Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»

Творчий звіт "На допомогу вихователю"

Дошкілля

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

14.03.2020

671

24

0

Опис документу:
Оптимальні педагогічні умови, передбачені у творчому звіті, спрямовані на гуманізацію буття дитини, збагачення змісту предметно-практичної, ігрової та навчальної діяльності малюка, а також на розвиток його комунікативних здібностей.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

З поміж усіх відомих методів пошуку вирішень, ТРВЗ (час заснування – 1946р.) – продовжує швидко і успішно розвиватися й нині.

У сучасному світі дуже важливо вміти не тільки засвоювати їх у розв’язанні як життєвих, так і професійних проблем, мислити творчо, неординарно, креативно. І основи цієї здатності слід закладати з дошкільного віку. Зокрема, застосовуючи наукову технологію розвитку творчості ТРВЗ.

Цілеспрямоване навчання дітей творчості здійснюється за допомогою молодої науки. Якщо від об’єкта чи явища ми неминуче приходимо до їхніх закономірностей, то чому не можна перейти до таких самих закономірностей у мисленні, творчості? Якщо існують талановите мислення, обдарованість, отже, мають існувати й відповідні закономірності. Мабуть саме так розмірковував родоначальник цієї дивовижної науки, яка ефективно сприяє розвиткові технічної творчості загалом і творчої особистості зокрема, є вчений – дослідник, письменник – фантаст Генріх Альтшуллер.

Протягом наступних десятиріч ТРВЗ перетворила виробництво технічних ідей у технологію. Будь-яку технічну систему можна було вдосконалювати, вже не перебираючи вдалі й невдалі варіанти, а діючи, спираючись на методологію винахідництва.

Вся принадність ТРВЗ у тому, що вона аж ніяк не є догмою, застиглою методикою. Ця наука розвивається за своїми ж законами, непотрібне й неефективне автоматично відпадає, і навпаки, те, що дає добрі результати, органічно входить у неї.

Використовуючи елементи теорії вирішення розвиваючих завдань, основні її положення, дитина здатна впоратись із дуже складними проблемами, і – найголовніше – оволодіння навичками творчості допоможе їй у майбутньому знаходити вихід їз будь-якої життєвої ситуації.

Головні принципи ТРВЗ: розв’язання суперечностей, системний підхід, тобто вміння бачити навколишній світ у взаємозв’язку всіх його елементів, а також уміння віднайти необхідний у данній ситуації резерв – дають змогу говорити про те, що спираючись на ці закономірності, ми здатні розв’язувати завдання, які постають перед нами в житті.

Навіщо ТРВЗ прийшла у дитячий садок? Дослідження педагогів і психологів показали, що розвиток творчої уяви дитини, її фантазії досягає свого піку у віці 3-6 років. Творчість – як вітаміни: небагато треба, але якщо їх немає, хвороби і зміни в розвитку неминучі. І так само, як з вітамінами, позбавлення творчості у найраннішому віці найнебезпечніше. Вчити творчості треба з самого малечку, оскільки навчити набагато легше, ніж перевчати, ламаючи усталені звички.

Перед дитиною дошкільного віку постають творчі завдання і проблеми на кожному кроці. І треба допомогти юній особистості розв’язувати їх так, щоб на незміцнілий розум падав потужний потік зайвої інформації.

Найбільший ворог творчості – застій, нездатність сприймати реальність у всій її багатогранності. І в наш час новітніх ідей і досягнень – просто злочин використовувати метод спроб і помилок. У дошкільній педагогіці, коли йдеться про якихось три-чотири роки, коли закладаються підгрунтя особистісних якостей, цей метод набуває руйнівної сили.дитина повинна навчитися відтинати непотрібне і віднаходити все, що може знадобитися їй.

ТРВЗ у дитячому садку має кілька напрямів. Це етична діяльність, зображувальна, придумування казок і розв’язання казкових завдань.

Проте найперспективнішим є напрямок, у якому органічно поєднуються усі ці типи, - розв’язання життєвих проблем і ситуацій.

Дитина на кожному кроці неминуче стикається з різними суперечностями, і це не дивина, бо якщо вона звикла бачити тільки один бік життя, то губиться у несподіваній ситуації. Суперечності, як відомо, існують всюди, вся діалектика грунтується на них. А тому існує проблема – постійно розв’язувати суперечності.

Як же дитина вчиться розв’язувати їх? Спочатку це відбувається інтуїтивно, на рівні підсвідомості. Не секрет, що всі явища дійсності, а й негативні якості. Інакше кажучи, у всьому є добре і погане, корисне і шкідливе.

Головна суперечність у дошкільній педагогіці – розвиток у дитини «дорослого» логічного мислення і в той же час збереження «дитячого», творчого підходу, тобто вміння дивитися на однакові речі по-різному. ТРВЗ має допомогти дитині молодшого віку насамперед у розкритті закладених у ній здібностей і творчих можливостей.

Використовуючи ТРВЗ у своїй практиці, як базову програму, я звертаю увагу на розкриття творчих здібностей дитини, на розвиток її уяви, фантазії. Застосовуючи різноманітні ігри, казки, тести і методичні прийоми. Навчаю малят аналізувати конкретну ситуацію, і знаходити оригінальні шляхи її розв’язання. Як відомо в дошкільному віці, дитина одержує 90 відсотків необхідної їй інформації і важливо не пропустити цей момент: дати установку на саморозвиток, закласти гідну мету і зорієнтувати на шляхи її досягнення. А свій вибір дитина зробить, спираючись на набуті знання.

Моє кредо – кожна дитина талановита й геніальна. І одним із завдань моїх – навчити орієнтуватися у сучасному світі, розвинути сильне мислення, не втративши при цьому дитячої геніальності. Причому намагатися при мінімумі затрат досягти максимального ефекту.

Ось як все це відбувається: уся робота проходить у чотири етапи, після чого накопичений матеріал – дитячі відповіді, малюнки, тести, опитування обробляються. На основі одержаних данних опробовіється нова методика. Ігри, вправи, що й ускладнюють систему творчого мислення.

На першому етапі навчаю дитину знаходити і розв’язувати суперечності, не боятися негативних сторін, об’єктів і явищ. Непогано під час занять спробувати спіститися з «дорослих вершин» до маленької дитини, до рівня її свідомості, її розуміння світу, розмовляти з нею її мовою.

На другому етапі вчимося винаходити. Кілька прийомів розвитку творчої уяви, трохи фантазії – і мої діти стають ейнштейнами і ломоносовими. Наприклад пропоную придумати новий стілець, щоб він був красивий і зручний. І ось які відповіді: «Такий, що крутиться; розкладається, м’який, як подушка; пухнастий, як кішка; барвистий, яскравий, як веселка…»

На цьому етапі навчання діти за допомогою ТРВЗ оживляють предмети і явища, приписують одним якості інших; навпаки.

Третій етап. Розв’язання казкових завдань і придумування казок стикаючись зі світом казки, діти вперше пізнають прості життєві істини й мудрість, нагромаджену людством протягом століть, вчаться жити. І хто знає, може саме казки допоможуть їм уникнути помилок у майбутньому? Ми прагнемо навчити дітей уникати в казці сумного кінця, не змінюючи при цьому її сюжету. А придумування нових казок на основі добре відомих у сотні разів підвищує рівень уяви дитини.

Четвертий етап. Спираючись на набуті знання, інтуїцію, використовуючи нестандартні, оригінальні рішення дитина вчиться знаходити вихід з будь-якої ситуації. Підхід ТРВЗ відрізняється від традиційного тим, що знімає у дитини психологічну інерцію.

Для дошкільників найкращим методом є гра, вона тісно пов’язана з польотом фантазії. Ігри кожен день навколо дітей. Для цього я створила умови для практичної діяльності. Розвивальні середовища постійно поповнюються іграми:

  • На розвиток творчої уяви;

  • Розвиток словесної творчості;

  • Розвиток фантастичної уяви;

  • Розвиток театралізованої діяльності.

Наприклад: такі ігри як «Заморочки із бочки». (Із чарівного мішечка дістається предмет, вихователь описує його, а діти повинні відгадати).

«Підбери слово, що найбільше характеризує рух». (Черепаха повзе).

«Не буває». (Не буває сливи без…).

«Можна – не можна». (Ламати гілки…).

«Знайди пару». (Листок до дерева).

«Склади з частин ціле». (Скласти тварин і підібрати дитинчат).

Ігри на системний аналіз: «Чим схожі», «Що спільне», «Що спільного у краплини і коника- стрибунця», «Чим схожі зірочки і хмарки».

Дуже корисно для розвитку пошукового мислення такі задачі-жарти: «Яке каміння не зустрінеш у морі», «Скільки яблук виросло на п’яти грушах, якщо на кожній груші виросло по одному яблуку».

Доцільно проводити з дітьми бесіди на історичні теми. Історія винаходу олівця, історія винаходу стола: звідки до нас стіл прийшов ?Як людина приборкала сили природи: вогонь, воду, вітер? Які машини допомагають людині в роботі, машини минулого, сьогодення, майбутнього?

Чудеса прогулянок. Використовую прийоми фантазування: оживлення, динамічність, зміна законів природи, збільшення, зменшення.

Спостерігаємо за живими хмарками: куди вони пливуть, що вони несуть, чому тануть, про що нам розкажуть, що нам покажуть.

Оживимо вітер. Хто його мама ?Хто його друзі? Який буває характер вітру ?Про що сперечається вітер і сонце?

Застосовую прийом емпатії. Діти уявляють себе на місці спостерігаючого об’єкта: «А що як ти перетворився на кущик? Про що ти мрієш? З ким би ти подружився? Про що шепочуться твої листочки? Уяви себе на місці божої корівки. Для чого ти живеш?»

Щодо чудес прогулянок – в придумуванні загадок, малюванні паличкою по землі, піску, крейдою по асфальту, мокрими підошвами взуття по сухому.

Можна запропонувати дітям побачити різнокольоровий дощ чи сніг, якщо дати дітям різнокольорові скельця. А якщо дати дітям на прогулянку збільшувальне скло? Це буде чудова гра.

Ввечері спостерігати за таємницями тіней, їхніх перетворень: в кого перетворюються калюжі, снігові замети, кущі, будови? Таке своєрідне спілкування з природою допоможе дошкільникам бачити таємниці перетворень, змін. І зроблять діти самостійний висновок, що все навкруг нас змінюється, щось на щось схоже.

Ці щоденні відкриття не дадуть розвитися психологічній інерції – злому ворогові всього нового, прогресивного, незвичайного.

Отже, підхід ТРВЗ відрізняється від традиційного тим, що знімає у дитини психологічну інерцію. Будь-яке проблемне завдання, де не може бути одного правильного рішення, повинно на повну потужність активізувати дитячу творчість.

Така робота дає змогу відмовитися від стереотипів, піти невідомим раніше шляхом. Діти вчаться переносити будь-яку ситуацію, «використовувати» чари фантастичних і казкових істот, розв’язувати певне завдання, виходити зі складної ситуації. Непомітно для себе дитина розкриває свої потаємні бажання, поліпшує взаємини з оточуючими.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.