Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Визначення освітніх труднощів першого рівня підтримки в освітньому процесі
»
Взяти участь Всі події

Урок з курсу «Я і Україна. Природознавство» в 4 класі. Рослинництво в рідному краї.

Початкова освіта

Для кого: 4 Клас

25.04.2021

108

1

0

Опис документу:
Дати поняття про рослинництво, зернові, технічні рослини, овочі та фрукти; сформувати уявлення про зернові, технічні рослини, про значення рослинності, про вирощування культурних рослин в різних природних зонах; поглибити знання про різноманітність галузей рослинництва. Встановити залежність врожаю від природних умов та праці людей; формувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати бережне ставлення до хліба, шанобливе ставлення до праці людей.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок з курсу «Я і Україна. Природознавство» в 4 класі


Тема. Рослинництво в рідному краї.

Мета. Дати поняття про рослинництво, зернові, технічні рослини, овочі та

фрукти; сформувати уявлення про зернові, технічні рослини, про

значення рослинності, про вирощування культурних рослин в різних

природних зонах; поглибити знання про різноманітність галузей

рослинництва. Встановити залежність врожаю від природних умов та

праці людей; формувати вміння порівнювати, робити висновки;

виховувати бережне ставлення до хліба, шанобливе ставлення до

праці людей.

Обладнання: мікрофон, ілюстрації із зображенням весни, таблиця «Весна»,

маркери, куб з написами на гранях, ілюстрації із зображенням

лісу, луки, водойми, болота, малюнки будиночків, папки зі

схемами, ілюстрації зернових рослин, гербарій зернових

рослин, ілюстрації технічних рослин, овочів і фруктів.


Хід уроку

І. Організаційний момент

Любі діти! У наш клас

Завітали гості милі.

Привітаймо в добрий час

Гостей посмішкою й миром!

Ми вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро вас

Та запрошуєм ласкаво

На урок в четвертий клас.

- А тепер налаштуємося на урок. Візьміться за руки, повторюйте:

Ми візьмемося за руки,


Бо у класі всі ми друзі –

Усмішки даруєм вам!

- Подаруйте усмішку сусідові по парті, мені і нашим гостям!


ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Вправа «Мікрофон».

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, проблемним, веселим, загадковим, світлим.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими.)


2. – Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом …

Щоб його прочитати, треба скласти з розсипаних слів речення.

(Слова прикріплені на дошці.)

Плечима, носити, не, знання, за! Знатиму! Навчуся!

(Знання за плечима не носити! Знатиму! Навчуся!)


ІІІ. Створення емоційного стану уроку

1. Читання вчителем вірша.

Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає.

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду п’є.

Скресає і щезає крига,

Бурульки падають з дахів,

І вітерець прозорокрилий

Додому підганя птахів.

А в лісі на галяві теплій

Поміж ялинок запашних

Уперше спалахнув метелик –

Тендітний вогничок весни.

- Про яку пору року йдеться у вірші? Розгляньте ілюстрації.


2. Розгляд ілюстрацій із зображенням весни.

3. Технологія «Асоціативний кущ».

- Діти, а що ви уявляєте, коли чуєте слово «весна»? Які асоціації у вас

виникають?

(Заповнюють «павутинку» тими словами, що їх називають діти.)

(Один учень маркером вписує слова біля стрілочок.)









4. Розповідь з елементами бесіди про місяць квітень.

а) Читання учнями вірша.

Пташка повернулася в наш край,

Про весну співає, поле й гай.

Ніжаться на сонці трави й квіти,

Вже настав ласкавий місяць квітень.


б) Місяць гомінкої води.

- Довшають дні, яскравіше світить сонце. Все зеленіє, квітує. За розмаїття

барв у природі квітень називають «цвітень», «красень», «красавік». Теплішає,

але в квітні може і морозець вдарити, і сніжок пролетіти. За це квітень

називають у народі «вередник», «пустун».


в) Місяцелік. Український народний календар. Народний прогностик.

- 1 квітня – Дарини. Якщо тепла погода, то на добрий урожай.

- 4 квітня – Теплого Василя. Якщо утворилися вінця навколо сонця – на рясний

урожай.

- 7 квітня – Благовіщення. Якщо лежить сніг – літо неврожайне.

- 8 квітня – Благовісник, архангела Гавриїла. Якщо пізня весна, то з Благовісни-

ка сіяли ярину.

- 9 квітня – Мотрони. Завершується приліт ранніх птахів.

- 14 квітня – Мар’яни. Якщо ясний день – літо гарне.

- 24 квітня – Великдень, Пасха. Одне з найбільших християнських свят.

Приурочене воскресінню Ісуса Христа.

г) Підсумок фенологічних спостережень.

- Зараз наші синоптики розкажуть про погоду.

- Сьогодні … квітня, температура повітря … тепла, небо …, опади …,

вітер … .


IV. Закріплення набутих учнями знань

1. Стратегія «Кубування». (На кожній грані кубика вказівки (по одній на грані)

Не даючи запитань учням, а лише показуючи грані куба, усно підсумувати

вивчений раніше матеріал.)

Завітав сьогодні в клас

На урок до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

- Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».

1) Основні форми земної поверхні.

2) Водойми України.

3) Природні зони України.

4) Погода.

5) Корисні копалини України.

6) Природні угруповання.


2. Фронтальне опитування.

- На які три групи поділяються всі живі організми у природному угрупованні?

- Доповнити речення:

Організми-виробники – це … .

Тварини в природному угрупованні є … .

Організми-перетворювачі – це … .

- Доведіть що ліс – це природне угруповання.

Ф і з к у л ь т х в и л и н к а

Раз, два, три – з нами до лісу іди.

Раз, два, три, чотири, п’ть –

Будем в лісі крокувать.

Там пташок ми пострічаєм,

Разом з ними політаєм.

Разом з зайцем пострибаєм,

А від вовка – повтікаєм.

Як лисичка, до зайчат підкрадемось,

Перші проліски у лісі знайдемо.

Як ведмедик клишоногий, потанцюєм,

Ледве чутно тихим лісом помандруєм.


3. Робота в групах (по 4-5 чоловік).

- Кожна група повинна розповісти про одне природне угруповання і

побудувати ланцюги живлення, що склалися на луках, у водоймі, на болоті.

І група. 1. Луки. (На дошці – ілюстрація із зображенням луки.)

2. Ланцюги живлення.

ІІ група. 1. Водойма. (На дошці – ілюстрація.)

2. Ланцюги живлення.

ІІІ група. 1. Болото. (На дошці – ілюстрація.)

2. Ланцюги живлення.


V. Повідомлення теми уроку

- Якою буде сьогодні тема уроку дізнаєтесь, коли потрапите до загадкових

будиночків.

1. Тема уроку зашифрована за допомогою чисел та дій з ними.

1) Рослинництво 2) краї 3) рідному 4) в

2. Виконати такі обчислення:

- перемножити цифри кожного з чисел, записаних в будиночках;

- виконати дії, що вказані під кожним будиночком з отриманими

від множення результатами;

- цифри одержаних чисел показують послідовність розміщення

фрагментів у темі уроку.

3. Записати отримані результати на дошці: 14, 32.

4. Використовуючи по порядку цифри одержаних чисел, прочитайте тему

уроку.









75


– 21











36


+ 14









1) 75 ---- 7 5 – 21 = 35 – 21 = 14

2) 36 ---- 3 6 + 14 = 18 + 14 = 32

Рослинництво в рідному краї.

VI. Вивчення нового матеріалу

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Актуалізація опорних знань учнів. Бесіда.

  • Чим люди займаються у селах?

  • Які рослини називають культурними? Наведи приклади.

  • Яке значення для людей мають культурні рослини?

  • Які умови потрібні для росту і розвитку росл ин і дикорослих, і культурних?


2. Розповідь учителя.

- У селах люди займаються сільським господарством. Воно включає дві

великі галузі. Розгляньте схему 1. Які це галузі? (На кожній парті папки зі

схемами і таблицями.)

- Отже, рослинництво – це вирощування культурних рослин. Серед

культурних рослин є теплолюбиві і холодостійкі, вологолюбиві і посухостійкі.

Тому їх вирощують у тих природних зонах, де є для них сприятливі природні умови. Але високий урожай культурних рослин залежить не тільки від природних умов, а й від праці людей. Вони повинні добре дбати про підготовку

грунту до посіву, вчасно висівати насіння в грунт, доглядати за посівами і збирати урожай.

В Україні переважно вирощують зернові і технічні рослини, овочі, фрукти. Давайте розглянемо схему 2 і назвемо галузі рослинництва.

- Нашу подальшу роботу ми продовжимо в групах. Кожна група досліджувала одну із галузей рослинництва і зараз представить нам зібрану

інформацію.


І група. Зернові рослини – це трав’янисті рослини, у яких корінь росте пучком, стебло порожнє, називається соломина, листки довгі і вузькі, плід –

зернівка.

(Учні по черзі розказують, а вчитель на дошку вивішує ілюстрацію.)

Пшениця – це основна зернова рослина в Україні. Первісним районом її

вирощування вважають Грузію. Є пшениця озима і яра. Озиму сіють восени, а

яру – весною. Добрі врожаї пшениця дає на чорноземних грунтах лісостепу і

степу. Пшениця є м’яка і тверда. М’яку збирають у липні-серпні, в Індії – в

березні-квітні, в Австралії жнива починаються в січні. У твердої пшениці

зернівки довші і більші. Вона містить багато білка і клейковини, тому з неї

виробляють макарони, манну крупу.


Жито – це холодостійка рослина. Добре родить у північній частині України.

Зерно містить вітаміни В і Д. З борошна печуть хліб. З соломи виготовляють

газетний папір і картон, плетуть капелюхи, кошики. Чорний хліб корисний.

З борошна виготовляють квас. З соломи також роблять літні капелюхи, кошики,

папір та картон.


Ячмінь. Зерно ячменю використовується для виготовлення перлової та

ячмінної круп, борошна для випікання коржиків та печива. Зерно є кормом для

свиней, а солома – для худоби.


Овес. Вирощують на Поліссі, у лісостеповій зоні. Зерно містить вітамін В.

З вівса роблять борошно, крупу, випікають печиво, варять каші, киселі. Ця їжа

багата на фосфор, кальцій, залізо. Міфи древніх греків розповідають про незвичайного силача, якого звали Геркулес. На честь нього вівсяні пластівці

назвали «Геркулесом». Зерно корисне для коней, що виконують важку роботу.


Кукурудза любить тепло і світло. Добрий врожай дає тільки на чорноземах.

Батьківщина кукурудзи – Центральна Америка. Люди садили її вручну ще 5000

років тому, вкладаючи в кожну ямку разом з насінням риб’ячу голову, як добриво. З Центральної Америки кукурудзу привіз Христофор Колумб більше

450 років тому і посадив на полях Іспанії і Португалії. У 17 столітті завезли її в

Крим. Так вона з’явилась в нашій країні. Із зерна виробляють крупу, борошно,

крохмаль, пластівці, олію. З листя, стебел і недостиглих качанів готують силос для тварин. Стебла і листя переробляють на папір, картон. Кукурудза має і лікувальні властивості.


II група. Технічні рослини – це рослини, які люди вирощують для того, щоб

з них на заводах і фабриках виготовити потрібні їм продукти харчування та інші речі. Головними технічними рослинами є картопля, цукровий буряк, соняшник, льон.


Картопля – це і овочева, і технічна однорічна рослина, яка росте кущем.

Квіти білого, рожевого, фіолетового кольору. Коли перецвіте, утворюється

плід – зелена ягода з насінням. У грунті утворюються бульби. Вони є цінним

продуктом харчування, з них на заводах виробляють крохмаль, одержують

глюкозу і навіть лимону кислоту. Родом картопля з Південної Америки. Вироблять фотоплівку, парфуми, пластмаси, ліки.

Як-не-як, а картоплю у нас називають «другим хлібом». У народі кажуть:

«Картопля ніколи не приїдається».

Давним-давно у кам’янистих долинах жили індіанці – щирий, працьовитий

народ. Серед рослин, які вони вирощували, були овочі, що називались «папа».

Бульбочки її жовтуваті, трохи схожі на волоські горіхи, були дрібні, гіркуваті на смак. Щоб зробити бульби смачнішими, їх викопували, залишали на ніч на поверхні грунту – підморожували. Після цього їх розчавлювали, сушили на сонці. Висушену папу варили. Страва ця називалась «чуньо». Всі індіанці любили чуньо, але найбільше – діти.

Та одного разу в індіанське поселення прийшла велика біда. На них напали

іспанські завойовники. Вояки були люті і голодні. Як вовки нишпорили вони по

згарищах. Натрапили якось вони на якісь жовті горішки. Скуштували – смачно.

Відтоді іспанцям голод був не страшний. Вони завжди брали з собою в похід

тартуфолі – так вони назвали жовті бульбочки.

Минуло багато часу, і «папа» з Іспанії помандрувала далі – в Італію та інші

країни.

Та от біда – ніхто не пояснив людям, як саме слід її споживати. Вони почали

їсти «вершки» – зелені плоди і листя. Їли – і , звичайно, хворіли. Так було і в

Італії, де невдовзі видали наказ, який забороняв споживати картоплю – «чортові

яблука».

Минуло років 100. І ось одного разу аптекар французького короля привіз з

Італії кілька кущів якоїсь таємничої рослини і посадив їх у своєму саду. Королю

дуже сподобались квіти з цих кущів. Пізніше люди дізнались, які смачні й поживні бульби цієї рослини. Відтоді картопля назавжди полонила їхні серця.

Вдячні французи спорудили розумному і спритному аптекарю пам’ятник.

До нашої країни картопля потрапила близько 300 років тому.


Цукровий буряк – дворічна рослина. З нього виробляють цукор-пісок, рафінад, цукрову пудру. Жом використовують як корм свійським тваринам.

Гичку з’їдає худоба. Щоб виготовити варення, карамель, джем, треба додавати цукор. З відходів роблять гліцерин, оцтову, лимонну і молочну кислоти.

Щоб виростити цукрові буряки, потрібно розпушувати грунт, проріджувати

сходи, підживлювати рослини добривами. Урожай збирають у вересні-жовтні.


Соняшник – олійна рослина. Має товсте стебло, великі листки і суцвіття-

кошик. У кожному кошику утворюється до 2 тисяч плодів з насінням. Це

теплолюбна рослина. Соняшник вирощують заради олії, яку добувають з

насіння. З олії виробляють маргарин, фарби. Насіння вживається як ласощі,

виготовляють з нього і халву. Батьківщиною соняшника є Північна Америка.

Звідси його завезли в Іспанію, а 200 років тому і до України. Спочатку соняшник вирощували на клумбах і квітниках, як декоративну рослину. З

жовтих пелюсток соняшника готують настій для підвищення апетиту.


Льон – цінна прядильна і олійна рослина. Це однорічна рослина з маленькими вузькими листками і синіми квітами. Ще люди кам’яного віку вирощували і пряли льон, насіння вживали в їжу. Єгиптяни вміли майстерно виготовляти лляні тканини. Вирощують дві форми льону: льон-довгунець і льон-кучерявець. Цвіте льон усього півдня. Після цього утворюється плід-коробочка з насінням. З льону-довгунця виробляють полотно, з якого шиють

скатерті, постільну білизну. Льон-кучерявець вирощують заради насіння, з

якого виготовляють олію, а її використовують для виробництва оліфи, фарб,

лаків, мила, лінолеуму. Свіжу олію в невеликій кількості вживають у їжу.


ІІІ група. Овочі – цінний продукт харчування. Їх вирощують на городах,

полях, у теплицях. У теплицях вирощують ранні овочі, які з’являються вже на

початку весни. Більшість овочів теплолюбові. Насіння для посіву овочів можна

придбати у магазині, але можна й самому зібрати на городі.

Овочеві рослини поділяють на дві великі групи: однорічні і дворічні.

Однорічні – це рослини, які протягом одного року цвітуть і утворюють плоди

з насінням, тобто, навесні висівають, а влітку чи восени дають плоди.

Це огірки, помідори, кріп, перець, картопля, гарбузи, кабачки, баклажани.

Дворічні – це такі, у яких насіння утворюється на другому році життя.

Це морква, буряк, капуста, редиска, петрушка, цибуля. На півночі і в центрі

України переважають такі овочі як капуста, морква, столові буряки, огірки;

на півдні – помідори, перець, баклажани, цибуля. На баштанах вирощують

кавуни, дині, кабачки. В овочах, крім поживних речовин, містяться вітаміни.

Щоб швидко рости і мати добрий зір, здорову шкіру і гарне волосся, треба їсти

моркву, перець, зелену цибулю. Щоб бути здоровим і не застуджуватись, треба

вживати перець, зелень кропу і петрушки, помідори, капусту, зелену цибулю.


Фрукти. Славиться Україна і своїми садами, у яких ростуть фруктові

дерева й кущі. Це яблуня, груша, вишня, слива, смородина, аґрус, малина.

У Криму і на Закарпатті ростуть персики і виноград. Усі фрукти дуже корисні

для здоров’я людини, бо містять багато вітамінів.


VII. Узагальнення, систематизація і закріплення набутих учнями знань.


- Ось ми і розглянули з вами усі галузі рослинництва. А зараз попрацюємо

над загадками. Ваше завдання: відгадати загадки, назвати, до якої галузі

рослинництва належить ця рослина і чому.


1) На городі восени 2) Що то за курочка, що під

лежать жовті кабани, землею несеться? (Картопля)

прив’язані за хвости,

щоб не здумали втекти. (Гарбузи)


3) Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Насіння соняшника)


4) Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)


5) На вигляд біленький,

На дотик гладенький,

На смак солоденький. (Цукровий буряк)

6) А що то за коні стоять на припоні?

Довгасті, голчасті, зеленої масті.

Нікого не возять, лише солі просять. (Огірки)


7) Маю жовтий вусок, 8) Тонкий, високий,

Запашний колосок. блакитноокий.

Буде з мене мука В полі виростає,

Й паляниця м’яка. (Пшениця) нас одягає. (Льон)


9) На городі молода

Пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)


VIII. Підсумок уроку


1. Вправа «Мікрофон».

- На сьогоднішньому уроці я дізналась (вся), що… рослинництво – це

вирощування культурних рослин.

- Я дізналась (вся), що … рослинництво поділяється на такі галузі:

вирощування зернових рослин; вирощування технічних рослин; овочівництво;

садівництво; баштанництво; ягідництво; виноградарство.

- Навчилась (вся) …відрізняти зернові рослини від технічних. У зернових

стебло порожнє – це соломина, листки довгі і вузькі, а плід – зернівка.

А технічні рослини ті, які переробляють на фабриках і заводах.

- На уроці ми говорили про те, що … овочі і фрукти – це цінний продукт

харчування. Вони містять багато вітамінів.

- Урок сподобався тим, що …


2. Бесіда про охорону природи.

Учитель вивішує на дошці малюнок журавля або лелеки. До крила

прикріплений згорнутий аркуш.

- Подивіться на цей аркуш. Певно, журавель хоче вам щось повідомити.

Учитель, не розгортаючи аркуша, читає слова:

Прислала вам Земля листа.

О! Чим стурбована вона?

Швиденько лист ми прочитаєм.

Про що вона у нас питає?

Що хоче нам розповісти?

І чим ми зможем помогти?

Учитель розгортає аркуш і читає:

Моє звернення до людей,

Дорослих і малих дітей.

Погляньте, де ми живемо,

Що на Землі ми творимо!

Чом плаче матінка-природа?

Куди зникає її врода?

Чом ріки наші обміліли?

Поля врожайні опустіли?

Будуєм все, руйнуєм за що?

Цього й самі не знаєм ми.

Невже такі ми всі ледачі,

Ніщо не здатні зберегти?

Нехай політик і учений,

Школяр і навіть немовля

Билинку кожну зберігає,

Щоб цвітом вкрилася Земля.

- Який сумний лист. Чим ми можемо допомогти Землі?


3. Заключне слово вчителя.

Добро і людяність плекайте в душах.

Аби між вами не було байдужих,

Щоб ви спішили радість принести.

Даруйте людям ласку і тепло

І не скупіться на слова ласкаві,

Щоб добрим людям добре скрізь було,

Щоб людяність цвіла у кожній справі!

- Я хочу, щоб ви зрозуміли, яке велике значення має зв’язок людини з

природою. Охорона рослин і тварин – це охорона нас самих.

Треба захищати їх, бо якщо зникнуть вони, зникнемо й ми.

Давайте нести віру туди, де вагаються.

Надію – де відчай.

Любов – де ненависть.

Радість – де страждання.

Світло – в темряву.


ІХ. Домашнє завдання

Опрацювати статтю підручника, с. 161 – 165.



20


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.