Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему "Українська писанка"

Трудове навчання

Для кого: 6 Клас, 8 Клас

31.03.2020

1001

28

0

Опис документу:
Урок-мандрівка з трудового навчання на тему: «Українська писанка – як елемент народної культури. Символіка яйця та його розпису» Учні подорожують чарівним замком "Писанка", де вони дізнаються про історію писанкарства, різновиди писанок, символіку яйця та його розпису, символіку кольорів у писанкарстві, знайомляться з легендами про писанки...
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Українська писанка – як елементнародної культури.

Символіка яйця та його розпису»..

Мета :

- ознайомити учнів із українською писанкою – як елементом народної культури, символікою яйця та його розпису, поглибити знання про історію писанкарства, про види декоративного писанкарства, формувати навички розпису писанок;

- розвивати інтерес до пізнання народного мініатюрного живопису України; образне мислення, чуття композиції, колірного контрасту, зорову і емоційну пам'ять, мовлення дітей;

- виховувати повагу до культурної спадщини народу, традиції, любов до прекрасного;

- корегувати розвиток мовлення.

Обладнання: комп'ютер, проектор, переносний екран, презентація до уроку, індивідуальні таблиці, розписані писанки, шаблони писанок, кольорові олівці.

Тип уроку: урок-мандрівка

Девіз: Писанка - це неповторне багатство. Його треба берегти, як безцінний скарб! Нам слід пишатися ним перед усім світом! О. Довженко

ХІД УРОКУ

І. Загальнокорекційний етап.

1.Організаційна підготовка класу до роботи. Привітання.

Добрий день! На вас шановні,

Вже знання чекають нові.

Їх засвоять всі на раз,

Роботящий, дружний клас!

Створення емоційного настрою.

Вправа „ Подаруй усмішку".

Якщо у вас гарний настрій – підніміть праву руку, якщо поганий - ліву, обидві руки - якщо ви готові подарувати один одному усмішку. Обміняйтесь усмішками. Привітайтеусмішкою гостей.

Сьогодні я запрошую вас у подорож до чарівного замку, назва якому «ПИСАНКА». (Слайд 2)

А що ви очікуєте від сьогоднішньої мандрівки, стоячи білядверей замку. (Перегляд презентації, що супроводжується поясненням вчителя)

2.Вправа «Мої очікування»

- У вас на робочих столах лежать кольорові зірки, напишіть свої очікування на сьогоднішній урок, виразивши їх трьома словами.

2. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Мікрофон».

Скажіть, будь ласка, що вам відомо про яйце?

Яйце – предивна тайна: з прозорої рідини та жовтка з’являється у світ живий організм. И це найбільш дивовижний об’єкт культу.

ІІ. Основний етап.

 1. Повідомлення теми та мети уроку. (Слайд 3)

Сьогодні тема нашого уроку: «Українська писанка – як елемент народної культури.Символіка яйця та його розпису». Ми ознайомимось із українською писанкою, символікою яйця та його розпису, поглибимо свої знання про історію писанкарства, про види декоративного писанкарства, будемо формувати навички розпису писанок.

 1. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні на уроці ми пройдемо кімнати замку, і я сподіваюсь, ви отримаєте для себе дуже багато корисного та цікавого.

Людина за своєю природою художник. Майстри декоративно-ужиткового мистецтва створили справжні шедеври, до таємниць яких ми сьогодні спробуємо доторкнутися.

3. Вивчення нового матеріалу.

Ми заходимо до першої кімнати нашого замку, яка має назву «Теоретична»

Поняття про писанку. (Слайд 4)

Пташине яйце, розписане мініатюрним орнаментом, називають писанкою. Назва її походить від слова «писати», тобто прикрашати орнаментом.

Писанка-одна із стародавніх форм українського народного розпису, в якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. Зрештою писанка-це символ весни, сонця, повернення природи до життя. Існує декілька видів орнаментальних яєць:

 • Писанки – яйця декоровані традиційними символами, написані за допомогою воску й барвників. (Слайд 5)

 • Крашанки – це зварені яйця, зафарбовані в один колір(Слайд 6)

 • Дряпанки (шкрабанки) – це яйця з темною шкаралупою, які фарбують в один колір і на їх поверхні гострим інструментом продряпують малюнок. (Слайд 7)

 • Крапанки – писанка з крапками одного чи кількох кольорів. (Слайд 8)

 • Мальованки – яйця, розмальовані фарбою й пензликом. (Слайд 9)

 • Витравлені яйця- візерунки зроблені за допомогою техніки травлення. (Слайд 10)

 • Дратковані яїчка- яйця, вкриті сіточкою-візерунком, сплетеним з дроту. Техніка поширена в Чехії, Словаччині та Угорщині, які зараз змагаються за звання батьківщини цього методу. (Слайд 11)

 • Бісерні - яйця оздоблені бісером, який клеїться до шкаралупи воском чи клеєм або закріплюється методом сплетіння. (Слайд 12)

 • Яйця-вишивки- вишиті хрестиком великодні яйця Техніка з'явилась у Німеччині. (Слайд 13)

 • Перфоровані яйця - візерунки висвердлені за допомогою бормашини. Техніка з'явилась у Німеччині. Поширена в Чехії, а останнім часом також в Україні. Серед майстрів, які працюють у цій техниці, найвідомішими є Франц Ґром зі Словенії і Горст Опіола з Німеччини.

 • Ювелірні яйця - яйця виготовлені з золота, срібла, коштовного каміння. До їх числа відносяться ювелірні яйця Карла Фаберже.

Давайте перейдемо до другої кімнати нашого чарівного замку, яка має назву «Історична».

Не можна говорити про сучасне декоративно-прикладне мистецтво, не пов’язуючи його з надбанням українського народу, з життям та побутом людей. Писанці вже понад тисячу років. Звичай розписувати писанки походить ще з дохристиянських часів. Україна здавна славилася самобутнім народним мистецтвом - писанкарством. Удосконалюючись протягом багатьох століть, вона стала надбанням національної культури, тому відома в усьому світі. Разом з нашими земляками, які шукали кращої долі за межами рідної землі, українська писанка потрапила до інших країн. Колекції їх є в Лондонському королівському музеї, Краківському та Празькому музеях. Багато американців, канадців, австралійців, німців теж вважають писанку своєю.(Слайд 16)

Єдиний у світі музей писанки збудовано на Україні в місті Коломия. Частиною музею є пам'ятник писанці, висота якого сягає 13,5 метрів.(слайд)

Розповідь легенди вчителем. (Слайд17)

У канадському місті Веґревілі, провінції Альберта, велику частину населення якого становлять канадські українці, за проектом художника Павла Цимбалюка створено дванадцятиметровий пам'ятник українській писанці, що за розміром дорівнює триповерховому будинкові. Пасхальне яйце з алюмінію створене в 1974 році. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанки.(Слайд18)

У 2016 році у Вінниці в залі обласної філармонії проходило ІV Всеукраїнське свято народного мистецтва “ВЕЛИКОДНЯ ПИСАНКА”.(Слайди 19-21)

Була представлена виставка писанок провідних майстрів України та проводились майстер-класи.

Були присутні 50 майстрів України, 36 із них представники міста Вінниці та Вінницької області.

Кожен регіон України має певну особливість у розписуванні великодніх яєць. В Україні писанкарство збереглося завдяки майстрам старшого покоління у багатьох давніх осередках цього виду мистецтва. Значну роль у його розвитку відіграють сучасні писанкарі Тарас Городецький (1964 — 2006), Оксана Білоус, Марія Іванишин, Тетяна Коновал, Віра Манько,

Люба Петруша (США), Зоя Сташук та багато інших. (Слайд 22)

Писанка – це не предмет повсякденного побуту, а передусім, твір мистецтва. У давнину існувала ціла система виготовлення писанок. Наші предки знали понад 20 різновидів техніки їхнього розмальовування. Нині побутують лише 5 з них, а символічних малюнків для писанок – понад 100.

(Слайд 23)

У глибоку давнину з’явився дуже добрий чоловік – Ісус Христос. Він чинив людям тільки добро, ніс їм правду. Але злі люди, яким була невигідна правда, вирішили Ісуса посадити в темницю. (Слайд 24-26)

Та правда його не затихла. Тоді ці злі й жорстокі люди розп’яли Ісуса на хресті. Ісус Христос не зробив жодній людині лиха, тому кілька днів він воскресав живим. А першим це виявила Марія, яка біля пустої гробниці побачила в мисці яйця, які з білих стали червоними. Враженні чудом вони стали розносити людям новину, і дарувати яйця взяті в печері, промовляючи при цьому «Христос Воскрес!»

Отже з прийняттям християнства, писанки стали символом Великоднього свята воскресіння Христа. Дарувати писанку означає бажати щастя, добра, здоров’я, доброї вдачі.

Гарні легенди ви собі запам’ятовуйте.

Ми переходимо в наступну кімнату нашого замку «Символіка». (Слайд 27)

Для створення малюнка на яйці необхідно знати їх символіку. Знаючи значення символів, можна читати "написаний” малюнок як текст, розпізнавати послання майстра. Окрім того, розписане яйце прикрашало інтер’єр. Малюнки на яйцях писали не лише у вигляді орнаментів, а й у задовільній композиції. Орнамент - своєрідний зашифрований текст у вигляді знаків, стилізованих малюнків квітів, тварин, пташок. Вони діляться на геометричні, рослинні, зооморфічні або змішані. Ритм у ньому складається на принципі чергування елементів чи групи елементів. Різноманітні за формою та характером лінії в поєднанні з кольором несуть у собі розповідь про природу всесвіту та місце людини в ньому.

Після довгої холодної зими люди завжди чекали на повернення сонця, яке споконвіку давало світло, а тепло сприяло пробудженню природи, розвитку рослинного та тваринного світу. Так найважливішим символом на писанці було й залишається зображення Сонця. Українці споконвіку вірили в магічну силу писанки та були переконані, що вона приносить щастя, добро, достаток, захищає людей від зла. Писанки, мальованки та інші види розписів яєць присвячувались не тільки різноманітним святам, а й порам року, визначним історичним датам і подіям. (Слайд 28)

Перед вами символи, які ми часто бачимо на писанках. Хрест – емблема страждання, смерті і воскресіння Христа. Шестикутна зірка – символ безсмертя. Зірки – вічність життя земного, що продовжується на небесах.

Ось ці символи означають здоров’я і довголіття.

А ось ці гарненькі пташки символізують кохання.

Такі символи в писанкарстві лікувальні.

Усі символи ми можемо поділити на п’ять груп.

1. Символи, які сприяють народженню дітей.

2. Символи кохання.

3. Символи, що лікують.

4. Символи здоров’я і довголіття.

5 Символи, що сприяють багатому врожаю.

Давайте пригадаємо символи кольору.

Знаки-символи поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, були дужеважливі для сприйняття писанки як оберегу.

Жовтий колір небеснихсвітил : сонця, зірок, місяця; приносить достаток, урожай, приплід.

Зелений – колірвесни, пробудженняприроди, всього живого, що є на світі, символ здоров’я.

Червоний– колір любові, сили, влади, радості, життя, символ чоловічої статі.

Чорний – символ землі, плодючості; чорний з білим колір , що виказує пошану душам померлих, пам'яті предків.

Коричневий – символізує землю-матір.

Блакитний – уособлює воду, повітря, небо, здоров’я

Що ж, пора йти до наступної кімнати. А називається вона «Художні особливості писанкарства» (Слайд )

Розписування писанки – то ціле дійство. Не можна було писати в той час, коли ти з кимсь посварився чи був у гніві, адже писанка – символ добра і сонця. Старалися писати до сходу сонця. Писанкарка вдягала вишиту святкову сорочку, молилась. Борони боже, аби хтось увійшов до хати, як писали писанки. Писанкарка шепотіла такі промовки, щоб не пошкодили чужі очі писанкам. А ще під час роботи не можна було згадувати про померлих, аби не зашкодити тому, хто дістане готову писанку (Слайд ).

Починають писанкарювати на свято Срітення (15 лютого). За традицією, писанки пишуть дівчата й жінки.

Писанок у їжу не вживають тому, бо їх вважають оберегами. Їх тримають в оселі на почесному місці протягом багатьох років. З писанок та крашанок починався великодній сніданок. Зустрічаючись на Пасху, люди вітаються один з одним словами «Христос воскрес!» У відповідь чується радісне "Воістину воскрес!". За давньою традицією після цього люди тричі цілуються і вручають одне одному писанки. Дівчата вмивалися водою, в яку опускали крашанку чи писанку, щоб бути гарними. Також писанки служили для святкових розваг, ігор дітей та молоді.

Остання кімната «Моя фантазія про писанку» (Слайд). Зараз вам доведеться пофантазувати та виготовити ескіз майбутньої писанки. Ми з вами на деякий час станемо художниками-писанкарями. На столах лежать шаблони писанок та олівці. Давайте попробуємо створити ескіз своєї писанки, яку ви будете виготовляти на наступному уроці.

Повторення правил техніки безпеки при роботі.

Учні створюють ескіз писанки за допомогою простого та кольорових олівців. Практична частина:

(звучить музика). (Під час практичної діяльності учитель допомагає учням вирішити проблемні ситуації, проводить індивідуальний інструктаж, допомагає виправити помилки.)

VI. Підсумок уроку.

1. Оцінювання досягнень учнів за роботу на уроці.

Молодці. Погляньте які чудові малюнки писанок у вас вийшли.

Давайте перевіримо, що ж ви запам’ятали. У вас на парті є картка-завдання. Запишіть на ній своє прізвище, та позначте знаком «+» правильні твердження, «-»неправильні.

2. Заключне слово вчителя.

Ось і підійшла до кінця наша подорож по чарівному замку. Щоб вийти з нього, треба відповісти на запитання:

- Чи сподобалась вам наша подорож?

- Що нового дізнались на уроці?

- Про що хотіли б ще дізнатись?

Я сподіваюсь, що ми досягли з вами певної мети - ви здобули нові знання.

Традиції писанкарства сьогодні продовжують молоді майстри - учні, які вивчають історію писанки, що налічує багато століть, техніку її виготовлення, вчаться використовувати набуті знання та вміння у власній творчості.

Писанки — це витвір вашої руки і вашоїдуші. Винагородою за вашу творчу працю, за вашу терпеливість та наполегливість буде прекрасна, барвиста, чарівна українська писанка.

Ось і уроку кінець!

Хто працював, той молодець!

Що сподобалось вам, поділіться вдома.

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші бали чекають в щоденниках вас!,

1. Картки для індивідуального опитування.

П.І. ______________________

Перевір себе: Позначте знаком «+» правильні твердження, «-»неправильні.

Картка із завданням.

* Крапанка- це яйце з темною шкарлупою, яке фарбується в один колір і на його поверхні гострим інструментом надряпують малюнок.

* Дряпанка- це яйце з темною шкаралупою в один колір і на його поверхні гострим інструментом надряпують малюнок.

* Мальованка- це яйце, розписане фарбами за допомогою пензля.

* Писанка- це символ весни, сонця, повернення природи до життя.

Відповіді: 1-; 2+; 3+; 4+.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.