Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості використання арттерапевтичних технік у роботі з дошкільниками
»

Урок з образотворчого мистецтва. на тему: « Український рушничок.»

Образотворче мистецтво

Для кого: 4 Клас

21.03.2019

3300

285

0

Опис документу:
Урок з образотворчого мистецтва. на тему: « Український рушничок.» Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-прикладним мистецтвом; навчати стилізувати та декорувати при¬родну форму; закріпити розуміння понять «візерунок», «орнамент»; розвивати пізнавальні інтереси учнів, уміння працювати самостійно; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного, любов до національної художньої спадщини
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок з образотворчого мистецтва

на тему:

« Український рушничок.»

Підготувала

вчитель початкових класів

Кульбаба С. С.

Урок з образотворчого мистецтва.

4 клас.

Тема: Український рушничок.

Мета:  продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-прикладним

мистецтвом; навчати стилізувати та декорувати природну форму; закріпити

розуміння понять «візерунок», «орнамент»; розвивати пізнавальні інтереси

учнів, уміння працювати самостійно; виховувати в учнів естетичне

сприйняття навколишнього світу, інтерес до прекрасного, любов до

національної художньої спадщини

Обладнання: слайди зі зразками орнаментів; книжки декоративно-прикладного мистецтва, фонограма пісні: «Пісня про рушник» (слова А. Малишка, музика. П, Майбороди).

  ХІД УРОКУ

І.       ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 1. Вступне слово вчителя.

Епіграф уроку:

"Бережи на щастя цей рушник

Тобі він в горі допоможе, 

В житті твоєму провідник-

Він вивести з нещастя зможе.

 ГАЛИНА НЕСМАШНА 

II.      АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Гра «Закінчи речення»

 • Я знаю такі види образотворчого мистецтва - … (Архітектура, скульптура, живопис, графіка, декоративно-прикладне мистецтво.)

 • Графіка – це …?

 • Основні засоби виразності графіки -… (Крапка, лінія, штрих, пляма)

 • Живопис - …? (найпопулярніший вид образотворчого мистецтва, це зображення фарбами на папері, полотні, стіні або іншій  поверхні предметів,  явищ,  людей тощо.)

-            Декоративно-ужиткове мистецтво — це... (вид мистецтва, суть якого полягає у виготовленні предметів, що мають художні якості й призначені для задоволення практичних потреб, наприклад, посуд, меблі, тканина, а також для прикрашання житла, парків, архітектурних споруд).

 • До видів декоративно-ужиткового мистецтва належать... (розпис, різьблення, ткацтво, вишивка, народний живопис, гончарство, писанкарство, витинанка, лозоплетіння, флористика, художня обробка металу, виготовлення виробів зі скла).

 • Орнамент — це... (візерунок  побудований на ритмічному чергуванні й поєднанні геометричних елементів або стилізованих тваринних чи рослинних мотивів.)

 • Він застосовується в... (прикрашанні рушників, ваз, глечиків, посуду, килимів, меблів;  розмальовуванні стін будинків, в оформленні одягу.)

 • Основними групами орнаментальних сюжетів є... (геометричний, рослинний, зооморфний, антропоморфний).

Слово вчителя, підведення підсумків гри

-         Кожен вид мистецтва говорить з нами своєю мовою: графіка — мовою ліній, штрихів, темних і світлих плям; живопис — мовою кольорів та їх відтінків; декоративно-ужиткове мистецтво — мовою орнаменту, візерунків, символів, створює речі корисні й гарні.

Завдяки кольору та майстерності художника живопис  може відобразити світ людських почуттів, характерів, стосунків. Живопис має великі можливості для передання реального навколишнього життя і внутрішнього світу людини. 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Презентація.

Учитель.

Сьогоднішній урок — це ще один крок у світ прекрасного. Краплини мудрості, потрапивши до ваших сердець, перетворяться на велику скарбницю добра, любові до України, до свого народу. Адже не дарма М. Рильський сказав: «Шануй звичаї та обряди предків твоїх, бо це твоя окраса». Можливо, колись хтось із вас стане також справжнім майстром, видатним художником.

Метод «Асоціація»

Учитель:

 • Діти, із чим у вас асоціюється слово «рушник»?(Відповіді дітей.)

 • Які вам відомі обряди, де головним атрибутом є рушник? (Колись на рушнику завжди несли новонароджену дитину до хресту; на нього стають молодята; на ньому підносять хліб-сіль гостям; ним прикривають хліб на столі, а ще паски й крашанки, коли несуть їх до церкви.)

IV.    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

У ч и т е л ь.  - Сьогодні ми познайомимося зі скарбом українського народу — українським рушником.

В українській народній культурі рушник вважається одним з найпомітніших і шанованих виробів. Рушники використовуються у всіх обрядах, які супроводжують українців протягом життя - від народження і хрестин до поховання. Вишивки, що прикрашають обрядові святкові рушники, представляють мистецтво народних майстринь, що створюють дивні барвисті візерунки на полотні, які викликають захоплення у будь-якої людини, яка вміє цінувати красу. Рушники дуже широко застосовувалися в українському побуті. Невелика їх частина, звичайно, служила звичайними домашніми рушниками, які прикрашалися досить скромно. Основне ж призначення рушників - оберігати людей від усього лихого і залучати добро та здоров'я до власників рушника. Для цього українці прикрашали ними свої хати, пов'язували рушники на ікони, використовували як одягу, застосовували в обрядах.

З перших хвилин життя дитини супроводжує турбота рідної сім'ї, члени якої шляхом обрядів створювали захист від несприятливих сил, оберігали немовля і його матір за допомогою займали вишиті рушники.. Символіка орнаментів рушників, спеціально вишитих для цього обряду, створювала захисний бар’єр від хвороб, зурочення і пророкувала щасливу долю немовляті. На українських народних весіллях також дуже широко використовуються різноманітні рушники

На українських народних весіллях також дуже широко використовуються різноманітні рушники. На всіх етапах весільного торжества - сватання, святкове заручення, Коровайний обряд, батьківське благословення, обдарування - використовувалися красиві рушники, спеціально вишиті особливими візерунками для кожного конкретного ритуалу. В сумні дні похорону на вікна хати вивішували білі чисті рушники і хустки.

Слайд 1.

Символи, використовувані в українських орнаментах

Символи, що означають Сонце і Воду.

Для вишивки українських рушників характерно часте застосування візерунків, які є знаками Сонця і Води Восьмикутна розетка або квітка позначає Сонце, а візерунок схожий на згорнутого вужа символізує Воду.

Символ Матері

Обов'язковим символом вишивки кожного рушника, особливо весільного, вважається Материнський символ. Він являє собою восьмикутний візерунок у вигляді квітки або зірки, навколо якого вишивається символічна гірлянда з квіток.

Геом

етричні ромби

Ромби є найпоширенішим геометричним видом візерунка у вишивці всіх слов'янських народів Згідно давньослов'янським повір'ям, ромби позначають богиню Землі, що сприяє родючості. Завдяки такому змісту цього символу, ромби були широко поширені і активно використовувалися в орнаментах національного одягу українського народу. Зараз можна побачити прекрасні вишиванки та інші предмети одягу на українцях, вишиті багатими орнаментами з використанням саме символіки ромба

Орнамент у вигляді вазона або Берегині

Такий орнамент символізував оберіг, очищення від зла, зцілення і захисну магію. Для його вишивки використовувалися червоні нитки, іноді додавалися і чорні. Традиційно червоний колір в українській вишивці є символом сонця, а також вогню, що очищає від недобрих впливів на людину.

Символіка винограду

Орнаменти із зображенням винограду вишивають у на території всієї України Грона винограду на орнаменті є символом створення сім'ї, її краси і благополуччя, а також нагадують міцний і численний рід.

Дуб - символ сили

У язичницькій міфології бог Перун вважався найсильнішим і грізним богом. Символічним деревом Перуна був дуб Рушники та одяг українських чоловіків прикрашалися візерунками, що складаються із зображень дуба. Це надавало їм мужності і сили для захисту українського роду.

Символ родини - Калина

Калина завжди шанувалася як оберіг української родини. Червоні ягоди калини уособлюють здоровий і безсмертний рід, тому українські майстрині любили вишивати на вишиванках і на весільних рушниках грона яскраво-червоних ягід калини.

Червона троянда

Ружа завжди була популярна і улюблена в Україні, її вважали квіткою Сонця, а червоний колір троянд, що нагадує колір крові вважався символом життя. Орнаменти, що складаються з квіток, листя троянд, збираються широкою смугою у вигляді нескінченного вінка, що не має ні початку, ні кінця, що означає нескінченність життя з постійним її відродженнямСимволіка хмелю

Орнаменти, що включають листя хмелю, нерідко можна зустріти на рушниках і вишиванках жителів центральної України і Поділля

Робота з підручником ст. 107

Одним із видів декоративно-ужиткового мистецтва є вишивка. Вишивка — це найпоширеніший вид мистецтва, у якому візерунок  та зображення виконуються ручним або машинним способом на різних тканинах, шкірі та інших матеріалах лляними, бавовняними, шовковими й шерстяними нитками, а також бісером і перлами. Народна вишивка — це мистецтво, що постійно розвивається. Це безцінне багатство, створене протягом століть багатьма безіменними талановитими народними майстринями. Наше завдання — не розгубити його, передати це яскраве диво наступним поколінням.

Інформаційна хвилинка (хлопчик)

Століттями українська вишивка видозмінювалася, збагачувалася, але її головні мотиви залишалися незмінними. Якщо поглянути на візерунки, то вони здаються дуже простими. Майстрині зображували насамперед явища природи та речі, якими люди користувались повсякденно. Особливо популярним було вишивання двома кольорами — червоним і чорним. Червоний колір — колір калини, щастя, любові, щасливої долі. Чорний колір — колір нашої родючої землі, а інколи й смутку. Старі люди говорять, що ці кольори поєднують здавна, мало не від давніх племен,— то горе з радістю переплітаються

Філкультхвилинка.

У наш час вишитий рушник не втратив свого значення в побуті. І тепер ним прикрашають інтер'єри помешкань, вівтарі та ікони в церквах, він залишається атрибутом народних звичаїв та обрядів.

«Хата без рушника, що сім'я без дітей»,— говорили в народі. Майже в кожній, навіть найбіднішій, оселі завжди на видноті висіло декілька видів рушників.

 Які вам відомі види рушників? («Утирач» — використовували для рук і обличчя; «свиток» — для посуду, столу і лав; «покутник» — для оздоблення стін, покуті; «божник» — для обрамлювання дорогих ікон. «Ритуальні» — для ритуалів: весільні — для різноманітних весільних обрядів, «плечові»— для сватів; рушники на смерть; «обрядові».)

 V. ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Слово вчителя

 • Тож, прослухавши стільки цікавого про рушник, візерунки на ньому, кольорову гаму та символіку ви можете створити свій власний орнамент для рушника, або використати для допомоги трафарет. Отже наступної миті ми з вами перетворимося на видатних майстрів  і намалюємо свій рушничок.

(Практична діяльність учнів)

(Під час роботи звучить музика на слова А. Малишка «Рушник»)

VІ.ПІДСУМОК УРОКУ

 • Якби вам запропонували вишити стібок на цьому рушнику, яким кольором ви це зробили б? Що саме вишили б? Чому?(Відповіді учнів.)

 • Виставка  учнівських  малюнків

 • Учитель пропонує учням розглянути роботи одне одного та визначити їх переваги й недоліки. Виявляючи помилку, учень має запропонувати свій варіант її виправлення.

Заключне слово вчителя

 • Чи сподобався вам урок? Чим саме? Що нового ви для себе почерпнули?

 • Сьогодні ви продовжили знайомство з декоративно-ужитковим мистецтвом, продовжили знайомство з художніми традиціями рідного краю. На якийсь час ви знову перетворилися на майстрів. Ваша уява мандрувала чудовою країною народного мистецтва. Минають роки й століття, змінюється мода, але ніщо не затьмарить краси вишитих речей. Вони житимуть поряд із нами, милуючи наше око.

Успіхів вам! Хай ніколи у вас не зникає бажання творити красу!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.