Урок "У вільний час я люблю..."

Опис документу:
Мета:забезпечити засвоєння лексичного та граматичного матеріалу по темі,формувати уміння одержувати із тексту та ілюстрацій нові знання; формувати навички роботи з підручником та зошитом із друкованою основою;сприяти збагаченню словникового запасу та розвитку зв’язного мовлення;сприяти розвитку спостережливості,уваги,уяви та мислення;формувати вміння працювати за зразком та вказівками вчителя;виховувати уважність,зібраність,спостережливість ,пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема : У вільний час я люблю…

Мета:забезпечити засвоєння лексичного та граматичного матеріалу по темі,формувати уміння одержувати із тексту та ілюстрацій нові знання; формувати навички роботи з підручником та зошитом із друкованою основою;сприяти збагаченню словникового запасу та розвитку зв’язного мовлення;сприяти розвитку спостережливості,уваги,уяви та мислення;формувати вміння працювати за зразком та вказівками вчителя;виховувати уважність,зібраність,спостережливість ,пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови

Методи навчання:бесіда,діалог,пояснення,робота в групах та парах,робота з підручником,самостійна робота

Тип уроку:комбінований

Обладнання:підручник,зошит,наочність,роздатковий матеріал

Хід уроку

I .ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1.Привітання

- Good morning boys and girls! How are you?

2.Повідомлення теми та мети уроку

- Today we’ll speak about your free time and learn some grammar points .Let’s start our lesson

3.Уведення в іншомовну атмосферу.

1. Мовна зарядка

Dialogue T-P

What day is it today?

What month is it now?

What season is it now?

What do you like doing after school?

2. Фонетична зарядка

I like coffee,

I like tea,

I like swimming in the sea!

I like ice-cream,

I like cake,

I like sailing in the lake!

II .ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

1.Повторення та закріплення лексичного матеріалу.

1.a) Speak on what you do when you come home from school (p. 44, ex.1.)

Write a table on the board using the following patterns:

I often

help mother

when I come home from school.

I always

do my homework

at five o’clock.

I sometimes

watch TV

in the evening.

I never

wash up

at ten o’clock

play computer games

before going to bed.

b) Listen to your classmates.

Ask pupils to listen to their classmates what they usually do after school.

c) Speak about one of your classmates

2.Повторення граматичного матеріалу“Present Simple”.

1.Read the Section ‘Remember’. Stick the table “Present Simple”.

Write the question “Does he/she like ...” and the short answers “Yes, he/ she does. No, he/she doesn’t.”

Pair work: Ask pupils to read the questions and ask their partners. The partner must answer truthfully about themselves “Yes, I do./No, I don’t”.

Then ask every student to describe their partners using “He/She likes ...” and “He/She does not like ...” or “He/She doesn’t like ...” If necessary, remind them that likes/doesn’t like goes with ‘he’ or ‘she’ only.

Pupils may also be asked to write the short answers to the questions or even sentences.

Practice

2. Look at the chart, ask and answer in pairs (p. 44, ex. 2).

Pupils look at the chart. Read the names of the children and what they like/dislike.

Drill the words two or three times. Then pupils read the questions from the example.

Then ask pupils to use the words from the chart using other questions. They may also be asked to write the short answers to the questions. Ask questions about the pupils from the class.

Pupils take turns to ask you about your likes and dislikes.

Reading and Writing

3. Фізкультхвилинка

4. Закріплення вивченого матеріалу

1) Read and choose the correct word (p. 45, ex. 3).

Pair work: Ask pupils to read sentences and find correct statements.

Pupils read and choose the correct words. Go round helping weaker pupils especially to read and work out meaning for themselves.

Ask pupils to read the correct sentences. They may also be asked to write the sentences into their copybooks

Answers: 1. does; 2. makes; 3. reads; 4. looks; 5. a story; 6. the Internet; 7. tennis; 8. the cat.

2) Copy the table below. Ask and answer in pairs(p. 45, ex. 4).

a) Mark your classmate’s answer in the table.

Pair work: Ask pupils to read the questions from the table. Then pupils ask these questions to each other and mark the answers in the table.

One or two pairs act out the dialogue.

b) Write a report about your classmate.

Ask pupils to open their copybooks and write a short report about their classmate using the information from the table.

ІІІ.Заключна частина уроку

Ending the Lesson

1.Game "Question Tennis"

Divide the class into two teams. Team A asks a question: “Do you like...?” or “Does (Max) like ...?” Team В gives a full answer. They then ask Team A another question. Teams take turns in this way and score points for correct questions and answers.

2.Homework

Read p. 45, ex. 3.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.