Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 3
З КУРСУ «ПСИХОЛОГІЯ»
Тема: Прийоми мнемотехніки.
Мета: дати визначення поняття «мнемотехніка»; розвивати прийоми мнемотехніки; навчити ефективно та індивідуально прийнятно вибирати прийоми запам’ятовування й відтворення інформації.
Поняття для засвоєння: пам'ять, прийоми мнемотехніки.
Обладнання: зошити, папір, крейда, дошка, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Дайте визначення поняття «пам'ять».
З чиїм ім’ям древні греки пов’язували виникнення пам’яті?
Які критерії покладені в основу класифікації пам’яті?
Яке значення має пам’ять в житті людини? ( зачитується реферат)
Яке значення має пам’ять в процесі навчання? ( зачитується реферат)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Інформаційне повідомлення
- Які фактори впливають на нашу пам’ять?
Для успішного запам’ятовування велике значення має установка на запам’ятовування, коли людина ставить перед собою спеціальну задачу: саме
запам’ятати матеріал, а не просто сприйняти його.
Яким же чином можна запам’ятати те, що потрібно? Тут на допомогу приходять прийоми мнемотехніки – це техніки запам’ятовування й відтворення інформації.
Метод групування: цифри можна групувати, як телефонні номери,
хронологічні дати тощо. Слова – класифікувати за приналежністю.
Наприклад: 1) 04 12 19 61 – перший політ людини в космос – 12.04.1961 р.;
2) покупки: прання – порошок; школа – зошит, ручка; одяг -
шкарпетки, кепка, футболка; їжа – хліб, сіль, помідори, чай (всього 10 об’єктів).
Методи:
1) рим (суголосся): латинська назва трав’янистої рослини – аграпірум
гігато – агроном з гітарою;
2) ритму – «п’ять на п’ять – двадцять п’ять, це не можна забувать».
3. Метод акровіршів.
Наприклад: «чисте повітря, і життя здорове – говорив старий філософ»
(кольори веселки: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий).
4. Ланцюговий метод – з’єднання в складний образ чи картину понять, які
потрібно запам’ятати.
Наприклад: слова, включені в одне речення чи розповідь (чайник, ніж, метелик, свічка, точка, колода, журнал, малина, дошка, обруч); закономірність розташування чисел, геометричних фігур і символів.
5. Метод парних асоціацій – використовується одночасно ритм і
образність.
Наприклад: один – магазин, дві – трави, три – зітри, чотири – у квартирі, тобто сходити в магазин за покупками, повиривати траву, випрати, прибрати у квартирі.
6. Метод образної візуалізації.
Я послідовно перелічуватиму 10 ситуацій, які можна спостерігати, а ваше завдання – заплющивши очі, уявити відповідні картини.
1) лев, що нападає на антилопу;
2) собака, що крутить хвостом;
3) муха у вашому супі;
4) мигдальне печиво в коробці;
5) блискавка в темряві;
6) пляма на вашому улюбленому одязі;
7) діамант, що блищить на сонці;
8) крик від жаху вночі;
9) радість материнства;
10) друг, що поцупив гроші з вашого гаманця.
А тепер згадайте й запишіть назви візуалізованих картинок.
7. Для запам’ятовування великих блоків інформації зручний метод виділення головних думок – матеріал розбивають на частини та виділяють головне і суттєве в кожній частині.
Наприклад: перед вами текст із виділеними жирним шрифтом і пронумерованими головними думками. Спробуйте відтворити їх, зберігаючи зазначену послідовність (учні отримують роздатковий матеріал з текстом).
Кінець квітня 1945 р. Ще точилися бої на вулицях Потсдама (1), а на околиці, вільній від фашистів, зібралася ціла юрба жінок (2) – дивилися, як вели роту німецьких військовополонених. Молода німкеня щось показувала старій жінці в їх бік, а в самої на очах дрижали сльози (3).
Запитайте, чого ця дівчина плаче, - звернувся радянський полковник (4) до перекладача.
Одна з німецьких жінок розповіла, що серед полонених – наречений
дівчини (5), а вона тепер на все життя залишиться нещасливою й самотньою, бо її майбутнього чоловіка поженуть у Сибір, де він і загине.
Полковник наказав зупинити колону (6) і підвести до нього цього молодого німця-нареченого (7). Коли полонений несміливо підступив до нього (8), полковник покликав до себе німецьку дівчину (9), взяв їх обох за руки і сказав просто:
Будьте щасливі! (10)
V. Підсумок уроку.
- Про що нове ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
- З якими мнемотехнічними прийомами ви познайомились?
- Який із них вам найбільше сподобався?
Правила роботи з пам’яттю
(учні отримують як роздатковий матеріал)
Заучуй з бажанням знати та пам’ятати.
Став мету запам’ятати надовго.
Користуйся смисловими опорами.
Починай повторювати до того, як матеріал почав забуватися.
Заучуй та повторюй невеликими частинами.
Краще вчити по одній годині сім днів, ніж сім годин підряд в один день.
Після математики вчи історію, після фізики – літературу: пам’ять любить різноманітність.
Коли вчиш, записуй, малюй схеми, діаграми, кресли графіки, порівнюй з тим, що знав раніше.
Не вчи вірші за стовпчиками. Короткі заучуй в цілому, довгі – розбивай на частини.
Якомога швидше, не чекаючи повного заучування, намагайся відтворити закривши книжку.
Якщо отримав завдання на вівторок, а відповідати потрібно у п’ятницю, не чекай до четверга: вивчи одразу, а на передодні тільки повтори.
Інколи використовуй мнемотехніку – штучні прийоми, що полегшують запам’ятовування.
VI. Домашнє завдання.
Роздаються індивідуальні картки з об’єктами для запам’ятовування. Учні повинні вибрати максимально ефективний і індивідуально прийнятний мнемотехнічний прийом, використати його для запам’ятовування матеріалу та захистити правильність і ефективність свого вибору.
Матеріал для карток із об’єктами для запам’ятовування:
1. Українець, економіка, каша, татуювання, нейтрон, любов, ножиці, совість, глина, словник.
2. 2 10 17 19 25
3. Строга вчителька, хлопчик-боягуз, тяжка праця, розвиток, весела компанія…
4. Великий параграф з історі
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»