Тема. Образотворче мистецтво. Скульптор. Основні матеріали та інструменти скульптора. Рельєфна скульптура (барельєф, горельєф)Грибна сімейка (барельєф чи горельєф). Ліплення на площині (пластичні матеріали).
Мета. Формувати в учнів основні поняття про об'єм, пластику, форму, фактуру;ознайомити з видами скульптури;розширити знання про рельєф;вдосконалювати навички роботи з пластиліном; вчити ліпити гриби; розвивати дрібну моторику, уяву, логічне мислення, пізнавальну активність; виховувати працелюбність, охайність , акуратність під час роботи з матеріалами, дбайливе ставлення до роботи, природи.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
1. Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе!
Знову Лаксики у нас,
Ми вчимо їх повсякчас.
2. Перевірка готовності до уроку
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Вступна бесіда
До нас на урок завітав Лаксик Вогник. Він нещодавно побував у нашому лісі, Лісовичок показав йому невідомі об’єкти.Які?
Для цього потрібно відгадати загадку.І тоді ви разом з Лаксиком дізнаєтесь, про що піде мова на уроці.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
- Так, це гриб.
- Отже, Лісовичок запросив нас на гостину до грибного царства.
- Хто з вас збирав гриби в лісі?
- Які є гриби? Які називають отруйними, а які їстівними?
- Але слід пам’ятати, коли ми в лісі зустрічаємо отруйного гриба, не слід його зривати чи збивати ногою, тому що для людей він отруйний, а для лісових звірів – ліки від хвороб.
2.Робота з посібником.
-Пронумеруйте зображення грибів відповідно до їх назв і позначте їстівні гриби.
Відповідь: 1, 3, 2, 5, 5, 4.
Їстівні – 1 світлина (білий гриб боровик), 2 світлина (лисички), 5 світлина (опеньки), 6 світлина (маслюк).
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми познайомимося із засобами виразності скульптури, зрельєфом та горельєфом. Будемо виготовляти рельєф «Грибна сімейка».
4. Розповідь учителя.
— Колись наш далекий пращур помітив, що на глині залишаються відбитки, а у творчих руках цей матеріал перетворюється на фігурки людей, тварин, предмети побуту. З того і почалося ліплення. З часом уміння ліпити, вирізьблювати й висікати вдосконалювалося, людина опанувала нові матеріали: деревину, камінь, метал. Так виник своєрідний вид мистецтва — скульптура. (мультимедія)
Скульптура – вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму і виконуються із твердих чи пластичних матеріалів.
За своєю формою розділяють два види скульптури: рельєф та круглу скульптуру.
Кругла скульптура – скульптура, яку можна розглядати з різних боків.
Рельєф – об'ємне зображення предметів, що лише частково виступають над площиною. Рельєф є чимось середнім між пласким зображенням у творах виконаних фарбами чи олівцями та об’ємним зображенням круглої скульптури.
Розрізняють такі види рельєфу:
низький рельєф – барельєф, тобто такий, в якому зображення менше ніж наполовину свого об'єму виступає над площиною фону,
високий рельєф – горельєф, коли зображення виступає над площиною фону більше ніж наполовину свого об'єму, а місцями округляючись, частково навіть відривається від фону.
5. Робота у посібнику.
5.1.( стор.45, №2).
5.2.( стор.46, №3).
III.Практична робота
1.Повідомлення про пластилін.
- Сьогодні ми станемо маленькими скульпторами і продовжимо навчати Лаксиків працювати з таким пластичним матеріалом, як пластилін.
Пластилін (італ. plastilina — ліпний) — матеріал для ліплення. Виготовляється з очищеного і подрібненого порошку глини з додаванням воску, сала та інших речовин, що перешкоджають усиханню. Буває різнобарвним. Слугує для виготовлення фігур ескізів для скульптурних робіт, невеликих моделей, виробів малих форм.
— Давайте згадаємо прийоми роботи з пластиліном, правила, яких слід дотримувати під час роботи:
2.Правила роботи з пластиліном
• Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
• розрізати пластилін стекою;
• невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки;
• після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою;
• не брати пластилін до рота, не торкатися брудними руками обличчя, очей, одягу;
• не чіпати зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями, на яких жодна ручка не пише.
3.Вибір матеріалів та інструментів.
4. . Інструктаж.
Учитель пропонує учням прочитати формулювання завдання і виконати його: розказати за світлинами про послідовність та особливості ліплення горельєфу «Грибна сімейка» та виконати роботу за цією послідовністю.
Розкачати 4 шматка пластиліну (наприклад, коричневий, сірий, чорний, оранжевий, жовтий).
Скласти їх разом і скрутити.
Перегнути навпіл і ще раз скрутити.
Перевернути навпіл і знову скрутити.
Розташувати картон горизонтально чи вертикально. Розкласти утворену смужку пластиліну на верхній частині картону. Притискаючи пластилін до картону розтягнути його по поверхні трохи нижче середини аркуша. Таким чином утворити частину стовбура дерева.
Утворити кору дерева за допомогою стека та зубної щітки.
Розкачати 2 шматка пластиліну (жовтий, зелений).
Скласти їх разом і скрутити.
Перегнути навпіл і ще раз скрутити.
Розкласти утворену смужку пластиліну на нижній частині картону. Притискаючи пластилін до картону розтягнути його по поверхні до утвореної частини дерева. Це буде трава.
Біля дерева у траві розташувати гриби. Наприклад, кілька боровиків або лисичок.
Щоб зліпити гриб боровик, потрібно:
1) прямими рухами долонь розкачати білий пластилін до отримання циліндричної форми.
2) Розрізати циліндр навпіл по горизонталі.
3) Червоний (бардовий) шматок пластиліну скачати кругоподібними рухами між долонями для утворення кулеподібної форми. Розрізати кулю навпіл.
Вийде два гриба боровика.
Щоб зліпити лисички, потрібно:
прямими рухами долонь розкачати помаранчевий пластилін до отримання циліндричної форми.
Розкачати нижню частину циліндра, щоб отримати конусоподібну форму. Верхню частину конуса за допомогою прийому сплющення перетворити на шляпку гриба.
Прямими рухами долонь розкачати кілька шматків пластиліну зеленого кольору до отримання циліндричної форми. Сплюснути її. Утворяться травинки. Їх можна приєднати до тла біля грибів.
5.Фізкультхвилинка.
6 .Самостійна робота учнів.
IV.Підсумок уроку.
-Що нового ви дізналися на уроці ?
-Чому навчите Лаксиків?



