Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок № 51
Тема. Ділення.
Мета: навчити розв'язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами, в тому числі й розв'язувати задачі за допомогою рівнянь.
Тип уроку: застосування знань, вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
№471
1) х = 95 : 19; х = 5; | 2) х = 132 : 22; х = 6; | 3) 22х = 1474; х = 1474 : 22; х = 67; |
4) 28у = 952; у = 952 : 28; у = 34; | 5) х = 16 · 25; х = 400; | 6) х = 324 : 27; х = 12. |
№ 503 (1, 3)
1) х – 14 = 56 : 8; 3) 143 – 13х = 234 : 9;
х – 14 = 7; 143 – 13х = 26;
х = 7 + 14; 13х = 143 – 26;
х = 21; 13х = 117;
х = 117 : 13;
х = 9.
№505 1) 15b – 15 = 615 | 2) 21х – 19 = 170; | |
І спосіб | II спосіб | 21х = 170 + 19; |
15(b – 1) = 615 b – 1 = 615 : 15 b – 1 = 41 b = 41 + 1 b = 42 | 15b = 615 + 15 15b = 630 b = 630 : 15 b = 42 | 21x = 189; x = 189 : 21; x = 9 |
№507 | ||
1) x – 23 = 8 · 26; x – 23 = 208; x = 208 + 23; x = 231; | 2) 56 – x =1728 : 36; 56 – х = 48; x = 56 – 48; x = 8. | |
№529 1) 4 · 12 + 18 : 6 + 3 = 50. |
II. Актуалізація опорних знань
Тестові завдання
Виконується фронтально, 1 учень працює за дошкою.
Яку з наступних дій треба виконати, щоб знайти корінь рівняння?
9х = 63: 1) 63 – 9; 2) 63 + 9; 3) 63 · 9; 4) 63 : 9.
72 : у = 8: 1) 72 · 8; 2) 72 : 8; 3) 72 – 8; 4) 72 + 8.
40 – t = 16: 1) 40 + 16; 2) 40 – 16; 3) 40 : 16; 4) 40 · 16.
а + 13 = 55: 1) 55 – 13; 2) 55 + 13; 3) 55 : 13; 4) 55 · 13.
b : 11 = 22: 1) 22 : 11; 2) 22 + 11; 3) 22 – 11; 4) 22 · 11.
с – 11 = 22: 1) 22 – 11; 2) 22 + 11; 3) 22 : 11; 4) 22 · 11.
Коди відповідей: | № | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Відповідь | 4) | 2) | 2) | 1) | 4) | 2) |
Учні перед виконанням роботи отримують бланк відповідей і результати записують до бланка.
III. Відпрацювання вмінь учнів
У початковій школі учні навчилися розв'язувати текстові задачі різного змісту на застосування арифметичних дій з натуральними числами. Тому вчителеві слід лише нагадати деякі специфічні моменти, а саме:
Задачі на рух.
Основна формула S = v · t, S — відстань; v — швидкість; t — час.
Додаткові формули: v = S : t, t = S : v, vзбл = v1 + v2; vвіддал = v1 – v2
(якщо v1 > v2). vзбл — швидкість зближення (у протилежному напрямку),
vвіддал – швидкість віддалення (в одному напрямку).
Задачі на рух за течією і проти течії.
Основна формула: S = vt;
vза течією = vвл. + vт.
vпроти течії = vвл. – vт.
де vза течією — швидкість за течією;
vпроти течії – швидкість проти течії;
vвл. — власна швидкість або швидкість в стоячій воді (в озері);
vт. — швидкість течії.
Якщо а більше за b y c разів, то а = bс.
Якщо а менше за b y с разів, то ас = b.
Якщо а більше за b на с, то а = b + с.
Якщо а менше за b на с, то а + с = b.
Після цього розбирається за текстом підручника приклад 4-6 (с. 123-124), і учням пропонується розв'язати задачі відповідно до змісту підручника.
№ 472
1) 12 · 5 = 60 (км) — шукана відстань;
2) 60 : 4 = 15 (км/год) — шукана швидкість.
Відповідь. 15 (км/год).
№481
1) 476 : 14 = 34 (км/год) — швидкість катера за течією;
2) 34 – 3 = 31 (км/год) — власна швидкість катера;
3) 31 – 3 = 28 (км/год) —швидкість проти течії;
4) 476 : 28 = 17 (год) — час проти течії.
Відповідь. 17 год.
№ 483
1) 136 : 4 = 34 (км/год) — швидкість зближення;
2) 34 – 16 = 18 (км/год) — швидкість Госторшабленка.
Відповідь. 18 (км/год).
№485
1) 14 год – 6 год = 8 (год) — перебував у дорозі Ілля Муромець;
2) 9 · 8 = 72(км) — відстань, яку пройшов Ілля Муромець;
3) 14 – 8 = 6 (год) — перебував у дорозі Альоша Попович;
4) 72 : 6 = 12 (км/год) — швидкість Альоші Поповича.
Відповідь. 12 (км/год).
№487
58 · 4 = 232 (км) — проїхав І поїзд до зустрічі;
232 + 24 = 256 (км) — проїхав II поїзд до зустрічі;
256 : 4 = 64 (км/год) — швидкість другого поїзда.
Відповідь. 64 (км/год).
№493
120 · 40 = 4800 (см/хв) = 48 (км/год) — швидкість Буратіно;
1 км 200 м = 1200 (м) — відстань до школи;
1 200 : 48 = 25 (хв) — час на шлях до школи;
8 год 30 хв – (25 хв +10 хв) = 8 год 30 хв – 35 хв = 7 год 55 хв – о цій годині Буратіно повинен виходити з дому.
Відповідь. О 7 год 55 хв.
№ 502 (3,4); 506 (4-6) — вправи на закріплення навичок розв'язування рівнянь із застосуванням правил залежності компонентів арифметичних дій та на повторення властивостей 1 і 0 під час ділення і множення.
№502
3) 12(152 + 19x) = 2052; 152 + 19 x = 2052 : 12; 152 + 19x = 171; 19x = 171 – 152; 19x = 19; x = 19 : 19; х = 1. | 4) (152x + 32) – 6 = 192; 152х + 32 = 192 : 6; 152х + 32 = 32; 152x = 32 – 32; 152х = 0; х = 0 : 152; х = 0. | ||
№506 | |||
4) 52 + 72 : х = 56; 72 : х = 56 – 52; 72 : х = 4; x = 72 : 4; x = 18. | 5) 56 : (х – 6) = 8; х – 6 = 56 : 8; х – 6 = 7; x = 7 + 6; x = 13. | 6) 56 : x – 6 = 8; 56 : x = 8 + 6; 56 : x = 14; x = 56 : 14; x = 4. |
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
п. 17, №№ 482; 484; 486; 494; 503 (2; 4).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»