Тема. Найголовніше знати, чого ти в житті хочеш
(Урок позакласного читання за твором Анни Гавальди «35 кіло надії»)
Мета: допомогти учням усвідомити ідейний зміст та проблематику твору. розкрити актуальність проблем, порушених автором; розвивати навички пообразного аналізу художнього тексту, вміння відстоювати власну позицію щодо змісту твору; сприяти вихованню читацьких компетенцій; збагачувати систему духовних і моральних цінностей.
Обладнання: тексти, слайди до уроку, учнівські ілюстрації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування на його основі вмінь і навичок.
Хід уроку
Нещасним бути набагато легше, аніж щасливим…
Будь щасливим…! Роби що-небудь, щоб бути щасливим!
Анна Гавальда «35 кіло надії»
І. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми і мети уроку
1. Слово вчителя. Вдома ви ознайомилися з оповіданням Анни Гавальди «35 кіло надії». Сьогодні на уроці ви поділитеся враженнями від прочитаного твору, розглянемо проблеми, які порушує автор та їх актуальність, а також охарактеризуємо образ головного героя Грегуара і спробуємо з'ясувати, чому саме таку назву має тема нашого уроку. Чи готові ви до такої роботи?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Що відомо вам про Анну Гавальду? (Випереджувальне завдання групи біографів. Короткі відомості про письменницю) Слайди.
Пригадайте, що таке притча?
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Обмін враженнями
Які враження справив на вас прочитаний твір?
На які питання ви хотіли б отримати відповідь на уроці?
Хто є героями оповідання? Яке ваше ставлення до них? Хто із героїв викликає у вас симпатію, а хто антипатію? Чому?
2. Пообразний аналіз.
- Що вам відомо про головного героя?
(Йому 13 років, щасливо йому жилося тільки до трьох років, своє життя вважає кошмаром, був найслабшим учнем, двічі залишався на другий рік (у початковій школі і в 6 класі), його вигнали зі школи через фізкультуру, в жодному навчальному закладі не хотіли приймати хлопця, він був «хлюпиком», через нього сварилися батьки, більше всього на світі він ненавидів школу, її запах, вчителів, бо йому там було не цікаво, любив дідуся, який був найдорожчою людиною, любив майструвати і складати «Лего»…)
- Чому, на вашу думку, розповідь ведеться від імені головного героя?
- Чи подобалось йому коли-небудь навчатися? Як він ставиться до Марі? Чому? А що стало причиною того, що йому навчатися стало не цікаво?
З якою метою він навчився читати?
Як ставляться до нього батьки? Вчителі? Однокласники? Дідусь?
Які стосунки склалися у сім'ї? Як ви думаєте, батьки сварилися лише через Грегуара? А як він ставився до батьків?
Знайти характеристику хлопця батьками, вчителями, самооцінку, однокласниками, дідусем (дві різні характеристики) і Марі.
Які ще риси притаманні нашому герою? (мрійливість, філософ…)
Де хотів навчатися Грегуар? Чому йому сподобався цей ліцей?
Завдяки кому він вирішує написати листа? (Дав слово дідусеві).
Що допомагає йому під час екзамену? (Духовний зв'язок з дідусем).
Що він хотів довести, подолавши канат? Заради кого, в першу чергу, він це зробив? Як змінився після цього хлопець? Які риси характеру проявилися?
Що стало причиною того, що Грегуар знову втратив інтерес до життя?
Як ви розумієте фінал твору?
Що відчуває Грегуар протягом усього твору? Чи змінюються його почуття?
Де і коли він по-справжньому щасливий? Охарактеризуйте світ Грегуара і світ, який його оточує, тобто «свій» і «чужий».
Світ Грегуара (свій) Реальний світ (чужий)
Закуток, дідусь школа, вчителі, однокласники,
Його кімната дім, батьки
Ліцей
3. Робота з епіграфом
- Кому із героїв належать ці слова? За яких умов вони були сказані?
- Як ви їх розумієте? Що ж зробив хлопець, щоб бути щасливим? Як ви вважаєте, чи стане Грегуар щасливим у подальшому? Обгрунтуйте. (Духовний зв'язок із найдорожчою людиною)
4. Робота над визначенням кола проблем, порушених автором у творі
- Які ж, на вашу думку, проблеми порушені в оповіданні?
3. Складання схеми
Основні проблеми, порушені у творі
- Стосунки батьків і дітей
- Стосунки між подружжям
- Виховання
- Система освіти, профільного навчання
- Стосунки з однокласниками
- Духовний зв'язок поколінь
- Життєвого вибору
- Досягнення мрії
- Пам'яті
Чи є актуальними ці проблеми у нашому житті? Доведіть.
ІV. Підсумки уроку
Чи на всі питання ви отримали відповіді на уроці?
Чи змінилося ваше первинне враження від твору?
Чому тема нашого уроку сформульована саме так?
Чи можна цей твір назвати притчею? Чому?
V. Домашнє завдання
Висловіть особисте ставлення до проблем, порушених у творі Анни Гавальди.
Додаток до уроку
Анні виповнилося чотирнадцять років, коли її батьки розлучилися, і дівчинці довелося жити і вчитися в пансіоні.
Освіта Анна Гавальда продовжила в Сорбонні і в студентські роки чимало попрацювала - офіціанткою, касиркою і журналісткою. Працювати їй доводилося для того, щоб кожен день у неї був сніданок і, бажано, вечеря, і дівчина зовсім не думала тоді, що отриманий досвід та враження знадобляться їй пізніше для написання стали знаменитими книг. Брала вона участь і в конкурсах. У 1992 році Анна посіла перше місце у французькому конкурсі «Краще любовний лист». Цей конкурс проводився відомої національної радіостанцією, і Анна Гавальда зі своїм коротким, в якихось десять рядків, листом і не уявляла собі, що стане першою серед тисяч претенденток. Лист був написаний від імені молодого чоловіка, що дуже здивувало журі - настільки глибоко дівчина зрозуміла і висвітлила психологію протилежної статі.
Випускні іспити в Сорбонні Анна здати не змогла, а тому замість роботи журналіста зайнялася іншою справою - викладанням французької мови першокласникам в одному з коледжів. В середині дев'яностих Анна Гавальда вийшла заміж, проте згадувати це вона не любить - через кілька років чоловік покинув її, залишивши на згадку про себе двох дітей - сина Луї (1996 рік народження) і дочку Феліс (1999 рік народження). З іншого боку, можливо, саме переживання з приводу зруйнованої сім'ї спонукали Анну до серйозного літературної творчості. У вільний час вона вигадувала різні історії, а потім почала записувати їх. Саме так і вийшла її перша книга, що складається з новел. Правда, ще не зараховуючи себе до числа письменників, Анна Гавальда стала досить помітним французьким автором, тим більше що в 1998 році вона перемогла відразу в трьох літературних конкурсах і отримала досить престижну літературну премію Франції «Кров в чорнильниці» - за свою новелу «Aristote» .
Збірка новел Ганни Гавальди «Мені б хотілося, щоб мене хтось десь чекав» була видана в 1999 році, і книгу виключно тепло зустріли критики, а вже в наступному, 2000, вона отримала Гран-прі RTL.
Перший роман Анни Гавальди побачив світ у 2002 році. Книга з назвою «Я його любила» була зметена з полиць магазинів, але це виявилося лише початком справжнього успіху. Два роки по тому Анна Гавальда видала роман «Просто разом», і його популярність у Франції затьмарила знаменитий «Код да Вінчі», а за словами читачів, роман не мав собі рівних серед літературних робіт останніх років. Ця книга Гавальди отримала безліч літературних премій і підняла інтерес до попереднього творчості письменниці. Всі три її книги були перевидані небаченими тиражами, значно перевищували мільйон примірників, а остання продана в кількості двох мільйонів штук. Приємний виявився і фінансовий результат - Анна Гавальда заробила своїми книгами тридцять два мільйони євро.
Природно, що творчістю письменниці зацікавилися і в кінематографі. Навесні 2007 року на великий екран у Франції режисер Клод Беррі випустив фільм «Просто разом». У цій кінострічці знялися такі «кити» кінематографа, як Гійом Канні і Одрі Тоту. Кінокритики з великим натхненням відгукнулися про фільм, а думка глядачів можна оцінити по тому факту, що всього за один місяць прокату «Просто разом» подивилися більше двох мільйонів чоловік. Шостий Міжнародний Форум літератури і кіно, який пройшов в Монако, оцінив і режисерський праця в цьому фільмі - Клод Беррі був визнаний гідним премії за кращу і точну адаптацію роману в кіно.
Ще через два роки, в 2009, за романом Анни Гавальди «Я її любив. Я його любила »режисер Ізабель Брайтман створила кіноверсію, де в головній ролі знявся Даніель Отей. Творчість Анни Гавальди взагалі стало затребуваним у кінематографі Франції. У 2010 році на телевізійних екранах з'явилася картина «35 кіло надії» за книгою письменниці, написаної в 2002 році для підлітків. Ганні Гавальда вдалося в цій книзі не просто проникнути у складний дитячий світ, а й знайти точки, фактично визначають подальшу долю дітей.
Анна Гавальда в даний час живе в Мелень, займається вихованням дітей і пише оповідання і статті в журнал «Elle». Діти поки не збираються йти по стопах своєї матері - Луї захоплений ботанікою, а Феліс мріє про кар'єру Коко Шанель.
Анна Гавальда
Закуток
Тема. Найголовніше знати, чого ти в житті хочеш
(Урок позакласного читання за твором Анни Гавальди «35 кіло надії»)
Мета: допомогти учням усвідомити ідейний зміст та проблематику твору. розкрити актуальність проблем, порушених автором; розвивати навички пообразного аналізу художнього тексту, вміння відстоювати власну позицію щодо змісту твору; сприяти вихованню читацьких компетенцій; збагачувати систему духовних і моральних цінностей.
Обладнання: тексти, слайди до уроку, учнівські ілюстрації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування на його основі вмінь і навичок.
Хід уроку
Нещасним бути набагато легше, аніж щасливим…
Будь щасливим…! Роби що-небудь, щоб бути щасливим!
Анна Гавальда «35 кіло надії»
І. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми і мети уроку
1. Слово вчителя. Вдома ви ознайомилися з оповіданням Анни Гавальди «35 кіло надії». Сьогодні на уроці ви поділитеся враженнями від прочитаного твору, розглянемо проблеми, які порушує автор та їх актуальність, а також охарактеризуємо образ головного героя Грегуара і спробуємо з'ясувати, чому саме таку назву має тема нашого уроку. Чи готові ви до такої роботи?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Що відомо вам про Анну Гавальду? (Випереджувальне завдання групи біографів. Короткі відомості про письменницю) Слайди.
Пригадайте, що таке притча?
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Обмін враженнями
Які враження справив на вас прочитаний твір?
На які питання ви хотіли б отримати відповідь на уроці?
Хто є героями оповідання? Яке ваше ставлення до них? Хто із героїв викликає у вас симпатію, а хто антипатію? Чому?
2. Пообразний аналіз.
- Що вам відомо про головного героя?
(Йому 13 років, щасливо йому жилося тільки до трьох років, своє життя вважає кошмаром, був найслабшим учнем, двічі залишався на другий рік (у початковій школі і в 6 класі), його вигнали зі школи через фізкультуру, в жодному навчальному закладі не хотіли приймати хлопця, він був «хлюпиком», через нього сварилися батьки, більше всього на світі він ненавидів школу, її запах, вчителів, бо йому там було не цікаво, любив дідуся, який був найдорожчою людиною, любив майструвати і складати «Лего»…)
- Чому, на вашу думку, розповідь ведеться від імені головного героя?
- Чи подобалось йому коли-небудь навчатися? Як він ставиться до Марі? Чому? А що стало причиною того, що йому навчатися стало не цікаво?
З якою метою він навчився читати?
Як ставляться до нього батьки? Вчителі? Однокласники? Дідусь?
Які стосунки склалися у сім'ї? Як ви думаєте, батьки сварилися лише через Грегуара? А як він ставився до батьків?
Знайти характеристику хлопця батьками, вчителями, самооцінку, однокласниками, дідусем (дві різні характеристики) і Марі.
Які ще риси притаманні нашому герою? (мрійливість, філософ…)
Де хотів навчатися Грегуар? Чому йому сподобався цей ліцей?
Завдяки кому він вирішує написати листа? (Дав слово дідусеві).
Що допомагає йому під час екзамену? (Духовний зв'язок з дідусем).
Що він хотів довести, подолавши канат? Заради кого, в першу чергу, він це зробив? Як змінився після цього хлопець? Які риси характеру проявилися?
Що стало причиною того, що Грегуар знову втратив інтерес до життя?
Як ви розумієте фінал твору?
Що відчуває Грегуар протягом усього твору? Чи змінюються його почуття?
Де і коли він по-справжньому щасливий? Охарактеризуйте світ Грегуара і світ, який його оточує, тобто «свій» і «чужий».
Світ Грегуара (свій) Реальний світ (чужий)
Закуток, дідусь школа, вчителі, однокласники,
Його кімната дім, батьки
Ліцей
3. Робота з епіграфом
- Кому із героїв належать ці слова? За яких умов вони були сказані?
- Як ви їх розумієте? Що ж зробив хлопець, щоб бути щасливим? Як ви вважаєте, чи стане Грегуар щасливим у подальшому? Обгрунтуйте. (Духовний зв'язок із найдорожчою людиною)
4. Робота над визначенням кола проблем, порушених автором у творі
- Які ж, на вашу думку, проблеми порушені в оповіданні?
3. Складання схеми
Основні проблеми, порушені у творі
- Стосунки батьків і дітей
- Стосунки між подружжям
- Виховання
- Система освіти, профільного навчання
- Стосунки з однокласниками
- Духовний зв'язок поколінь
- Життєвого вибору
- Досягнення мрії
- Пам'яті
Чи є актуальними ці проблеми у нашому житті? Доведіть.
ІV. Підсумки уроку
Чи на всі питання ви отримали відповіді на уроці?
Чи змінилося ваше первинне враження від твору?
Чому тема нашого уроку сформульована саме так?
Чи можна цей твір назвати притчею? Чому?
V. Домашнє завдання
Висловіть особисте ставлення до проблем, порушених у творі Анни Гавальди.
Додаток до уроку
Анні виповнилося чотирнадцять років, коли її батьки розлучилися, і дівчинці довелося жити і вчитися в пансіоні.
Освіта Анна Гавальда продовжила в Сорбонні і в студентські роки чимало попрацювала - офіціанткою, касиркою і журналісткою. Працювати їй доводилося для того, щоб кожен день у неї був сніданок і, бажано, вечеря, і дівчина зовсім не думала тоді, що отриманий досвід та враження знадобляться їй пізніше для написання стали знаменитими книг. Брала вона участь і в конкурсах. У 1992 році Анна посіла перше місце у французькому конкурсі «Краще любовний лист». Цей конкурс проводився відомої національної радіостанцією, і Анна Гавальда зі своїм коротким, в якихось десять рядків, листом і не уявляла собі, що стане першою серед тисяч претенденток. Лист був написаний від імені молодого чоловіка, що дуже здивувало журі - настільки глибоко дівчина зрозуміла і висвітлила психологію протилежної статі.
Випускні іспити в Сорбонні Анна здати не змогла, а тому замість роботи журналіста зайнялася іншою справою - викладанням французької мови першокласникам в одному з коледжів. В середині дев'яностих Анна Гавальда вийшла заміж, проте згадувати це вона не любить - через кілька років чоловік покинув її, залишивши на згадку про себе двох дітей - сина Луї (1996 рік народження) і дочку Феліс (1999 рік народження). З іншого боку, можливо, саме переживання з приводу зруйнованої сім'ї спонукали Анну до серйозного літературної творчості. У вільний час вона вигадувала різні історії, а потім почала записувати їх. Саме так і вийшла її перша книга, що складається з новел. Правда, ще не зараховуючи себе до числа письменників, Анна Гавальда стала досить помітним французьким автором, тим більше що в 1998 році вона перемогла відразу в трьох літературних конкурсах і отримала досить престижну літературну премію Франції «Кров в чорнильниці» - за свою новелу «Aristote» .
Збірка новел Ганни Гавальди «Мені б хотілося, щоб мене хтось десь чекав» була видана в 1999 році, і книгу виключно тепло зустріли критики, а вже в наступному, 2000, вона отримала Гран-прі RTL.
Перший роман Анни Гавальди побачив світ у 2002 році. Книга з назвою «Я його любила» була зметена з полиць магазинів, але це виявилося лише початком справжнього успіху. Два роки по тому Анна Гавальда видала роман «Просто разом», і його популярність у Франції затьмарила знаменитий «Код да Вінчі», а за словами читачів, роман не мав собі рівних серед літературних робіт останніх років. Ця книга Гавальди отримала безліч літературних премій і підняла інтерес до попереднього творчості письменниці. Всі три її книги були перевидані небаченими тиражами, значно перевищували мільйон примірників, а остання продана в кількості двох мільйонів штук. Приємний виявився і фінансовий результат - Анна Гавальда заробила своїми книгами тридцять два мільйони євро.
Природно, що творчістю письменниці зацікавилися і в кінематографі. Навесні 2007 року на великий екран у Франції режисер Клод Беррі випустив фільм «Просто разом». У цій кінострічці знялися такі «кити» кінематографа, як Гійом Канні і Одрі Тоту. Кінокритики з великим натхненням відгукнулися про фільм, а думка глядачів можна оцінити по тому факту, що всього за один місяць прокату «Просто разом» подивилися більше двох мільйонів чоловік. Шостий Міжнародний Форум літератури і кіно, який пройшов в Монако, оцінив і режисерський праця в цьому фільмі - Клод Беррі був визнаний гідним премії за кращу і точну адаптацію роману в кіно.
Ще через два роки, в 2009, за романом Анни Гавальди «Я її любив. Я його любила »режисер Ізабель Брайтман створила кіноверсію, де в головній ролі знявся Даніель Отей. Творчість Анни Гавальди взагалі стало затребуваним у кінематографі Франції. У 2010 році на телевізійних екранах з'явилася картина «35 кіло надії» за книгою письменниці, написаної в 2002 році для підлітків. Ганні Гавальда вдалося в цій книзі не просто проникнути у складний дитячий світ, а й знайти точки, фактично визначають подальшу долю дітей.
Анна Гавальда в даний час живе в Мелень, займається вихованням дітей і пише оповідання і статті в журнал «Elle». Діти поки не збираються йти по стопах своєї матері - Луї захоплений ботанікою, а Феліс мріє про кар'єру Коко Шанель.




