Урок з основ здоров'я 2 клас

Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)

Для кого: 2 Клас

20.10.2018

1811

93

0

Опис документу:
Урок на тему ''Культура харчування'' знайомить учнів зі складовими компонентами їжі, з поняттям про корисну їжу і її позитивний вплив на збереження і зміцнення здоров’я дорослих і дітей, з основами культури харчування, з традиціями харчування; спонукає обирати продукти харчування, багаті на вітаміни.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок з основ здоров’я 2 клас на тему:

«Культура харчування. Вітаміни, їх значення для здоров’я. Практична робота: вибір корисних для здоров’я продуктів»

З досвіду роботи

вчителя початкових класів

Соснівського НВО

« ЗОШ І-ІІІст. – ДНЗ »

Дем’янчук Наталії Василівни

Тема. Культура харчування. Вітаміни, їх значення для здоров’я. Практична робота: вибір корисних для здоров’я продуктів .

Мета: ознайомити учнів зі складовими компонентами їжі, з поняттям про корисну їжу і її позитивний вплив на збереження і зміцнення здоров’я дорослих і дітей, з основами культури харчування, з тра­диціями харчування; викликати інтерес до традиційного харчування українців та прагнення вживати національні страви як засіб збереження і зміцнення здоров’я; спонукати обирати продукти харчування, багаті на вітаміни; розвивати гнучке самостійне мислення; виховувати дбайливе ставлення до здоров’я.

Обладнання: таблиці, малюнки, підручник Гнатюк , робочий зошит, пам’ятки раціонального харчування; предметні картки до гри «Вітамінний потяг», мультимедійна презентація.

Очікувані результати :

Учні називають:

їжу, що багата на вітаміни;

    правила поведінки за столом;

пояснюють:

    правила раціонального харчування;

Хід уроку

  1. Організаційний момент

1. Емоційне налаштування учнів

Ось дзвінок нам дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок основ здоров’я починаймо.

2. Вправа «Чарівні слова»

- Діти я пропоную виконати рухи , але тільки у тому випадку, якщо я скажу «Будь ласка».

  • Поплескайте, будь ласка, в долоні.

  • Стукніть лівою ногою.

  • Стрибніть на місці.

  • Помахайте рукою сусідові по парті, будь ласка.

  • Покажіть язика.

  • Присядьте на стільці.

  • Посміхніться, будь ласка.

  1. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»

—  Для чого потрібно їсти?

—  Чому не можна обійтися без їжі?

—  Що вона дає для життя?

—  Які продукти харчування приносять найбільше користі нашому організму?

—  Ось що один хлопчик з'їв на обід: кашу із цукром, какао із солодкою булочкою, шматок торта, шоколадку. Чи корисний у хлопчика був обід? Чому? Які страви запропонуєте ви?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Людині потрібно їсти,

Щоб встати і щоб сісти,

Щоб стрибати, перекидатися,

Пісні співати, дружити, сміятися,

Щоб рости, і розвиватися,

І при цьому не хворіти.

Треба правильно харчуватися

З самих юних років уміти.

—  Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як харчування впливає на здоров'я.

IV.   Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда.

— Чи може машина або літак зрушити з місця без палива?

Так само і людина. Щоб зростати, бігати, вчитися, працюва­ти, гратися, необхідна енергія (сила). Звідки вона береться?

Енергія виробляється організмом із їжі. Їжа — джерело енер­гії. Завдяки їй наш організм підтримує постійну температуру. Їжа потрібна організму і як будівельний матеріал. Згадаємо, як зводиться будинок. Для закладання фун­даменту використовується цегла, граніт, цемент, великі залізобетонні блоки. На будівництво стін ідуть бетонні блоки або цегла. Поверхи перекривають великими залізобетонними плитами, вставляють вік­на, двері, штукатурять, фарбують. Для будівництва необхідно багато різних матеріалів, деталей. Наша їжа — теж будівельний матеріал. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для організму. Отже, для того щоб бути здоровим, потрібно знати, як правильно харчуватися.

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди

Харчування – неодмінна умова нашого життя. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для роботи мозку, серця, легенів, м’язів та інших органів.

А ще здоров’я залежить від того, як швидко і часто ми їмо, наскільки ретельно пережовуємо їжу. Отже, щоб бути здоровим, потрібно знати правила харчування. Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною, з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.

3.Робота за таблицею «Складові їжі» (слайд 2)

2. Робота в групах (Учні об’єднуються у 6 груп за картками)

- На столі кожної групи лежить картка. Прочитайте інформацію і підготуйтеся розповісти про те, що вас зацікавить своїм товаришам.

І група. Білки - це складні органічні молекули, необхідні для будівництва клітини, які виконують сотні інших різноманітних функцій. Вони беруть участь у відтворенні клітин, утворенні ферментів, виробленні антитіл і гормонів. Нарешті, при нестачі енергії в організмі білки починають руйнуватися і служити джерелом цієї енергії. Саме тому повноцінне життя без білкової їжі просто неможливе. (слайд 3)

ІІ група. Жири - це клас органічних речовин, головна роль яких - енергозабезпечення організму. Відомо, що молекули жиру володіють великою енергоємкістю у порівнянні з вуглеводами.  Жири - найцінніший енергетичний матеріал і один з головних компонентів клітин тваринних, рослин і мікроорганізмів. (слайд 4)

ІІІ група. Вуглеводи - природні сполуки, які відіграють важливу роль у житті людини, тварин і рослин. Вони дуже поширені в природі, особливо в рослинному світі: 80% сухої маси рослин становлять вуглеводи. Вуглеводи входять до складу їжі і є одним з найважливіших харчових продуктів людини. Потреба людини в енергії покривається при харчуванні за рахунок вуглеводів. До вуглеводів відносять глюкозу, фруктозу, цукор (сахарозу), крохмаль, целюлозу тощо. Одні з них є основними продуктами їжі, інші (целюлоза) - основа для добування паперу, пластмас, волокон. (слайд5)

ІV група. Мінерали - це хімічні елементи, які зустрічаються в земній корі. Вони підрозділяються на дві категорії: мікроелементи і макроелементи. Мінерали потрібні для життєдіяльності організму, вони беруть участь у багатьох процесах:

  • Дають міцність нашому скелету.

  • Сполучають органічні структури. 

  • Контролюють водний баланс. 

  • Регулюють кислотно-лужну рівновагу. 

Посилюють ефект нервово-м'язової передачі. (слайд 6)

V група. Вода . Жодна жива клітина, жоден живий організм не може існувати без води. Вода входить до складу усіх органів і тканин людського тіла. Кров містить близько 80% води. Усі процеси, що протікають в організмі, пов'язані з наявністю води, з розчинними в ній речовинами. Відомо, що людина може існувати тривалий час (місяць і більше) без їжі, але за відсутності води він гине через декілька днів. Яка ж кількість води потрібна людині на добу?

Необхідна кількість води на добу в середньому дорівнює 2-2,5 л. (слайд 7)

VІ група. Вітаміни - це речовини, які необхідні для харчування людей і тварин. Вони беруть активну участь у засвоєнні їжі, підвищують працездатність людини, протидію організму захворюванням, поліпшують обмін речовин. Вони також потрібні для синтезу гормонів в організмі. (слайд 8)

4. Презентація роботи (Діти по черзі розповідають про складові їжі)

— Як ви думаєте, яка їжа корисна? (З великою кількістю вітамінів.)

Як бачите, для того щоб одержувати всі необхідні вітаміни, по­трібно споживати різноманітну їжу, але у визначених кількостях.

Їсти потрібно 4—5 разів на день: сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря.

— Як ви розумієте вислів: «Сніданок з'їж сам, обід розділи з другом, а вечерю віддай ворогові»?

Переїдання призводить до поганого травлення, перевантажен­ня організму, хвороб. Потрібно вставати з-за столу з невеликим відчуттям голоду. «Їж, та не жирій, будеш здоровішим»,— вчить російське прислів'я.

5. Правила повноцінного харчування.

Чи подобаються вам одні страви більше за інші?

Назви страви, які полюбляєш.

У всіх є власні смакові уподобання. Хтось більше по­любляє м'ясні продукти, а не рибу,— і навпаки. Декому смакують молоко і каші або страви з овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише "смачненьке": копчену ковбасу, морозиво, чіпси, пиріжки, шоколад, пепсі-колу. А чи потрібно при виборі їжі орієнту­ватися лише на власні уподобання?

Для відповіді на це запитання проводимо міні-дискусію за запитаннями:

1. У чіпсах немає вітамінів. Чи потрібно їх їсти щодня?

2. Кока-кола і пепсі-кола містять багато цукру та речовин, які погано впливають на перетравлювання їжі. Поміркуй, чи потрібно пити такі напої щодня.

Їжа, яку називають "штучною", насичена штучними барвниками, речовинами, які перешкоджають її псуванню. Таку їжу недоцільно вживати, адже вона, хоча й смачна, шкодить здоров’ю. Часом у яскравих пакетах і пляшках містяться продукти, некорисні для здоров'я.

6.Складання правил вибору корисної для здоров'я їжі.

  1. Утримуйтеся від вживання жирної їжі.

  2. Не споживайте занадто гостру й солону їжу.

  3. У міру їжте солодке.

  4. Їжте якомога більше овочів і фруктів.

  5. Не переїдайте.

  6. Їжте свіжоприготовану їжу, що легко засвоюється.

  7. Ретельно пережовуйте їжу.

7. Традиції харчування

У кожній родині — свої традиції харчування. В Україні є багато родин, у яких переважно вживають страви української кухні. У що­денному меню є страви з м'яса, риби, молока, круп, овочів і фруктів, які варять, смажать, тушкують, заквашують, сушать. Вживають та­кож страви національних кухонь: російської — пельмені, щі, пироги; грузинської — шашлики, хачапурі, сулугуні; китайської—локшину; чай, мариновані овочі; італійської— піццу, спагетті тощо. Сучасні сім'ї харчуються або традиційно, або використовують страви кухонь інших народів.

Протягом багатьох років в Україні встановилася певна культура харчування, їжа українців за часом уживання та престижністю поділяється на дві великі групи: щоденну і святкову; за вмістом основного продукту — на борошняну, овочеву, молочну, круп'яну, м'ясну, фруктову та комбіновану.

У щоденному харчуванні українців чільне місце посідає хліб. З покоління в покоління передавалось шанобливе ставлення людей до хліба. Важливу роль відіграє хліб у багатьох звичаях і традиціях. Хлібом і сіллю зустрічають дорогих гостей, рідних. З хлібом прово­джають молодих до шлюбу, хліб приносять у дім новонародженого.

Велику роль у харчуванні українців відіграють овочі (картопля, капуста, буряк, цибуля, часник, огірки, помідори, морква, кабачки, редиска, редька тощо) та бобові (горох, квасоля). З насіння льону, конопель, соняшнику виробляють олію, яка має: оздоровче значення. На зиму солять огірки, капусту, помідори. Важливими харчовими продуктами є молоко і молочнокислі продукти (сметана, масло, сир, кефір тощо), м'ясо птиці (курей, гусей, качок, індиків) та яйця. Найпоширенішою стравою є борщ.

Фізкультхвилинка (виконати рухливі вправи)

Щоб міцне здоров’я мати,

Треба овочі вживати.

Перець, морква, часничок,

Кріп, капуста, бурячок,

Огірки і помідори –

Вітамінів це комора!

VI. Узагальнення і систематизація знань.

1. Робота з підручником . 31-34)

—  Щоб бути здоровим, мати енергію для навчання і відпочинку, треба добре харчуватися. Дехто вважає, що це означає їсти все, що захочеться, і коли захочеться. Але насправді з цього нічого доброго не виходить.

—  Згадайте казкових персонажів, які мають надмірну вагу. (Карлсон, Вінні-Пух) Як ви вважаєте, чому?

—  Розгляньте малюнки на с. 31. Для чого треба їсти? Що корисно? Що при цьому слід пам'ятати?

—  Чим шкідливе недоїдання? Чим шкідливе переїдання?

—  Що треба робити, щоб їжа добре перетравлювалася і засвоювалася?

—  Розгляньте малюнок на с. 32. Які з цих ласощів ви полюбляєте?

—  Але не захоплюйтеся цими продуктами, бо від них користі небагато.

—  Які страви полюбляють українці? Які страви інших народів ви знаєте?

—  Прочитайте вірш Л. Вознюк (с. 33). Де ховаються вітаміни?

— Що таке вітамін?

Слово «вітамін» вигадав американський біохімік Казимир Функ. Він відкрив, що речовина «амін», котра міститься в оболон­ці рисового зернятка, життєво необхідна людині. З'єднавши «vitа» (що в перекладі з латинської значить «життя») з «амін», одержали слово «вітамін».

Для нормального зростання та розвитку людському організму необхідні різноманітні вітаміни. Позначаються вони буквами ла­тинського алфавіту — А, В, С, Б, К і т. д. Людина, котра одержує з їжею достатню кількість вітамінів, рідше хворіє, має здорові зуби, волосся, шкіру. (слайд 9)

2. Інсценування «Ми – корисні для людини»

(Виходять діти, на головах у них шапочки з назвами вітамінів А, В, С, D).

- Добрий день! Впізнали нас?

Ми – вітаміни, дуже корисні для людини.

Вітамін A - бета-каротин

впливає на ріст, хороший зір, оберігає шкіру,

броколі, морква, капуста, брюссельська капуста, кабачок, цикорій, шпинат, салат, щавель, петрушка, кульбаба, горошок, гарбуз, соя. (слайд 10)

Вітаміни B1, B2, B3, B6

відповідальні за належне функціонування нервової та м’язової систем,

баклажан, шпинат, квасоля, салат, сочевиця, щавель, кульбаба, горошок, картопля, соя, помідори.

Вітамін B9

сприяє утворенню, росту та репродукції червоних кров’яних тілець, полегшує засвоєння білку,

спаржа, броколі, капуста, шпинат, шпарагова квасоля, салат, картопля, цибуля-порей, квасоля, сочевиця. (слайд 11)

Вітамін С

чинить протидію інфекціям, бореться з втомою, сприяє поглинанню заліза,

селера, броколі, брюссельська капуста, щавель, цикорій, шпинат, салат, ріпа, петрушка, кульбаба, паприка, редиска, помідори. (слайд 12)

Вітамін D

укріпляє скелет,  запобігає рахіту і покращує імунітет

печериці (слайд 13)

Вітамін Е

оберігає клітини від вільних радикалів і добре впливає на тканини,

спаржа, салат, шпинат, квасоля, соя. (слайд 14)

Усі разом

Хто дружить із нами буде –

Всі незгоди позабуде.

Виросте міцним, здоровим,

Переможе всі хвороби.

3.Робота в групах

—  Об'єднайтесь у дві команди. Напишіть на аркуші паперу якомога більше назв овочів і фруктів. По черзі зачитуйте одну назву з тих, що ви написали (повторюватися не можна). Виграє команда, яка закінчить останньою.

—  Щоб отримувати достатньо вітамінів, з'їдайте не менше ніж п'ять свіжих овочів і фруктів щодня.

—  Поясніть вислів.

Їсти необхідно, щоб жити, а не жити, щоб їсти.

4.Практична робота (с. 34)

На партах розкладено картки (або малюнки) із зображенням різноманітних продуктів харчування. Серед них треба обрати корисні для здоров'я. (слайди 15,16 )

5. Робота в зошиті (с. 11, 12).

6.Гра «Країна Здоров'яків».

Учитель називає продукти харчування, а діти плескають у до­лоні, якщо називаний продукт корисний.

Риба, чіпси, кефір, цукерки, капуста, морква, сало, торт, каша, фанта, цибуля, яблуко, пепсі, соняшникова олія, груша.

7.  Робота над загадками

•   Хто мене роздягає.

Той сльози проливає. (Цибуля)

•   Круглий, червоний.

Добрий солоний,

Добрий і сирий.

Хто він такий? (Помідор)

•   Латка иа латці, без голки зшиті. (Капуста)

•   І печуть мене, і варять,

І їдять, і хвалять,бо я добра. (Картопля)

•   Товстий Гнат, при землі не звать.

Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)

•   Дід Мартин ліз через тин.

Сам переліз, а голову на тину залишив. (Гарбуз)

- Назвіть якнайбільше страв, які можна приготувати з цих продуктів.

8. Гра «Вітамінний потяг»

Ігрова дія. Вагончики з назвами вітамінів «А», «В», «С», «D» з порожніми віконечками. Дитина вставляє картинку, на якій намальовано продукти харчування, у відповідне віконечко.

— Ми споживаємо різні продукти. Одні з них отримуємо з поля, городу, саду. Їжа, приготована з таких продуктів, називається «рослинною». Інші продукти нам дають тварини — молоко, сир, масло, яйця, м'ясо. Їжа, приготована із них, називається «тваринною». Їжа тваринна і рослинна — різноманітна їжа.

VII. Підбиття підсумків уроку

Що нового ви довідалися на уроці?

Давайте повторимо основні правила здорового харчування (слайд 17)

Основні правила здорового харчування:

1. Приймати їжу слід 4 рази на день. Три прийоми їжі є основни­ми - сніданок, обід, вечеря, а четвертий - другий сніданок або полуденок є додатковим.

2. Ніколи не забувай вимити руки з милом перед їдою, а після прийому їжі прополоскати рот теплою водою.

3. Твоя їжа повинна бути різноманітною, мати усі необхідні компоненти.

4. Ніколи не переїдай, навіть якщо їжа дуже смачна. Це зашкодить, твоєму шлунку.

5. Не вживай на ніч чай, каву; какао. Вони збуджують твою нервову систему.

6. Цукерки, морозиво, солодку воду краще заміни на овочі та фрукти, вони корисні для твого організму. Для тебе буде достатньо однієї цукерки і однієї склянки солодкої води на день.

7. Не забувай, що тобі потрібно випивати не менше 3-4 склянок мо­лока на день.

VIIІ. Домашнє завдання Розповісти рідним про правила повноцінного харчування.

14

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.