Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 28. Тверді і м’які приголосні звуки. Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є
Мета: закріплювати знання про позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і;
розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати самостійність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
ьь льо нь ють тьо ось ть ль сь ньо
Пеньо́к опе́ньки льон сього́дні
Узимку бувають сильні морози.
— Назвіть серед слів споріднені, виділіть корінь.
— Складіть звукову модель слова, у якому найменше букв.
— Назвіть слова в реченні, в яких є м’які приголосні.
— Які букви вказують на м’якість приголосного звука на письмі?
Струмочок в’ється під горою.
Від Дніпра подув легкий вітер.
Ходьба корисна для здоров’я.
У повітрі запахло свіжістю.
3. Вправи на повторення
— Упіймайте слово з двох складів.
— Скільки слів із двох складів у цьому вірші?
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
а) 3 слова; б) 4 слова; в) 5 слів; г) 2 слова.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на вас очікують завдання, для виконання яких необхідні ваші знання про тверді і м’які приголосні звуки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 41–42)
— Складіть речення з цим словом.
— Прочитайте текст. Що нового було для вас у цьому тексті?
— Спишіть перший абзац, уставляючи пропущені букви. Вимовте звуки, які позначають підкреслені букви.
— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.
— Спишіть, уставляючи слова з довідки.
— У вписаних словах підкресліть м’які приголосні звуки.
V. Узагальнення й систематизація знань
— Замініть твердий [л] на м’який [л’]. Прочитати слова, що утворилися.
— Складіть речення зі словами біла, біля.
Галка (галька), лук (люк), лак (ляк), біла (біля), Лола (Льоля), лила (Ліля), білити (біліти), булка (булька).
— Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) твердим (м’яким) приголосним звуком.
У воді водиться, з хвостом родиться,
А як виростає, хвіст відпадає. (Жаба)
Бачити — не бачить.
Чути — не чує.
Мовчки говорить.
То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив.
І співаю я від жару,
Ходить, бродить по болоті,
Хоче жабку упіймати,
Принести в гніздечко потім
Своїм діточкам пухнатим. (Чапля)
— Запишіть відгадки. Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів щука, щупальця.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чого навчалися на уроці?
— Що нового дізналися?
— Дайте відповіді на запитання. Запишіть.
Яке Сонце за формою?
Яка швидкість обертання Сонця?
Що воно розбризкує?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»