Урок узагальнюючих знань"Shopping" ("Покупки")

Англійська мова

Для кого: 4 Клас

19.04.2020

302

3

0

Опис документу:
Урок узагальнюючих знань на тему "Shopping" ("Покупки"), розрахований на учнів 4 класу. Матеріал підібраний відповідно до підручника Англійська мова 4 клас за редакцією Оксани Карпюк і включає усі види мовленнєвої діяльності.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Покупка продуктів “Shopping”

Мета:

Закріпити ЛО теми “Shopping”; закріпити знання правильного вживання граматичних конструкцій “there is…, there are…” та слів much/many з назвами продуктів, продовжувати вчити учнів будувати висловлювання з вивченною лексикою у діолагічному мовленні; розвивати навички читання, аудіювання та письма;

Розвивати фантазію і творчі здібності; розвивати в учнів вміння працювати в парах, в групах, самостійно;

Виховувати правила толерантної поведінки підчас покупки продуктів в магазині.

Обладнання: робочий зошит, картки для самостійної роботи, проектор, фартушок та чепчик продавця продуктового магазину, кошик, продукти харчування для наочності.

Хід уроку

I. Підготовка до спрйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання.

T: Good morning, children! I am very glad to see you! How are you today? Are you OK? Are you OK or bad? What about you? What date is it today? What is the weather today?

T: So, I see that your mood is good and you are ready to start our lesson.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

T: Look at the screen! The topic of our lesson today is “Shopping” (Слайд 1)

T: Today our lesson is going to be interesting.

1. We’ll repeat the words on the topic “Shopping” and do some interesting tasks.

2. You’ll make up a shopping list and use it for your own dialogues.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

T: Tell me please. Do you go to the shop?

P: Yes, we do.

T: What do you buy in the shop?

P: Fruits, vegetables, bread, chocolate and others.

Work with flashcards.

T: Ok, well done. Let’s repeat other names of food. Look at the card and tell me what it is (teacher shows some cards and children call products).

T: Yes, you are right. We have many products at home and in the shop. They are different and delicious. We divide them into two groups: fruits and vegetables (teacher shows some real products and children say weather it fruit or vegetable is).

T: Fantastic, children. You are great. Now let’s read a poem about fruits Look at the screen and listen to me (Слайд 5).

T: Now, read all together (children read all together).

Reading of a poem

An apple is red.

A blueberry is blue.

A banana is yellow.

A lemon is too.

A carrot is orange.

An orange is too.

Fruits and vegetables

Are good for you!

(Після читання учитель витирає вибірково декілька слів з вірша, а учні намагаються відтворити їх, процедура повторюється доки діти не відтворять по пам’яті увесь вірш).

T: Well done children. (Слайд 5)

II. Основна частина уроку.

1. Повторення лексико –граматичного матеріалу.

1.1 Fill in the letters.

T: Ok! The first task. (Беру картку з дошки.) Look at the blackboard. Fill in the letters.

(Учні виходять до дошки, вставляють літери, називають слово)

a f _ sh

a b _ tt _ e

a b _g

a p _ ck

a j_r

a c_ _t_n

T: Very good. You have done the first task.

1.2. Make up a shopping list. (Work in pairs)

T: The next task. Take the cards and make up a shopping list as faster as you can.

You can see some words on the left and some words on the right. Try to match them in order to make expressions about food (teacher gives cards with task to every group of pupils).

A pack of milk

A bar of jam

A bag of eggs

A carton of potatoes

A jar of juice

A bottle of chocolate

Учні повинні швидко скласти словосполучення. Перемагає та пара, яка швидше і правильніше виконає завдання.

T: OK! You have done! Your shopping list is ready. (Слайд 6) Read it.

1.3 Make up the sentences.

T: Look at the screen. Make up sentences putting the words given below in the correct order. Open your copybooks, write down the date and start. (Учні записують речення у зошит.)

are/ There/ fridge/ in the/ some milk.

There/ some soup/are/ fridge/in the.

some apples/ fridge/There/in the/are.

T: Let’s check. Read and translate (children read sentences and translate them).

T: The third task is also done.

1.4 Listen to the dialogues “In the Shop”

T: Watch the video and write the products children want to buy. (Учні переглядають відео і записують назви продуктів, які діти купили в магазині. Потім називають їх, дівчатка називають репліки продавця, а хлопчики покупців).

Фізкульт хвилинка

T: Now, let’s have some rest. When you hear the words of food clap your hands.

Sugar, pen, butter, cream, desk, basket, fish, rice, oil, jar, jam, eggs, book, juice

1.5 Make up the dialogue. (Work in the pairs)

T: Take the cards and put the phrases in the correct order to make up the dialogue.

Seller and Bill

____ Here you are. Anything else?

____ Well, I also want two lemons.

_____ Hello!

_____ I want a pack of tea and a bag of sugar.

_____ Hello, Bill. What do you want today?

____ Sorry, we haven’t got any lemons, but we have some oranges.

____ No, I don’t want any oranges. Thank you Good – bye!

____ Bye!

T: Who is ready with the task can read it.

2. The visit to the Food Shop. (Розвиток діалогічного мовлення)

T: So, You have done all my tasks. Our shop is full of different products. You have got a shopping list, a basket, a costume for the shop-assistant. Act out the scene. (Учні розігрують сценку.)

III. Заключна частина уроку.

1. Home work. (Слайд 8)

1) Ex.4 p.30

2) WB. Ex.1 p.16

2. Summing up.

T: So, children, thank you for you hard work. You can make a shopping list. You can buy products. You are real shopping monsters. Your marks….(Висталення оцінок.)

T: The lesson is over. Good bye!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.