Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Урок на тему : " Дикорослі та культурні рослини"

Природознавство

Для кого: 2 Клас

12.12.2019

510

14

0

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із видами культурних рослин і зі значенням культурних рослин для людини; формувати інтерес до культурних рослин; учити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групування; наводити приклади кожної групи; розвивати навички логічного мислення і мовлення учнів; виховувати дружелюбність, толерантність.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Дикорослі і культурні рослини

Мета: навчальна: ознайомити учнів з видами культурних рослин та їх значенням для людини; вчити групувати зображення дикорослих і культурних рослин; наводити приклади кожної групи; дати уявлення про необхідність збереження різноманітності рослинного світу;

розвивальна: розвивати творче мислення, мовлення учнів, вміння відстоювати власну думку;

виховна: виховувати любов до рідного краю, бережне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований урок

Міжпредметні зв’язки: природознавство – українська мова

Обладнання: повітряна кулька, ілюстрації рослин, червоні та зелені кружечки, малюнок Пізнайка.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

1. Вітання

Діти в колі. Передають один одному повітряну кульку, на якій намальовано посмішку. Учень, який отримав кульку, вітається та висловлює побажання на день. (Бажаю цікавого спілкування! Бажаю більше посміхатися! Бажаю успіхів у справах! Бажаю здоров 'я! Нових ідей! Більше мріяти! Гарного настрою! Приємних несподіванок! Сонця у віконце! тощо.)

2.Вправа «Руханка».

Поміняйтеся місцями сіроокі, темноволосі, ті, хто вміє стрибати на скакалці, ті, кому подобаються ранкові зустрічі.

ІІ. Актуалізація знань учнів

Робота з загадками

І зелена , і колюча,                                             Довга – довга і худенька,

І пухнаста і пахуча.                                             Знизу ширша, вверх гостренька,

Посеред кімнати стала,                                     Тягне вгору руки – віти

Нас зі святом привітати.                                     Що це? Відгадайте діти?.

(Ялинка)                                                                    (Тополя)

Яке з цих дерев листяне, а яке – хвойне?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Хвилинка уяви.

Робота в групах «Ліс», «Луг», «Поле», «Город», «Водойми». Заплющте очі. (Запросити групи дітей відповідно до їх назви в ліс, луг, поле, город, водойму.) Спробуйте уявити рослини, які там ростуть, хто їх вирощує. (Додаток 1)

Висновок: У природі є багато видів рослин. Одні з них вирощують люди. Це культурні рослини. Інші ростуть самі. Це дикорослі рослини.

Розповідь вчителя

Усі рослини можна поділити на культурні та дикорослі (слово «культура» у перекладі означає обробка). Вони однаково важливі для природи і для людини. За культурними рослинами доглядає людина. Дикорослі рослини виростають самі, вони сильніші та витриваліші, тому з’являються у найрізноманітніших місцях.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

а) Вправа «Асоцітивний кущ»

Культурні рослини, які вони, що ви про них знаєте?

Які асоціації викликають ці слова?

Прямая соединительная линия 17Прямая соединительная линия 18Прямая соединительная линия 21Прямая соединительная линия 22

Скругленный прямоугольник 16

Культурні рослини

Прямая соединительная линия 19Прямая соединительная линия 20Прямая соединительная линия 23Прямая соединительная линия 24

б) Вправа «Гронування»

Прямая соединительная линия 30Прямая соединительная линия 32

Овал 27

Прямая соединительная линия 28

Прямая соединительная линия 29

Прямая соединительная линия 31Прямая соединительная линия 33

Які слова, думки викликають у вас дикорослі рослини?

(Записувати слова та фрази, які спадають на думку з обраної теми. Наприклад: ліс, поле, луг, кущі, пристосування, верба, кульбаба, а потім встановлювати зв'язки, де це можливо).

Висновок: культурні рослини - вирощує людина, доглядає за ними. Дикорослі – ростуть в природі самостійно, «дико», їх ніхто не вирощує.

V. Узагальнення і систематизація отриманих знань

1. Робота з підручником

а) Розгляньте фото. Назвіть зображені рослини. Дикорослі рослини накрийте зеленими кружечками, а культурні – червоними.

б) Робота в групах.

Розкажіть один одному, які культурні рослини вирощують ваші сім'ї у саду, на городі.

Розгляньте ілюстрацї на с.50 і продовжіть кожен ряд власними прикладами.(Відповіді дітей)

в) Подумай та відгадай загадки. (Підручник с.50)

До якої групи належать рослини, про які йдеться в загадках.

2. Вправа «Займи позицію»

Проблемне питання: Потрібно, щоб росли лише культурні рослини?

(У класі – три плакати, на яких написано: «За. Проти. Не знаю.» Дітям потрібно стати біля плаката, який вони обрали. Кілька учнів пояснюють свою позицію. Всім хто поділяє таку ж точку зору, потрібно обговорити і виробити спільні аргументи на її захист.. Після різних пояснень, потрібно дізнатися, чи не змінив хто –небудь свою думку і чи не хочуть перейти до іншого плаката)

VI. Підсумок уроку.

1.Бесіда

Які рослини людина використовує для харчування?

Із яких рослин виготовляють борошно?

Які рослини використовуються для корму тварин?

Висновок: треба бережливо ставиться до всього рослинного світу: не зривати квітів без потреби, не топтати молодих кущів та дерев.

2.Засвоєння екологічного правила

Йтиму садом, полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави.

Я скажу їй: — Зеленій, живи!

3. Вправа «Інтерв'ю»

Кореспондент дитячого журналу «Пізнайко» (Додаток 2) хоче дізнатися, що цікавого приніс вам цей урок. (Від­повіді учнів.) Так, ви справді дуже уважні та кмітливі!

Додаток 1

Поле

Ліс

Город

Річка

Луг

Додаток 2

Легенда про мальву

Давно те діялось. Важко жилося людям на нашій славній Україні. Багато ворогів зазіхало на її багаті землі. То кримчаки налітали, то поляки, то турки. Грабували, забирали в рабство, полювали за красунями, котрих згодом продавали. Люди боронилися, чим могли, хто вилами, хто сокирою. А сотник Грицько Кандиба шаблею захищав свою сім’ю. Та сили були нерівні.

Порубали його вороги, накинули аркан на шию дружині і потягли за собою. Тільки доньці Мальві вдалося сховатися. Люди шанували дівчинку за те, що зналася на усякому зіллі і лікувала травами. Ту науку перейняла від матері, а батько її ще змалечку навчив вояцькому ремеслу. Не один бусурман зазнав смерті від дівочої руки. Вродлива, горда Мальва наводила жах на ворогів. П’ять корів обіцяли тому, хто видасть її.

Якось в осінню негоду прийшла обігрітися до козака Нагнибіди. Та запроданець виказав дівчину. Порубали її на шматки та й розкидали на всі боки. І розрослося чудове зілля, яке односельці називали Мальвою. А село, де росла і жила красуня, назвали Мальвині Граблі. Добре пам’ятали люди, як вона граблями вбивала бусурманів.

Біля кожної хати ростуть мальви. Це пам’ять про сміливу і безстрашну дівчину, яка любила свій рідний край, свій народ і віддала за нього своє життя.

Волошки — русалчині квіти

Тепер такого нема, щоб десь русалки хлопця залоскотали чи якась нечиста сила людей лякала, а раніше всяке траплялося, і чого тільки між людей не наслухаєшся.

Але то було дуже давно, коли ще ходили по світу русалки і всякої нечисті кругом було багато. Щоліта, як наставала пора русалок, одна з них весь час переховувалась у житі, неподалік нашого села. З жита вона ніколи не виходила, наче там була якась незрима межа, за яку вона не могла ступити. Не раз люди її там бачили, але ця русалка нікого не зачіпала, ото хіба що часом когось налякає, то й усе.

Одна вона знала, що тут хотіла.

А жив тоді у селі один заможний пан, який мав красеня сина. Парубок, кажуть, нібито Василем і звався. Статний, синьоокий, ліпшого ніде не було.

Побачила його якось русалка та й закохалася. Сидить було на межі, квіти перебирає, та все в той бік поглядає, звідки Василь міг би появитися.

Та от якось парубку довелось неподалік того місця проходити, і тільки він на неї подивився, як вона тут же зачарувала хлопця. Василь надіть не помітив, як кинувся за нею у жито.

Повела русалка його житами, полями, і зачарований хлопець ганявся за нею без відпочинку. І ні одної ночі, ні одної миті очей хлопцю стулити не дала русалка, все не могла ним намилуватися, до себе й не підпускала близько.

Парубок не міг збагнути, ні де він є, ні що з ним діється. Так минув тиждень. Нарешті, вибився він із сил, впав серед жита і заснув міцно-міцно. Прокинувся — ніде нікого, тільки жита кругом, як стіна зелена. Отямився хлопець, та де б то він знав, що не покинула його русалка. А вона і на справді була недалечко.

Оберігаючи сон Василя, вона збирала на вінок квіти. Підхопився парубок і пустився тікати. Побігла й вона слідом. Жито під нею хилилося, як од вітру, і тут же вставало, а за ним не встигло й підвестися, як розгнівана русалка опинялась майже поруч. А хлопець щосили продовжував бігти.

Та біля самої межі русалка наздогнала Василя. Вона, мабуть, і раніше його догнати могла, але ще сподівалась, що Василь сам повернеться до неї. Ступи він ще крок, і ніколи б русалка, більше не побачила парубка, адже вона тільки в житі силу мала. Глянула ще раз на коханий блиск синіх очей, а щоб не упустити навіки, дихнула подихом холодним і на тому місці, де стояв Василь, гойднули голівками дві квітки-волошки, ніби двоє його очей.

Русалка тут же розтанула і з того часу більше не з’являлась жодного разу. А волошки і зараз, по житу ростуть. І хоч тепер розвелося їх видимо-невидимо, русалки ревно їх стережуть і готові залоскотати кожного, хто зірве бодай хоч одну квітку. Але то вже інші русалки, та й волошки зовсім не ті.

Загадка про мак
Стоїть півень на току в червоному ковпаку. (Мак)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.