і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Замовляйте «Вебінарний Безліміт» та отримуйте
місяць необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

урок фізики у 8 класі на тему "Випаровування і конденсація рідин. Кипіння."

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Випаровування і конденсація рідин. Кипіння.

Мета уроку.

Дидактична: закріпити знання учнів про зміну агрегатного стану речовини; сформувати уявлення про процеси випаровування та конденсації, кипіння; показати відмінність між процесами кипіння і випаровування; формувати вміння спостерігати фізичні явища й аналізувати факти при спостереженні явищ.

Розвивальна: розвивати вміння спостерігати за фізичними явищами, аналізувати їх і пояснювати на основі знань про види теплопередачі; розвивати самостійне, логічне та творче мислення учнів, вміння порівнювати, узагальнювати, систематизувати, робити висновки; розвивати фізико-математичну мову учнів та їх цікавість до фізики.

Виховна: виховувати увагу, працелюбність учнів, вміння раціонально використовувати навчальний час; формувати науковий світогляд учнів через розкриття причинно-наслідкових зв’язків.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: набік карток-плакатів,скляні скельця, піпетки, пензлики, пляшечки з водою, пляшечка зі спиртом, віяло, пробірка зі спиртом, колба з водою, термометр, затискачі ., штатив, спиртівка, запальничка.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Добрий день, дорогі наші учні та присутні гості.

1. Перевірка готовності учнів до уроку;

2. Створення оптимально сприятливої атмосфери на уроці:

3. Проведення діагностики «Букет настрою». Кожен учень обирає квітку з певним кольором, що співпадає з його настроєм, складається « Букет настрою» (настрій класу на початку уроку)

Учитель Перед тим як почати наш урок, я хочу дізнатися з яким настроєм ви завітали до нас? Для цього буде проведено діагностику вашого настрою. У вас у поурочних картах є додаток «Кольористика настрою», у якому описано, якому настроєві який колір відповідає . Також на ваших партах лежать різнокольорові квіти. Візьміть квітку того кольору, що відповідає кольору настрою. Пропоную вам «розмалювати» наш букет.

« Букет настрою»

Нам хочеться, щоб у всіх, хто зібрався в цій класній кімнаті був добрий, творчий і веселий настрій.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Епіграф уроку

Той, хто базікає про природу, замість того,

щоб за допомогою експерименту і спостережень

примусити її говорити, ніколи не пізнає її.

Лише дослід знімає завісу з таємниць природи.

Галілео Галілей.

Вступне слово вчителя.

Світ природи сповнений дивовижних барв, чудових звуків, досконалих рухів і форм. Краплини ранкової роси можуть сяяти прекрасніше,ніж дорогоцінне каміння. Земля ранньою весною пахне березовим соком. Край поля спадає у ярок вузенька стежка і губиться у сизому тумані. Туман щільними клубками нависає над яром і застилає все навкруги. Тільки весело дзюрчить на самому дні яру невтомний струмок. Вода в ньому - чиста, прозора, свіжа.

Дощ і злива

Сизі хмари сонце вкрили,

Небо швидко потемніло,

І пішов і полив

З хмари дощ – пусто злив.

Сонце із-за хмари встало.

Все навколо ожило,

Чисте небо засіяло,

Засміялось, зацвіло!

В. Федик

Яскраво світить сонце і через 2-3 години вулиці міста висохли.

Питання. Куди поділася вода?

Учитель

Давайте пригадаємо в яких агрегатних станах може перебувати одна і та сама речовина? (Учитель на дошці складає схему . Спершу картки «газ», «рідина», «тверде тіло», потім відповідні стрілки. /див. додатки/)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Навколо нас скрізь відбуваються взаємні перетворення рідини і пари. Ці явища нас оточували з дитинства, а сьогодні ми поглянемо на них очами дослідників, очами фізиків. Тема уроку: «Випаровування і конденсація рідин. Кипіння». (Учні записують тему уроку)

Сьогодні ми поговоримо про процеси пароутворення та конденсації, кипіння.

IV. Вивчення нового матеріалу

Наведіть приклади з повсякденного життя коли рідина перетворюється на пару?

(Пояснюючи новий матеріал вчитель формує схему на дошці, /див. додатки/)

Запис в зошитах:

  1. Існує два способи пароутворення: випаровування і кипіння

Запис в зошитах:

  1. Випаровування – це пароутворення, яке відбувається з вільної поверхні рідини.

З’ясуємо, як відбувається випаровування.

З чого складається будь-яке тіло? (Всі тіла складаються з молекул, які безперервно і хаотично рухаються і між собою взаємодіють).

У рідинах не всі молекули рухаються з однаковою швидкістю. Окремі молекули мають швидкість, більшу чи меншу за середню. Швидші молекули мають відповідно і більшу кінетичну енергію. Якщо такі «швидкі» молекули опиняються біля поверхні рідини, то вони можуть подолати притягання сусідніх молекул і вилетіти з рідини. Ці молекули й утворюють пару даної рідини. Подальша «доля» цих молекул може скластись по-різному. Деякі з них можуть знову повернутись в рідину, і цей процес називається конденсацією. Конденсацією пояснюється утворення хмар, туману, роси.

(Схема на дошці)

Запис в зошитах:

3. Конденсація – процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий.

Інтерактивна частина: робота в парах

З’ясуємо, від яких факторів залежить швидкість випаровування. Для цього, працюючи в групах, ви виконаєте експериментальні завдання та прозвітуєте про їх виконання і зробите висновки.

Інструктаж з БЖД: будьте уважні зі скляними предметами. Скельця, піпетки міцно тримайте під час експерименту; обережно працюйте з рідинами.

Завдання для групи № 1. Дослідіть швидкість випаровування спирту і води.

На різні скельця нанесіть мазки води та спирту.

Обладнання: пляшечки зі спиртом, водою, скляні пластинки, пензлик.

Зробіть висновок. (Спирт випаровується швидше за воду. Різні рідини випаровуються по-різному).

Завдання для групи № 2. Дослідіть швидкість випаровування від площі поверхні рідини.

На два скельця нанесіть по краплі води. Одну з крапель розітріть по склу.

Обладнання: пляшечка з водою, скляні пластинки, пензлик.

Зробіть висновок. (Швидкість випаровування тим більша, чим більша площа поверхні рідини).

Завдання для групи № 3. Дослідіть швидкість випаровуванням від вітру.

Нанесіть на дві скляні пластинки по краплі води. Одну з краплин обмахуйте віялом.

Обладнання: пляшечка з водою, скляні пластинки, піпетка, віяло.

Зробіть висновок. (Швидкість випаровування збільшується, якщо швидше віддаляється утворена пара)

Завдання № 4. Виконує вчитель. Дослідіть швидкість випаровуванням від температури рідини.

Одну зі скляних пластинок нагрійте. На обидві пластинки піпеткою нанесіть краплину води.

Обладнання: пляшечка з водою, скляні пластинки, піпетка, спиртівка, запальничка.

Зробіть висновок. (Швидкість випаровування тим більша, чим вища температура).

Запис в зошитах:

3.Швидкість випаровування залежить:

від температури рідини,

площі її поверхні,

від природи речовини,

наявності вітру.

Вчитель.(для закріплення матеріалу)

Дайте відповіді на питання:

Коли швидше висохне білизна, в холодну або жарку погоду?

Де швидше висохне вода, в калюжі чи у відрі?

Коли швидше висохне скошена трава: у вітряну чи безвітряну погоду?

Що охолоне швидше: жирний борщ, чи пісний гречаний суп?

Як змінюється тепловий стан рідини при випаровуванні?

Із власного досвіду ми знаємо, що коли з поверхні нашої шкіри випаровується вода, у нас виникає відчуття прохолоди.

Як можна це пояснити? Які молекули залишають рідину під час випаровування?( Під час випаровування рідину залишають найшвидші молекули. І рідина, що випаровується – охолоджується)

На початку уроку ми говорили, що молекули пари можуть повертатись назад у рідину.

Як називається цей зворотній до пароутворення процес ? (Конденсація)

Під час конденсації з пари в рідину повертаються швидкі молекули і температура рідини зростає.

Запис в зошитах:

4. При випаровуванні енергія затрачається – температура рідини знижується.

5. Під час конденсації енергія виділяється – температура рідини зростає.

Ще один спосіб пароутворення – це кипіння.

Щоб з’ясувати, що таке кипіння, проведемо наступний дослід. В пробірці закипає вода, температура якої вимірюється.

Поки у нас є час давайте повторимо: вікторина «ЩО? ДЕ? КОЛИ?»

  • Що таке випаровування?

  • Де швидше випарується калюжа: в лісі чи на полі?

  • Коли температура рідини знижується, коли зростає?

Поглянемо на воду в колбі.

  • Що утворюється в рідині? (бульбашки)

  • Що знаходиться всередині бульбашки? (пара)

  • При якій температурі кипить вода?( при 100°С)

Продовжуємо нагрівати, спостерігаємо інтенсивне кипіння, звертаємо увагу на те, що температура не змінюється.

Гаситься полум’я спиртівки, звертається увага на те, що рідина не кипить. В гарячу воду занурюється пробірка зі спиртом. Спирт закипає.

Всі рідини киплять при однаковій температурі? (Ні. У різних рідин різна температура кипіння)

Температура кипіння рідини залежить від атмосферного тиску. Запис в зошитах:

6.Кипіння – пароутворення в усьому об’ємі рідини з утворенням бульбашок пари.

Фактори, від яких залежить температура кипіння

Температура кипіння залежить від:

•    зовнішнього тиску;

•    роду речовини;

•    наявності в рідині розчинених газів.

Демонстрація. У медичний шприц (великого об’єму) набираємо невелику кількість води. При виведенні поршня зі шприца вода закипає.

Температура кипіння рідини залежить від тиску повітря над поверхнею води. При зменшенні тиску - повітряним бульбашкам легше спливати. Тому, вони це роблять при меншій температурі. Саме тому високо в горах, на висоті 6000 - 8000 м температура кипіння 70 - 50С.

- Температуру кипіння можна і збільшити. Це можна зробити за допомогою автоклавів - потужних котлів, в яких створюють надлишковий тиск. При цьому воду можна змусити кипіти при температурі 200-350С. Автоклави використовують для стерилізації медичних інструментів.

- Скороварки, тиск - 200 кПа, вода кипить при t = 110-120С.

«А чи не заспівати мені пісню...»

«Тепер була черга за самоваром: він повинен був співати. Але самовар відмовлявся тим, що може співати лише тоді, коли всередині нього кипить вода, – він просто пишався й не хотів співати інакше, як стоячи на столі в панів».

(Г. X. Андерсен.)

Як ви можете пояснити спів самовару?

Що означає фраза «вода кипить»?

За якої умови відбуватиметься кипіння?

Робота з підручником ( В.Г.Бар’яхтар, Ф.Я.Божинова «Фізика. 8 клас»)

Процес кипіння – це процес переходу рідини в пару, і цей процес іде з поглинанням енергії. Тому для підтримування кипіння до рідини потрібно підводити певну кількість теплоти. Ця енергія йде на розривання міжмолекулярних зв’язків і утворення пари.

Досліди показують: кількість теплоти,необхідна для перетворення рідини на пару, залежить від роду рідини.

Питома теплота пароутворення – це фізична величина, яка показує, яку кількість теплоти потрібно затратити, щоб перетворити рідину масою 1 кг в пару при температурі кипіння.

Або, питома теплота пароутворення – це фізична величина, яка показує, яка кількість теплоти виділиться під час конденсації 1 кг пари.

Позначається латинською буквою L.

[L] = 1

Наприклад питома теплота пароутворення води при 2 300 000 . Це означає, щоб випарувати 1 кг води потрібно затратити 2 300 000 Дж теплоти або під час конденсації 1 кг водяної пари виділиться 2 300 000 Дж теплоти.

Запишемо формулу для обчислення кількості теплоти, яка потрібна для випаровування рідини взятої при температурі кипіння.

Запис в зошитах: Q = Lm

Q – кількість теплоти;

L – питома теплота пароутворення;

m – маса рідини

ІV. Підсумок уроку

Розділіть твердження що розташовані на дошці на дві колонки, ті, що стосуються випаровування в одну колонку, кипіння – в іншу.

  • відбувається за будь-якої температури;

  • відбувається з вільної поверхні рідини;

  • залежить від температури рідини, площі її поверхні, від природи речовини та наявності вітру;

  • відбувається в усьому об’ємі рідини;

  • відбувається з утворенням бульбашок пари;

  • відбувається за певної температури;

Рефлексія

Оберіть фразу та сформулюйте короткий вислів про урок:

Я зрозумів, що….

Мене здивувало….

Тепер я можу….

Я відчув, що…..

Мені захотілось….

Урок дав мені для життя….

VІ. Оцінювання.

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати §48 ( В. Сиротюк «Фізика 8 клас»); виконати завдання на картках (Учням роздаються картки /див. додатки/)

Скарбничка цікавих фактів

Ø  Чи може окріп бути холодним?

Може! При тиску всього 4,6 мм рт. ст. вода кипить при температурі 0 °С.

Ø  Що таке гейзер?

Гейзер — фонтан гарячої води. Під землею вода перебуває під великим тиском, і її температура може перевищувати 100 °С. Варто невеликій порції просочитися назовні, як тиск падає, і вода, бурхливо закипаючи, виривається фонтаном нагору.

Ø  Про що співає чайник?

Шотландський учений Джозеф Блек писав, що у співі чайника чується «...дует: бульбашок нагрітого повітря і вібрації стінок самого чайника».

Розв’язування задач

1. Чому у мокрій одежі завжди холодніше, ніж у сухій?

Відповідь: При випаровуванні води одежа охолоджується.

2. Збираючись зробити укол, лікар протирає місце уколу спиртом. Чому відчуття холоду при цьому значно сильніше, ніж при протиранні шкіри вологою тканиною.

Відповідь: Спирт швидше випаровується і тому сильніше охолоджується.

3. У якій чашці вода охолоне скоріше: у вузькій і високій чи у широкій і низькій? Чому?

Відповідь: У широкій і низькій чашці, за рахунок випаровування з поверхні.

4.Чому під час випаровування рідина охолоджується?

Відповідь: Поверхню рідини залишають найбільш швидкі молекули, і середня кінетична енергія молекул рідини, отже, і температура рідини зменшується.

5.  Будь-яке кипіння одночасно є випаровуванням, а чи всяке пароутворення є кипінням? Яке явище зустрічається частіше?

Відповідь: Не всяке пароутворення є кипінням. Частіше зустрічається випаровування.

Скарбничка цікавих фактів

Секрет піали

Створена на Сході, піала може бути шедевром серед чайного посуду. Розширена догори, вона збільшує тим самим швидкість випаровування, що дозволяє рідині швидше охолоджуватись, а звуження внизу дозволяє зберігати тепло нижніх шарів рідини.

Чи завжди у повітрі є вода?

Практично завжди. Однак у пустелях зареєстровані випадки, коли вологість повітря дорівнювала нулю.

А що якби...

...водяна пара перестала конденсуватися і повертатися на землю у вигляді дощу, роси, туману тощо? Рівень Світового океану щорічно зменшувався б на 1,1 м.

Можна порівняти

За однакових умов (температура, тиск, об’єм) вологе повітря виявляється легшим, ніж сухе. Це довів у 1783 році швейцарський геолог Горацій де Соссюр.

Звідки беруться тумани

Шотландський інженер Джон Апткен у 1880 році встановив, що туман є нічим іншим, як водою, що сконденсувалася у мікроскопічних частинках пилу, морської солі, які перебувають у повітрі.

Для допитливих.

Виявляється , не тільки люди в житті використовують знання про такі процеси , як випаровування і конденсація , але і багато тварин .

1 . В пустелях температура земної поверхні може підвищуватися до 70 - 80 С вдень і падати до 4 С до кінця ночі. У цих умовах більшість ящірок шукає притулок. Крім того ящірка здатна міняти положення тіла і його забарвлення , а коли температура стає високою , може також зменшити поверхню тіла , втягуючи ребра.

2 . Шерсть у собак дуже тепла , а потових залоз в шкірі практично немає . Собаки ніколи не пітніють . Влітку їм стає особливо спекотно . Щоб охолодити себе , собака широко розкриває рота і висовує язик . Слина починає інтенсивно випаровуватися , і температура тіла знижується до нормальної.

3 . У зайця великі вуха , але зовсім не для того, щоб слухати , а для того щоб ними ... потіти. Кожен квадратний сантиметр вуха випромінює до 10 калорій тепла на годину. У спеку заячі вуха відводять третину тепла, що утворюється при обміні речовин.

4 . У слона в шкірі немає жодної потовій залози. Але водойма у слона завжди під рукою. Набирає слон слини з рота хоботом і розмазує по тілу. Відразу полегшення відчувається - адже слина добре випаровується.

Опис документу:
Урок вивчення нового навчального матеріалу. Навколо нас скрізь відбуваються взаємні перетворення рідини і пари. Ці явища нас оточували з дитинства, а сьогодні ми поглянемо на них очима дослідників, очима фізиків. Сьогодні ми поговоримо про процеси пароутворення та конденсації, кипіння.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн
354 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти