Урок 13. Скринька прислів’їв і приказок. Анатолій Григорук. Влітку день годує рік

Опис документу:
Урок 13. Скринька прислів’їв і приказок. Анатолій Григорук. Влітку день годує рік Мета: поглиблювати знання учнів про прислів’я та приказки, пробуджувати в них інтерес до мови, бажання добре володіти нею; учити дітей бачити красу й силу кожного прислів’я, відчувати в ньому народну душу, правду, звертати увагу на точність і виразність думки; розвивати вміння влучно й дотепно добирати слово; закладати фундамент моральної поведінки дитини; формувати громадянську орієнтацію особистості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 13. Скринька прислів’їв і приказок. Анатолій Григорук. Влітку день годує рік

Мета: поглиблювати знання учнів про прислів’я та приказки, пробуджувати в них інтерес до мови, бажання добре володіти нею; учити дітей бачити красу й силу кожного прислів’я, відчувати в ньому народну душу, правду, звертати увагу на точність і виразність думки; розвивати вміння влучно й дотепно добирати слово; закладати фундамент моральної поведінки дитини; формувати громадянську орієнтацію особистості.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Робота над чистомовкою

Ко-ко-ко — вип’єм молоко.

Ок-ок-ок — маленький жучок.

Ки-ки-ки — смішні малюки.

Ик-ик-ик — засміявся Петрик.

Юк-юк-юк — великий дрюк.

Ку-ку-ку — витягни цю нитку.

2. Розчитування за складовою таблицею

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

— Розкажіть вивчені прислів’я, поясніть їх зміст.

ІV. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над віршем А. Григорука «Влітку день годує рік» (с. 16–17)

1) Гра «Рибки».

Самостійне читання вірша учнями мовчки.

2) Словникова робота.

Когут — півень.

Ціп — ручне знаряддя для молотьби, що складається з довгого держака і прикріпленого до нього ременем або мотузком короткого дерев’яного бича.

Збіжжя — рослини та зерно хлібних злаків.

Засік — відгороджене місце в коморі або великий ящик для зсипання зерна, борошна.

3) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Знайдіть у прочитаному вірші пояснення вислову «бити байдики».

— До якої роботи запрошують куряток? Прочитайте.

— Знайдіть у вірші прислів’я. Поясніть, як ви його розумієте.

— Пригадайте пісню «Два півники» (с. 6).

— Чим вона нагадує вірш «Влітку день годує рік»?

Фізкультхвилинка

2. Гра «Знайдіть пару»

Менше говори,… а лихих стережись.

Узявся за гуж — … хто від роботи біжить.

Важко тому жить… а більше діла роби.

З добрими дружись,… не кажи, що не дуж.

Або розумно казати,… тому нічого не вдається.

Хто за все береться,… або зовсім мовчати.

3. Гра «Знайди “зайве” прислів’я»

  • На годину спізнився, за рік не доженеш.

  • Учорашнього дня стома кіньми не здоженеш.

  • Допомагай старшим, адже доведеться бути таким.

  • Що зранку не зробиш, те ввечері не здоженеш.

4. Гра «З якої професії?»

— Назвіть, з якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки?

  • З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан)

  • Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)

  • Ось що маємо: ані тарантас, ані дишло. (Стельмах)

  • Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)

  • Порожня бочка гудить, а повна мовчить. (Бондар)

5. Робота в групах

1) Перетворіть загадки на прислів’я.

  • У вогні не горить, у воді не тоне. (Правда)

(Правда у вогні не горить, у воді не тоне.)

  • Мовчить, а сто дурнів навчить. (Книга)

(Книга мовчить, а сто дурнів навчить).

  • На вагу не зважиш, на базарі не купиш. (Розум)

  • Що їсть без зубів? (Совість)

2) Складіть прислів’я з поданих слів.

  • Дружись, добрим, з, стережись, а, лихих.

  • Гроші, за, розуму, купиш, не.

  • Лисиця, служила, не, доки, вовкові, кожуха, позбулася.

  • Осла, коня, не, з, буде.

3) Знайдіть українські відповідники.

  • Не знаючи курсу, не піднімай вітрил (італійське). (Не знаючи броду, не лізь у воду.)

  • Гілка завжди схожа на дерево, з якого виросла (іспанське). (Яблучко від яблуньки недалеко котиться.)

  • Цап леопардові не товариш (африканське). (Ситий голодного не розуміє.)

V. Підсумок уроку

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Які завдання найбільше запам’ятали?

VІ. Домашнє завдання

Дібрати прислів’я про мову.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.