Урок-конкурс на найкращого декламатора улюбленої поезії Т. Г. Шевченка

Опис документу:
: урок виразного читанняПоглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка; розвивати творчі здібності, пам'ять школярів; виховувати почуття любові та поваги до рідної мови, художнього слова, творчості Кобзаря.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Урок-конкурс на найкращого декламатора улюбленої поезії Т. Г. Шевченка

Мета. Поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка; розвивати творчі здібності, пам'ять школярів; виховувати почуття любові та поваги до рідної мови, художнього слова, творчості Кобзаря.

Тип уроку: урок виразного читання

Вид уроку: урок-конкурс

Обладнання: пам’ятка «Як навчитися виразно читати віршовані твори», пам’ятка декламатора, : портрет Тараса Шевченка

Хід конкурсу

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя. Звучить музика.

Шановні гості, дорогі діти! Рада вітати Вас.

Сьогодні на уроці ми вирушимо у подорож під назвою «Світ виразного поетичного слова». Ми зустрінемося з прекрасними ліричними творами, які приваблюють нас своїм лаконізмом, щирістю, емоційністю, образністю поетичної мови.

А які ж Ваші очікування від сьогоднішнього незвичайного уроку? Звучать відповіді учнів.

Ведучий. Золотими літерами вписано ім’я славетного Кобзаря, великого сина українського народу, поета-революціонера Тараса Григоровича Шевченка в історію вітчизняної та світової літератури. Воно за правом посідає гідне місце серед імен великих геніїв людства, творчість яких стала цілющим джерелом розвитку національних культур, загальнолюдської цивілізації.

Ведучий. Ми звертаємося до поета, який став для України заповітною думою, її безсмертною піснею. Тож нехай вогонь його душі запалить у наших серцях іскру віри, надії, любові до рідної землі, свого народу. І сьогодні, вшановуючи його пам'ять, ми знову і знову будемо говорити про Шевченка, про його невмирущу славу, він сам своїми творами буде промовляти до нас.

І. Конкурс «Знавці великого Кобзаря»

Умови конкурсу.

На запитання ведучого відповідає та команда, яка першою підніме сигнальну картку, але не пізніше, як через 30 секунд після запитання.

Якщо команда дає неправильну відповідь, право відповіді переходить до команди-суперника.

За кожну правильну відповідь -1 бал.

1.Коли народився Т.Г. Шевченко?

Відповідь. 9 березня 1814 року.

2.Назвати імена батьків Тараса Шевченка.

(Катерина, Григорій).

3.Якого віку був Тарасик, коли померла його матуся, батько?

(9 років – мати 1823 р., 11 років – батько 1825 р.)

4.Пан, у якого Т.Г. Шевченко служив козачком. Відповідь. Пан Енгельгардт.

5.Який талант проявився в Шевченка раніше – художника чи поета?

(Ще в дитинстві у Тараса з’явилися здібності до малювання).

6.Як називалася перша збірка творів Тараса Шевченка?

(“Кобзар”).

7.Російський письменник, портрет якого намалював К.П. Брюллов, щоб розіграти його в лотерею і ви­купити Т.Г. Шевченка з кріпацтва.

Відповідь. В.А. Жуковський.

8.Великий російський художник, у якого вчився Т.І. Шевченко.

Відповідь. К.П. Брюллов.

9.Річка, біля якої похований поет. Відповідь. Дніпро.

10.Мандрівні музиканти-співці — ... Відповідь. Кобзарі.

11.Доповни речення і скажи, з якого твору, хто автор.

1. «Неначе човен в синім морі...»

Відповідь. Вірш «Реве та стогне Дніпр широкий» (балада «Причинна») написав Т. Шевченко.

2.«І мене в сім'ї великій...»

Відповідь. Вірш «Заповіт» Т. Шевченка,

12.У яких країнах є пам’ятники Т.Г.Шевченку?

(Канада, Америка, Австралія, Франція та ін.).

ІІ.Конкурс « Склади прислів`я»(пояснити)

«Шевченкові твори сяють, мов ясні зорі»;

«Зі сторінок «Кобзаря» зійшла правди зоря”;

«Шевченків «Кобзар» пік панів, як жар»;

«Правду в «Кобзарі» шукай»

ІІІ. Конкурс «Реставратор».

Умови конкурсу.

Відновити текст і сказати, з якого вірша цей уривок.

За правильну відповідь – 5 балів.

…………….світає,

Край ………………………….,

………………в темнім……….

Сонце………………………….

………………………..вітер віє,

Степи,………………….мріють,

Меж…………… над………….

………………………зеленіють. ( Уривок з поеми «Сон»).

Тяжко, …………..............жити

………………………..без роду:

Нема куди ……………………, -

Хоч з гори …………………….

…………………б молоденький,

Що не нудить………………….;

…………………., - тяжко жити

І нема ………………………….

(«Думка»).

Мені ………………….минало

…………ягнята……………….

Чи то так ……………………..,

……………………..чого було?

Мені …………………….стало,

Неначе ………………………..

(«Мені тринадцятий минало»).

Думи мої, ……………………..

………………………… з вами!

Нащо стали ……………………

…………………………рядами?..

………….вітер………………..

В степу, ……………………….

Чом вас ……………………….

…………………………дитину.

(«Думи мої, думи мої…»).

ІV. Конкурс «Живописних справ майстер».(намалювати портрет Шевченка)(5 балів)

V Конкурс на кращого декламатора поезій Тараса Шевченка. ( 5 балів)

- Виразне читання – це мистецтво відтворення в живому слові думок і почуттів (якими насичений художній твір), а також наміру виконавця і його ставлення до виконуваного твору. Для визначення цього мистецтва користуються також термінами художнє читання, декламація (можна вживати ці терміни як синонімічні). Виразне читання на уроках української літератури – це не лише мистецтво виконання художнього тексту, а й предмет навчання цього мистецтва, і метою такого навчання є формування естетично розвиненого читача, здатного відчувати художнє слово, вміти насолоджуватися прочитаним.

Вимоги до виразного читання

Відтворення емоційної насиченості твору (внутрішнє «бачення», робота творчої уяви читця – особливо поетичного тексту).

Розуміння ідейно- художнього смислу, а не лише фактичного змісту тексту.

Уміння висловити своє особисте ставлення, передати зміст і настрій слухачам.

Процес підготовки до виразного читання починається зі складання партитури, що є сукупністю умовних знаків, за допомогою яких роблять розмічування тексту, щоб запобігти можливим помилкам у процесі його читання.

Пам’ятка декламатора

1. Перед читанням напам’ять текст вірша повтори про себе.

2. Перед тим як декламувати, займи зручну й правильну позу (стань рівно, розправ плечі, набери потрібну кількість повітря). Для впевненості на початку читання можеш дивитися періодично на двох-трьох учнів, з якими

Товаришуєш (щоб відразу не знітитися), а згодом, оволодівши ситуацією, слід розсіювати свою увагу по всьому класу.

3. Назви автора і твір, який читатимеш.

4. Читання вірша можеш супроводити жестами, проте рухи рук мають бути стриманими, не втомлювати, не відволікати слухача.

5. Не поспішай під час читання, набирай повітря рівними частинами під час пауз.

6. Декламуючи, уявляй картини, які озвучуєш, і з відповідним темпом і настроєм передавай їх.

7. Не варто занадто голосно читати вірш, оскільки майстерність у читанні художнього твору визначається передусім темпом, інтонацією, додержанням пауз, настроєм, а також мімікою, жестами та ін.

VІ. Конкурс «Актори». (Домашнє завдання).(5 балів)

Умови конкурсу.

Команда представляє театралізовану сцену за твором Кобзаря.

За інсценізацію команда отримує 5 балів.

VІІ.Конкурс на кращого виконавця пісні- вірші Шевченка ,покладені на музику(5 балів)

Підсумок уроку .Рефлексія.

« Асоціативний портрет Т.Г. Шевченка» Скласти асоціативний портрет Тараса Шевченка.

Асоціативний портрет Тараса Григоровича

Ш -

Е -

В -

Ч -

Е -

Н -

К -

О -

Асоціативний портрет Тараса Григоровича

Ш - щирий у думках і почуттях;

Е - елегантний у своїй манері писати поезії й живописні картини;

В - вічний у душі кожного українця;

Ч - чемний у своєму ставленні до знедоленого люду;

Е - енергійний у запеклій боротьбі із самодержавством;

Н - неповторний у розумі, талановитості й самовідданості народу й Батьківщині;

К - катований, але не скорений;

О - оспіваний у багатьох як літературних, так і народних творах

Підведення підсумків конкурсу.

Ведучий. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, це наша сила. Які б нещастя і муки не звалювались на долю нашого народу, він вистоїть, якщо буде з нами Тарас Шевченко, його заповіт.

Нехай же в кожній хаті на чільному місці лежить «Кобзар», хай у кожній світлиці заквітне портрет Шевченка, щоб слово Тарасове світило старому і малому, щоб слово його не забуте і нині вічно ходило Україною.

Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,

І голос твій нам душу окриля.

Встає в новій красі, забувши лихоліття,

Твоя, Тарасе, звільнена земля.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.