Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 11. Скринька прислів’їв і приказок
Мета: дати уявлення про суттєві ознаки прислів’їв; удосконалювати навички читання вголос і мовчки; учити виділяти в тексті головне; довести на матеріалах прислів’їв красу, багатство, влучність рідної мови; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мовленнєва розминка
Через поріг,
Став на горіх,
Упав на поріг.
Дубочки, дубочки, зубочки, дубочки, дубочки.
Мишка, миска, мишка, мишка, мишка.
Ро-ро-ро — гостре перо.
Рі-рі-рі — сонце угорі.
Ру-ру-ру — не псуй кору.
Ри-ри-ри — книжку бери.
Ир-ир-ир — голландський сир.
Ря-ря-ря — ясна зоря.
Ар-ар-ар — вправний кухар.
Ер-ер-ер — молодий шофер.
Учитель промовляє речення. Діти доповнюють його, додаючи по одному слову.
Восени жовтіють дерева у лісах.
Восени жовтіють дерева у лісах і парках.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні загадують загадки про місяць і зорі.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— До перлин української мови належать прислів’я, що впродовж століть складав народ. Вони виникли у сиву давнину, передавалися з вуст в уста, адже тоді ще не було письма. У мудрих і дотепних висловах український народ розкрив різноманітні явища суспільного життя і природи, влучно оцінив людські характери та події. Правда і кривда, добро та зло, мужність і боягузтво, щедрість та скнарність, товариськість і незгода, соціальна нерівність та любов до краю — про все це передано у прислів’ях коротко та образно, адже у них — вікова мудрість, багатостраждальна історія.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Читання тексту про прислів’я і приказки (с. 15)
Кожна група зачитує по 2 прислів’я, пояснює їх значення.
3. Робота над аналізом тексту прислів’я
— Знайдіть прислів’я, у яких використано слова, протилежні за значенням.
— Прочитайте прислів’я, в яких містяться слова, що римуються.
4. Гра «Хто правильно закінчить прислів’я»
Диму без вогню… (не буває).
Не той друг, хто медом маже, а той… (хто правду каже).
Кожна жаба своє… (болото хвалить).
З малої іскри… (великий вогонь буває).
Учні закінчують прислів’я, пояснюють їх значення.
Кожна група отримує картку із зашифрованим прислів’ям, називає його та пояснює значення.
Щоб прочитати зашифроване прислів’я, потрібно у кожному горизонтальному рядку закреслити кожну другу літеру.
д і е т н у ь
п л о с ч к и ж н д а х є,
а н
с п о р л с о н в а е к й
к х і ю н ц ч ш а п є.
(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)
д н о з
с ч л н о ї в к а —
з к л ї о м ж о и з т а ь к с р я
м н о д в к а є.
(Слово до слова — зложиться мова.)
с н в в о п є м ї ч
м ф о ю в т и ь
ц п у з р ї а і є л т і ь у с з я о,
т к о і й м
с д а о м у
с ф е х б н е
с ї т а и о д н а к є у т п ь р с б я.
(Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається.)
п о і ф з ц н к а о ю і т в ь
п р о в
п н і с р’ м ю о,
а н
л о ю м д е и а н к у —
п д о
м н о у в ч і о.
(Птицю пізнають по пір’ю, а людину — по мові.)
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що нового дізналися?
VІI. Домашнє завдання
Вивчити 2 прислів’я, з якими ознайомилися вперше.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»