Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 15. Приголосні звуки. Позначення їх буквами
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки та спосіб позначення їх
на письмі; розвивати мовлення, мислення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Приголосні звуки
2. Вправи на повторення
— Прочитайте вірш, чітко артикулюючи приголосні звуки. Поспотерігайте за роботою мовленнєвих органів (язика, губ, зубів) під час вимови приголосних звуків.
Рано-вранці вийшов рак
Сіять моркву, кріп і мак.
Говорив рак раченятку:
— Підготуй гарненько грядку!
О. Павленчук
— Змініть слова, розкриваючи дужки. Запишіть їх.
По (водиця), у (криниця), до (чай), посадила (цибуля), я (грати), я (читати).
— Підкресліть букву ю. Скільки звуків вона позначає в цих словах? Доведіть свою думку. Наведіть приклади слів, у яких буква ю позначає два звуки.
— Поставте над словами наголос. Усно поділіть слова для переносу.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви розширите свої знання про приголосні звуки та спосіб позначення їх на письмі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 24–25)
— Прочитайте та відгадайте загадку. Чому курчат названо клубочками?
— Складіть речення за схемою і словами з тексту.
— Виділене слово поділіть на склади для переносу.
— У підкреслених словах вимовте приголосні звуки, назвіть букви.
— Спишіть речення, в якому є слово з пропущеною буквою. Доберіть до цього слова перевірне.
— Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається?
— До слова, в якому пропущена буква, доберіть перевірне. Спишіть текст, розкриваючи дужки.
— Вимовте звуки у виділеному слові. Зробіть звукову схему.
— Прочитайте слова. Яке з них «зайве»? Поясніть свою думку.
Із цими словами складіть і запишіть речення.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота в групах
— Розставте слова по місцях і запишіть отримані речення.
а) Там, густо, ялиночки, молоді, зеленіли.
б) В, золотисті, світилися, берізках, іскорки.
а) Дівчатка, через, йшли, ліс.
б) лісі, було, і, тихо, В, нарядно.
— У записаних реченнях поділіть слова на склади.
— Чи всі слова змогли розділити рискою на склади? (Ні)
— Чому? (Відповіді дітей.)
— Правильно, слова там, йшли, ліс розділяти не треба, адже в них тільки один склад.
— Запишіть слова в алфавітному порядку.
Пенал, лимон, бабуся, азбука, ведмідь, диван.
Спочатку завдання виконується усно.
— До кожного із записаних слів поставте питання: хто? чи що?.
— Складіть речення з одним із записаних слів. Запишіть його.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які бувають звуки?
— Як упізнати і розрізнити на слух приголосні звуки?
— Прочитайте букви і вимовте відповідні приголосні звуки: Т, М, Г, Щ, Й, Ґ.
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів вправи 3.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»