Урок на тему: Портландцемент i його різновиди.

Опис документу:
Цемент являє собою штучно створене неорганічне в'язка речовина, яка при з'єднанні з водою або іншими рідинами перетворюється в пластичну масу. Маса ця згодом твердіє і стає каменевидною. Важлива відмінність цементу від схожих з ним за властивостями в'яжучих матеріалів, таких, як гіпс або повітряна вапно, полягає в тому, що він має здатність набирати міцність і тверднути навіть у вологих умовах, а не тільки на повітрі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План уроку № 6 Дата проведення __________

Тема програми № 2: Матеріали для підготовчих та опоряджувальних робіт.

Тема уроку: Портландцемент i його різновиди.

Мета:

Ознайомити учнів з поняттями про портландцемент i його різновиди.

Розвинути професійне мислення, логічне та аналітичне мислення.

Виховати гордість за обрану професію.

Навчально - методичне забезпечення заняття:

ПК, відео-ролик, картки. Підручники: Г.М. Добровольський « Штукатурні і плиточні роботи»,

Методи навчання, прийоми: лекція (з елементами бесіди, демонстрація слайдів, робота з підручником)

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні звязки: фізика, технологія лицювальних робіт.

Хід уроку

І. Підготовчий етап.

Організаційний момент.(Вчитель заходить у клас, вітається, перевіряє присутніх та готовність дошки і робочого місця до заняття.)

  1. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку.

  2. Актуалізація знань учнів. (Запитання з попередньої теми уроку)

ІІ. Основний етап

Цемент являє собою штучно створене неорганічне в'язка речовина, яка при з'єднанні з водою або іншими рідинами перетворюється в пластичну масу. Маса ця згодом твердіє і стає каменевидною. Важлива відмінність цементу від схожих з ним за властивостями в'яжучих матеріалів, таких, як гіпс або повітряна вапно, полягає в тому, що він має здатність набирати міцність і тверднути навіть у вологих умовах, а не тільки на повітрі.

Одержують даний матеріал шляхом подрібнення клінкеру і гіпсу з додаванням спеціальних компонентів. Потім проводиться випал сировинної суміші, в процесі якого відбуваються складні хіміко-фізичні реакції. Підсумком стає продукт, який можна використовувати в різних галузях і сферах.

Існують дві класифікації цементу: з основного мінералу, який входить до його складу, і за міцністними властивостями.

Згідно першої класифікації, цемент підрозділяється на наступні види:

портландцемент;

глиноземистий цемент;

магнезіальний цемент (цемент Сореля);

змішані цементи;

кислототривкий цемент.

Портландцементом називають гідравлічну в’яжучу речовину, що отримується помелом портландцементного клінкеру з гіпсом, а також зі спеціальними добавками. Портландцементі його різновиди є основними в’яжучими речовинами в будівництві.

Порталандцементний клінкер - продукт випалення до спікання тонко дисперсної однорідної сировинної суміші, що складається з вапняку і глини або деяких матеріалів (мергелю, доменного шлаку та інших). При випаленні забезпечується вміст у клінкері переважно високоосновних силікатів кальцію. Для регулювання термінів схоплювання портландцементу в клінкер при помелі додають двоводний гіпс в кількості 1,5-3,5% (по масі цементу в перерахунку на SO3).За складом розрізняють: портландцемент без добавок; портландцемент з мінеральними добавками; шлакопортландцемент та інші.

Шлаковий(шлакопортланд) цемент
загальна назва цементів, що отримуються спільним помелом гранульованих доменних шлаків з добавками-активізаторами (вапно, будівельний гіпс, ангідрит та інші) або змішування цих, роздільно подрібнених, компонентів.

Розрізняють такі види шлакопортландцементу: вапняно-шлаковий із змістом вапна 10-30% і гіпсу до 5% від маси цементу і сульфатно-шлаковий із змістом гіпсу або ангідриту 15-20%, портландцементу до 5% або вапна до 2%. Шлаковий цемент застосовують для отримання будівельних розчинів і бетонів, що застосовуються переважно в підземних і підводних спорудах. Вапняно-шлаковий цемент найбільш ефективний у виробництві автоклавних матеріалів і виробів.

Сульфатостійкий цемент
виготовляють з клінкеру нормованого мінералогічного складу: у клінкері повинно бути не більше 5% трьохкальцієвого алюмінату і не більше 50% трьохкальцієвого силікату. Низький граничний вміст трьохкальцієвого алюмінату потрібний тому, що сульфатна корозія розвивається в результаті взаємодії сульфатів, що знаходяться в навколишньому середовищі, з трьохкальцієвим гідроалюмінатом цементного каменю. Якщо в цементному камені трьохкальцієвий гідроалюмінат присутній в малих кількостях, то утворюється незначна кількість гідросульфоалюміната кальцію. Тоді він безпечний, оскільки розподіляється в порах бетону, витісняючи звідти воду або повітря, і внутрішньої напруги в бетоні не викликає.

Сульфатостійкий цемент зазвичай випускають двох марок: 300 і 400.

Білий цемент
(БЦ) виготовляють з малозалізистого клінкеру (сірий колір звичайного цементу обумовлений головним чином наявністю сполук заліза у вихідних сировинних матеріалах). Білий цемент є матеріалом з унікальними характеристиками, які дозволяють використовувати його у виготовленні скульптурних елементів, колон, а також при оздоблювальних роботах, наприклад, фасаду будівлі. Естетичні вимоги, яким повинні відповідати фасади і інші парадні будівельні елементи, роблять застосування білого цементу особливо ефективним. Білий цемент застосовують також для кольорових цементобетонних дорожніх покриттів, наприклад на площах у монументальних споруд.

Кольоровий цемент
отримують на основі білого портландцементного клінкеру шляхом сумісного помелу з пігментами різних кольорів, наприклад з охрою, залізним суриком, окисом хрому. Можна також отримувати кольорові цементи шляхом змішування білого цементу з пігментами.

Застосування кольорових цементів сприяє архітектурно-декоративному оформленню споруд і має велике значення в індустріальній обробці будівель. Ці цементи застосовують також для кольорових цементобетонних дорожніх покриттів, наприклад на площах біля монументальних споруд. Водонепроникний розширюючий цемент, (ВЦР)
являє собою швидкотвердіючу гідравлічна в’яжучу речовину, щоотримується шляхом сумісного помелу і ретельного змішування глиноземистого цементу, гіпсу і високоосновного гідроалюмінату кальцію.
Цемент характеризується швидким схоплюванням: початок процесу – раніше ніж 4 хв., кінець не пізніше 10 хв. з моменту замішування.

Лінійне розширення зразків з цементного тесту, що тверднуть у воді на протязі 1 доби., повинно бути в межах 0,3-1%. ВРЦ застосовують для заченканки і гідроізоляції швів тюбінгів, розтрубних з'єднань, створення гідроізоляційних покриттів, закладення стиків і тріщин в залізобетонних конструкціях і т.д.

Водонепроникний безусадочний цемент (ВБЦ)
це швидкотвердіюча гідравлічна в’яжуча речовина, що отримується шляхом ретельного змішування глиноземистого цементу, напівводяного гіпсу і гашеного вапна. Початок схоплювання не раніше ніж 1 хв., а кінець не пізніше 5 хв. з моменту замішування. Цемент застосовують для влаштування гідроізолюючої торкретной оболонки бетонних і залізобетонних споруд, експлуатованих в умовах підвищеної вологості (тунелі, фундаменти і т.д.).

Гідрофобний цемент (ГФЦ)
отримують в результаті помелу портландцементного клінкеру разом з гіпсом і гідрофобізуючою добавкою (асидол, милонафт, олеїнова кислота, окислений петролатум, кубові залишки синтетичних жирних кислот та ін.)

Даний цемент володіє меншим водопоглинанням, більшою морозостійкістю і водонепроникністю, ніж звичайний портландцемент; який може тривалий час зберігатися навіть у вологому середовищі без втрати активності. Підвищений рівень повітрозалучення даного цементу знижує міцність важких бетонів, проте, при виробництві легких і комірчастих бетонів ця властивість грає позитивну роль. Бетонні суміші на гідрофобному цементі піддаються меншому розшарування, стійкі до поперемінного зволоження і висихання.

Глиноземистий цемент (ГЛЦ)
швидкотвердіюча гідравлічна в’яжуча речовина, що отримується шляхом помелу обпаленої до спікання або сплавлення сировинної суміші, багатої глиноземом. В якості сировинних матеріалів для отримання глиноземистого цементу використовують вапняк або вапно і породи з високим вмістом глинозему Al2O3, наприклад боксити.

Мінералогічний склад глиноземистого цементу характеризується великим вмістом низькоосновних алюмінатів кальцію, головним з яких є однокальцієвий алюмінат CaO & Al2 O3. Застосування глиноземистого цементу обмежене його високою вартістю. Його використовують при термінових ремонтних і аварійних роботах, проведенні робіт в зимових умовах, для бетонних і залізобетонних споруд, що піддаються дії сильно мінералізованих вод, отримання жаростійких бетонів, а також виготовлення розширюючих і безусадочних цементів.

Магнезіальний цемент (МГЦ)
використовують для влаштування магнезіальних підлог, як магнезіальне в'яжуче, що являє собою тонкодисперсний порошок, активною частиною якого є оксид магнію. Оксид магнію, у свою чергу, є продукт помірного випалення природних карбонатних порід магнезиту або доломіту.

Тампонажний цемент
різновид портландцементу, призначений для цементування нафтових і газових свердловин. Тампонажний цемент виготовляють сумісним подрібненням клінкеру і гіпсу. Тампонажний цемент застосовують у вигляді цементного тесту, що містить 40-50% води.

Класифікація цементу за міцністними властивостями передбачає поділ його на марки, що виражаються в числах в межах від М200 до М600 з кроком 50 чи 100. Таки чином позначають міцність при стисненні в 100-600 кг/кв. див.

Найміцнішим серед них є цемент марки М600, який навіть прозвали «військовим», або «фортифікаційною». Він використовується для будівництва таких стратегічно важливих об'єктів, як бункери, шахти та інших військових споруд.

Цемент марки М400 і М500 застосовують в наступних областях будівництва:

виробництво бетонних робіт зі швидкою распалубкой;

виготовлення збірних монолітних конструкцій із залізобетону;

виготовлення азбестоцементних виробів;

виробництво гідротехнічних споруд;

дорожнє будівництво.

Цемент володіє наступними важливими властивостями і характеристиками:

стійкість до корозії.

Це дуже важлива властивість, так як вироби з цементу, як правило, знаходяться на вулиці, і постійно піддаються негативним впливам навколишнього середовища, в тому числі — водної стихії.

Ще на стадії виробництва до складу вводять гідроактівні добавки, які перешкоджають подальшому хімічної активності солей. Іноді домішують спеціальні полімерні добавки, які знижують мікропористість матеріалу.

міцність.

Як вже згадувалося раніше, різні марки цементу відрізняються один від одного по міцності. Для цього беруть випробуваний зразок і витримують його на межі стиснення протягом 28 діб.

час схоплювання.

Під даною характеристикою мається на увазі той проміжок часу, за який повністю змінюються пластичні властивості складу. Якісний розчин з цементу не повинен застигати занадто довго, так і занадто повільно. Почати тверднути він повинен приблизно через 40-45 хвилин, а застигнути остаточно не пізніше, ніж через 10 годин.

На швидкість його схоплювання впливає обсяг додавання води і температура повітря.

стійкість до низьких температур.

Вода, що знаходиться в порах цементного каменю, при замерзанні збільшується в об'ємі приблизно на 8%. При багаторазовому заморожуванні та відтаванні це призводить до розтріскування бетону і, як наслідок, до деформації або повного руйнування зведеної конструкції.

Для цього, щоб підвищити довговічність бетону і посилити його опірність до постійного перепаду температур, до складу додають спеціальні мінеральні речовини.

тонкість помелу обумовлює якість одержуваного матеріалу.

Дрібно помелений цемент твердне значно швидше, ніж його крупніший аналог, при цьому надійність і міцність у нього значно вища. При виборі матеріалу для будівництва необхідно враховувати всі вищезгадані характеристики, і грунтуватися на конкретних цілях, завданнях та умовах, в яких воно здійснюється.

Обов'язково потрібно врахувати:

погодні особливості, які будуть впливати на експлуатаційні характеристики бетону (підвищена вологість, дощі, перепади тиску);

граничні коливання температури повітря в місці зведення об'єкта;

склад води і її граничні коливання (якщо об'єкт будується не на суші).

Існують як універсальні види цементу, так і спеціалізовані:

швидкотверднучий портландцемент (БТЦ), що використовує в основному для швидкісного будівництва та створення залізобетонних конструкцій;

цемент з гидрофобирующими добавками, який застосовують для зведення об'єктів, розташованих у воді;

цемент з поверхнево-активними добавками, який характеризується підвищеною рухливістю. Його використовують для зведення складних архітектурних споруд;

пуцолановий портландцемент. Використовують для підводних і підземних конструкцій, які не піддаються поперемінного заморожування і розморожування.

III. Первинна перевірка та закріплення знань (індивідуальне опитування)

  1. Дайте поняття цементу?

  2. Види порландцементів?

  3. За призначенням?

  4. За властивістю?

IV . Підсумок уроку: виставлення оцінок, нагадати головне

РЕФЛЕКСІЯ

vІI. Інформація, інструктаж домашнього завдання

Домашнє завданнявивчити конспект.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Будівельні матеріали: Підруч. для студентів будівельних вузів/ За ред. П.В.Кривенка. - К.: Вища шк., 1993. - 388 с. Інтернет: http://bibliograph.com.ua/spravochnik-76/74.htm

ПЦ портландцемент
II тип
А підтип відсотковім складом добавок 6-20%
Ш добавка шлак
400 міцність кг/см2

За типом

І - Портландцемент (ПЦ I)

II - Портландцемент з добавками (ПЦ II / А-Ш, ПЦ II / Б-Ш, ПЦ II-П, ПЦ II-З, ПЦ II-В, ПЦII / А-К, ПЦII / Б-К) 
мінеральні добавки
(Ш- шлак, П - пуцолан, З - зола виносу, В - вапняк, К - композиція мінеральних добавок) 
Підтип А - відсотковий склад добавок від 6% до 20%, 
Підтип В - процентний склад добавок від 21% до 35%

III - Шлакопортландцемент (ШПЦ III / А, ШПЦ III / Б) 
Підтип А - процентний склад клінкеру від 35% до 64%, 
Підтип В - процентний склад клінкеру від 20% до 34%

IV - Сульфатостійкий цемент (ПЦЦ IV / А, ПЦЦ IV / Б) 
Підтип А - відсотковий склад добавок від 21% до 35%,
Підтип В - процентний склад добавок від 36% до 55%

V - Композиційній цемент (КЦ V / А, КЦ V / Б) 
Підтип А - процентний склад клінкеру від 40% до 64%, 
Підтип В - процентний склад клінкеру від 20% до 39%

ПЦ портландцемент
II тип
А підтип відсотковім складом добавок 6-20%
Ш добавка шлак
400 міцність кг/см2

За типом

І - Портландцемент (ПЦ I)

II - Портландцемент з добавками (ПЦ II / А-Ш, ПЦ II / Б-Ш, ПЦ II-П, ПЦ II-З, ПЦ II-В, ПЦII / А-К, ПЦII / Б-К) 
мінеральні добавки
(Ш- шлак, П - пуцолан, З - зола виносу, В - вапняк, К - композиція мінеральних добавок) 
Підтип А - відсотковий склад добавок від 6% до 20%, 
Підтип В - процентний склад добавок від 21% до 35%

III - Шлакопортландцемент (ШПЦ III / А, ШПЦ III / Б) 
Підтип А - процентний склад клінкеру від 35% до 64%, 
Підтип В - процентний склад клінкеру від 20% до 34%

IV - Сульфатостійкий цемент (ПЦЦ IV / А, ПЦЦ IV / Б) 
Підтип А - відсотковий склад добавок від 21% до 35%,
Підтип В - процентний склад добавок від 36% до 55%

V - Композиційній цемент (КЦ V / А, КЦ V / Б) 
Підтип А - процентний склад клінкеру від 40% до 64%, 
Підтип В - процентний склад клінкеру від 20% до 39%

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Вчити читати. Літературна освіта в школі: химери чи лабіринти?»
Мацевко-Бекерська Лідія Василівна
30 годин
590 грн