Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 4. Скринька пісень-закличок. Іди, іди, дощику
Мета: розширювати знання дітей про усну народну творчість; формувати вміння виділяти дійових осіб; учити читати діалог; ознайомити з піснями-закличками; розвивати образне мислення учнів; виховувати любов до національного надбання, шанобливе ставлення до історії свого краю.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Артикуляційна хвилинка
1. Чистомовка «Слухняний ротик»
Ець-ець-ець — подув сильний вітерець.
Ить-ить-ить — в небі синяя блакить.
Ає-ає-ає — осінню вже повіває.
Лі-лі-лі — відлітають журавлі.
Ок-ок-ок — зібрались діти на урок.
Читання (хорове) декілька разів у різному темпі та з різною силою голосу пісеньки-забавлянки.
Наловив дід щук!
А бабуся пліточок —
Годувати діточок,
А бабуся карасиків —
Годувати Тарасиків,
А бабуся окунців —
Годувати молодців.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
— Розкажіть підготовлені вдома пісеньки-забавлянки.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Засвіти, засвіти!
Сонечко, сонечко,
Звесели, звесели!
Сонечко, сонечко,
Весну й літо запроси!
Прилетіть до нас.
Принесіть нам літо тепле,
Віднесіть від нас зиму холодну.
Нам холодна зима надокучила,
Руки, ноги підморозила.
— До кого звертаються діти в цих пісеньках?
— З яким проханням?
— Це пісеньки-заклички. Сьогодні на уроці ми ознайомимося з такими пісеньками.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— У прадавні часи люди вірили в те, що можна задобрити дощ, вітер, сонце. Закликали в піснях їх на гостину.
Заклички — це невеликі пісеньки, призначені для виспівування групою дітей. Іноді вони супроводжуються ігровими діями, що імітують процес селянської праці.
Усі явища і сили природи функціонують у закличці як живі істоти. Дитина сама контактує з ними: сонце просить про щедре літо; грім — не лякати худобу; дощ — поливати; обіцяє за справну роботу подарунок.
Незвичайні властивості явищ природи подано в закличці як перелік тієї благодаті, тих дарів, яких від них чекають і які вони дійсно несуть.
Закличка — це не просте звернення до природних стихій, а виражена в слові, ритмі, інтонації гама відчуттів — переживання, захоплення, ніжність. Емоції радості, довіри, переконаності в хорошому закладені в самій структурі вірша — у хвилеподібних повторах, у зміні картинок-прохань, у ритмі — жвавому, завзятому, у звучанні кожного рядка, кожного слова.
Усі явища природи мають закріплені за ними ласкаві імена — сонечко золоте, весна красна, червоне літечко.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання закличок «Іди, іди, дощику» (с. 9)
1) Гра «Рибки». Самостійне читання закличок мовчки.
Полив’яний — укритий особливим склоподібним розчином.
Цебро — велика дерев’яна посудина у вигляді відра або зрізаної діжки.
Дійниця — спеціальний посуд, у який доять молоко.
3. Повторне читання закличок учнями
— Навіщо діти звертаються до дощу?
— Порівняйте дві пісеньки «Іди, іди, дощику». Про що вони?
— Що в них спільного?
— Чому ці пісеньки можна назвати закличками?
— Знайдіть у пісеньках пестливі слова.
Дощику — … (борщику, горщику).
На вербі — … (комарі).
Нам — … (комарам).
Дубочку — … (садочку).
Ізнявся — … (захитався).
Розбився —… (полився).
Дійницею —… (пшеницею).
5. Гра «Віднови словосполучення»
Вітер полився
Дуб розбився
Горщик ізнявся
Дощик захитався
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Чого навчилися на уроці?
— Що нового дізналися?
VIІ. Домашнє завдання
Намалювати малюнок до пісеньок-закличок.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»