УРОК 18. ОРИГАМІ. ТЮЛЬПАН

Опис документу:
УРОК 18. ОРИГАМІ. ТЮЛЬПАН Мета: навчити учнів виготовляти квадрати різного розміру; повторити базові форми складання оригамі; навчити конструювати об’ємні квіти з паперових квадратиків за схемами; розвивати увагу, фантазію, творчі здібності, естетичний смак, дрібну моторику пальців рук; виховувати акуратність, терпіння, любов до природи, живопису.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК 18. ОРИГАМІ. ТЮЛЬПАН

Мета: навчити учнів виготовляти квадрати різного розміру; повторити базові форми складання оригамі; навчити конструювати об’ємні квіти з паперових квадратиків за схемами; розвивати увагу, фантазію, творчі здібності, естетичний смак, дрібну моторику пальців рук; виховувати акуратність, терпіння, любов до природи, живопису.

Обладнання: зразки виробів; репродукції картин відомих художників (можна показати слайди), фотографії із зображенням тюльпанів, відеозапис мультфільму «Паровозик із Ромашкова», ножиці, кольоровий папір, пластикові трубочки зеленого кольору.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні на уроці ми торкнемося квітів. Що може бути найпрекраснішим на світі?

КВІТИ

Які дивовижні ці квіти,

У кожній чарівність своя.

Всі різні, та й що говорити —

У квіти закохана я.

Дивитись годинами можна

На ніжні пелюстки в росі.

Дивує і радує кожна,

А щастя дарують усі.

Квіти, квіти... Чарівні квіти,

Кольорові, великі й малі...

Ви умієте душу зігріти,

Бо й самі ви — душа землі.

Н. Красоткіна

2. Вступна бесіда. Розповідь учителя

— Краса — це радість нашого життя. Людина стала людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мерехтіння зірок, рожевий розлив вечірньої зорі, прозорий серпанок степових просторів, багряний захід перед вітряним днем, тріпотіння марева над горизонтом... Зупинись і ти в здивуванні перед красою. (На дошці — ілюстрації із зображенням різноманітних квітів.)

— Особливу красу дарують нам квіти. Уявіть, якби на Землі не було квітів. Наскільки похмурим і суворим було б тоді все живе на Землі. На Землі величезна кількість квітів. Вони мають особливу форму, колір, аромат.

Квіти — саме життя. Народилася людина — її зустрічають з квітами. Першокласники та випускники першого вересня йдуть до школи з букетами квітів. Дні народження, ювілеї, весілля, свята так само не обходяться без квітів.

Неповторні і скороминущі картини навколишнього світу. Людині завжди хотілося відобразити прекрасне, все, що дивувало і радувало її, зупиняло погляд.

Відомі художники на своїх полотнах зображали квіти.

Діти розглядають репродукції картин:

  • О. Кипренський «Дівчинка в маковому вінку»;

  • Ю. Арсенюк «Троянди», «Жоржини»;

  • Антоніо Джанільятті «Тюльпани».

— Майстри з Жостово розписують підноси чудовими букетами. Художники малюють фарбами, майстрині — нитками, стрічками, бісером. Майстри оригамі створюють квіти з паперу.

Розгадайте кросворд (див. додаток на с. 60).

— Яке слово прочитали?

— Що ви вже знаєте про оригамі?

— Звідки до нас прийшло це мистецтво?

— Що таке киригамі?

— Сьогодні ми спробуємо створити з паперу тюльпани.

Фізкультхвилинка

— Прийміть зручну позу. Заплющте очі. Уявіть, що ми йдемо лісовою стежиною, нас оточує краса, пахнуть квіти. Робимо глибокий вдих і відчуваємо їх ніжний аромат. Можна нахилитися, торкнутися їх ніжних пелюсток. Ми йдемо все далі і далі, а дерева стають все вище і вище. Вони тягнуть до сонця свої гілки. Сядьте на м’яку травичку під деревом, можна опертися на його потужний стовбур і відчути, як енергія дерева струмує по стовбуру від коренів до гілок. Можна відчути, як енергія дерева наповнює нас. Ми продовжуємо нашу подорож лісовою стежкою і зустрічаємося з Матінкою-Природою. Її ніжні і теплі руки торкнулися нашої голови, наших долонь, і ми відчули, як це тепло наповнює наше серце. Адже наше серце — це центр спокою, добра, любові. Тепер нам час повертатися до класу. Пам’ятайте про те, що ви завжди можете повернутися в це місце і зустрітися з Матінкою-Природою. Повільно розплю­щуємо очі — і знову ми всі разом на нашому уроці.

— Вам сподобалася прогулянка?

— Які почуття ви відчували, коли здійснювали прогулянку лісовою стежиною?

— А пам’ятаєте, хто вас зустрів у лісі? (Матінка-Природа)

— А як ви її собі уявляєте?

— А як ви вважаєте, Матінка-Природа була рада зустрічі з вами?

— А чому?

— А чи завжди Матінка-Природа відчуває приємні відчуття від зустрічі з людьми? (Ні, не завжди.)

— Змогли б ви навести приклади, коли вона була засмучена від зустрічі з людьми? (Відповіді дітей.)

3. Демонстрування та аналіз зразка

1) Вступне слово вчителя. Перегляд мультфільму.

— На жаль, трапляються такі випадки, коли Матінка-Природа засмучена від зустрічі з людьми, які не вміють берегти зелену «сукню» Землі, красу нашої планети. Я пропоную переглянути уривок з мультфільму «Паровозик із Ромашкова». У ньому розповідається, як діти вирушили на паровозику в по­дорож. Дорога лежала через ліс. У лісі вони зробили зупинку.

— Перегляньте уривок і спробуйте оцінити поведінку героїв мультфільму.

— Що сподобалося в поведінці дітей і паровозика?

— А чи траплялися моменти, які викликали у вас не дуже приємні відчуття?

— Так, діти, дуже часто люди милуються красою природи і, щоб продовжити ці почуття, йдучи додому, рвуть букети квітів. А лісові квіти дуже ніжні і дорогою додому вони в’януть. А люди не піклуються про те, щоб зелена «сукня» Землі була ще яскравішою, ошатнішою, гарнішою.

2) Інструктаж учителя.

— Розгорніть підручник на с. 76. Розгляньте зразок аплікації. Які матеріали нам потрібні?

— Спробуйте самостійно за схемою скласти тюльпан. (Діти складають квіти.)

— Декілька тюльпанів приклейте до аркуша паперу.

— Якщо хочете навчитися робити об’ємну квітку, виконуйте роботу разом зі мною. (На дошці — схема.)

ТЮЛЬПАН

  • Візьміть аркуш кольорового двостороннього паперу (червоний, рожевий, жовтогарячий, фіолетовий, білий).

  • Зробіть з аркуша квадрат. Відріжте зайву смужку.

  • Складіть квадрат навпіл — 1 раз.

  • Тепер — по діагоналі — 2 рази.

  • Поздовжні згини повинні піти всередину і «зустрітися» один з одним.

  • У результаті вийде трикутна фігурка зі складками всередині.

  • Куточки верхнього шару відігнути вгору.

  • Перевернути фігуру і знову куточки верхнього шару відігнути вгору.

  • Повинна вийти така фігурка, де зрізи «зустрічаються» посередині.

  • Відігніть перший кут таким чином, щоб вийшов ромбик зі складкою в центрі.

  • Переверніть фігурку і знову відігніть кут, щоб вийшов ромбик. Простежте за тим, щоб кромки і куточки «дивилися» вгору.

  • Загніть правий кут до центру. Загніть лівий кут унахлист так, щоб він повністю закривав правий кут. Переверніть фігурку і повторіть те саме. За­правте один кут в інший. Повторіть цей крок, перевернувши фігуру.

  • В отвір знизу надуйте квітку.

  • Відігніть пелюстки.

  • Тюльпан готовий!

— Тепер ви можете зробити з таких ось тюльпанів цілий букет! Ваш букет ніколи не зів’яне і для нього не потрібно міняти воду! Тепер треба зробити стеблинку. Це може бути пластикова трубочка, яка лежить у вас на партах.

Обережно вставте її в отвір, в який надували квітку. А якщо бажаєте, щоб уся квітка була паперова, можна зробити і стеблинку з зеленого паперу. (На дошці — схема.)

СТЕБЛИНКА

  • Візьміть зелений двосторонній аркуш паперу.

  • Розгорніть квадратний аркуш кутом угору.

  • Правий і ліві кути загніть уперед досередини.

  • Тепер бокові кути зігніть досередини за схемою.

  • Верхні бокові кути знову складіть досередини.

  • Зігніть фігуру навпіл по горизонталі.

  • Тепер складіть навпіл по вертикалі.

  • Потягніть за внутрішній трикутник і злегка витягніть його праворуч, закріпіть нову лінію згину.

  • На гострий кінець стеблинки одягніть бутон тюльпану.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

— Зі скількох частин складається квітка?

— Що нам знадобиться для її виготовлення?

— Чи знадобиться нам для роботи клей?

— Який інструмент будемо використовувати?

— Згадаймо правила безпечної роботи з ножицями!

— Зараз приступаємо до роботи. Працюємо за раніше обговореним планом. За необхідності дивіться на дошку, де розташована схема.

Діти працюють самостійно, вчитель здійснює індивідуальну допомогу.

— Після того, як ви зробите свою роботу, ми разом помістимо квіти у вазу.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ

— Подивіться на нашу вазу! Якого тільки кольору тюльпанів тут немає!

— Ви всі дуже добре постаралися. Дехто встиг зробити декілька квіток.

— Чи задоволені ви своєю працею?

— Чи зверталися по допомогу до схеми на дошці?

— Хто впорався сам?

— Хто зумів допомогти товаришеві?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— У якій техніці сьогодні працювали?

— Назвіть батьківщину мистецтва оригамі.

— Кому подаруєте свою квіточку?

— Чи зможете когось навчити робити такий тюльпан?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Селф-коучинг (самонаставництво) як технологія професійного розвитку педагога Нової української школи»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн