Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«Реалізація професійної діяльності та розвиток цифрової компетентності педагога через обмін методичними матеріалами в цифрових бібліотеках»

Українське козацтво: міфи та реалії

Виховна робота

Для кого: 6 Клас

27.03.2021

125

6

0

Опис документу:
Виховна година "Українське козацтво: міфи та реалії". Мета: (розвити компетентності): навчальні систематизувати та узагальнити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі та збройних сил України.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Українське козацтво: міфи та реалії

Мета: (розвити компетентності): навчальні систематизувати та узагальнити знання учнів про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі та збройних сил України; комунікативні сприяти формуванню історичного мислення учнів на основі розвитку їх пізнавальної активності і творчих здібностей, збагачувати словниковий запас учнів ; загальнокультурні виховувати повагу до історичної спадщини рідного народу; формувати навички командної роботи; виховувати почуття дружби, силу волі, любов до нашого славного минулого.

Перебіг уроку

І. Вступна частина

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови. „Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”. В українських селах і до сьогодні дотримуються давньої народної традиції справляти весілля після Покрови. Від Покрови і до початку Пилипівки – пора наймасовіших шлюбів в Україні.

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Традиційно вважається, що на Покрову у 1942 році було утворено Українську повстанську армію, тому 14 жовтня святкується як день УПА, проте деякі історики схильні вважати, що дата утворення є суперечливою облогу центр православ'я — Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці столиці Візантії у гарячій молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіданнями, з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.

За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця з'явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

II. Основна частина.

1. Давайте назвемо характерні риси, властиві козакам

«Асоціативний кущ»

КОЗАК

2. «Робота біля дошки »

Відновіть прислів'я.

Степ та воля – козацька доля.

Де козак, там і слава.

Хліб та вода – то козацька їда.

Береженого Бог береже, а козака шабля стереже.

А хто знає, як називається той, хто любить свою Батьківщину і готовий служити своїй країні? А тепер відгадайте ключове слово, воно є основою для єдності нашої держави.

3. «Склади слово»

ТАПРІОТ

Хто такий патріот?

Тлумачення слова патріотизм (слайд)

(Патріотизм – любов до Батьківщини, до свого народу, відповідальність за долю народу, готовність служити її інтересам)

Вчитель.

Я впевнена, що ви всі патріоти нашої Батьківщини.

Причинами виникнення козацтва було польське панування, що змушувало селян втікати в степи від кріпацької неволі, та ще більшим лихом були набіги турків і татар на українській землі. В боротьбі проти турецької навали та свавілля польської шляхти український народ створив власне військо – козацтво. Втікачі селились за Дніпровими порогами і на острові Хортиці заклали першу Січ – фортецю. Козаки казали: Січ – мати, а Великий Луг – батько”.

Міфи та реалії

Іван Сірко (1605 (1610)1 — † 1680). 22 рази козаки обирали його кошовим отаманом. За своє військове життя І. Сірко брав участь у 55 походах і завжди, виходив переможцем. Сірка прозвали турки “Урус-шайтаном”, тобто українським чортом. Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. За це кошовий попав у царську немилість і був засланий у Сибір. Козак 2: Цар не любив Сірка і побоювався його. Але коли 300 тисяч турків перешли Дунай і хмарою посунули на Україну, в цей час цар згадав про Сірка. Запорожці зажадали від царського уряду повернення на Січ грози бусурманів. Цар змушений був поступитись. Сірко з військом запорожців, завдавши ворогам величезних втрат, визволив з неволі багатьох братів.

У народі існує багато легенд про випробування прийому в козаче товариство. Розповідають, що після того, як хлопець перехреститься, його пригощали пекучим від перцю борщем. Новачок мав його з’їсти, запиваючи квартою оковитої. Опісля новачка вели туди, де на Хортиці, чи в іншому місці на Дніпрі – лежала перекинута між скелями колода: хлопець мав пройти тим ,,містком”, не зірвавшись у воду. Подолавши цей іспит, майбутній козак повинен був пропливти певну відстань проти течії в смузі Дніпровських порогів.

Але й то ще не все. Хлопець повинен був, осідлавши дикого коня – чолом до хвоста, – без сідла й вуздечки проскакати полем і повернутися неушкодженим. Якщо хлопець ,,на дикому лошаку скакав”, то це означало – у козаки годиться. Ведуча 1: Чи кожен юнак проходив такі випробування, чи народ просто наділив їх богатирськими доблестями, – цього не відомо, достовірно одне : на Січ приймали незалежно від національності, віку та минулого, аби був вільний та нежонатий, говорив козацькою мовою, був православний, знав і приймав порядки та звичаї січового лицарства.

 Кодекс лицарської звитяги

Козаки жили за певними законами або звичаями.

Чи не найвище цінували козаки дружбу! У військовому, повному небезпек житті, козак потребував вірного товариша. Існував звичай побратимства: у присутності священика козаки давали клятву, мінялися хрестами, тричі цілувалися і виходили з церкви рідними братами до кінця життя. Бувало в походах побратими не з’їдять один без одного і шматка хліба, в боях билися поруч і рятували один одного від смерті.

-  Із століття в століття козаки формували свої кращі риси характеру, які склали кодекс лицарської звитяги. Тобто це були закони, за якими жили козаки. Вони актуальні й сьогодні.

Узагальнення

Бліц-опитування

1. Козацька держава? (Запорізька Січ)

2.Острів, де жили козаки? (Хортиця)

4. Свята покровителька козаків, в честь якої була збудована Церква? (Свята Покрова)

5. Вірний друг козаків. (Кінь)

6. Козацька зачіска. (Оселедець)

10. Що означає слово «козак»? (Вільна людина)

13. Головний серед козаків. (Гетьман)

14.За що боролись козаки. (За волю)

15. Назва хати, в яких жили козаки на Січі. (Курінь)

16. яку частину козацього одягу казали: “Широкі, як Чорне море”. (Шаровари)

17. Як називався найвідоміший козацький танок. (Гопак)

18. Кого не пускали на Січ? (Жінок)

19. Народний співець, який оспівув подвиги козаків. (Кобзар)

20. Найвідоміша козацька страва, яку дуже полюбляли наші воїни. (Куліш)

21. Яка російська цариця наказала зруйнувати Січ у 1775 році? (Катерина II)

22. Яке церковне свято козаки вважають своїм і коли воно відзначається? (Покрова, 14 жовтня)

23. Який відомий гетьман зображений на банкноті в 10 гривень? (Іван Мазепа)

24. Як звали легендарного гетьмана-силача, який легко міг зламати чи зігнути руками підкову? (Іван Підкова)

25. запорозькі козаки писали листа на відомій картині Іллі Рєпіна? (Турецькому султанові)

Підсумок

... Навіть у наш час, якщо хочуть підкреслити вроду людини, її кращі риси, то говорять, що він (вона) козацького роду. А щоб підкреслити чоловічі якості хлопчини чи юнака, говорять: «З нього буде добрий козак». То ж будьте гідні звання «славний козак»!

Діти, ви є нащадками славних українських козаків. Тож любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми вчинками і добрими справами доведе, що козацькому роду нема переводу!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.