді на пароплаві пограємо в гру.

Фізкультхвилинка

Гра «Повітря, вода, земля»

  • Нарешті можемо побачити звірів, що люблять воду більше за всіх. Будьте уважні, не забудьте знайти між ними спільне.

Перегляд уривку з фільму про дельфінів. Поки йде фільм розповідаю про дельфіна звичайного.

Дельфін звичайний (білобочка) — найчисленніший вид відкритих просторів Чорного моря. Тримається зграями. Плаває зі швидкістю 45 — 50 км за годину. Влітку можна побачити біля берегів Криму. Живиться переважно дрібною рибою. Своїх дитинчат вигодовують молоком.

  • Яких звірів, що живуть у воді: морях, річках, озерах ви можете пригадати.

Бобер — найбільший гризун у фауні України (довжина тіла під 75—120 см, маса близько 20 кг). Забарвлення хутра від світло-каштанового до чорного. Хвіст плоский, лопатоподібний, вкритий роговими щитками. Поширений у лісовій і лісостеповій зонах. Живе в річках із повільною течією, озерах, болотах. Для сховищ риє в березі нори з підводним входом, а в болотистих місцях будує конічні хатки із хмизу заввишки 1—2 м. Живиться бобер корою дерев і кущів, молодими пагонами, кореневищами, а дитинчат вигодовують молоком.

  • Приплив наш пароплав. А ми пересідаємо на літак. Виявляється, є звірі, які вміють літати?

Влітку, ввечері з’являються у небі ось ці невеличкі звірки (слайд)

Кажан пізній — досить велика, завдовжки 7,5 см, летюча миша. Верх тіла бурувато-коричневий, низ світліший. Вуха широкі, заокруглені. Поширений по всій Україні. Оселяється переважно в житлових будинках — на горищах, у щілинах будівель. Живе колоніями — по кілька десятків особин. Полює вночі. Політ швидкий, рівний, без різких поворотів. Самка народжує двох малят, яких вигодовує молоком. Живиться переважно великими жуками і метеликами. Зимує на горищах або в печерах.

  • Ось і закінчується наша подорож. Ми побували скрізь на землі, під землею, в небі, на воді. Побачили дуже різних звірів, але у всіх була одна спільна риса.

Пригадайте, яка і спробуйте закінчити речення

  • Всі звірі вигодовують…

Фізкультхвилинка

Гра «Крокодил». Діти імітують рухи звірів.

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. Робота в парах.

- Повернулись ми з подорожі, але як справжні дослідники повинні ще раз переглянути свої матеріали. У вас на партах лежать зображення різних тварин. Попрацюйте з сусідом, знайдіть такі частини тіла: голову, шию, тулуб, хвіст і чотири кінцівки.

2. Робота в зошитах. (с. 31)

- А тепер, знайдіть кожному звіру його родича, з’єднайте їх лінією. Поміняйтесь зошитами, перевірте, чи ви не помилились.

VI. Первісне застосування знань.

Робота в групах.

- Об’єднаємось у невеличкі групи. У кожної групи буде зображення якогось звіра. Спробуйте в групі дати відповідь на такі питання:

- де він живе?

- який на зріст?

- яке має хутро?

- що їсть?

- Потім кожна група виступить зі своєю розповіддю, але не буде називати звіра, а ми спробуємо здогадатись, про кого йшла мова.

1 група білка

2 група видра

3 група ведмідь

4 група кажан

5 група їжак

6 група заєць

7 група рись

8 група вовк

Вправа «Оберіть правильну відповідь».

Звірі — це тварини, які

а) малят вигодовують молоком;

б) мають одну пару кінцівок, живуть повсюди;

в) мають тіло, вкрите пір’ям, малят вигодовують молоком.

VI. Підсумок уроку.

  • На прощання Їжачок попросив не кривдити нікого з живої природи, а завжди їх захищати. Чи зможемо ми йому це пообіцяти?

  • Що дізнались про звірів від Їжачка Хитрячка?

  • Про яких звірів почули вперше на уроці?

  • Юні дослідники в журналі «Веселі уроки » зможуть знайти цікаву інформацію про звірів.

  • Принесіть з дому фотознімки своїх домашніх улюбленців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.