Урок читання з елементами інтегрованого навчання "Анатолій Качан «Крихта хліба» Леонід Глібов «Хто вона»"

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із віршем Анатолія Качана «Крихта хліба» й акровіршем Леоніда Глібова «Хто вона»; формувати навички свідомого виразного читання;розвивати зв'язне мовлення,уміння висловлювати свої думки;вчити учнів аналізувати прочитане,робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів,увагу,спостережливість,фантазію;виховувати позитивне ставлення до літературних творів,бажання читати;дбайливе ставлення до братів наших менших- птахів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема.Анатолій Качан «Крихта хліба»

Леонід Глібов «Хто вона»

Мета: ознайомити учнів із віршем Анатолія Качана «Крихта хліба» й акровіршем Леоніда Глібова «Хто вона»; формувати навички свідомого виразного читання;розвивати зв'язне мовлення,уміння висловлювати свої думки;вчити учнів аналізувати прочитане,робити висновки;збагачувати словниковий запас учнів,увагу,спостережливість,фантазію;виховувати позитивне ставлення до літературних творів,бажання читати;дбайливе ставлення до братів наших менших- птахів.

Обладнання:підручник с.82,мультимедійна презентація

Хід уроку

І.Організація учнів до уроку.

Психологічна настанова

Ось вже дзвоник пролунав,

На урок нас всіх позвав.

Діти,погляньте на сонечко.Його промінчики торкаються кожного із Вас,даруючи своє тепло.Подумки побажайте всього найкращого своїм рідним:татові,мамі,братові чи сестрі,та звичайно,ж собі та своїм однокласникам.Тільки маючи гарний настрій і натхнення можна впоратися з будь-яким завданням.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності .

Девізом нашого уроку є такі слова «Як допоможемо дружно, малята, виживуть взимку птахи і звірята»

  • Діти,подумайте і скажіть,яким має бути наш урок?

(Цікавим, навчальним, трохи казковим,продуктивним, веселим, світлим, загадковим)

-А ви на уроці якими маєте бути?(Уважними,зібраними, активними, творчими, наполегливими,кмітливими,чемними тощо).

Я вважаю,що урок має бути цікавим,а ми – уважними.

  • Ваш успіх на уроці залежить від вашої активності,уважності,творчості.

Тож приступаємо до роботи.

Я пропоную Вам скласти план нашого уроку.Як ви вважаєте,що ми сьогодні будемо робити?

-Давайте подивимось,за яким планом ми будемо працювати.

План

1.Мовленнєва розминка

2.Вправа «Асоціативний кущ»

3.Ісценізація «Розмова птахів»

4.Робота з підручником

5.Робота в парах

6.Фізкультхвилинка

7.Робота в групах

8.Вправа «Мікрофон»

ІІІ.Мовленнєва розминка .

Щоб швидко прочитати,треба нам язичок потренувати

Читання за складовою таблицею

Утворіть склади за таблицею і прочитайте їх

А

О

У

И

І

Е

ЗДР

СКЛ

СКР

Робота над скоромовкою

А тепер уважно послухайте скоромовку

Хитру сороку спіймати морока,а на сорок сорок-сорок морок.

  • Про кого ця скоромовка?

Гра «Дощик»

Прочитаємо скоромовку хором «дощиком»

  • дощик накрапає (тихо);

  • дощ пускається сильніше(голосніше);

  • злива(голосно)

  • Які слова звучать однаково?

  • Яке значення мають ці слова в скоромовці?

Конкурс на кращого читця скоромовки.(декілька учнів читають скоромовку)

Відгадування загадки

Зараз я пропоную вам прочитати і розгадати загадку.

Учень читає загадку

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі.

Поля причепурила-

Пухнастим снігом вкрила.

Вгадайте – хто вона

Бабуся чепурна?

  • Як звуть цю бабусю?

  • Зима –чудова пора року!

  • Послухайте мелодію зими,подумайте,що вона вам навіє.

Звучит «Вальс зими»

Вправа « Асоціативний кущ»

  • Які асоціації у вас виникають зі словом зима?(сніг,мороз,Новорічні свята,катання на санках,на лижах,хокей,гра в сніжки,канікули)

Ми любимо зиму за скрипучий білий сніг,за морозець,який щипає ніс і щоки,за свята,за чудові зимові розваги.Та для наших пернатих друзів зима – суворе випробування.

Вчора на мою електронну адресу прийшла цікава телеграма.

-Діти,давайте розшифруємо записи на цій телеграмі.

Спочатку потрібно скласти слова,що записані на жолудях,далі розшифрувати запис на хмаринках,і ,насамкінець,спробуйте прочитати записане слово на ялинках.(На таблиці записане речення «Зробіть нам годівниці»)

Цікаво,хто б це міг залишити нам таке повідомлення?

Діти,пропоную нам зараз інсценізувати розмову пташок.Слова автора буду читати я.

Автор

Ой мороз,який мороз!

Всіх пташок проймає дрож.

Скачуть,скачуть горобці:

Горобці
Ми бідненькі гороб'ятка,

Зимна взимку наша хатка.

Киньте нам хоч по кришині,

А поможете пташині!

Автор

А синички невеличкі

Просять:

Синичка1.Час-час-час

Вийди,Марійко до нас!

Синичка2.Зима вже на порозі!

І прийшли суворі дні.

Холод й голод теж в дорозі

Стало страшно щось мені.

Автор

Снігурі сидять вгорі,

Заздрять дуже дітворі:

Снігурі

Вам,дівчатка і хлоп'ятка,

Тепло,бо у вас є хатка,

А у нас нема хатинки

Й на обід – ані зернинки.

Автор

А дятел із щигликом собі

Дятел

Цинь-цинь-цинь.

Хлопчику,зернятко кинь!

Щиглик

Ціть-ціть-ціть.

Діти,любі,спішіть.

Пташки разом.Подбайте,діти,про нас!

На сніданочок для пташки

Киньте зерен,киньте кашки

Ми ж все літо працювали,

Сади з черви обчищали.

Ще й співали вам на втіху-

Світ навколо звеселяли.

Автор.

Добрі діти це почули,

Зі стола крихти згорнули,

Вибігли на сніг із хати

Пташенят нагодувати.

-Не хвилюйтеся любі пташки.Наші діти добрі.Вони обов'язково вам допоможуть .Правда ж,діти?

Повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя

Взимку пташкам холодно і голодно.

  • А що ж найстрашніше для пташки?

Дуже глибоко під снігом схована їжа.Важко пернатим знайти поживу.

  • Як ви думаєте,про кого ми будемо читати сьогодні твори?

  • Сьогодні ми прочитаємо вірш Анатолія Качана «Крихта хліба» і акровірш Леоніда Глібова «Хто вона?»

  • -Допоможіть мені визначити мету уроку.

Опорні слова:

Вчитися

Розвивати

Виховувати

Мета нашого уроку:

На уроці ми будемо:

  • формувати навички свідомого виразного читання;розвивати зв'язне мовлення,уміння висловлювати свої думки;вчитися аналізувати прочитане,робити висновки;збагачувати словниковий запас,увагу,спостережливість,фантазію;виховувати дбайливе ставлення до братів наших менших- птахів.

V.Cприймання і усвідомлення нового матеріалу

1.Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта хліба»(с.82)

Послухайте вірш А.Качана «Крихта хліба»

Виразне читання вірша вчителем

  • Яким пташкам поет присвячує свій вірш?

Перед читанням проведемо словникову роботу.Прочитайте значення слів: лісосмуга та ожеледь.

Словникова робота.

Лісосмуга- смуга лісових насаджень.

Ожеледь-тонкий шар льоду на землі,деревах.

Читання стовпчиків слів у парах

Слідуюче завдання «Робота в парах».Прочитайте один одному стовпчики слів

Жить свищуть

мерзлу пригощав

завірюха дрібниця

перебрались відчувать

  • Прочитайте спочатку дієслова,потім- іменники.

  • Назвіть прикметник.

  • Доберіть синоніми до слова завірюха (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина).

Тепер на сторінці 82 прочитайте самостійно вірш «Крихта хліба»

Гра «Рибки»

(Читання унями тексту мовчки,кожен – у своєму темпі,при цьому діти можуть ворушити губами)

  • Які пташки просять про допомогу?

  • Куди перебрались синиці?Чому?

  • Прочитайте останні рядки вірша.

  • Що значить крихта хліба для пташок?

Гра «Знайди риму»

Сніговиці - синиці

тепла - села

морози - на дорозі

вікно - зерно

годівниця - дрібниця

відчувать - замерзать

Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш,періодично відриваючи погляд,щоб подивитися на глядачів.

  • Яка ж головна думка цього вірша?

Цікаво знати!

Синиця з'їдає за день більше їжі,ніж важить сама.Пара синиць,що вигодовує молодь,щоденно приносить пташенятам у середньому 1800 комах та їх личинок.За весь час перебування у гнізді малеча з'їдає близько 15000 комашок і гусені.Гострий дзьоб синиці весь час зношується,тому безперервно відростає.

Фізкультхвилинка

Швидко,діти ,підлетіли,

Мов горобчики малі.

Руку вправо,руку вліво

Всі дружненько розвели.

А тепер ,до сонця руки

Й на носочки піднялись.

Руки в боки,два підскоки,

Всі прогнулись,підвелись.

Як горобчики ,присіли,

Поклювали зернятко.

Піднялись і полетіли.

Усміхнулись сонечку.

2.Опрацювання загадки Леоніда Глібова « Хто вона»(с.82)

Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що таке акровірш?

Акровірш- це вірш,написаний таким чином,що початкові букви рідків згори вниз утворюють слово або словосполучення- відгадку.

(Прочитайте акровірш Л.Глібова і дайте відповідь на запитання,поставлене в його назві).

Самостійне напівголосне читання загадки учнями.

  • Чи відгадали ви загадку?

  • Як ви це зробили?

  • Що ви знаєте про ластівку?

Вибіркове читання.

  • Прочитайте слова,вжиті в переносному значенні ( зима сховається, сонечко прогляне , сніжок злякається)

  • Що ,на ваш погляд,може викликати усмішку при читання вірша?(Як сніжок злякався,як радіє дітвора)

Робота в групах .

Зараз ми будемо працювати в групах.Давайте пригадаємо правила роботи.

Об'єднатися в групи нам допоможуть загадки .Я буду читати загадки,а учні,в яких на парті лежить картинка-відгадка,будуть показувати її.

Загадки

Сіра шубка із пір'їн,

На морозі жвавий він.

Не орел цей стрибунець.

Хто це,діти?-…

(Горобець)

Жовтогруді щебетушки,

Мають чорні капелюшки,

Сірі лапки,білі щічки,

Називаються….

(Синички)

Хто це у садку скрекоче,

Всі новини знати хоче?

Це хитренька,білобока,

З чорним хвостиком…

(Сорока)

Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним здобуваю.

(Дятел)

Учні, в якх відгадка –

Горобець – I група

Синичка – ІІ група

Сорока – ІІІгрупа

Снігурі – ІV група

І група

Прочитайте деформований текст

Цяинвідог

Макшатп, ікя сялишилиза тивамузи, сятьидводо кожва, амен котянрез , ихамок сялиавохоп, тьвіна итхирк огохус абілх ен дижвза шедйанз .Сьо і етйавад омєуртсйамз ялд кошатп юньладії.

ІІ група

Прочитайте скоромовку зі здивуванням ,вставивши одну й ту саму пропущену букву.

идів горобець на … о…ні,за…нув і звалив…ся у …ні,якби не звалив…ся у …ні,і до…і б …идів на …о…ні.

ІІІ група

Скадіть розповідь « Як ми можемо допомогти пташкам взимку»(3-4 речення)

Слова для довідок:зробити годівничку,покласти крихти хліба

ІV група

Дібрати слова – рими

Уся дітвора тепла хоч бажає, Та листя пожовкле з дерев … .

Скоро від холоду згинуть комашки,Нічого їстоньки буде для … .

Зима до нас непомітно приходить,Підсумок нашій роботі… .

Слова для довідок:пташки,облітає,підводить

  • Як називають птахів,яких можна побачити взимку?

  • Назвіть зимуючих птахів.

  • Діти,взимку можна зустріти і інших птахів.Подивіться і запам'ятайте,кому потрібна ваша допомога.

Перегляд відеоролику «Птахи взимку»(

Життя птахів взимку не легке.У пошуках їжі минає для них короткий зимовий день.Щоб допомогти пернатим друзям вижити,ми повинні турбуватися про них.

Прочитайте меню,яке ми можемо запропонувати пташкам

Меню пташиної їдальні

VІ.Підсумок уроку.

Ось і пдійшов до кінця наш урок.Давайте підсумуємо все сказане.

Метод «Мікрофон»

  • З якими творами ми познайомились сьогодні на уроці?

  • Назвіть авторів творів.

  • Чого навчає нас вірш «Крихта хліба»Анатолія Качана?

  • Коли до нас прилітають ластівки ?

  • Що ми можемо на прощання пообіцяти звірям і птахам?

Ніколи не зробимо шкоди

Тварині ми в ріднім краю,

Нехай звеселяють природу,

Співають пташки у гаю.

Ми друзі і вірні,і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок,що літають у вирій,

І всіх,хто зимує у нас.

VІІ.Домашнє завдання

С.82.Вивчити вірш А.Качана «Крихта хліба»напам'ять

10

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.