Урок на тему: "Присудок. Типи присудків"

Українська мова

Для кого: 8 Клас

01.11.2021

107

4

0

Опис документу:

Життя під час подорож—це мрія в чистому вигляді. Агата Крісті. Метою уроку подорожі є узагальнити вивчені учнями відомості з синтаксису; формувати їх уміння і навички визначати члени речення, ознайомити зі способами вираження присудка; навчити їх визначати простий та складений присудок, будувати речення, в яких би присудок виражався різними способами; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення; виховувати найкращі моральні якості, любов до подорожування, до української мови.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Присудок. Типи присудків.


Мета: узагальнити вивчені учнями відомості з синтаксису; формувати їх уміння і навички визначати члени речення, ознайомити зі способами вираження присудка; навчити їх визначати простий та складений присудок, будувати речення, в яких би присудок виражався різними способами; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення; виховувати найкращі моральні якості, любов до подорожування, до української мови.


Тип уроку: комбінований


Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, відео презентація «Головні члени речення»

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення епіграфа уроку

Життя під час подорож—це мрія в чистому вигляді. 

Агата Крісті.

1.Сьогодні ми з вами продовжимо пригадувати головні члени речення, зокрема зосередимо увагу і поглибимо знання про присудок, його види та способи вираження

2.Чи любите ви подорожувати, яку країну мрієте відвідати?

Вправа «Криголам»

У нас урок подорож по країні Синтаксис

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Виберіть транспортний засіб, на якому ви будете подорожувати. Виберіть водія.

Бліц-турнір для водія

  1. Що називається реченням?

  2. Чим відрізняється речення від слова і словосполучення?

  3. Які розділові знаки ставляться в кінці речення?

  4. Назвіть головні члени речення.

  5. Назвіть другорядні члени речення.

  6. Що таке граматична основа речення?

  7. Які речення називаються складними?

  8. Які речення називаються простими?

  9. Чим відрізняється просте речення від складного?

  10. Що називається словосполученням?



1.Станція Речення

Поділити текст на речення, розставити розділові знаки.

Двіжінкибрализкриниціводуівихвалялисясвоїмисинамидонихпідійшлатретявонамовчкинабралаводийдутьжінкизупиняютьсянусутьводурукиболятьспинуломитьалераптомвибіглитрихлопціодинчерезголовуперевернувсядругийпіснюспіваєатретійпідбігдоматеріузяввідротайпоніс

2. Гори Види речень

  • Ваше завдання допомогти відновити написане.

Розповідні речення – це речення,

що містять одну граматичну основу.

Питальні речення – це речення,

що містять повідомлення.

Спонукальні речення – це речення,

що містять запитання.

Прості речення – це речення,

що містять заклик, наказ, прохання.

Складні речення – це речення,

що не виражають особливих переживань і вимовляються спокійним тоном.

Окличні речення – це речення,

що виражають емоційні переживання і вимовляються з окличною інтонацією.

Неокличні речення – це речення,

що містять дві і більше граматичні основи.

3. Відео презентація «Головні члени речення»



4. Водоспад Граматична основа

Виписати граматичні основи речень.

Шевченко самовіддано любив Україну. Верба й калина здавна вважаються символами України. Проблеми стародавньої історії вивчає інститут.

5.Озеро Поширене

Скласти схему 2+3

6.Місто Підмет

Вправа 100. Визначте підмет і присудок у реченнях

IV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Ми дісталися моря. Але щоб вільно на ньому плавати нам потрібно опрацювати таблицю Види Присудків

Види присудків

Простий дієслівний присудок


Складений дієслівний Складений іменний


Гроза проходила десь поруч. (Ліна Костенко).



Я сорочку з бабиної скрині привезла із рідного села. (В.Ковалівська)



Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю! (В. Симоненко).



Битва гриміла день і ніч. (О.Довженко)

Ми в світ прийшли успадкувати славу, діла, і думи, й чесні мозолі… ( І. Нехода)



Федько брехати не любить. (В.Винниченко).



Всі продовжували дивитися на двері. (Гр.Тютюнник)



І рад би вовк в якісь ворота скочить (Л.Глібов).



Дитино, вмій прощати!


Дід Захарко був коваль (О.Довженко).



«Гуси-лебеді летять» - цікава повість. (М.Стельмах)



Лиш боротись значить жить. (І.Франко)



Життя здавалося тоді вічно щасливим. (Гр.Тютюнник)



2.Море Види Присудків

Знайти у реченнях присудки і визначити їх вид.

Пам'ять кожного не мовчить.

Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить.

Мальви – це незрадливі обереги нашої духовності.

Слово – то дивний витвір людини.

Після полудня спека почала спадати.

V. Узагальнення й систематизація вивченого

1.Корабель «Фразеологізми».

Зразок. Він поставив на кін усе. Він ризикував усім.

1 Поставити на кін.

2 Робити вигляд.

3 Скалити зуби.

4 Вростати в землю.

5 Валяти дурня.

6 Набрати води в рот.

7. Припасти оком.

Ключ відповідей: 1Е, 2Ґ,

А Посміхатися.

Б Завмирати.

В Задивитися.

Г Мовчати.

Ґ Прикидатися.

Д Байдикувати.

Е Ризикувати.

3А, 4Б, 5Д, 6Г, 7В.


VІ. Підсумок уроку

1.Мікрофон

Що нового ви дізналися про способи вираження головних членів речення?

VIІ. Домашнє завдання. Параграф 14. Вправа 106 Оформити свої міркування у вигляді твору-роздуму на тему «Чим відома країна, в якій я хочу побувати»(високий рівень).


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.