Урок ВИДИ ЗАБРУДНЕННЯ ТА ЇХНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ПРИРОДНИХ І ШТУЧНИХ ЕКОСИСТЕМ ТА ЛЮДИНИ 11 клас

Опис документу:
Мета уроку: уміння вчитися: ознайомити учнів із видами забруднень та їх впли¬вом на компоненти природи й живі організми, проаналізувати стійкість природних компонентів до забруднень; розвиваюча компетентність: розвивати критичне і креативне мислення; загальнокультурну компетентність: опанування толерантної поведінки, розвиток мовленнєвих здібностей та норм культури спілкування; соціальну компетентність: здатність продуктивно співпрацювати з різними партнера

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

УРОК ВИДИ ЗАБРУДНЕННЯ ТА ЇХНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ПРИРОДНИХ І ШТУЧНИХ ЕКОСИСТЕМ ТА ЛЮДИНИ

Мета уроку:

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: ознайомити учнів із видами забруднень та їх впливом на компоненти природи й живі організми, проаналізувати стійкість природних компонентів до забруднень;

розвиваюча компетентність: розвивати критичне і креативне мислення;

загальнокультурну компетентність: опанування толерантної поведінки, розвиток мовленнєвих здібностей та норм культури спілкування;

соціальну компетентність: здатність продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групах ;

громадянську компетентність: бажання бути гідним громадянином своєї держави, примножувати її здобутки;

здоров’язбережувальну компетентність: виховувати розуміння відповідальності за наслідки своєї діяльності, уміння піклуватися про своє здоров’я.

Обладнання й матеріали: ноутбук, проектор, мультимедійна презентація, підручник, зображення піщаного годинника, капелюх, картки із завданнями, яблуко, ніж, рюкзак.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок

Нові терміни і поняття: забруднення, механічне, фізичне, біологічне, хімічне, теплове, світлове, електромагнітне, радіоактивне і шумове забруднення, токсиканти, токсини, ксенобіотики, інвазійні та карантинні види.

Міжпредметні зв’язки: хімія, географія.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний етап

Доброго дня всім! Шановні одинадцятикласники, я рада вітати вас на уроці. І думаю, що сьогодні завдяки своїй праці ви досягнете бажаного успіху. Я переконана, що ми завжди можемо більше, ніж уявляємо. Щоби проілюструвати це твердження, пропоную виконати вправу.

Встаньте, будь ласка, і зосередьтеся, поверніть тулуб максимально вправо, не відриваючи ніг від підлоги. Зафіксуйте поглядом крайній об’єкт, який ви можете побачити.

Поверніться назад, заплющте очі та пригадайте, що ви зафіксували. А тепер поверніться ще раз, і ви побачите, що ваш погляд сягнув далі, ніж попередній раз. Так і в житті, ми можемо набагато більше, ніж уявляємо.

І я впевнена, що й на сьогоднішньому уроці ви досягнете кращих результатів, ніж сподіваєтесь.

ІІ. Повторення домашнього завдання і актуалізація опорних знань учнів.

Інтерактивна вправа «Капелюх»

Учні складають запитання по темі домашнього завдання ( «Сучасні екологічні проблеми в Україні та світі») і складають їх в капелюх. Потім по-черзі дістають запитання з капелюха, зачитують і дають на них відповідь.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Пропоную вашій увазі вірш Ліни Костенко «Ластівки тікають із Європи».

Ластівки тікають із Європи.

Що поробиш? Скрегіт, регіт, рев.

Чад, бензин, вібрації, галопи, —

птиці мертві падають з дерев.

Може, десь є лотоси і ґінкго,

тихі ріки і рожева даль —

у краю неляканих фламінго,

де росте неламаний мигдаль.

Може, там є птицям привілеї...

А гніздо ліпити, ластівки, —

все одно вам, із якого ґлею, —

з Рейну, з Нілу чи з Угрюм-ріки?

Ну, а потім, — я люблю вас змалку.

А іще — спасибі вам за все.

Тільки хто ж це королеві Марку

золотнику в дзьобі принесе?!

Ліна Костенко

У вірші «Ластівки тікають із Європи» Ліни Костенко проблеми екології, взаємини природи з людиною 20-го століття змальовано так, ніби ліричний герой твору виправдовує міграцію птахів (бо тікають не просто з Європи — з батьківщини), не звинувачує їх у відсутності патріотизму: просто «я люблю вас змалку». Алюзією останніх рядків (пряма згадка про роман «Трістан та Ізольда») поетеса знову перетворює екологічну проблему в морально-етичну: ми, люди, справді завинили перед птахами, перед природою, і вона нас залишає, назавжди, і цього не зупинити, і нам боляче, бо залишаємося напризволяще, самотніми… І ніхто тепер нас не виручить, як колись короля Марка ота непримітна ластівка…

Спробуємо з'ясувати, у чому саме полягає специфіка стосунків людини і природи.

Повідомлення теми і мети уроку

Перед тим, як оголосити тему уроку я хочу поставити вам запитання.

(Постановка проблемного запитання)

Який екологічний показник шкідливо впливає на живу і неживу природу безпосередньо і непрямим шляхом?

( Очікувана відповідь. Забруднення будь – якого походження.)

Правильно. Забруднення. І сьогоднішня наша тема.

Тема уроку: ВИДИ ЗАБРУДНЕННЯ ТА ЇХНІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ПРИРОДНИХ І ШТУЧНИХ ЕКОСИСТЕМ ТА ЛЮДИНИ

Мета уроку: ознайомитися із видами забруднень та їх впливом на компоненти природи й живі організми, проаналізувати стійкість природних компонентів до забруднень; виховувати розуміння відповідальності за наслідки своєї діяльності.

Діти, а що ви очікуєте від цього уроку? Свої очікування запишіть на «піщинках», озвучте та розмістіть на піщаному годиннику у верхній частині.

На який бал ви сподіваєтеся? У кожного з вас на парті лежить аркуш оцінювання «Мої успіхи на уроці», запишіть цей бал у нього.

Епіграфом нашого уроку будуть слова В.І. Вернадського: «Ми не успадкували Землю в наших батьків – ми взяли її в борг у наших дітей».

Творча лабораторія «Яблуко – модель Землі»

Уявіть, що яблуко – це Земля. Давайте поділимо його на чотири частини. ¾ яблука – це води Світового океану, відкладемо їх. ¼ - це суходіл. Розріжемо її навпіл. Одна половина – територія, на якій живуть люди. Розріжемо 1/8 частину яблука ще на 4 частини. Три частини – це землі, не придатні для господарювання. Що ж залишилося? Обережно знімемо шкірку з частини яблука, яка залишилася у нас. Вона символізує тоненький шар на поверхні земної кори, який дає всьому людству їжу. Він забезпечує обмежену кількість продуктів харчування і, ми повинні раціонально його використовувати.

У В. Сухомлинського є чудова притча. Старий Майстер побудував кам’яний будинок. Став і дивується зі сторони. «Завтра в цьому будинку поселяться люди», - думав із гордістю Майстер. А в цей час біля будинку грав семирічний хлопчик. Він скочив на щойно цементований поріг і залишив на ньому слід своєю маленькою ніжкою.

  • Навіщо ти зіпсував мою роботу? – з докором запитав Майстер.

Хлопчик нічого не зміг відповісти.

Будинок, який збудував Майстер, - це наша планета Земля. Так само, як і в притчі, ми в житті залишаємо після себе сліди, які зіпсували роботу Великого Майстра. Ці сліди – екологічні проблеми, які є незагоєними ранами на нашій планеті.

IV. Вивчення нового матеріалу

Які асоціації у вас викликає слово «забруднення»? ( відповіді учнів записуються на дошці у вигляді асоціативного куща)

І так, давайте із сказаного сформулюємо визначення.

Забруднення – це зміна якості навколишнього середовища, що призводить до негативних наслідків.

Забруднення

Природне Антропогенне

(виникає в результаті (виникає в результаті

природних причин: діяльності людини: стихійні

вулкани, повінь, сміттєзвалища, забруднення

землетруси) водойм)

В даний час загальна потужність джерел антропогенного забруднення в багатьох випадках перевищує потужність природних.

За масштабами забруднення поділяють на:

Глобальні (планетарні) – кислотний дощ, підвищення рівня радіації,забруднення Світового океану);

Регіональні – забруднення окремих частин країни ( басейну окремої річки, моря);

Локальні – це невеликих масштабів від локальних джерел забруднення (вихлопна труба конкретного автомобіля, відходи окремого підприємства).

За видами забруднення поділяють на: механічні, хімічні, фізичні та біологічні.

ЗАВДАННЯ

Скласти таблицю

Вид забруднення

Суть

Приклад

Небезпечність

Ваші пропозиції по зменшенню впливу на природу

ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ

За видами забруднення поділяються на такі види:

  1. Механічні — це забруднення навколишнього середовища механічними від ходами без хіміко-фізичних наслідків.

  2. Хімічні — це зміна хімічних властивостей середовища, що негативно впливає на екосистеми й техногенні системи.

  3. Фізичні — це зміна фізичних параметрів навколишнього середовища, що призводить до негативних наслідків.

  4. Біологічні — це проникнення в екосистеми чи техногенні системи живих істот, ворожих певним співтовариствам.

Фізичні забруднення поділяються на підвиди:

  1. температурно-енергетичне (теплове) забруднення — це вид фізичного за бруднення, пов'язаний з підвищенням температури середовища під впливом антропогенних факторів. Стосовно міського середовища теплове забруднення поки що носить локальний характер. «Острови тепла» з підвищеною
    температурою на кілька градусів — це великі міста, виробничі комплекси
    тощо. Так, відповідно до температурного режиму, Париж має бути розташований на 170 км південніше від свого дійсного місця розташування;

  2. світлове — це вид фізичного забруднення, пов'язаний з порушенням природної освітленості в результаті дії штучних джерел світла (яскравий спалах світла, спалах під час ядерного вибуху, включені на близькій відстані вогні далекого світла в зустрічного автомобіля);

  3. електромагнітне — зміна електромагнітних властивостей середовища. Це своєрідні електромагнітні хвилі, дія яких підсилюється під високовольтними лініями, у районі локаторів, біля телевізорів. Воно негативно позначається на живих організмах через порушення роботи клітинних і молекулярних
    біологічних структур. Є дані про вірогідність появи катаракти кришталика ока під впливом цього виду забруднення;

4)радіоактивне забруднення — це забруднення, пов'язане з перевищенням природного рівня радіації над природним фоном;

5) шумове забруднення — це перевищення природного рівня шуму, викликаного механічними коливаннями пружних тіл.

Усе людське життя – це не що інше, як бажання досягти успіху в розв’язанні нових питань і проблем. А щоб досягти успіху на уроці, ви повинні скласти коротеньку фантастичну розповідь про планету майбутнього. Для цього ви отримаєте по 12 слів без логічного зв’язку. Працювати будете в парах, бо в житті дуже важливо мати надійних друзів, які зможуть допомогти, порадити в скрутну хвилину.

1 група

Вода, велосипед, повітря, яблуко, трава, діти, промисловість, планета, Україна, альтернативні джерела, здоровя, радість.

2 група

Вогонь, посмішка, люди, заводи, дерева, пластмаса, сміття, ліси, грунт, човен, тварини, сонце.

Вправа

Продовжте фразу: «Якби я був природним явищем, то був би …..» і поясніть чому.

V. Узагальнення і закріплення знань

Завдання 1

Виберіть із запропонованих термінів зайвий та обґрунтуйте свій вибір: битий посуд, забруднення антропогенне, забруднення природне, побутове сміття, тепла вода із системи охолодження ТЕС, шум автотранспорту.

Завдання 2

До якого рівня ( локального, регіонального чи глобального) належить кожна з проблем?

А Теплове забруднення атмосфери…………………

Б Побудова каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі…………………..

В Заболочення поля як результат невдалої меліорації…………………..

Г Порушення лісових екосистем як результат незаконного видобування бурштину на Поліссі……………………………………………….

Д Викиди парникових газів підприємствами………………………

Е Розлив нафти вздовж дороги в результаті аварії автоцистерни……………

Завдання 3

Укажіть ознаки забруднень, зображених на світлинах. Для кожного забруднення виберіть по одному варіанту відповідей із кожного стовпчика.

А Б

Розлив нафти Викид вулканічних газів

Походження забруднення

Вид забруднення

Джерело забруднення

1 антропогенне

2 природне абіотичне

3 природне біотичне

1 фізичне

2 хімічне

3 біологічне

1 живі організми

2 транспорт

3 геологічний об’єкт

А

Б

VІ. Рефлексія

Здайте мені аркуші оцінювання, а я їх доповню своїми балами.

Чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо справдилися, то перенесіть «піщинки» з верхньої частини піщаного годинника в нижню.

Я рада, що ваші сподівання здійснилися, тому всі піщинки з верхньої частини піщаного годинника перемістилися вниз.

Прийом «Рюкзак»

Вчитель тримає маленький рюкзак. Пропонує учням прочитати слова філософа та покласти їх до рюкзака як знак того, що учні понесуть цей багаж знань у подальше життя.

Відомий німецький філософ та еколог Е.Калленбах пропонує низку етичних правил поводження людини на Землі. Запамятаймо їх.

  • Люби й шануй Землю, яка благословляє життя й управляє ним.

  • Вважай кожний твій день на Землі священним і святкуй зміну пір року.

  • Не вважай себе вищим за інші живі істоти й не поводься так, щоб вони зникали.

  • Будь вдячним тваринам і рослинам за їжу, яку вони тобі дають.

  • Не занапащай і не забруднюй багатств Землі зброєю війни.

  • Не ганяйся за прибутками від багатств Землі, а намагайся відновлювати її виснажені сили.

  • Не приховуй від себе й від інших наслідків твоєї діяльності на Землі.

  • Не обкрадай майбутнє покоління, виснажуючи й забруднюючи Землю.

  • Споживай дари Землі помірно, бо всі її мешканці мають однакове право на її багатства.

VІІ. Домашнє завдання:

  1. Опрацювати параграфи 40-41 підручника

  2. Усно відповідати на запитання с.139, 142

  3. Написати есе на тему «Що ми охороняємо – природу чи власне життя?»

А на згадку про наш урок хочу подарувати вам ось такі вітаміни радості у вигляді цукерок-смайликів.

Чистого, мирного неба вам, рідної землі під ногами і успіхів у ваших починаннях.

Дякую вам за урок!

Аркуш оцінювання «Мої успіхи на уроці»

На який бал сподіваюся

Оцінка вчителя

9

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
1
міс.
0
2
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!