Урок ангійської мови за темою "Музичні стилі та їх походження" 8 клас

Опис документу:
Мета: Розширити й поглибити знання учнів про музичні стилі й навчати розрізняти їх. Навчити учнів складати діалог-розпитування за зразком з використанням вивченої лексики. Розвивати навички усної взаємодії, зорового сприймання та сприймання на слух. Розвивати пам’ять і логічне мислення. Виховувати естетичні смаки учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Орлівський НВК

Учитель Полегенько М. П.

Тема: Музичні стилі та їх походження.

Мета: Розширити й поглибити знання учнів про музичні стилі й навчати розрізняти їх. Навчити учнів складати діалог-розпитування за зразком з використанням вивченої лексики. Розвивати навички усної взаємодії, зорового сприймання та сприймання на слух. Розвивати пам’ять і логічне мислення. Виховувати естетичні смаки учнів.

Хід уроку

І. Підготовка до іншомовного мовлення.

  1. Привітання. Вчитель – клас. Хорова форма роботи.

  2. Повідомлення теми й мети уроку.

T: Today we are going to speak about music styles and their origin and try to identify them. At the end of the lesson you will be able to ask each other about the impressions of the concert. Let’s start.

  1. Уведення в іншомовну атмосферу. Вчитель – клас. Фронтальна форма роботи.

Answer the questions:

Is music important in our life? Why do you think so?

ІІ. Основна частина уроку.

T: As I have just said we are going to discuss the information about different music styles. There as many styles of music as languages but we are going to mention only some of them. Which music styles have you already known?

Brainstorming: P1 P2 P3 … .

Music styles

classical music

chamber music

folk music

Reading

  1. Listen to the text and complete the table: P1 P2 P3 … .

  2. Read the text and complete the sentences. Самостійна робота з книгою.

HO1

Circle the correct item.

  1. The rock ’ n ’ roll began in _________ .

    1. the USA

    2. Great Britain

    3. Africa

  2. Chuck Berry was the first who ______ .

    1. wrote songs about black young people only

    2. wrote songs about white and black young people

    3. sold the records to black and white young people

  3. Rock ’ n ’ roll was created _________ .

    1. by separating white music from black music

    2. by combining black music and white music

    3. by creating white music from black music

4. By 1968 guitars _________ .

a) were used as much as the voice

b) weren’t used so much as the voice

c) were used more than voice

5. In 1970s soft music ________ .

a) was popular among the people of the same age

b) was popular among the young people

c) was popular among the people of different ages

6. Reggae had a heavy dance beat but _________ .

a) it was too slow

b) it wasn’t fast enough

c) it wasn’t slow enough

  1. Put the cards with the styles of music according to their origin.

Punk music

Rock music

Rock ’ n ’ roll music

Pop music

Reggae music

Listening.

  1. Listen to some passages about different music styles. Guess what style it is.

    1. It is a music style in which the singer speaks or shouts the words in a strong rhythms. Mc Hammer from the USA is a singer of this style.(Rap)

    2. It is a mixture of many different kinds of music of West America, the work songs of the slaves and religious songs. This music is played all over the world by bands with saxophone.(Jazz)

    3. This music is popular mostly with young people. It is performed by modern electronic instruments and has got two branches: heavy metal and punk. (Rock)

    4. This music is popular with young and old. It’s very ancient. Every nation has it’s national music, dance ensembles and choirs. (Folk music)

    5. It is usually played by a big orchestra. You can hear it at the concert halls, on TV or radio programmes. Mozart, Tchaikovskyi, Shostakovych created such music. (Classical music)

    6. This music popular with young people. You can hear pretty songs on the radio 24 hours a day everywhere: in the markets or supermarkets, on transport, in the cafes and restaurants. (Pop)

Speaking

Work in pairs.

T: Welcome to the Concert Hall. Look through the programme and choose your music.

    Place

Performer

Music style

Impressions

The Palace of Sports

Jamaica Inn

Reggae music

It was great. I even danced.

The Concert Hall ”Ukraine”

’’Sixties Nights’’

Pop music

It was fantastic. I like nice melodies.

The Drama Theatre

Ronnie Sonny

Jazz music

It was so-so. But saxophone was beautiful.

The Stadium ’’Dynamo’’

The Bad, Bad boys

Punk music

It was not bad but music was very loud and I was a bit tired of the concert.

Imagine that your friend was at the concert. Ask him (her) about his (her) impressions.

Complete the dialogue.

  • Hello! What did you do at the weekend?

  • I was at the concert.

  • Where was the concert on?

  • Who performed the concert?

  • Did you like it?

  • Was the concert a great success with the public?

Make up your own dialogue.

III. Заключна частина уроку.

Домашнє завдання: Вправа 1, 2 стор. 38. Група 1.

Вправа 2, 3 стор. 39 – 39. Група 2.

Написати про свій улюблений музичний стиль. Група 3.

Бесіда. Учитель – У1 У2 У3:

Did you like the lesson? What new things have you learned about music at this lesson? Which music style is your favourite?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.