Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
ПОПЕРЕДЖЕННЯ ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК
Урок з основ здоров'я. 4-й клас
Мета: формувати в учнів уявлення про згубний вплив на дитячий організм шкідливих звичок; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідно до ситуації; виховувати в учнів здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація.
Технологія «Мозковий штурм».
— Які риси людини важливі для досягнення успіху?
— Як ви думаєте, що таке звичка?
— Які бувають звички?
— Які звички вважають корисними?
— Які звички вважають шкідливими?
Що означає вислів «керувати собою»?
II. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.
Сьогодні ми говоритимемо про вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров'я людини.
Англійський філософ Томас Пен вважав, що у людства є три вороги, які забирають більше життів і приносять більше лиха, ніж усі війни разом узяті.
Це — алкоголізм, тютюнопаління і наркоманія. Тепер з'ясуємо завдання, які стоять перед нами на уроці.
— Чого він навчить кожного з нас?
Діти по черзі читають записи на дошці.
Цей урок навчить мене:
• Негативно ставитись до паління, алкоголізму, наркоманії.
• Працювати в групах.
• Оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідно до ситуації.
• Рішуче давати відповідь «Ні» на пропозицію щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.
III. Надання необхідної інформації.
Куріння — шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.
У людини, яка закурила вперше, виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, посилене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг. Внаслідок систематичного паління виникає подразнення слизової оболонки ротової порожнини, з'являється запалення дихальних шляхів, розлади пам'яті, погіршується зір. Курці частіше хворіють на рак легень.
У людини, яка вживає спиртні напої, з дії постійно виходять мільйони клітин і капілярів — цілі частини мозкової тканини перестають існувати. Алкоголь згубно впливає на здоров'я людини. Серед причин смертності алкоголізм на третьому місці.
Наркоманія — хворобливий потяг до вживання наркотиків.
Інколи підліткам хочеться відчути себе дорослими. Цікавість, недостатність знань про шкідливість наркотиків, пустощі приводять до рабської залежності від наркотиків.
При цьому з'являється занепад сил, безсоння, втрата апетиту, схуднення.
Шкіра стає жовтувато-сірою. Обличчя вкривається зморшками. Слабшають розумові здібності. Звужується коло інтересів, знижується працездатність, погіршується пам'ять, зникає почуття відповідальності. Наркоман починає обманювати, красти.
Наркоманія — важка хвороба, яка викликає серйозні зміни у здоров'ї, стає причиною інвалідності або смерті у молодому віці. Наркомани живуть у середньому на 20—25 років менше, ніж нормальні люди.
Алкоголь, тютюн, наркотики — викрадачі людського здоров'я.
Одного прекрасного дня не сказав «ні», а безвільно закурив, понюхав, чи вколовся — став залежним від наркотиків.
Китайський філософ Лао-То говорив: «Той, хто може подолати себе, — могутній».
IV. Інтерактивна вправа.
Читання статей підручника. Метод «ПРЕС».
Інструктування, об'єднання в групи.
I група — «Шкідливість куріння в приміщеннях».
II група — «Вживання підлітками алкоголю».
ІІІ група — «Вживання підлітками наркотиків».
Учні отримують картки, у яких зазначено чотири етапи методу.
1. Позиція: «Я вважаю, що...»
2. Обґрунтування: «... тому, що...»
3. Приклад: «... наприклад...»
4. Висновки: «Тому я вважаю...».
Можливі результати.
І група.
— Я проти того, щоб люди курили в приміщеннях.
— Тому, що куріння шкідливе як для курців, так і для людей, які перебувають у цьому приміщенні.
— Наприклад, дослідження показали, що пасивне куріння призводить до раку.
— Тому я проти того, щоб люди курили в приміщеннях.
// група.
— Я проти того, щоб підлітки вживали алкоголь.
— Тому що алкоголь гальмує їхній розвиток і ріст.
— Наприклад, підлітки не можуть адекватно себе поводити.
—Тому я вважаю, що підлітки не повинні вживати алкоголь.
ІІІ група.
— Я проти того, щоб підлітки вживали наркотики.
— Тому що під впливом наркотиків знищується неповторна особистість.
— Наприклад, людина не контролює свої емоції, втрачає волю.
— Тому я вважаю, що підлітки не повинні вживати наркотики.
Технологія «Карусель».
Інструктування, об'єднання в групи, розподіл ролей. Діти розділяються на два кола: внутрішнє — хлопчики, зовнішнє — дівчатка.
Завдання для хлопчиків: запропонувати партнеру спробувати цигарку або покуштувати алкогольний напій.
Завдання для дівчаток: відмовити в чіткій формі.
За командою вчителя кола пересуваються: пари змінюються, думки «шліфуються». Презентація результатів виконання вправи.
— Придумати причину і відмовитися.
— Змінити тему розмови.
— Навести факти шкідливого впливу того, що пропонують.
— Відмовитися, нічого не пояснюючи.
Найкоротший спосіб — одразу сказати «ні».
Малювання плакатів і представлення.
І група — «Ні — алкоголю!»
ІІ група — «Ні — наркотикам!»
ІІІ група — «Ні — курінню!»
V. Підбиття підсумків (рефлексія), оцінювання результатів уроку.
— Чи потрапляли ви самі в подібну ситуацію?
— Чи була вирішена проблема? Чому? Як?
— Яку іншу лінію поведінки можна було б виробити?
Яким чином цей досвід може вплинути на ваше подальше життя:
Запам'ятайте, любі діти!
Здоров'я бережіть, доки малі,
І мудрими ідіть по цій землі.
Хай кожен з вас запам'ятає,
Що без здоров'я щастя не буває.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»