Урок з образотворчого мистецтва в 4 класі.Народне мистецтво витинанки. Витинанки прості та складені.

Опис документу:
Даний конспект урок буде корисний для вчителів ,також учнів. Ознайомить з новим видом декоративно-ужиткового мистецтва – витинанкою . Здійснимо подорож вулицями та площами чарівного міста Витинанки. Виховає в учнів інтерес і любов до народного мистецтва, бережливе ставлення до навколишнього світу, культуру праці та любов до народних традицій.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок з образотворчого мистецтва в 4 класі

ТЕМА: Народне мистецтво витинанки. Витинанки прості та складені. Значення вісі симетрії під час виготовлення витинанок. «Вазонова композиція».

Мета: -продовжити знайомити з одним із видів декоративно – прикладного мистецтва – витинанкою, видами витинанок; удосконалювати вміння учнів складати і вирізувати вироби з паперу симетричної форми;

-продовжувати розвивати уяву та фантазію дітей, творчі здібності, просторову уяву та естетичний смак;

-виховувати в учнів інтерес і любов до  народного мистецтва, бережливе ставлення до навколишнього світу, культуру праці  та любов до народних традицій.

Епіграф до уроку: Умілому будь-яка праця легка.

Тип уроку: комбінований, урок-подорож.

Вид художньо-практичної діяльності: витинанка, аплікація.

Обладнання: електронна презентація, навчальні роботи з методичного фонду, матеріали для демонстрації техніки роботи.

Матеріали та інструменти: білий та кольоровий папір; простий олівець; ножиці; пензлі; клей ПВА; серветки для витирання рук і пензлів.

Зоровий ряд: репродукції  витинанок П. Глущенко, М. Павлової та                 інших майстрів, роботи учнів і вчителя.

Музичний ряд: аудіозапис творів   віденських    композиторів – В. Моцарта, Л. Бетховена,Ф. Шуберта.
ХІД УРОКУ

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

Відомий казкар Ганс Крістіан Андерсон в одній своїй казці сказав: "Коли ми прочитаємо цю казку, станемо розумніші, ніж були напередодні". Наслідуючи його я хочу сказати: " Я вірю в те, що з цього уроку ви візьмете для себе багато цікавого та корисного". Отже, натхнення вам!

Епіграф до уроку: Умілому будь-яка праця легка.               

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 І перед тим, як ми з вами поринемо у світ казкової подорожі, давайте пригадаємо :

Які види образотворчого мистецтва вам відомі? (графіка,живопис,архітектура,скульптура,декоративно-прикладне мистецтво)

Який вид образотворчого мистецтва називають декоративно-прикладним? (вид мистецтва,який використовується для прикрашування та оздоблення предметів вжитку та речей побуту)

Які види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте?(вишивка,різьба,розпис)

Гра «Відгадайка»(на екрані появляються слайди видів образотворчого мистецтва діти відповідають,який це вид)               

II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

     Розповідь учителя

З давніх  часів люди люблять прикрашати жито, одяг, предмети побуту.

Декоративно-прикладне мистецтво – є одним з найдавніших видів мистецтва.

Побутові речі та предмети вжитку прикрашали орнаментами та візерунками (вишивкою, різьбленням, малюнком).

Ш. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Але існує ще один вид декоративно-прикладного мистецтва і він вам знайомий. Дізнаєтеся ви про нього,коли відгадаєте загадку. 

 Блищать у ножицях кружальця, 

 Приваблюють до себе пальці,

 Ті пальчики талановиті, 

 Рухливі, дружні, працьовиті,

 Вони охочі до складанок, 

 Умільці гарних... ( витинанок). 

Так, ми сьогодні поговоримо про один з найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва – витинанки.

 IV.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

ТЕМА:Народне мистецтво витинанки. Витинанки прості та складені. Значення вісі симетрії під час виготовлення витинанок. «Вазонова композиція».

Мета: - продовжити знайомити учнів з одним із видів декоративно – прикладного мистецтва – витинанкою, видами витинанок; удосконалювати вміння учнів складати і вирізувати вироби з паперу симетричної форми;

- продовжувати розвивати уяву та фантазію дітей, творчі здібності, просторову уяву та естетичний смак.

Отже, на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з новим видом декоративно-ужиткового мистецтва – витинанкою . Уявно перенесемося на багато років назад у минуле і дізнаємось, коли і де виникли перші витинанки, на які види вони поділяються і яка символіка їхніх орнаментальних мотивів. Ми здійснимо подорож вулицями та площами чарівного міста Витинанки. І в кінці нашої подорожі виготовимо витинанку «Дерево життя» або, як ще її називають «Вазонова композиція». Адже наше головне завдання – відродити і зберегти традиції стародавнього художнього промислу.

Словничок. Витинанка ─ зображення, вирізане з кольрового або білого паперу за допомогою ножа або ножиць.             

Повторення правил техніки безпеки у поводженні з ножицями і клеєм.

Правила користування ножицями.

1.Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно. 

2.На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти. 

3.Не тримай ножиці вістрями догори. 

4.Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.

5.Передавай ножиці закритими і кільцями вперед. 

 6.Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

 Правила користування клеєм.

1.Клей треба наносити пензликом від середини до країв. 

2.При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою. 

3.Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися серветкою із тканини.

4.Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити. 

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя. Витинанка ─ це дивовижна річ, яка робиться зі звичайного паперу. У давнину в Україні вирізані картини вішали на стіни й вікна, а паперовими серветками з красимвими краями-китицями прикрашали полиці для посуду та буфету. Господині пишалися кількістю вирізаних отворів у витинанці. Паперове мереживо було частиною святкових обрядів, уважалося, що воно захищає житло від злих сил,приносить ,любов і добробут. Усе, що створене з любовю та зігріте теплом людських рук, несе в собі добре чарівництво.

Тож вирушаймо в подорож ! І перша наша зупинка на площі Історичній. (слайд) Тут ви дізнаєтесь про цікаве історичне минуле витинанки.

 Учень1.Як свідчать археологічні розкопки, ажурні візерунки із шкіри були відомі кочовим народам уже в 5 ст. до н. ери. Паперові витинанки, вважають вчені, з'явилися вперше у Китаї після винайдення паперу. Там напередодні свята, зустрічі весни, жінки наклеювали на вікна своїх будинків графічно чіткі паперові "чуан-хуан" (віконні візерунки), які виготовляли заздалегідь, узимку. Це були зображення божеств, звірів, винограду, метеликів, риб, птахів-феніксів та квітів. Згодом витинанки поширилися і серед інших народів (слайди).

Як же появились витинанки в Україні?

Легенда про появу витинанок в Україні.

Слово вчителя. Колись у давнину, в одному українському селі, ввечері: сиділа під хатою дівчина і мріяла про свого нареченого, який давно пішов у далеку країну і не повертався. Раптом затріпотів біля неї голуб і сів на коліна. Дівчина не сполохалася, бо то був їхній голуб. Він прилетів здалеку. Його брав із собою хлопець – коханої дівчини. Приніс голуб на клаптику паперу звісточку. Вона сповіщала, що хлопець живий-здоровий і незабаром повернеться у село. Дівчина довго думала: «Яку б це відповідь дати?». Потім зайшла до хати, взяла ножиці та папір і почала витинати узор. І як розгорнула папір, то побачила гарну-прегарну витинанку. Вона і незчулася, як це в неї просто вийшло. Прив’язала витинанку-звісточку до голуба, і він поніс її в далекий край коханому. Коли ж наречений повертався додому, він мав цю витинанку із собою, і як заходив у село, то всім показував її. Люди дивувалися чарівному узору. І там, де хлопець проходив, всі почали витинати таку ж красу. Так в Україні з’явилися витинанки. 

Учень2.В українській сільській хаті паперові прикраси з'явилися у 19 ст. В оздобленні хат паперові витинанки співіснували разом з декоративним розписом, інколи доповнювали їх. Також витинанками прикрашали балки, полиці, печі та горщики для квітів, а також дарували один одному на Різдво та Великдень.

Учень 3.Приклеювали витинанки до стін молоком, і тому під час наступної побілки хати їх легко можна було змінити на нові. В Україні паперове мереживо було частиною святкових обрядів, вважалося, що воно захищає житло від злих сил, приносить любов і добробут. Н-д : витинанка у вигляді хреста вішалась на сволок над колискою дитини. Витинанки пов'язували з основними подіями в житті селянина, і кожній відповідала певна традиційна композиція. До жнив клеяли врожайну, на заручини – заквітчану

Учень 4.В наш час художнє витинання та мотиви орнаменту витинанок почали успішно застосовувати дизайнери та художники для оформлення книг, ілюстрацій, журналів,вітальних листівок,настінних прикрас і дизайні одягу(слайд)                

Учень 5.То що ж таке витинанка? Витинанка – орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті з білого або кольорового паперу.

Слово вчителя. Мандруємо далі. Попереду у нас провулок Типологічний, на якому ми ознайомимося  з типами витинанок.

           Витинанки бувають:

                           - ажурні ( зображення містяться у прорізях);

                          - силуетні ( зображення виступає силуетом);

                          - одинарні ( виготовлені з одного аркушу);

                          - складні (аплікаційні, з декількох аркушів паперу й тому завжди багатокольорові).

Як ви бачите, кожна вулиця міста Витинанок розповідає нам щось цікаве про цей вид декоративно-прикладного мистецтва .

Попереду у нас площа Майстрів - умільців(слайд-шоу): В.Корчинський Витинанка, О.Харченко Зелена діброва, М.Любас Великодня, О.Шинкаренко Осінь така мила, М.Янко Дерево життя .

Які орнаменти переважають? Що характерне для цих витинанок?

Орнамент  традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також фігурки птахів та тварин, людські постаті, зображення. Для готових виробів характерне ритмічне і симетричне повторення орнаменту.

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.Продовж речення

*Витинати означає... (вирізати зображення з кольорового або білого паперу).

*За сюжетом розрізняють…(дерево життя, тварини та птахи,з фігурками людей,рослинні та геометричні)

*Витинанки використовували... (для оздоблення та прикрашування,як оберіг).

Слово вчителя. Коли ми розглядали роботи майстрів-умільців,ми з вами зупинилися на роботі М.Янко «Дерево життя». Діти, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово " дерево"? - Так, плодові дерева, дикорослі, родовідне дерева. Воно притаманне мистецтву багатьох народів і часто зображується у вигляді " вазона." " Дерево життя" або "вазон" це символ родини, роду,  часу, символ росту і вічного оновлення. Саме дерево складається з трьох частин: верхня (крона) символізує небесний світ, сферу богів, душ, померлих предків, середня (стовбур) – земний світ, життя людей і всього живого, а нижня частина – це коріння, основа і початок світу. Горщик або ваза символізує землю, певне місце, на якому росте дерево. Люди вважали, що символи і узори є магічними і оберігають від лиха і хвороб. Саме тому мотив "дерева життя" можна зустріти в орнаменті вишитих і тканих рушників, килимів, писанок, розписі посуду і в оздобленні одягу.

 2. Творче завдання. Пояснення до творчого завдання.

Сьогодні ми будемо робити симетричну витинанку. Наша витинанка має силуетну форму. Щоб зобразити її, ми маємо скласти аркуш паперу навпіл і намалювати на одній стороні силует. Після вирізання з’являться два однакові зображення. Потрібно стежити за тим, щоб зображення торкалося одне одного, інакше малюнок розсиплеться. Вирізати можна ножицями або різаком для паперу. Спочатку вирізають усі внутрішні дрібні отвори і лише потім контур. Після вирізування малюнок слід розгорнути, розрівняти і приклеїти клеєм ПВА на кольоровий папір або картон. 

3. Робота над формуванням навичок і вмінь.

       Учитель малює на дошці вазон, показує лінію складання паперу, вздовж якої потрібно робити ажурні прорізи. Вирізувати слід спочатку маленькі деталі, а потім – більші,так вирізувати контур. Перед тим, як наклеїти витинанку на картон, необхідно взяти до уваги характер колірних поєднань паперу та картону ( жовто-зелений, біло-синій, біло-чорний).

4. Практична робота

Індивідуальна робота над творчим завданням Учні виконують роботу під керівництвом вчителя.

Пам’ятайте, що акуратна, проста витинанка має кращий вигляд, ніж складна, але неохайно виконана. Розпочинайте роботу.

(Учні працюють під супровід класичної музики. Вчитель надає учням індивідуальну допомогу.)

5.Рефлексія.

* З яким новим видом декоративно-прикладного мистецтва ви ознайомились на сьогоднішньому уроці?(витинанкою)

* Де і коли виникли перші паперові витинанки?(в Китаї в 5 ст. до н.е.)

* З якою метою вони створювалися?(для оздоблення будинків, предметів побуту)

* Які орнаменти зустрічаються у витинанках? (рослинний, геометричний, фігурки птахів, тварин)

* Що символізує «дерево життя» або ж «вазонова композиція»?(символ роду, росту, вічного оновлення)

VII. ПІДСУМОК УРОКУ.

Вчитель аналізує й оцінює кращі роботи. Із виготовлених робіт створює виставку «Вазонова композиція».

*Що вам найбільше сподобалося?

*Чи хотіли б ви дізнатися ще більше про витинанку?

*Що було важко?

І завершуємо  наш урок поетичними рядками про витинанку:

Немов відтворення серпанку,

З паперу вирізані всі,

Ось перед вами витинанки

Зразки чудової краси.

Легкі, прозорі, мов пушинки,

Цілком нагадують вони

Серветки, зірочки, сніжинки

Казковий витвір давнини.

Здебільшого їх витинають

До світлих новорічних свят.

Ялинки ними прикрашають,

Панелі залів і кімнат.

Ажурні витончені стрічки

На стіни клеять і полички.

А ті, що мають форму кіл,

Кладуть під печиво на стіл.

                                            І.Дубинський

VIII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Народна прикмета: «Як у хаті витинанка, так і добро стоїть на ганку».

 Дякую за увагу. До наступного уроку підготувати художній матеріал.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
7
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!