Творчий звіт «Валеологія в житті дитини»

Опис документу:
Про важливість валеологічної культури в житті дошкільника

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Творчий звіт «Валеологія в житті дитини»

«Ми живемо у світі, в якому люди набагато більше знають про пристрій автомобіля або про роботу комп'ютера, ніж про те, що відбувається всередині власного організму»

ТреворУэнстон

"Валеологична освіта – цілеспрямований процес виховання і навчання дітей дошкільного віку способів зміцнення та збереження свого здоров'я; це процес і результат оволодіння вихованцями системою наукових знань і пізнавальних умінь і навичок, формування на їх основ і валеологічної свідомості (я можу і хочу бути здоровим, а також культури здоров'я особистості та суспільства".

Стосовно до дошкільної освіти, валеологія ставить метою навчання дітей основним гігієнічним правилам і нормам, зміцнення здоров'я та прищеплення навичок здорового способу життя: активна праця, раціональний відпочинок, загартовування, заняття фізкультурою і саморозвитком, раціональне і повноцінне харчування, особиста гігієна, своєчасне звернення до лікарів.

Предметом вивчення валеології є здорова людина, тому часто термін «валеологія» пояснюють, як «наука про здоров'я людини чи здоров'я здорових».

Багато ідей виховання у дітей навичок здорового способу життя виявилися нежиттєздатними через неможливість вирішувати проблеми, пов'язані з сім'єю. Посилюють цю проблему і умови економічної нестабільності суспільства. У зв’язку з екологічною кризою на Україні зросло значення валеології. Катастрофа на Чорнобильській АЄС спричинила захворювання і передчасну смерть десятків тисяч людей, в тому числі і дітей. Тому питання виховання людства, збереження людини як біологічного виду є наріжним каменем валеології.

Але головною перешкодою є, на моє переконання, відсутність у дітей усвідомленого ставлення до свого здоров'я. Потреба в його здоров'ї є у батьків, школи, суспільства, і всі разом ми намагаємося прищепити дитині своє уявлення про здоров'я. Я вважаю, що головне – допомогти дитині виробити власні життєві орієнтири у виборі здорового способу життя, навчити оцінювати свої фізичні можливості, бачити перспективи їх розвитку, усвідомити відповідальність за своє здоров'я.

Чи можливо це в такому юному віці? При створенні певних умов можливо. Необхідно занурення дитини в особливо організоване життєве середовище, що формує звички здорового способу життя без їх декларування дорослими. Для цього важливо вміти конструювати пізнавальну діяльність дітей на заняттях, в побуті і в грі і т. д.

Тому саме на етапі дошкільного віку пріоритетними є завдання виховання у дітей мотивації на здоров'я, орієнтаці їїх життєвих інтересів на здоровий спосіб життя.

Необхідною умовою повноцінного функціонування і розвитку людини в процесі його життєдіяльності є психологічне здоров'я.

Метою мого досвіду є створення стійкої позитивної мотивації до збереження та зміцнення власного здоров'я; формування психологічного здоров'я дошкільника як важливого чинника здоров'я людини в цілому.

Для досягнення даної мети я поставила наступні завдання:

• Формування елементарних знань, умінь, навичок валеологічного характеру;

• Виховувати у своїх вихованців здатності контролювати свої почуття, але не в сенсі придушувати будь-які прояви емоцій, а навчити не боятися їх, виявляти навіть негативні почуття і емоції без шкоди для оточуючих;

• Формування та зміцнення психологічного здоров'я.

Роботу з виховання валеологічної культури у дітей веду п’ять років.

Значне місце мною відведено підвищення психоемоційної стійкості: елементи релаксації під музику і звуки природи, гімнастика.

Формування культури ЗСЖ проходить протягом всього часу перебування дитини в ДНЗ:

  1. Режимні моменти: ранкова гімнастика, прогулянка, режим харчування, післяобідній сон.

  2. Освітній процес: фізкультурні заняття, заняття по формуванню ЗСЖ (гімнастика, релаксація, пізнавальна діяльність).

Таким чином, здійснюється комплексний підхід у формуванні культури ЗСЖ у вихованців ДНЗ.

Важливою умовою виховання і розвитку дитини є і створення валеологически розвивального середовища.

Валеологически розвиваюче середовище створюється з метою навчити дітей орієнтуватися в ній, вміти використовувати її у вирішенні завдань зміцнення, збереження та підтримання здоров'я. Характер моєї взаємодії з дитиною в валеологічному середовищі дитячого садка визначаю як педагогічну підтримку: підтримуючи дитину, направляю її і допомагаю їй активно використовувати середовище у вирішенні означених завдань.

Важливою умовою педагогічної підтримки вважаю діалог: співпраця з дитиною у формі бесід, спільного вирішення проблем і ситуацій вибору об'єктів середовища і дій з ними, активізації самостійного вибору об'єктів середовища, з якими дитина хоче взаємодіяти. Якщо дитина почуває себе впевнено в середовищі, успішно вирішує завдання, то хвалю і заохочую її, орієнтую на успіх організації вибору і вирішенні поступово ускладнюються завдань валеологічного змісту. Якщо ж дитина відмовляється від взаємодії з середовищем, пасивний у її освоєнні, то в процесі індивідуальної взаємодії вводжу його в середу, пропоную спільно освоювати її, використовуючи ігрові прийоми, прагнучи зацікавити дитину її компонентами, заохочуючи її дії.

Однією з обов'язкових умов виховання валеологічної культури дитини вважаю валеологичну культуру сім'ї. Її становлення і збагачення здійснюю за допомогою наступних норм взаємодії з батьками: дні відкритих дверей, батьківські збори, консультації, педагогічні бесіди з батьками (індивідуальні та групові з проблем, спільні заходи для дітей і батьків.

Творчий звіт за темою

«Виховання валеологічної культури у дітей дошкільного віку»

Вихователь ДНЗ № 1 «Олімпійський»

Кас’ян Тетяна Олександрівна

М. Токмак

Запорізька обл..

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн