Опублікував/ла:
КЗ « РУДНЯНСЬКЕ НВО «ЗЗСО-ЗДО»
ВЕЛИКОДИМЕРСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Урок розвитку зв'язного мовлення
3 клас
Листи. Правила листування
Вчитель: Болбот Н.М.
2020
Урок розвитку зв'язного мовлення 3 клас
Тема. Листи. Правила листування.
Мета: ознайомити учнів із зразком ділового мовлення та основними правилами листування; учити складати листи, письмові привітання; закріплювати навички вживання звертань; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; познайомити учнів з історією виникнення листа, конверта, марки; розвивати культуру мовлення; виховувати культуру писемного мовлення та інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: урок формування знань, умінь, навичок.
Обладнання: таблиця «Частини листа», картки, тематичні ілюстрації, тлумачний словник-куб, завдання для груп, бланк – конверт, телевізор.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Станьте, дітки, всі рівненько
Посміхніться всім гарненько…
Настрій на урок візьміть
Й працювати всі почніть. Слайд 2
II. Мотивація навчальної діяльності
Ви налаштувалися на роботу, а зараз налаштуйтеся на єдиний спільний результат.
При цьому важливо пам’ятати
Правило п’яти Я :
Я - особистість творча,
Я - думаю,
Я - аналізую,
Я - висловлюю свої судження,
Я - хочу знати. Слайд 3
ІІІ. Активізація опорних знань.
- Спробуємо дізнатися, яких букв не вистачає у словах: (слова на картках прикріплені до дошки)
1. Гра «Склади слово» _и с т о н о ш а
і н д _ к с
а д р е _ а
к о н в е р _
а д р _ с а т. Слайд 4
- Якою спільною темою можна об’єднати усі ці слова? Лист
-Що таке лист?(Допоможе нам куб-словник тлумачний)
Лист (форма спілкування) — написаний чи надрукований на папері текст, звернений до певної особи (осіб). Слайд 5
Лист (поштове відправлення) — поштове відправлення у вигляді поштового конверта зі вкладенням письмового повідомлення .
Лист — орган вищих рослин.
Лист (похвальний)— нагорода за старанність.
- Скільки значень має слово? ( декілька)
- Це означає, що слово багатозначне.
- Доберіть спільнокореневі слова до слова лист.
Листоноша, листівка, листуватися.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми ознайомимося з історією виникнення листа, будемо вчитися писати листи. Познайомимося з основними правилами листування та найголовніше – розвиватимемо культуру спілкування. Слайд 6
V. Робота з мовним матеріалом
Словникова робота.
— До вашої уваги діалог знайомих. Мовленнєва ситуація «Зустріч»
— Привіт, Руслано! (Аліна)
— Добрий день, Аліно ! (Руслана)
— Як ми давно не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?
— Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Адрес — письмове звернення до особи, установи. Адреса — місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?!
— Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я знаю добре. Адресат — це той, хто надсилає кому-небудь листа.
— І неправильно!
Давайте, друзі, допоможемо Аліні розібратися в значенні цих слів.
Учитель. Який словник допоможе з’ясувати значення слів? (Тлумачний словник). Працюємо в групах. Знайдіть та прочитайте уважно
Робота в групах: 1 група - адрес, 2 — адреса, 3- адресат, 4 –адресант,
5- індекс.
Правила роботи в групі. (На дошці)
1. Працюють всі.
2. Кожен пропонує свій варіант відповіді.
3. Говори коротко і чітко.
4. Критикуй не товариша, а ідею.
5. Культурна людина вміє не тільки говорити, але й слухати. . Слайд 7
Адресат — особа, якій пишеться й адресується лист.
Адресант — особа, яка відправляє поштою листа, телеграму.
Адреса — це точна, за певною формою складена вказівка, кому слід вручити поштове відправлення, де проживає чи знаходиться адресат.
Адрес - письмове вітання кого-небудь з нагоди відзначення видатної події в його житті.
Індекс – цифрове умовне позначення міста , села.
Тож ми з вами сьогодні будемо в ролі адресата чи адресанта? Слайд8
«Мозковий штурм»
— Навіщо людям потрібні листи? (У людей виникла потреба у спілкуванні.)
Колесо історії
Розповідь вчителя (супровід презентація)
— Писати листи — це мистецтво. Листування виникло дуже давно. У людей виникла потреба у спілкуванні та передачі інформації.
Першим видом писемності були геометричні зображення й малюнки на скелях. Листи писали на камені, дереві, пальмовому листі, папірусі , воскових дощечках. Слайд 9-10
«Листувалися» димом: підіймали над пагорбами стовпи диму — вище, нижче, світліші, темніші. «Мова» ця зрозуміла багатьом племенам індіанців; війна, збирайтеся до міжгір'я, ховайте дітей та жінок.
В Європі при наближенні небезпеки на пагорбах запалювали сигнальні вогнища. Вогонь першого пагорба було видно на другому. У відповідь на цей сигнал там також запалювали багаття і т. д. І так через малий проміжок часу вся країна знала про небезпеку.
І багато ще способів вигадували люди: в'язали різнокольорові вузлики на довгих шнурах, передавали букети. Були треновані голуби, які передавали листи. Слайд 11-13
Відома легенда про лист, який надіслали скіфи персидському царю як відповідь на його вимогу підкоритися йому. Скіфи надіслали царю мишу, жабу, горобця, 5 стріл. Це означало : якщо перси зариються в землю, сховаються під воду або злетять у небо. Стріли скіфів їх усе одно знайдуть.
У всіх цих способів «листування» було багато недоліків, і найголовніший — неточність..
Першими ж листами за часів Київської Русі були берестяні грамоти. Берест кип'ятили, сушили, обрізали, виписували букви «писалом» з кістки. Так починалася історія писемності та листування. Слайд 12
Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожнього руху.
Інтерактивна гра
Вчитель
- А давайте і ми з вами за допомогою знаків напишемо листа. Цей лист адресовано всім мешканцям нашого села. Як ви гадаєте, де ми його розмістимо?( на вікні)
- Давайте напишемо просту фразу «Я люблю Україну». Як це зробити за допомогою знаків, враховуючи, що у написанні листа має прийняти участь кожен?( вчитель слухає дитячі пропозиції, підводячи до того, що: 1) слово «люблю» заміняється символом – сердечком; 2) використовують синьо-жовті кольори).
- Так, ми з вами викладемо український прапор з синьо-жовтих сердечок. (Сердечка кріпляться двостороннім скотчем на прозору плівку та вивішуються на вікно. Дітям можна запропонувати написати на сердечках свої імена, підкресливши, що «кожен з вас є частинкою України»).
- Перед нами стояло три задачі:
* написати лист для всього села;
* написати за допомогою зрозумілих для всіх сигналів – символів;
* у написанні листа має прийняти участь кожен учень.
- Чи справились ми? Доведіть.
(Відповіді дітей «Я думаю, що ми…»)
У наш час ХХІ столітті – добі високих технологій, розвитку всесвітньої інформаційної мережі Інтернет, комп’ютеризації суспільства, які бувають листи?
5.Робота в групах
-Розглянь малюнки. Які бувають листи? Сполучи зображення і написи.
• паперовий лист
• • SМS-повідомлення
• • електронний лист
• • Skype-повідомлення
( Існує електронна пошта , SМS-повідомлення за допомогою мобільного телефону, Skype-повідомлення) Слайди 14-17
Передати настрій допомагають графічні повідомлення- смайлики ( від англійського слова smile – посмішка).
Сполучи смайлики з відповідними підписами.
6. Фізкультхвилинка. Слайд 18
Очки вліво подивились —
Там нічого не змінилось.
Вправо повели зінички —
Ні зайчика, ні лисички.
Очки вгору, очки вниз,
Не лінуйся, посміхнись.
Очки сплять, вони втомились.
Знов відкрились, подивились.
Сплять — відкрились (2 рази)
І на цьому зупинились.
Вчитель.
7. Гра «Займи позицію»: у ХХІ столітті – добі високих технологій, розвитку всесвітньої інформаційної мережі Інтернет, комп’ютеризації суспільства існує думка, що писати звичайні листи не треба. Достатньо скористатися електронною поштою чи СМС-повідомленням за допомогою мобільного телефону.
Чи спроможне сьогодні електронне листування замінити традиційне поштове листування?
Займіть позицію: діти, які згоджуються з такою думкою, станьте праворуч від учителя, а діти, які з такою думкою не погоджуються, станьте ліворуч. Обґрунтуйте свою думку – позицію.
Вчитель.
Лист, написаний власноруч, скаже про тебе більше, ніж ти можеш собі уявити! . Слайд 19-20
-Для тебе головне, щоб почерк був чітким. Щоб твій друг не витрачав час і сили, намагаючись розібрати недбало написані букви. І рядки щоб не повзли «вниз», аркуш паперу був акуратним. Намагайся не робити помилок.
Які є види листів? . Слайд 21-22
Приватні листи Слайд 23
Лист починається зі звертання «Здрастуйте», «Добрий день», «Привіт». До близьких людей звертайся так, як звертаєшся завжди. А ось до малознайомих пишуть набагато стриманіше . Якщо ж ти відповідаєш на чийсь лист, поквапся: відповідь потрібно відправити не пізніше 5-7 днів. Змусити довго чекати, прояв байдужості - неввічливо.
Ось лист написаний. На конверті написана твоя адреса і адреса того, хто цей лист отримає. Тепер залишиться заклеїти і опустити в поштову скриньку. Але може бути і так : хтось із знайомих люб'язно запропонував листа передати. Тоді конверт не заклеюють! Це знак довіри. Вчинити інакше непривабливо. Адже вихована людина не читає чужих листів !
Чужі листи — таємниця за сімома замками. Намагатися заглянути в них (незалежно від того, кому вони адресовані: подрузі, мамі, брату, незнайомій людині) — все одно, що влізти до чужої кишені або підгледіти в замкову шпарку.
Пам’ятка
Як працювати над складанням листа
1. Продумай форму звертання і привітання.
2. Продумай і запиши вступну частину листа – одне-два речення, які пояснюють , що саме спонукало тебе написати листа.
3. Продумай і запиши основну частину листа.
4. Напиши кінцівку листа.
5. Не забудь про вживання етикетних форм.
6. Унизу праворуч постав розбірливий підпис.
―Щоб написати лист, треба знати його будову.
Звертання | Любі мої дідусю і бабусю! |
Початкова форма про | Отримав(ла) Ваш лист… Давно не було листа… |
Основний зміст листа | Я хочу розповісти Вам… |
Запитання адресату | Як Ваше здоров’я? Які у Вас новини? Що цікавого |
Подяка | Дякую за те, що… |
Прохання написати | Я прошу Вас написати мені… |
Прощання | До побачення… |
Кінцівка та підпис | Ваш внук (ваша внучка)… Твій друг (твоя подружка)… |
8. Робота в групах. Гра «Cклади листа» Слайд 23
- Минає час, змінюються традиції, а листування залишається і в наш з вами час. Пропоную вам гру «Склади листа», під час якої ви повинні відтвори лист, правильно розташувавши його частини, і визначити, використовуючи довідку, до якого типу належить лист.
Відновіть лист, правильно розставивши його частини. До якого виду листів він належить?
Лист №1
□ 1. А що цікавого ви, діти, можете розказати про своє місто?
□ 2. Любі діти!
□ 3. Ось ми і розповіли про своє місто.
□ 4. Нам дуже подобається наше місто, в ньому багато архітектурних пам’яток, вищих навчальних закладів. Ми пишаємося, що в нашому місті багато музеїв. Наше місто є культурним і економічним центром.
□ 5. Пишуть вам Юля та Дмитро.
□ 6. Будемо з нетерпінням чекати ваших листів.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .
Лист № 2
□ 1.Твій дядько Петро .
□ 2. А в школі ти станеш грамотною людиною – ти навчишся дружити.
□ 3. Ось ти і виріс, ось ти і став школярем. Перед тобою стоїть важлива, складна задача – навчитися писати, читати і рахувати. Всі люди на світі: льотчики, робочі чи моряки – починали вчитися з такої ж палички в зошиті, з першої букви на дошці, з першого слова в букварі.
□ 4. Любий друже! Бажаю тобі щастя, здоров’я, успіхів в навчанні.
□ 5. Мій дорогий друже!
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .
Лист №3
□ 1. А перші весняні промені подарують тобі гарний настрій!
□ 2. Прийми мої найщиріші привітання з днем народження!
□ 3. Дорогий брате!
□ 4. Бажаю тобі здоров’я, щастя та досягнення своєї мрії. Нехай в твоєму житті завжди крокують поруч радість,
вдача і надія.
□ 5. З любов’ю твоя сестра.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .
Лист № 4
□ 1. Учні 3 класу .
□ 2. Свято «Зустрічі весни» відбудеться грудня о 13 годині у актовій залі школи.
□ 3. Сьогодні ви завітали до нас на урок української мови. За три тижні ми плануємо провести виховний захід.
□ 4. Якщо ви є шанувальниками українських звичаїв і традицій, ласкаво просимо до нас на свято..
□ 5. Шановні вчителі!
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – запрошення .
VІ. Самостійна робота.
1. Гра «Пограємо в пошту»
- Поради на парті, ознайомтесь з ними самостійно. А від себе додам: лист – це творчість кожної людини та дзеркало душі. Сідати за написання листа з поганим настроєм не слід. Прикрасьте цей лист малюнками.
- Я пропоную вам написати лист своїм рідним (друзям).
План
1. Вибір адресата.
2. Обдумування змісту листа.
3. Написання змісту.
4. Перевірка написаного.
— Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Знати адресу і підписати конверт) Конверт- паперовий пакет, який зберігає таємницю послання.
(Індекс, він потрібний машині, яка сортує листи на пошті. За цифрами вона визначає, куди, в який район слід відправити листа. (Місто, назву вулиці, номер будинка і квартири.)
Підписування конверта . Слайд 26
- Згідно вимог Укрпошти адресу отримувача листа потрібно вказати у правому нижньому куті. Вашу адресу, тобто адресу відправника – у лівому верхньому куті конверта. При підписі конверта потрібно дотримуватися вирівнювання тексту по лівому краю.
(Учні підписують конверти)
Лист написали, конверт підписали. Тепер потрібно наклеїти марку.
А навіщо? Лист - це пасажир. А його квиток-марка. Поштова марка – цінний папір, що є свідоцтвом оплати поштового відправлення. Слайд27
- Тепер свої листи ви повинні віднести на поштове відділення і опустити його в поштову скриньку. І тільки тоді лист почне свою мандрівку. Пошта пов'язує нашу країну з yсім світом. Так давайте ж писати один одному листи! Отримавши їх, адресат посміхнеться, а кожна посмішка - це промінець нашого сонця.
VII. Перегляд мультфільму «Невидиме чорнило».
VIII. Підсумок уроку
— Чого навчилися на уроці?
— Чому потрібно вміти писати листи?
— Коли ми пишемо привітання?
— Чому потрібно вміти правильно підписати конверт?
Слайд 29-30
Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу,
І коли навіть ні про що писати… Ліна Костенко
Чи спроможне сьогодні електронне листування замінити традиційне поштове листування?
Займіть позицію: діти, які згоджуються з такою думкою, станьте праворуч від учителя, а діти, які з такою думкою не погоджуються, станьте ліворуч. Обґрунтуйте свою думку – позицію.
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.
10 грн
50 грн
10 грн